Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, myt2myt2 είπε

Μία ερώτηση: Μοίρασα 15 φυλλάδια να τα συμπληρώσουν και να περάσω να τα πάρω. Τελικά αυτοί με πήραν τηλέφωνο και τα συμπληρώσαμε τηλεφωνικά. Στην πλατφόρμα σημείωσα ότι έγινε τηλεφωνική συμπλήρωση, όμως τα έντυπα δεν τα πήρα πίσω. Τα έσκισαν και δεν δεν τα πήρα πίσω (ήταν κενά). Υπάρχει πρόβλημα; 

Πρέπει να συμπληρώσεις και τα έντυπα. Εμάς αυτό μας είπε η επόπτης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και εκει που τα ειχα περασει ολα απο τελη Δεκεμβριου, βλεπω ξαφνικα σημερα στην εφαρμογη πως ζητανε να επιλεξουμε το 1. σε αυτα που εχουμε περασει ως προσωπικη εκτιμηση! Δηλαδη να τα ξανακοιταξω ενα ενα για να ελεγξω σε ποια τα εχω  περασει με προοσωπικη εκτιμηση κτλ.....🤣🤣🤣

Ενα ενα τα θυμουνται στην Ελστατ!!!

Κατι αλλο: Εχω (ειχα) 2 περιπτωσεις αρνησης απογραφης! Επειδη ομως η εποπτεια μας ειχε πει να τις δηλωσουμε τις αρνησεις απογραφης οχι αμεσως αλλα στο τελος, εγω περιμενα να τις δηλωσω αυτες τις μερες. Μπαινω σημερα και βλεπω πως δεν υπαρχει αυτη η επιλογη, τι κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kanikolas είπε

Και εκει που τα ειχα περασει ολα απο τελη Δεκεμβριου ...

Ενα ενα τα θυμουνται στην Ελστατ!!!

Αυτός ο κίνδυνος είναι γνωστός στην Ελλάδα που σχεδόν όλα γίνονται καθυστερημένα, με παρατάσεις επι παρατάσεων κτλ. Όταν πηγαίνεις κόντρα στο ρεύμα και τα κάνεις γρήγορα, ρισκάρεις να αλλάξει κάτι και να ξανακάνεις δουλειά.

Εγώ θέλω να ρωτήσω αν έχει ακούσει κανείς αν αυτή θα είναι όντως η τελευταία βδομάδα ή θα δοθεί και άλλη παράταση. Ρωτάω γιατί θέλω να περάσω μια τρίτη και τελευταία φορά να συλλέξω πληροφορίες από τρίτους για όσα διαμερίσματα δεν ανταποκρίθηκαν. Αν είναι να πάω αυτή την εβδομάδα ή την άλλη. Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περιπτωση που πρεπει να διαγραφει μια κατοικια απο την 03, πχ. τα πραγματικα διαμερισματα ειναι λιγοτερα απο οσα αναφέρονται στην Ο3, πρέπει απλά να δηλώση ότι η κατοικία δεν κατοικείται ή να παω στην "διόρθωση ο3 μετά από ενημέρωση" και να διαγράψω την συγκεκριμένη καταχώριση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, batig0al είπε

Αυτός ο κίνδυνος είναι γνωστός στην Ελλάδα που σχεδόν όλα γίνονται καθυστερημένα, με παρατάσεις επι παρατάσεων κτλ. Όταν πηγαίνεις κόντρα στο ρεύμα και τα κάνεις γρήγορα, ρισκάρεις να αλλάξει κάτι και να ξανακάνεις δουλειά.
 

Έχουμε περάσει στην τηλεοπτική διακυβέρνηση η οποία έχει αντικαταστήσει πλήρως τη Βουλή άρα τίποτε δεν είναι σίγουρο μέχρι να το αποφασίσουν οι καναλάρχες. Τι μπορείς να κάνεις;;; Τίποτε όπως και κανείς δεν μπορεί να σου πει αν θα είναι η τελευταία παράταση η προτελευταία ή προπροτελευταία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουίζ για γερούς λύτες:

1. Δεν υπάρχει καν το σπίτι αυτό, τι κωδικό βάζω;

2. Υπάρχει το σπίτι, μένουν μέσα αλλά δεν ανταποκρίνεται κανένας για απογραφή (προφανώς αρνητές), τι κωδικό βάζω;

3. Υπάρχει το σπίτι, αλλά δεν κατοικείται, τι κωδικό βάζω;

4. Υπάρχει το σπίτι, αλλά είναι ερείπιο, τι κωδικό βάζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, myt2myt2 είπε

Κουίζ για γερούς λύτες:

1. Δεν υπάρχει καν το σπίτι αυτό, τι κωδικό βάζω;

2. Υπάρχει το σπίτι, μένουν μέσα αλλά δεν ανταποκρίνεται κανένας για απογραφή (προφανώς αρνητές), τι κωδικό βάζω;

3. Υπάρχει το σπίτι, αλλά δεν κατοικείται, τι κωδικό βάζω;

4. Υπάρχει το σπίτι, αλλά είναι ερείπιο, τι κωδικό βάζω;

1. "Δεν υπάρχει κατοικία" 

2. "Καθολική άρνηση" 

3. "Κενό λόγω.. ότι ναναι" 

4. "Κενό λόγω κατεδάφισης" 

Με κάθε επιφύλαξη, γιατί καιγω απογραφεας είμαι, αλλά έτσι αντιμετώπισα τα συγκεκριμένα θέματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια γιατί μας τα άλλαξαν ολα; Μολις μπήκα και το είδα.. ειχα 11 αρνητές και τους ειχα βαάλει καθολικη άρνηση τωρα τι θα τους βάλω;; Και δεν μου ρθε καν μειλ που ενημερωνει για τα νέα δεδομένα.. Απο τις 4 επιλογες που μας εχει δεν καταλαβαινω καμία τι εννοει..τι θα κανουμε??? Αν η απογραφη δεν ειναι πληρης ή αν βρουν κάτι λάθος παιζει να μην μας πληρώσουν;; Εχω πελαγώσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kostaspsilos13 είπε

1. "Δεν υπάρχει κατοικία" 

2. "Καθολική άρνηση" 

3. "Κενό λόγω.. ότι ναναι" 

4. "Κενό λόγω κατεδάφισης" 

Με κάθε επιφύλαξη, γιατί καιγω απογραφεας είμαι, αλλά έτσι αντιμετώπισα τα συγκεκριμένα θέματα 

Το 4 σίγουρα ειναι λάθος δεν περνας καθόλου ερωτηματολογιο (εγκύκλιος 3) άλλα ενημερώνεις την Ο-3 

4 ώρες πριν, AGGELA96 είπε

Ρε παιδια γιατί μας τα άλλαξαν ολα; Μολις μπήκα και το είδα.. ειχα 11 αρνητές και τους ειχα βαάλει καθολικη άρνηση τωρα τι θα τους βάλω;; Και δεν μου ρθε καν μειλ που ενημερωνει για τα νέα δεδομένα.. Απο τις 4 επιλογες που μας εχει δεν καταλαβαινω καμία τι εννοει..τι θα κανουμε??? Αν η απογραφη δεν ειναι πληρης ή αν βρουν κάτι λάθος παιζει να μην μας πληρώσουν;; Εχω πελαγώσει!

Εββοειται πως με μια αστεια δικαιολογία μπορουν να μην πλήρωσουν . Αν ειναι ευκόλο πες τι ελεγε το μειλ γιατι δεν έχω παρει τιπότα και με ρωτάνε οι απογραφείς μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panosp00 είπε

Το 4 σίγουρα ειναι λάθος δεν περνας καθόλου ερωτηματολογιο (εγκύκλιος 3) άλλα ενημερώνεις την Ο-3 

Εββοειται πως με μια αστεια δικαιολογία μπορουν να μην πλήρωσουν . Αν ειναι ευκόλο πες τι ελεγε το μειλ γιατι δεν έχω παρει τιπότα και με ρωτάνε οι απογραφείς μου

Μα δεν πηραμε μειλ αυτο λέω. Τα αλλάξαν και δεν ενημερωσαν καν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τις αρνησεις τις δηλωνεται ως κενη κατοικια. δεν βαζετε αρνηση. αλλαξαν το τιτλο σε εκτιμηση και διαγραφη αλλα απο β φαση φαινεται το εκτιμηση-καθολικη αρνηση και το προς διαγραφη-αρνηση ολοκληρωσης απογραφης. αλλαξαν τον τιτλο αλλα δεν το αλλαξαν παντου. αλλα η αρνηση κατεβαζει το συνολο κατοικιων. δεν βαζετε κατι. τα βαζετε ως μονοφυλλο τα αρνητικα ως κενη κατοικια. πρακτικα μετα περνάτε και το εντυπο στην εφαρμογη. pleon το 1 πληροφοριες απο τριτους. εφαρμοζοντας το ειναι οκ. δεν επηρεαζει το συνολο κατοικιων καπου.

Επεξ/σία από xxatziva
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράδοση του εντύπου με τον κωδικό, με καθυστέρηση, όμως επειδή δεν υπάρχει κωδικός taxisnet για την ηλεκτρονική απογραφή, υποτίθεται ότι θα είχε γίνει επίσκεψη ή τηλεφωνικά, σωστά; Έλα που δεν έχει γίνει τίποτα! 

Τελικά μετά από όλο αυτό το διάστημα, τι προκύπτει με την Απογραφή, τέλος;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...