Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, xxatziva είπε

βαζεις οτι γνωριζεις. αποθηκευση δελτιου και στην ο3 πληροφοριες απο 3ους. ετσι πιανεται και ειναι οκ.

 

ολοκληρωση θα πατησεις οταν εισαι σιγουρος οτι ολοι οι κωδικοι εκαναν απογραφη ή νο2 δεν υπαρχει. αλλα αφου σου δωσουν τηλεφωνικο οκ. αλλιως θα πατησουν απορριψη και θα επιστρεψει τα στοιχεια πισω σε σενα.

Οκ ευχαριστώ για την ενημέρωση😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, AGGELA96 είπε

Σχετικά μ αυτό ξερω ότι στις αρνήσεις βάζεις ότι στοιχεία έχεις και αφηνεις προσωρινά αποθηκευμένο. Δεν κάνεις αποθήκευση. Στο τέλος θα προσμετρηθούν όλες οι προσωρινές αποθηκεύσεις αλλά εμείς θα πληρωθούμε για τις πλήρεις. Επομένως αν είναι κενές με ελλειπή στοιχεία ή αρνήσεις που προφανώς δεν έχουν συμπληρωθεί όλα τα στοιχεία δεν πληρωνομαστε για αυτές. Πληρωνόμαστε όμως αν έχουμε προσωρινά αποθηκευμένα δελτία είτε δικά μας είτε αυτοαπογραφόμενων αν αυτα είναι πλήρεις και δεν λείπουν στοιχεία. Τουλάχιστον αυτά ενημερώθηκα χτες από ελστατ.

 

Τζάμπα ο κόπος θα πάει δηλαδή, ε τότε καλύτερα να τα βάλουμε ως κενές και να τελειώνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι προσωρινες οταν βαλεις πληροφοριες απο τριτους θα τις πληρωθειτε κανονικα. αφου πρακτικα η αρνηση ειναι αυτο το πραμα. αρα προσωρινη+οριστικη=συνολο κατοικιων.

απο το γενικο συνολο βγαζετε τα νο2 δεν υπαρχει. οι κατοικιες που εμειναν πρεπει να ειναι ιδιες σε αριθμο(προσωρινη+οριστικη).ετσι ειναι ολοκληρωμενο το τμημα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xxatziva είπε

οι προσωρινες οταν βαλεις πληροφοριες απο τριτους θα τις πληρωθειτε κανονικα. αφου πρακτικα η αρνηση ειναι αυτο το πραμα. αρα προσωρινη+οριστικη=συνολο κατοικιων.

απο το γενικο συνολο βγαζετε τα νο2 δεν υπαρχει. οι κατοικιες που εμειναν πρεπει να ειναι ιδιες σε αριθμο(προσωρινη+οριστικη).ετσι ειναι ολοκληρωμενο το τμημα σας.

Στις αρνήσεις βάζουμε έστω κι ένα άτομο έτσι ξέρω αφού δεν είναι κενή και απογράφουμε με ότι στοιχεία έχουμε την κατοικία. Ακόμα κι αν βρούμε στοιχεία από τρίτους για την κατοικία για το άτομο το δελτίο αναγκαστικα απομένει κενό και άρα το έντυπο ελλειπές. Γι αυτά τα ελλειπή δεν πληρωνόμαστε αλλά μακάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AGGELA96 είπε

Στις αρνήσεις βάζουμε έστω κι ένα άτομο έτσι ξέρω αφού δεν είναι κενή και απογράφουμε με ότι στοιχεία έχουμε την κατοικία. Ακόμα κι αν βρούμε στοιχεία από τρίτους για την κατοικία για το άτομο το δελτίο αναγκαστικα απομένει κενό και άρα το έντυπο ελλειπές. Γι αυτά τα ελλειπή δεν πληρωνόμαστε αλλά μακάρι.

προρωρινη τα αφηνεις τα αρνητικα-πληροφοριες απο τριτους. προσωρινη+οριστικη ειναι το συνολο σου οταν εχεις αφαιρεσει τα νο2 δεν υπαρχει. αυτο το συνολο πληρωνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε θρησκευτικούς χώρους κλπ που είναι καταγεγραμμένοι στην ο3 αλλά δεν έχουν κωδικό, στις παρατηρήσεις σύμφωνα με τις νέες οδηγίες θα πρέπει να συμπληρωθεί το 3. Μη κανονική κατοικία που δεν κατοικείται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνει η απογραφή ζητάνε taxis net? Σε τηλεφωνική απογραφή μου ζήτησαν μόνο αμκα ή ΑΦΜ σαν στοιχείο + ονοματεπώνυμο. 

Σε γνωστό ζήτησαν και κωδικούς ταξις για να τα περάσουν στο σύστημα λέει. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lek88 είπε

Για να γίνει η απογραφή ζητάνε taxis net? Σε τηλεφωνική απογραφή μου ζήτησαν μόνο αμκα ή ΑΦΜ σαν στοιχείο + ονοματεπώνυμο. 

Σε γνωστό ζήτησαν και κωδικούς ταξις για να τα περάσουν στο σύστημα λέει. 

taxis χρησιμοποιεί ο ίδιος ο πολίτης όταν κάνει μόνος του online την απογραφή. Σε διαφορετική περίπτωση, όταν γίνεται από τον απογραφέα δλδ δίνει μόνο αμκα & αφμ.

Ελπίζω ο γνωστός σου να μην έδωσε κωδικούς taxis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xxatziva είπε

προρωρινη τα αφηνεις τα αρνητικα-πληροφοριες απο τριτους. προσωρινη+οριστικη ειναι το συνολο σου οταν εχεις αφαιρεσει τα νο2 δεν υπαρχει. αυτο το συνολο πληρωνεσαι.

Ναι έτσι όπως λες θεωρείται ολοκληρωμένη ότι έχουμε κάνει σωστά τη δουλειά. Το τι θα πληρωθούμε είναι άλλο θέμα. Εμένα πάντως μου είπαν ότι για τα ελλειπή δεν πληρώνεστε κι έτσι ήταν και στις αρχικές οδηγίες. Μακάρι να μην ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, funkopop είπε

taxis χρησιμοποιεί ο ίδιος ο πολίτης όταν κάνει μόνος του online την απογραφή. Σε διαφορετική περίπτωση, όταν γίνεται από τον απογραφέα δλδ δίνει μόνο αμκα & αφμ.

Ελπίζω ο γνωστός σου να μην έδωσε κωδικούς taxis.

Έδωσε ο μπαγλαμας! Κ εμένα όταν μου το είπε μου φάνηκε περίεργο. Αφού του φάνηκε φυσιολογικό και τους έδωσε εγώ πάω πάσο!!! 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lek88 είπε

Έδωσε ο μπαγλαμας! Κ εμένα όταν μου το είπε μου φάνηκε περίεργο. Αφού του φάνηκε φυσιολογικό και τους έδωσε εγώ πάω πάσο!!! 

Κακως έδωσε. Πες του να πάει να τους αλλάξει άμεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα μου πρότεινε κάποιος να μου δώσει τους κωδικούς του για να του κάνω εγώ την απογραφή επειδή δεν είχε υπολογιστή. Φυσικά αρνήθηκα και του έκανα τηλεφωνική συνέντευξη αργότερα. Γενικά πρέπει να υπάρχει πολύ απονήρευτος κόσμος εκεί έξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα κάνει οριστική εντός προθεσμίας, είχα εκτυπώσει και τη βεβαίωση και με πήραν χθες και μου λένε δεν έχει γίνει οριστική. Λέω μα-μου, κάτι δεν θα είχε αποθηκευτεί λένε. Ξαναμπαίνω, μου έβγαζε επιλογή μόνο για επανεκτύπωση της βεβαίωσης, να δω τα στοιχεία χωρίς να μπορώ να πειράξω κάτι και να κάνω αποσύνδεση. Καλώ πίσω, λέω μπήκα τώρα και όλα είναι εντάξει. Να την κάνουμε τηλεφωνικά απαντάνε. Μα λέω, όλα είναι κομπλέ, ξαναπήρα και τη βεβαίωση απογραφής. Σας έχουν στις λίστα με τις μη οριστικοποιημένες μου λένε, ίσως έγινε λάθος.  Αυτά, τίποτε άλλο.

Τι στο καλό, δε μπορούνε να δούνε οι απογραφείς αν είναι οριστικοποιημένη ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...