Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Efijune είπε

 

Αποδέχτηκα συνεργασία με την ελστατ.20 μέρες μετά πήρα τους κωδικούς και την 03 από την τομεάρχη μου - μεγάλο βύσμα λέγοντας μου να μην την ενοχλώ γιατί δουλεύει και αν έχω κανένα γνωστό που συμμετέχει και αυτός στην απογραφή να με βοηθήσει .Δεν παρακολούθησα κανένα σεμινάριο όπως έλεγε η πρόσκληση της Ελστατ  . Όποτε ήθελα διευκρίνιση για οτιδήποτε και την έπαιρνα τηλέφωνο μου έλεγε έχω δουλειά πράξε κατά βούληση.Δεν μου έδωσε καν τους συνδέσμους της Ο3 και της απογραφής  πληθυσμού.Ευτυχώς μια γνωστή μου που μένει στην ίδια πολυκατοικία με εμένα μου είπε ότι έπρεπε να μου έχει πει η τομεάρχης.Δεχτηκα απειλή από την βοηθό επόπτη ότι ο επόπτης της πόλης που μένω θα μου πάρει τον τομέα μου γιατί αρνήθηκα να δώσω κωδικό σε έναν ηλικιωμένο που η οικία του δεν ήταν στην Ο3 και η τομεάρχης μου μου είπε να μην τον δώσω.

Επίσης όταν ξεκίνησε η απογραφή πόρτα πόρτα  δεν είχα έντυπα με την δικαιολογία της τομεάρχη πάλι ότι υπήρχε έλλειψη...ενώ εγώ ήξερα ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει... Τηλεφώνησα στον γενικό επόπτη και του είπα τι συμβαίνει και μου είπε πως έντυπα υπάρχουν και ότι η τομεάρχης ψεύδεται.Φυσικα η βοηθός επόπτη την κάλυψε .Μου έδωσαν και τα μονά νούμερα που δεν είχα στη ο3 να  τα απογράψω γιατί οι απογραφείς της συγκεκριμένης τομεάρχης παραιτούνταν.Θριλερ η όλη απογραφή .Να γυρνάς στα στενά να χτυπάς κουδούνια και να ρωτάς αν απογράφηκαν....Σε ένα σπίτι βγήκε ατόμο που ήταν σε καραντίνα .Σε άλλο ήταν ένας νεαρός με μπουρνουζι και ήταν τόσο κοντά μου που δεν μπορούσα να γράψω . Επίσης έκανα τον ψυχολόγο και τον κοινωνικό λειτουργό σε κάποια σπίτια.Η βοηθός επόπτη ήταν τόσο καλά διαβασμένη που μου ζήτησε στην ηλεκτρονική Ο3 να αλλάξω την στήλη 7 .

Ο κόσμος περίμενε με τις ταυτότητες στο χέρι γιατί δεν είχε γίνει καμία ενημέρωση ούτε σε εμάς αλλά ούτε και σε αυτούς για τον τρόπο που θα γίνει η απογραφή και άλλα πολλά.Τα σκέφτομαι και γελάω ...

 

 

Επεξ/σία από Efijune
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαράς στο κουράγιο σου κοπελιά! Μπράβο σου. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Αν δεν τα ζήσεις από μέσα δεν τα πιστεύεις. Ευτυχώς σε εμένα τομεάρχης και εποπτεία ήταν άψογοι!!!

Επεξ/σία από viman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Efijune είπε

Αποδέχτηκα συνεργασία με την ελστατ.20 μέρες μετά πήρα τους κωδικούς και την 03 από την τομεάρχη μου - μεγάλο βύσμα λέγοντας μου να μην την ενοχλώ γιατί δουλεύει και αν έχω κανένα γνωστό που συμμετέχει και αυτός στην απογραφή να με βοηθήσει .Δεν παρακολούθησα κανένα σεμινάριο όπως έλεγε η πρόσκληση της Ελστατ  . Όποτε ήθελα διευκρίνιση για οτιδήποτε και την έπαιρνα τηλέφωνο μου έλεγε έχω δουλειά πράξε κατά βούληση.Δεν μου έδωσε καν τους συνδέσμους της Ο3 και της απογραφής  πληθυσμού.Ευτυχώς μια γνωστή μου που μένει στην ίδια πολυκατοικία με εμένα μου είπε ότι έπρεπε να μου έχει πει η τομεάρχης.Δεχτηκα απειλή από την βοηθό επόπτη ότι ο επόπτης της πόλης που μένω θα μου πάρει τον τομέα μου γιατί αρνήθηκα να δώσω κωδικό σε έναν ηλικιωμένο που η οικία του δεν ήταν στην Ο3 και η τομεάρχης μου μου είπε να μην τον δώσω.

Επίσης όταν ξεκίνησε η απογραφή πόρτα πόρτα  δεν είχα έντυπα με την δικαιολογία της τομεάρχη πάλι ότι υπήρχε έλλειψη...ενώ εγώ ήξερα ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει... Τηλεφώνησα στον γενικό επόπτη και του είπα τι συμβαίνει και μου είπε πως έντυπα υπάρχουν και ότι η τομεάρχης ψεύδεται.Φυσικα η βοηθός επόπτη την κάλυψε .Μου έδωσαν και τα μονά νούμερα που δεν είχα στη ο3 να  τα απογράψω γιατί οι απογραφείς της συγκεκριμένης τομεάρχης παραιτούνταν.Θριλερ η όλη απογραφή .Να γυρνάς στα στενά να χτυπάς κουδούνια και να ρωτάς αν απογράφηκαν....Σε ένα σπίτι βγήκε ατόμο που ήταν σε καραντίνα .Σε άλλο ήταν ένας νεαρός με μπουρνουζι και ήταν τόσο κοντά μου που δεν μπορούσα να γράψω . Επίσης έκανα τον ψυχολόγο και τον κοινωνικό λειτουργό σε κάποια σπίτια.Η βοηθός επόπτη ήταν τόσο καλά διαβασμένη που μου ζήτησε στην ηλεκτρονική Ο3 να αλλάξω την στήλη 7 .

Ο κόσμος περίμενε με τις ταυτότητες στο χέρι γιατί δεν είχε γίνει καμία ενημέρωση ούτε σε εμάς αλλά ούτε και σε αυτούς για τον τρόπο που θα γίνει η απογραφή και άλλα πολλά.Τα σκέφτομαι και γελάω ...

 

 

Όλα αυτά που αναφέρεις καλύπτονται στην πλειοψηφία τους από την επιστολή διαμαρτυρίας που έχουν φτιάξει τα παιδιά στην ομάδα που έδωσα πιο πάνω! Οι περισσότεροι αντιμετωπίσαμε δυσκολίες που ήταν εκτός των αναμενόμενων και τον δικαιολογημένων! Το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να διεκδικήσουμε δικαιοσύνη μέσω αυτής της επιστολής! Τουλάχιστον να μάθει ο κόσμος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Efijune είπε

Το είδα αλλά δεν έχω Facebook

@omadaapografewn2021 Δείτε το λίγο μαζί. Όπως επισης και οποιοδήποτε άλλος ενδιαφέρεται να διαβάσει και να υπογράψει την επιστολή αλλά δεν έχει λογαριασμό Facebook ας επικοινωνήσει με τα παιδιά στον λογαριασμό @omadaapografewn2021

Επεξ/σία από Georgeal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΔΩΣΤΕ ΣΗΜΑΣΙΑ ΟΙ ΑΠΟΓΡΑΦΕΙΣ!

*Το αναφέρω άλλη μια φορά για όσους ίσως δεν το έχουν δει επειδή σκεπάστηκε με αλλα post γρήγορα.
 

Για όσους εργάστηκαν στην φετινή απογραφη και έχουν κάποιο παραπονο(όλοι νομίζω, εκτός από τους «βολεμένους»), έχει δημιουργηθεί ομάδα στο fb με όνομα «ΑΠΟΓΡΑΦΕΙΣ 2021-ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ»(http://www.facebook.com/groups/503531104719935/), στην οποία ορισμένοι συνάδελφοι μας αφιέρωσαν πολύ χρόνο ώστε να συγκεντρώσουν την παραμικρή απόδειξη των όσων βιώσαμε και να αποδείξουν την ακρίβεια των αξιώσεων μας σαν σύνολο απογραφεων για τα όσα βιώσαμε στην προσπάθεια μας να ολοκληρώσουμε ένα έργο για το οποίο εκτός του ότι δεν υπήρχε κανένα πλάνο όπως αποδείχθηκε, διαπράχθηκαν και πολλές αδικίες εις βάρος μας! 

ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΑΠΟΓΡΑΦΕΙΣ, ΑΦΟΥ ΒΡΗΚΑΜΕ ΕΤΟΙΜΗ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΛΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΔΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΥΠΟΓΡΑΨΟΥΜΕ ΦΥΣΙΚΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ!!

Με κλάψα μεταξύ μας στα φόρουμ κανεις δεν πρόκειται να αναγνωρίσει αυτά που μας αξίζουν!;

Επεξ/σία από Georgeal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Φαντάζομαι τομεαρχες-απογραφεις μαζί θα μας πληρώσουν, γνωρίζει κάποιος ποτέ; Γιατι κάτι άκουσα ότι θα το πανε μακριά και αγχώθηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kanaris123 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Φαντάζομαι τομεαρχες-απογραφεις μαζί θα μας πληρώσουν, γνωρίζει κάποιος ποτέ; Γιατι κάτι άκουσα ότι θα το πανε μακριά και αγχώθηκα

Κάτι ακούγεται για Ιούνιο. Θα δείξει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Καλησπέρα σε όλους,

Φαντάζομαι τομεαρχες-απογραφεις μαζί θα μας πληρώσουν, γνωρίζει κάποιος ποτέ; Γιατι κάτι άκουσα ότι θα το πανε μακριά και αγχώθηκα

Αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία της Απογραφής, θα σταλούν ανά Εποπτεία πρώτα οι εντολές για αποζημίωση Τομεαρχών. Μετά αφού ελέγξουν κάποια δελτία απογραφέων (δείγμα κάλυψης) και δουν ότι όλα είναι οκ (πολύ αμφιβάλλω), θα υπολογίσουν (κάθε Εποπτεία για τους δικούς της απογραφείς) την αποζημίωση ανά απογραφέα. Αφού βγάλουν την αποζημίωση για κάθε απογραφέα της Εποπτείας τους θα στείλουν τα σχετικά εντάλματα (όλα μαζί δηλαδή) στα Κεντρικά. Ε μετά θα αποζημιωθούμε. Εποπτείες με μικρότερο αριθμό απογραφέων και καλύτερη οργάνωση (για να κάνουν αυτή τη γραφειοκρατική δουλειά) θα στείλουν πιο γρήγορα αποζημιώσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, omadaapografewn2021 είπε

Αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία της Απογραφής, θα σταλούν ανά Εποπτεία πρώτα οι εντολές για αποζημίωση Τομεαρχών. Μετά αφού ελέγξουν κάποια δελτία απογραφέων (δείγμα κάλυψης) και δουν ότι όλα είναι οκ (πολύ αμφιβάλλω), θα υπολογίσουν (κάθε Εποπτεία για τους δικούς της απογραφείς) την αποζημίωση ανά απογραφέα. Αφού βγάλουν την αποζημίωση για κάθε απογραφέα της Εποπτείας τους θα στείλουν τα σχετικά εντάλματα (όλα μαζί δηλαδή) στα Κεντρικά. Ε μετά θα αποζημιωθούμε. Εποπτείες με μικρότερο αριθμό απογραφέων και καλύτερη οργάνωση (για να κάνουν αυτή τη γραφειοκρατική δουλειά) θα στείλουν πιο γρήγορα αποζημιώσεις.

 

Κατάλαβα σωθήκαμε τώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...