Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Η απογραφή πάντως, προσπαθεί να καταγράψει πόσα άτομα υπάρχουν πραγματικά στη χώρα. Όχι πόσα επιθυμούν να απογραφούν. Εικάζω ότι προσπαθούν να μειώσουν το ποσοστό λάθους, εφόσον σε αυτή την απογραφή προέκυψαν πολύ αρνητές.

Από 'κει και πέρα στα παπάκια μου. Απλή απορία εξέφρασα.

Αν κατέγραφε πόσα άτομα υπάρχουν πραγματικά δεν θα τραβιόμασταν τόσους μήνες. Αυτοί είναι, δεν τους κρύβουμε! 

ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΤΗΝ ΤΡΑΒΑΝΕ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΦΟΡΑΕΙ ΤΡΕΣΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, funkopop είπε

Αυτοί είναι, δεν τους κρύβουμε! 

Δεν τους κρύβετε εσείς, αλλά κρύβονται μόνοι τους.

Κοιτάξτε... Μπερδέψατε κάτι. Εγώ δεν αναφέρω πουθενά ότι η απογραφή δεν έχει γίνει ρδελομπού (έχει...) ή ότι συμπεριφέρονται σωστά. Απλά λέω πως φαντάζομαι ότι η μαλακία που τους έχει πιάσει με τα δελτία είναι επειδή αυξήθηκαν οι αρνητές.

Αυτά προς αποφυγή παρεξήγησης -γιατί μερικοί ίσως νομίσατε ότι ανέλαβα ρόλο να αποδώσω δικαιοσύνη- και δεν επανέρχομαι. Δεν έχω να προσθέσω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, funkopop είπε

Έχω λάβει μειλ ότι το σύστημα κλείνει σήμερα το βράδυ, ψάχνω τον τομεάρχη να παραδώσω τα έντυπα που έχω γράψει & καταχωρήσει στο σύστημα από το τέλος Δεκέμβρη & δεν μου σηκώνει τηλ ούτε απαντάει στα μηνύματα.
Ρε τι μπάχαλο είναι αυτό; Πάμε καλά;!

Έχω αρχίσει & φορτώνω άσχημα.


 

Πάρε στην εποπτεία να αναφέρεις το πρόβλημα ή ρώτα σε ποιον άλλον να τα παραβάσεις. Είτε υπάρχει κάποιο πρόβλημα τεχνικό και δεν τον βρίσκεις είτε παραιτήθηκε και πήγε άλλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tzotzo είπε

Εφόσον σου δίνει το δικαίωμα να μετρήσεις και να γράψεις όσους βρεις ναι οφείλουν να σε πιστέψουν.

Είμαι τομεάρχης μπορώ να συμμετάσχω;

Καλυφθηκες; Ή θέλεις περαιτέρω εξηγήσεις;

Screenshot_20220214_184810.jpg

Αναρωτιεμαι γιατί έχεις αμφιβολίες. Είμαι τομεάρχης με 3 τομείς και υπάρχει τρομερή πίεση από τους επόπτες που κατά συνέπεια μεταφέρονται και στους βοηθούς εποπτών και εν τέλει την αποδεχόμαστε οι τομεάρχες και οι απογραφεις. Αν δεις την εξέλιξη της απογραφης μόνο και μόνο από τις αναβολές αρκεί να καταλάβεις ότι το τραβάνε απο τα μαλλιά. Αυτό που δεν καταλάβαινω είναι γιατί έχεις τις αμφιβολίες ειδικά αν δεν εμπλέκεσαι κάπου.

Έχεις 3 τομείς και είσαι τομεαρχης και στους 3? Δηλαδή θα πληρωθεις Χ3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, telis είπε

Έχεις 3 τομείς και είσαι τομεαρχης και στους 3? Δηλαδή θα πληρωθεις Χ3?

Εδώ υπάρχει ημιεπισημη οδηγία να καταχωρηθούν στα δελτία με πληροφορίες από τρίτους, ανύπαρκτα ονόματα για να βγουν τα νούμερα και να πληρωθούν οι απογραφείς, σου φαίνεται περίεργο να πληρωθώ για δουλειά που έχω κάνει; Υπήρχαν εποπτείες που δεν βρήκαν τομεάρχες και αρκετοί ανέλαβαν πάνω από έναν τομέα. Αντίστοιχα και κάποιοι απογραφείς πήραν πάνω από ένα τμήματα και στο τέλος έμειναν και αδιάθετα τμήματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την αίτηση για την απογραφή την έκανα 14/09/2021 παρέλαβα έντυπο υλικό 25/11/21 μια μέρα πριν την υποτιθέμενη μέρα λήξης της αυτοαπογραφης. Το κινητό δεν έχει σταματήσει να χτυπάει μέχρι και σήμερα 14/02/22 από την ΕΛΣΤΑΤ για ότι τους κατέβει στο κεφάλι. Τους είπα για τον τίτλο κτήσης και με ρώτησαν τι είναι αυτό ; Ενημερώση καμία ότι βλέπω στο φβ...γνωρίζει κανένας σας ποτέ να περιμένουμε την πολυπόθητη πληρωμή; Γιατί από το φβ διαβάζω ένα γενικό και αόριστο θερινούς μήνες..για μένα θερινός μήνας είναι τόσο ο Μάιος όσο και ο Σεπτέμβρης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Christina__s είπε

Την αίτηση για την απογραφή την έκανα 14/09/2021 παρέλαβα έντυπο υλικό 25/11/21 μια μέρα πριν την υποτιθέμενη μέρα λήξης της αυτοαπογραφης. Το κινητό δεν έχει σταματήσει να χτυπάει μέχρι και σήμερα 14/02/22 από την ΕΛΣΤΑΤ για ότι τους κατέβει στο κεφάλι. Τους είπα για τον τίτλο κτήσης και με ρώτησαν τι είναι αυτό ; Ενημερώση καμία ότι βλέπω στο φβ...γνωρίζει κανένας σας ποτέ να περιμένουμε την πολυπόθητη πληρωμή; Γιατί από το φβ διαβάζω ένα γενικό και αόριστο θερινούς μήνες..για μένα θερινός μήνας είναι τόσο ο Μάιος όσο και ο Σεπτέμβρης..

Ιουνιο υπολογισε την πληρωμη των τομεαρχων η εποπτρια μου αλλα δεν εχω εμπιστοσυνη. Αν εισαι απογραφεας υπαρχει μια ομαδα, λιγο παραπανω εχει παρατεθει το πως και τι. Εχουν κανει πολυ αξιολογη δουλεια σχετικα με ολα αυτα τα ζητηματα. Ισως να ριξεις μια ματια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Δεν τους κρύβετε εσείς, αλλά κρύβονται μόνοι τους.

Κοιτάξτε... Μπερδέψατε κάτι. Εγώ δεν αναφέρω πουθενά ότι η απογραφή δεν έχει γίνει ρδελομπού (έχει...) ή ότι συμπεριφέρονται σωστά. Απλά λέω πως φαντάζομαι ότι η μαλακία που τους έχει πιάσει με τα δελτία είναι επειδή αυξήθηκαν οι αρνητές.

Αυτά προς αποφυγή παρεξήγησης -γιατί μερικοί ίσως νομίσατε ότι ανέλαβα ρόλο να αποδώσω δικαιοσύνη- και δεν επανέρχομαι. Δεν έχω να προσθέσω κάτι.

Προσωπικά δεν συνάντησα αρνητές, ξέρω βέβαια  πολλές περιπτώσεις που συνάντησαν φίλοι μου.

Το τι θα κάνουν με τα νούμερα είναι δικό τους θέμα, ας τα κάνουνε σουπίτσα, ούτε και με ενδιαφέρει. Εμείς αναλάβαμε δουλειά 1ος μήνα, θα φτάσει πάσχα & ακόμα θα το συζητάμε. Κάπου έλεος

3 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Πάρε στην εποπτεία να αναφέρεις το πρόβλημα ή ρώτα σε ποιον άλλον να τα παραβάσεις. Είτε υπάρχει κάποιο πρόβλημα τεχνικό και δεν τον βρίσκεις είτε παραιτήθηκε και πήγε άλλος. 

Προφανώς και έχω επικοινωνήσει και η απάντηση της εποπτείας είναι ότι θα μας ειδοποιήσουν και θα έρθουν να τα πάρουν ΚΑΑΑΑΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.

Όσο αδιάφορος είναι ο τομεάρχης άλλο τόσο είναι και η εποπτεία. 

Η ανοργανωσιά από κάπου ξεκινάει... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

Στις 3/7/2021 στις 6:45 ΜΜ, velissarios1 είπε

Είναι μικτά και περιλαμβάνεται ο φόρος και οι ασφαλιστικές εισφορές. Καθαρά βγαίνουν γύρω στα 1200 περίπου

E Τότε πες 1200 βασικά πες 240 ευρώ τον μήνα, τι λες 1600 για να φανεί πολύ το τυρί; σιγά το ποσό εξάλλου...

"είναι εύκολη δουλειά για φοιτητές" δουλεμπορία δηλαδή να βρούμε κάνα απεγνωσμένο 

Η εργασία μετριέται σε ώρες απασχόλησης και το πόσο θεωρεί ο καθένας πως αξίζει να βγάζει την ώρα όχι στο αν θα πρέπει να τσαπίζεις ή να βγάζεις φωτοτυπίες. 

Και μέσα σε αυτό το διάστημα  δεν θα μπορούν να δουλέψουν και αλλού τουλάχιστον όχι σε 8ωρη ... αλλά θα μου πεις με την ανεργία που θερίζει έτσι και αλλιώς δεν θα βρίσκανε δουλειά αυτοί που δεν έχουν... Οπότε ας το εκμεταλλευτούμε να βάλουμε σε δουλεμπορία φοιτητές και απανταχού απελπισμένους και ας παίρνει η ΕΛΣΤΑΤ εκατομμύρια απο το κράτος αυτά ειναι για τους insider :P

Έχε χάρη που δεν έτυχε της προσοχής μου όταν βγήκε το topic αλλιώς θα έκανα πιο εμπεριστατωμένο ποστ έτυχε τώρα και το είδα στο 1o tab μιας και έστειλε η funkpop 

 

 

1 ώρα πριν, telis είπε

Έχεις 3 τομείς και είσαι τομεαρχης και στους 3? Δηλαδή θα πληρωθεις Χ3?

Ι tip my fedora this guy and his friends 

Σαν σήμερα το 1996 πεθαίνει ο πολιτικός και ιδρυτής του ΠΑΣΟΚ Ανδρέας  Παπανδρέου - Newsbomb - Ειδησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2021 στις 12:49 ΜΜ, Kikhnt είπε

Πρέπει να πας τον ορισμό το τομεαρχων  στο ΙΚΑ που ανήκεις να σου δώσουν βεβαίωση ορισμού τομεαρχων για να μπορέσεις να πληρωθείς...

Έχει κανείς πρόχειρο τον  ορισμό των τομεαρχών, γιατί στο σάιτ δε δουλεύει το λινκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, funkopop είπε

 

Προφανώς και έχω επικοινωνήσει και η απάντηση της εποπτείας είναι ότι θα μας ειδοποιήσουν και θα έρθουν να τα πάρουν ΚΑΑΑΑΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.

Όσο αδιάφορος είναι ο τομεάρχης άλλο τόσο είναι και η εποπτεία. 

Η ανοργανωσιά από κάπου ξεκινάει... 

Οποτε θα σου έλεγα γίνε και εσύ αδιαφορη και άστους να κουρεύονται, όταν ξυπνήσουν ας σου τηλεφωνήσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Οποτε θα σου έλεγα γίνε και εσύ αδιαφορη και άστους να κουρεύονται, όταν ξυπνήσουν ας σου τηλεφωνήσουν. 

Δυστυχώς δεν έχω μάθει να είμαι αδιάφορη. Η όλη φάση της απογραφής είναι τραγική!

Μπορεί σε κάποιον που διαβάζει το topic ο όρος ψυχοφθόρα που θα χρησιμοποιήσω να φαίνεται γελοίος αλλά οι τύποι της Ελστατ σου κάνουν σκωτσέζικο ντους, την μια σου στέλνουν απειλητικά email την άλλη στα @@ τους. 

Θέλω λοιπόν να πάρουν το υλικό που είναι να πάρουν πίσω και να μου φύγει όλο αυτό το άγχος.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, funkopop είπε

Δυστυχώς δεν έχω μάθει να είμαι αδιάφορη. Η όλη φάση της απογραφής είναι τραγική!

Μπορεί σε κάποιον που διαβάζει το topic ο όρος ψυχοφθόρα που θα χρησιμοποιήσω να φαίνεται γελοίος αλλά οι τύποι της Ελστατ σου κάνουν σκωτσέζικο ντους, την μια σου στέλνουν απειλητικά email την άλλη στα @@ τους. 

Θέλω λοιπόν να πάρουν το υλικό που είναι να πάρουν πίσω και να μου φύγει όλο αυτό το άγχος.

 

 

Σε τι σου έστειλαν απειλητικό email; Επειδή δεν παρέλαβαν το υλικό; 

Όσο δεν τους βρίσκεις στα τηλέφωνα δεν θα μπορέσεις να τους δώσεις το υλικό. Ασε να περάσουν κάποιες μέρες και δοκίμασε πάλι η άστους να λένε τα δικά τους και πήγαινε και εσύ με το πάσο σου αφού και αυτοί δεν ενδιαφέρονται.

Το ότι είναι τραγική η διαδικασία, σαφώς και είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/2/2022 στις 12:04 ΜΜ, omadaapografewn2021 είπε

Όσοι απογραφείς (ΜΟΝΟ) επιθυμούν να συμμετάσχουν σε ομαδική επιστολή διαμαρτυρίας προς την ΕΛΣΤΑΤ σχετικά με την Απογραφή, παρακαλούνται να γίνουν μέλη σε ομάδα που έχει δημιουργηθεί στο fb (δεν την αναγράφω εδώ γιατί δε γνωρίζω αν επιτρέπεται από τους κανόνες της σελίδας, στείλτε μου μνμ να σας τη στείλω). Μπορείτε να γίνετε μέλη χωρίς να απαντήσετε τις εισαγωγικές ερωτήσεις. Τσεκάρετε την επιστολή που είναι αναρτημένη και τα λοιπά έγγραφα και αν δεν ενδιαφέρεστε αποχωρείτε...

Μπείτε ρε παιδιά στην ομάδα να στηρίξετε την πολύ καλή προσπάθεια που έκαναν αυτά τα παιδιά! Εκτός αν ήσασταν όλοι βύσματα με 2 και 3 και 4 τομείς και μπήκατε χωρίς αίτηση! Αυτή ήταν η απογραφη του 2021! Αν είναι δυνατόν αυτή την επιστολή να την υπογράφουμε μόνο 100 άτομα…. 
Όλοι κλαίτε εδώ μέσα και σε κάθε άλλη ευκαιρία αλλά τηβ επιστολή δεν την υπογράφετε! Στην τελική και πολλά σας είναι τα 350€ που θα σας δώσουν μετά από 1 χρόνο ταλαιπωρίας και αναβολών! Μάθετε να διεκδικείτε…

Επεξ/σία από Georgeal
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Σε τι σου έστειλαν απειλητικό email; Επειδή δεν παρέλαβαν το υλικό; 

Όσο δεν τους βρίσκεις στα τηλέφωνα δεν θα μπορέσεις να τους δώσεις το υλικό. Ασε να περάσουν κάποιες μέρες και δοκίμασε πάλι η άστους να λένε τα δικά τους και πήγαινε και εσύ με το πάσο σου αφού και αυτοί δεν ενδιαφέρονται.

Το ότι είναι τραγική η διαδικασία, σαφώς και είναι. 

Απειλητικά email ότι δεν θα πληρωθούμε.

Εγώ από την μεριά μου επικοινώνησα με όποιον γνώριζα από την εποπτεία, ας κανονίσουν πότε θα τα παραλάβουν. Βαρέθηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...