Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, viman είπε

Αυτό μας είχαν στείλει από την εποπτεία :

https://elstat-outsourcers.statistics.gr/apofaseis_orismou_2021_051121.pdf

 

έκανα λάθος δεν είναι ΦΕΚ, είναι μια απόφαση ορισμού.

Πάντως, αν θέλεις κάνε φωτοτυπία και τον ορισμό που σου έδωσαν γιατί πριν λίγο καιρό, συνάδελφος σε αυτό το νήμα πήγε και τον τοπικό ορισμό, στον τοπικό ΕΦΚΑ του. Εγώ πάντως έδωσα μόνο τα χαρτιά που σου έγραψα πιο πάνω.

Εσύ πήγες δλδ αυτό που σου έστειλαν πιο πάνω? Την απόφαση ορισμού?

1 ώρα πριν, prefuse είπε

ξαναβλέπω τα έγραφα (που θα παραδώσουμε..) για τις κενές, μεχρι το 14 ερώτημα, μηπως μου ξέφυγε καποιο μη συμπληρωμένο ερωτημα.

στο Ονοματεπώνυμο εκπροσώπου του νοικοκυριού (στηλη 13 του εντυπου ο-3)

το έχω κενό, ετσι πρεπει να ειναι τελικά;

γιατι διαβαζα διαφορα εδω και εκει και δεν το συμπλήρωσα πχ πληροφορίες απο τρίτους, δια ζωσης συμπλήρωση, ονομα γείτονα κτλ

Εμάς μας είχαν πει να γράψουμε αυτόν που μας έδωσε την πληροφορία. Εγώ έβαζα το όνομα από κάποιον γείτονα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Nickol32 είπε

Εσύ πήγες δλδ αυτό που σου έστειλαν πιο πάνω? Την απόφαση ορισμού?

Ναι, την απόφαση ορισμού, τις 4 σελίδες που σου είπα.

14 λεπτά πριν, Nickol32 είπε

Εμάς μας είχαν πει να γράψουμε αυτόν που μας έδωσε την πληροφορία. Εγώ έβαζα το όνομα από κάποιον γείτονα

Εγώ δεν έβαζα τίποτα στις κενές, παρόλο που έπαιρνα τις πληροφορίες από γείτονες. Δεν ήθελαν μερικοί να γράψω το όνομα τους και δεν ήθελα να μπλέξω.

Έγραφα το όνομα στις δευτερεύουσες γιατί έβρισκα πάντα κάποιον, απλά θα έκανε(αν) απογραφή αλλού.

Τα παρέδωσα στον τομεαρχη μου που τα έχει ελέγξει, μάλιστα κάναμε μερικές διορθώσεις. Γι'αυτό δεν μου είπε τίποτα, επίσης από ότι ξέρω, λογικά τα έχει παραδώσει ήδη στην εποπτεία.

Επεξ/σία από viman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκλεισα και παρέδωσα αλλά πρέπει να πάω να ξαναπάρω τα έντυπα και να περάσω από τις κενές που ήταν πολλές για να μάθω αν υπάρχουν άτομα μέσα να συμπληρώσω 🤡

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Darky είπε

Εγώ έκλεισα και παρέδωσα αλλά πρέπει να πάω να ξαναπάρω τα έντυπα και να περάσω από τις κενές που ήταν πολλές για να μάθω αν υπάρχουν άτομα μέσα να συμπληρώσω 🤡

Πες τους μια να πανε να συνουσιασθουν. Οι κενες ειναι κενες. Αν δεν τους βγαινουν τα νουμερα και η εποπτεια χασει εκλογικες εδρες, μαρουλι απο επιδοτησεις και εργαζόμενους στην κατα τοπους εποπτεια (αριθμος υπαλλήλων αμεσα συνδεδεμενος με τον πληθυσμο), ειναι προβλημα τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ η ΕΛΣΤΑΤ μαγειρεύει τα νούμερα των άνεργων δεν θα μπορούσε να μαγειρέψει τα νούμερα της απογραφής...? Καμία ενημέρωση εδώ και δυο εβδομάδες τουλάχιστον στους τομεαρχες για το τι να κάνουν και κάποιοι έχουν υποχρεώσεις πχ ταξίδια στο εξωτερικό...Ξυπνάτε λίγο ...

 

https://www.sofokleousin.gr/i-elstat-ekrypse-456764-anergous-ton-noemvrio-tou-2021 

Επεξ/σία από ppaio
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/2/2022 στις 1:54 ΠΜ, Georgeal είπε

Ρε παιδιά γιατί τρέχετε στο εφκα; Εγώ έστειλα με μειλ τα έγγραφα που ζητάνε και σε 2 λεπτά είχα απάντηση με την βεβαίωση που ζήτησα στο μέιλ μου. Είναι απλά τα πράγματα, μην ταλαιπωρείστε χωρίς λόγο.

Εγώ τα έστειλα με email χθες, δεν είχα καμία απάντηση, τους πήρα σήμερα να ρωτήσω εάν τα έλαβαν κι αν θα χρειαστεί κανένα ακόμα έγγραφο, μου είπαν να μην ανησυχώ, αφού τα έστειλα στο κεντρικό  mail τους, θα τους τα προωθήσουν και μέσα στο προσεχές χρονικό διάστημα, θα έχω τη βεβαίωση. Στην ερώτηση μου για τη διάρκεια του διαστήματος, είπανε να υπολογίζω λίγο πάνω από εβδομάδα.

Αν πάω από εκεί, βγαίνει άμεσα η βεβαίωση αλλά, για να πάω από εκεί, θέλει ραντεβού. Το 1ο διαθέσιμο, σε 2 εβδομάδες.

Τους είπα ότι η ΕΛΣΤΑΤ έχει ενημερώσει ότι η διαδικασία είναι άμεση κι απάντηση τους ήταν "Δεν ξέρω τι λέει η ΕΛΣΤΑΤ, εδώ μόνο με ραντεβού εξυπηρετούμε."

Όλα αυτά στη Δ' τοπική υποδιεύθυνση Θεσσαλονίκης..

Επεξ/σία από solution1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, solution1 είπε

Δεν ξέρω τι λέει η ΕΛΣΤΑΤ, εδώ μόνο με ραντεβού εξυπηρετούμε."

Όλα αυτά στη Δ' τοπική υποδιεύθυνση Θεσσαλονίκης

Τραγικό ελληνικό κράτος που ο κάθε υπαλληλακος έχει τη δικαιοδοσία να λαμβάνει αποφάσεις για ότι γουστάρει χωρίς να τον ελέγχει κανεις…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, ppaio είπε

Εδώ η ΕΛΣΤΑΤ μαγειρεύει τα νούμερα των άνεργων δεν θα μπορούσε να μαγειρέψει τα νούμερα της απογραφής...? Καμία ενημέρωση εδώ και δυο εβδομάδες τουλάχιστον στους τομεαρχες για το τι να κάνουν και κάποιοι έχουν υποχρεώσεις πχ ταξίδια στο εξωτερικό...Ξυπνάτε λίγο ...

 

https://www.sofokleousin.gr/i-elstat-ekrypse-456764-anergous-ton-noemvrio-tou-2021 

Και αυτό προκύπτει κάπου αποδεδειγμένα μέσω έγκυρης πηγής... ή ... ;;; !!!

Επεξ/σία από gousias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, funkopop είπε

Δεν θα πω τίποτα εκτός από αυτό :

🤡

E8E35E33-A782-4D57-88CC-33926E22D208.jpeg

Εγώ πάλι νομίζω ότι στις 14/2 θα πάρει πάλι μια άτυπη παράταση και ούτω καθεξής.

Έχει καταντήσει κοροϊδία. Πριν τριάντα χρόνια η απογραφή γινόταν σε μια Κυριακή και τώρα με τέτοια δυνατότητα μηχανογράφισης δεν μας φτάνουν 3 μήνες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την πληρωμή όσοι είναι με μπλοκάκι καταθέτουν κάποιο χαρτί;

Επίσης, μεταξύ σοβαρού και αστείου. Λέτε να μας ξανακαλέσουν να πάμε να απογράψουμε; Περίμενα να είναι ρδελομπου, αλλά τέτοια καθόλου ύπαρξη οργάνωσης δεν την περιμενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/7/2021 στις 6:39 ΜΜ, velissarios1 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Η ΕΛΣΤΑΤ (Ελληνική Στατιστική Αρχή) διενεργεί την απογραφή κτηρίων και πληθυσμού 2021 σε ολόκληρη την χώρα. Έτσι μέχρι τις 12-07-2021 έχει αναρτήσει προκήρυξη που ζητά τομεάρχες με σύμβαση 5 μηνών και μικτής αμοιβής 1600€ συνολικά.

Η δουλειά δεν είναι δύσκολη δεν έχει ωράριο και περιλαμβάνει απογραφή κτηρίων (αρχικά) σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα μέσα στον Ιούλιο - Αύγουστο (συνολικής διάρκειας 10 ημερών περίπου;Εξαρτάται από την ταχύτητα και τις ώρες που θα διαθέσει κάθε τομεάρχης). Κάθε τομεάρχης χρεώνεται ένα tablet από την ΕΛΣΤΑΤ για να κάνει ηλεκτρονικά την δουλειά του και να απογράψει τον τομέα του που περιλαμβάνει περίπου 600 κατοικίες.(Μέσα στην Αθήνα όμως οι 600 κατοικίες μπορεί να ισοδυναμούν με 100-200 κτήρια).Μετά την ολοκλήρωση της απογραφής κτηρίων  θα τοποθετήσει τους απογραφείς του στους χώρους ευθύνης τους και θα παρακολουθήσει την δουλειά τους κατά την διάρκεια της απογραφής που θα γίνει τέλη Οκτώβρη περίπου.

Η διαδικασία επιλογής των τομεαρχών γίνεται με μοριοδότηση και σειρά προτεραιότητας.Οι ενδιαφερόμενοι φυσικά δηλώνουν σαν τόπο εργασίας τους τον Δήμο διαμονής τους.Περισσότερα εδώ:

https://www.statistics.gr/2021-census-pop-hous-enum

Θεωρώ σπουδαία ευκαιρία την παραπάνω προκήρυξη  για άτομα που είναι άνεργα, φοιτητές ή και εργαζόμενοι που θέλουν να κερδίσουν ένα εισόδημα.  Δεν επηρεάζεται η κάρτα ή το επίδομα ανεργίας. Ευχαρίστως να βοηθήσω και να λύσω όποιες απορίες μπορεί να δημιουργηθούν λόγω εργασίας στον συγκεκριμένο χώρο.

Καλησπέρα σας,

Είμαι τομεάρχης στην ΕΛΣΤΑΤ και παράλληλα εργάζομαι.Σε λίγες μέρες θα μου κανουν απόλυση και θα κανω αίτηση για ταμείο ανεργίας.Απο την ΕΛΣΤΑΤ μου ζήτησαν να βγάλω τιτλο κτήσης για να πληρωθώ.Θ παρω ταμείο ανεργίας;Η θα υπάρξει κολλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά δεν βλέπω να έχεις πρόβλημα. Ειδικά αν η απόλυση από την εργασία σου έρθει μετά την έκδοση του τίτλου κτήσης. Βγάλε τώρα τον τίτλο κτήσης έτσι ώστε η ημερομηνία απόλυσης σου θα είναι μεταγενέστερη της απασχόλησης στην ΕΛΣΤΑΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, TheConstant είπε

Η σύμβαση μας ήταν για 5 μήνες. Έχουμε μπει στον έκτο. Δεν να πληρωθούμε τον μήνα αυτόν αφού απασχολούμαστε κανονικά; 

Οχι φυσικα δεν θα πληρωθεις...δεν προβλεπεται...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...