Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, batig0al είπε

Βρήκα το email του τοπικού ΕΦΚΑ και έστειλα και εγώ με email τα δικαιολογητικά μήπως γλύτωνα την επίσκεψη αλλά δεν έχω απάντηση εδώ και 7-10 μέρες.

Πάρε τηλ και ενημέρωσε ότι έχεις στείλει τα δικαιολογητικά σου στο τάδε μειλ. Αν σου πουν ότι δεν εξυπηρετούν εξ αποστάσεως όπως κάνουν σε πολλά τμήματα, πες ότι είσαι σε καραντίνα 5 μέρες και πως η ελστατ θέλει την βεβαίωση άμεσα. 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Vassilis_24 είπε

Για πες μια τα δικαιολογητικά, αν είναι εύκολο.

  1. Φωτοτυπία ταυτότητας
  2. Εκκαθαριστικό
  3. Βεβαίωση ΑΜΚΑ https://www.amka.gr/AMKAGR/
  4. Τις πρώτες 2 σελίδες του ορισμού σου, καθώς και τη σελίδα που αναφέρει το ονοματεπώνυμο σου.
    Τον ορισμό σου θα τον βρεις εδώ: https://www.statistics.gr/2021-census-pop-hous-enum-1
    (Πρέπει να ψάξεις 1-1 όλους τους ορισμούς.. 38+1 σύνολο)
    Την επιλογή των σελίδων, μπορείς να την κάνεις με το pdfsam-basic
    https://pdfsam.org/download-pdfsam-basic/
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2022 στις 2:04 ΜΜ, Nant25 είπε

Η απογραφη τελικά ότι να ναι..Τα τελείωσα όλα το Δεκέμβρη και τώρα μας λένε να μπούμε να δηλώσουμε άτομα που δεν υπάρχουν.. σιγά μην ασχοληθώ 

 

8 ώρες πριν, SR20DET είπε

μου φαίνεται μεγάλο φιάσκο αυτή η απογραφή και ψάχνουν να τα μπαλώσουν πριν δημοσιοποιήσουν τα αποτελέσματα..

ακούς εκεί να ζητούν να συμπληρώνεις άτομα εκεί που δεν υπάρχουν... ήμαρτον.

Ρε παιδιά αυτό που γράφετε είναι σοβαρό. Τί εννοείτε όσοι λέτε ότι σας ζητάνε να συμπληρώσετε άτομα που δεν υπάρχουν; Τραβηγμένο μου ακούγεται. Έχω ρωτήσει ξανά χωρίς να πάρω απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις κατοικίες όπου δεν ήθελαν να απογραφούν (άρνηση απογραφής), συμπληρώνουμε δελτίο κενής κατοικίας με τον εκτιμώμενο αριθμό των ατόμων που διαμένουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, solution1 είπε

Στις κατοικίες όπου δεν ήθελαν να απογραφούν (άρνηση απογραφής), συμπληρώνουμε δελτίο κενής κατοικίας με τον εκτιμώμενο αριθμό των ατόμων που διαμένουν.

Απαντάς σ' εμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, solution1 είπε

ναι

Άρα δε μιλάμε για «άτομα που δεν υπάρχουν» αλλά για αρνητές της απογραφής. Δε βλέπω τίποτε το... σκοτεινό σε αυτό. Προφανώς και θα γίνουν υπολογισμοί, αναγωγές και άλλες διορθώσεις για να προσεγγιστεί ο πραγματικός πληθυσμός. Απογραφή δε σημαίνει «μετράω και γράφω όσους βρω».

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα 12/2 μου είπαν ότι πέρασε "απογραφέας" και με έψαξε. Μου φάνηκε ύποπτο. Δεν έχουν τελειώσει? Είχα κάνει ηλεκτρονική απογραφή το Νοέμβριο, έχω τη βεβαίωση, ξαναμπαίνω στο σχετικό site, βλέπω στην καρτέλα που απογράφηκα ότι τα πεδία είναι συμπληρωμένα (γκριζαρισμένα, χωρίς πλέον  δυνατότητα αλλαγής) και ξαναβγάζω τη σχετική βεβαίωση.

Επεξ/σία από iml
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι απογραφείς (ΜΟΝΟ) επιθυμούν να συμμετάσχουν σε ομαδική επιστολή διαμαρτυρίας προς την ΕΛΣΤΑΤ σχετικά με την Απογραφή, παρακαλούνται να γίνουν μέλη σε ομάδα που έχει δημιουργηθεί στο fb (δεν την αναγράφω εδώ γιατί δε γνωρίζω αν επιτρέπεται από τους κανόνες της σελίδας, στείλτε μου μνμ να σας τη στείλω). Μπορείτε να γίνετε μέλη χωρίς να απαντήσετε τις εισαγωγικές ερωτήσεις. Τσεκάρετε την επιστολή που είναι αναρτημένη και τα λοιπά έγγραφα και αν δεν ενδιαφέρεστε αποχωρείτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, στο φάκελο με το υλικό που θα παραδώσουν οι απογραφείς πρέπει να έχουν και το χαρτί της ανάθεσης και τα καρτελακια  με την φωτογραφία που έδωσαν στην αρχή?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η τομεάρχης μου, μου είπε να τα κρατήσω εγώ. Τα έχω φυλαγμένα αλλά δεν με ενόχλησαν για αυτά από την εποπτεία μου. Αντίθετα με πήραν κάνα δυο φορές για διευκρινήσεις. Υποθέτω από αυτό ότι μάλλον δεν τα χρειάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/2/2022 στις 8:18 ΜΜ, DownUNDERground είπε

Άρα δε μιλάμε για «άτομα που δεν υπάρχουν» αλλά για αρνητές της απογραφής. Δε βλέπω τίποτε το... σκοτεινό σε αυτό. Προφανώς και θα γίνουν υπολογισμοί, αναγωγές και άλλες διορθώσεις για να προσεγγιστεί ο πραγματικός πληθυσμός. Απογραφή δε σημαίνει «μετράω και γράφω όσους βρω».

Εφόσον σου δίνει το δικαίωμα να μετρήσεις και να γράψεις όσους βρεις ναι οφείλουν να σε πιστέψουν.

Στις 13/2/2022 στις 12:04 ΜΜ, omadaapografewn2021 είπε

Όσοι απογραφείς (ΜΟΝΟ) επιθυμούν να συμμετάσχουν σε ομαδική επιστολή διαμαρτυρίας προς την ΕΛΣΤΑΤ σχετικά με την Απογραφή, παρακαλούνται να γίνουν μέλη σε ομάδα που έχει δημιουργηθεί στο fb (δεν την αναγράφω εδώ γιατί δε γνωρίζω αν επιτρέπεται από τους κανόνες της σελίδας, στείλτε μου μνμ να σας τη στείλω). Μπορείτε να γίνετε μέλη χωρίς να απαντήσετε τις εισαγωγικές ερωτήσεις. Τσεκάρετε την επιστολή που είναι αναρτημένη και τα λοιπά έγγραφα και αν δεν ενδιαφέρεστε αποχωρείτε...

Είμαι τομεάρχης μπορώ να συμμετάσχω;

Στις 12/2/2022 στις 7:22 ΜΜ, DownUNDERground είπε

 

Ρε παιδιά αυτό που γράφετε είναι σοβαρό. Τί εννοείτε όσοι λέτε ότι σας ζητάνε να συμπληρώσετε άτομα που δεν υπάρχουν; Τραβηγμένο μου ακούγεται. Έχω ρωτήσει ξανά χωρίς να πάρω απάντηση.

Καλυφθηκες; Ή θέλεις περαιτέρω εξηγήσεις;

Screenshot_20220214_184810.jpg

Στις 31/1/2022 στις 8:23 ΜΜ, DownUNDERground είπε

Έπειδή έχει ξαναγραφτεί... Έχετε συγκεκριμένες ενδείξεις ότι αργεί να κλείσει η απογραφή επειδή προσπαθούν να φουσκώσουν τα νούμερα;

Αναρωτιεμαι γιατί έχεις αμφιβολίες. Είμαι τομεάρχης με 3 τομείς και υπάρχει τρομερή πίεση από τους επόπτες που κατά συνέπεια μεταφέρονται και στους βοηθούς εποπτών και εν τέλει την αποδεχόμαστε οι τομεάρχες και οι απογραφεις. Αν δεις την εξέλιξη της απογραφης μόνο και μόνο από τις αναβολές αρκεί να καταλάβεις ότι το τραβάνε απο τα μαλλιά. Αυτό που δεν καταλάβαινω είναι γιατί έχεις τις αμφιβολίες ειδικά αν δεν εμπλέκεσαι κάπου.

Επεξ/σία από tzotzo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω λάβει μειλ ότι το σύστημα κλείνει σήμερα το βράδυ, ψάχνω τον τομεάρχη να παραδώσω τα έντυπα που έχω γράψει & καταχωρήσει στο σύστημα από το τέλος Δεκέμβρη & δεν μου σηκώνει τηλ ούτε απαντάει στα μηνύματα.
Ρε τι μπάχαλο είναι αυτό; Πάμε καλά;!

Έχω αρχίσει & φορτώνω άσχημα.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απογραφή πάντως, προσπαθεί να καταγράψει πόσα άτομα υπάρχουν πραγματικά στη χώρα. Όχι πόσα επιθυμούν να απογραφούν. Εικάζω ότι προσπαθούν να μειώσουν το ποσοστό λάθους, εφόσον σε αυτή την απογραφή προέκυψαν πολύ αρνητές.

Από 'κει και πέρα στα παπάκια μου. Απλή απορία εξέφρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Η απογραφή πάντως, προσπαθεί να καταγράψει πόσα άτομα υπάρχουν πραγματικά στη χώρα. Όχι πόσα επιθυμούν να απογραφούν. Εικάζω ότι προσπαθούν να μειώσουν το ποσοστό λάθους, εφόσον σε αυτή την απογραφή προέκυψαν πολύ αρνητές.

Από 'κει και πέρα στα παπάκια μου. Απλή απορία εξέφρασα.

Οχι φίλε μου γενικά και αόριστα. Οι υπεύθυνοι  για τη διενέργεια της απογραφης οφείλουν να δίνουν οδηγίες σωστές, ακριβείς και να φροντίζουν για τη διενέργεια της με ορθό και διαυγή τρόπο. Όταν έχει πάρει δέκα παρατάσεις, έχει αλλάξει το σύστημα και οι ερωτήσεις του άλλες τόσες και στο τέλος εκβιάζουν τομεάρχες και απογραφεις με μη πληρωμή καταλαβαίνεις ότι μόνο αγαθές δεν είναι οι προθέσεις τους.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...