Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχίζει η 3η φάση της απογραφής!!! Παράταση μέχρι τις 21/2/2022, τουλάχιστον δεν θα έχει τρέξιμο για τους απογραφεις (μόνο μέσω αυτοαπογραφης και τηλεφωνικά μέσω εποπτείας). Άντε καλή Καθαρά Δευτέρα!!!

https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/8309321/apografi-archise-i-triti-fasi-ti-prepei-na-kanoun-osoi-den-echoun-apografei

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, funkopop είπε

Απειλητικά email ότι δεν θα πληρωθούμε.

Εγώ από την μεριά μου επικοινώνησα με όποιον γνώριζα από την εποπτεία, ας κανονίσουν πότε θα τα παραλάβουν. Βαρέθηκα

Επικοινώνησε γραπτώς να υπάρχει κάπου απόδειξη από πλευράς σου ότι ήσουν τυπική και άσ' τους να κουρεύονται.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, funkopop είπε

Απειλητικά email ότι δεν θα πληρωθούμε.

Εγώ από την μεριά μου επικοινώνησα με όποιον γνώριζα από την εποπτεία, ας κανονίσουν πότε θα τα παραλάβουν. Βαρέθηκα

Ώστε δεν θα πληρωθείτε σας ειπανε ε; 

Τι θα έκανα στην θέση σου. 

Στείλε ένα email καλογραμμένο όπως είναι οι αποφάσεις και οι εγκύκλιοι που εκδίδουν τα υπουργεία. 

Ανεφερε επάνω αριστερά κοινοποίηση προς τάδε προς τάδε, βάλε όλα τα υπεύθυνα τμήματα μέσα, από την εποπτεία σου μέχρι τα κεντρικά της ΕΛΣΤΑΤ γράψε και τα email τους μέσα στην επιστολή. 

Ανάφερε τους το πρόβλημα που έχεις, τα απειλητικά email, εξέτασε τους όρους του προγράμματος που υπέγραψες και αν δεις ότι δεν τηρούν κάποιον όρο από ότι υπογράψατε ανέφερε το. 

Γράψε ότι κατέβαλλες κάθε δυνατή προσπάθεια να εντοπίσεις τον απογραφεα σου, να τήρησεις τους όρους που υπέγραψες, να συμμορφωθείς με τις αποφάσεις που εκδόθηκαν, παρόλα αυτά δεν κατέστη εφικτή η παράδοση των αποτελεσμάτων στην υπηρεσία λόγω μη δικής σου υπαιτιοτητας. 

Στο τέλος γράψε ότι αναμένεις στην επικοινωνία και την εξεύρεση κάποιας λύσης από μέρους τους και επιφύλασσεσαι παντως νομιμου δικαιώματος σου. 

Αν δεν έπαιρνα την πληρωμή μου θα τους ετρεχα με δικαστήρια και θα απαιτούσα και παραπανω. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Επικοινώνησε γραπτώς να υπάρχει κάπου απόδειξη από πλευράς σου ότι ήσουν τυπική και άσ' τους να κουρεύονται.

 

9 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Ώστε δεν θα πληρωθείτε σας ειπανε ε; 

Τι θα έκανα στην θέση σου. 

Στείλε ένα email καλογραμμένο όπως είναι οι αποφάσεις και οι εγκύκλιοι που εκδίδουν τα υπουργεία. 

Ανεφερε επάνω αριστερά κοινοποίηση προς τάδε προς τάδε, βάλε όλα τα υπεύθυνα τμήματα μέσα, από την εποπτεία σου μέχρι τα κεντρικά της ΕΛΣΤΑΤ γράψε και τα email τους μέσα στην επιστολή. 

Ανάφερε τους το πρόβλημα που έχεις, τα απειλητικά email, εξέτασε τους όρους του προγράμματος που υπέγραψες και αν δεις ότι δεν τηρούν κάποιον όρο από ότι υπογράψατε ανέφερε το. 

Γράψε ότι κατέβαλλες κάθε δυνατή προσπάθεια να εντοπίσεις τον απογραφεα σου, να τήρησεις τους όρους που υπέγραψες, να συμμορφωθείς με τις αποφάσεις που εκδόθηκαν, παρόλα αυτά δεν κατέστη εφικτή η παράδοση των αποτελεσμάτων στην υπηρεσία λόγω μη δικής σου υπαιτιοτητας. 

Στο τέλος γράψε ότι αναμένεις στην επικοινωνία και την εξεύρεση κάποιας λύσης από μέρους τους και επιφύλασσεσαι παντως νομιμου δικαιώματος σου. 

Αν δεν έπαιρνα την πληρωμή μου θα τους ετρεχα με δικαστήρια και θα απαιτούσα και παραπανω. 

 

Έχω επικοινωνήσει μέσω mail και έχω αναφέρει ότι τα έχω έτοιμα και μένει να τα παραλάβουν, όπως επίσης και ότι ο τομεάρχης μου είναι άφαντος. Εγώ απ'τη μεριά μου είμαι οκ, περιμένω να δω τι θα γίνει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, funkopop είπε

Έχω επικοινωνήσει μέσω mail και έχω αναφέρει ότι τα έχω έτοιμα και μένει να τα παραλάβουν, όπως επίσης και ότι ο τομεάρχης μου είναι άφαντος. Εγώ απ'τη μεριά μου είμαι οκ, περιμένω να δω τι θα γίνει...

Ε είσαι καλυμμένη τότε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Vassilis_24 είπε

Έχει κανείς πρόχειρο τον  ορισμό των τομεαρχών, γιατί στο σάιτ δε δουλεύει το λινκ;

Πρέπει να βρεις τον ορισμό  που γράφει το όνομά σου ...άρα δεν σου κάνει οποιοσδήποτε ορισμός επειδή αυτόν (με το όνομά σου) θα δείξεις στον ΕΦΚΑ

Επεξ/σία από velissarios1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝΑΦΕΡΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ! ΔΩΣΤΕ ΣΗΜΑΣΙΑ! 
 

Για όσους εργάστηκαν στην φετινή απογραφη και έχουν κάποιο παραπονο(όλοι νομίζω, εκτός από τους «βολεμένους»), έχει δημιουργηθεί ομάδα στο fb με όνομα «ΑΠΟΓΡΑΦΕΙΣ 2021-ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ», στην οποία ορισμένοι συνάδελφοι μας αφιέρωσαν πολύ χρόνο ώστε να συγκεντρώσουν την παραμικρή απόδειξη των όσων βιώσαμε και να αποδείξουν την ακρίβεια των αξιώσεων μας σαν σύνολο απογραφεων για τα όσα βιώσαμε στην προσπάθεια μας να ολοκληρώσουμε ένα έργο για το οποίο εκτός του ότι δεν υπήρχε κανένα πλάνο όπως αποδείχθηκε, διαπράχθηκαν και πολλές αδικίες εις βάρος μας! 

ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΑΠΟΓΡΑΦΕΙΣ, ΑΦΟΥ ΒΡΗΚΑΜΕ ΕΤΟΙΜΗ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΛΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΔΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΥΠΟΓΡΑΨΟΥΜΕ ΦΥΣΙΚΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ!!

Με κλάψα μεταξύ μας στα φόρουμ κανεις δεν πρόκειται να αναγνωρίσει αυτά που μας αξίζουν!;

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Twisted_Metal είπε

και συνεχίζεται η απογραφή!

Μου ήρθε πάλι sms από το δήμο μου περί της "Γ' φάσης της απογραφής". 

Τι λένε ρε?!

Η τρίτη φάση (και τελευταία) έχει διάρκεια 1 εβδομάδας (14 - 21 Φεβρουαρίου) και αφορά σε καταγραφή πολιτών που δεν μπόρεσαν να απογραφούν κανονικά για οποιοδήποτε λόγο, οπότε προσέρχονται στις ανάλογες εποπτείες και κάνουν προσωπική συνέντευξη. Δεν έχει να κάνει ούτε με τομεαρχες ούτε με απογραφείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Georgeal είπε

ΑΝΑΦΕΡΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ! ΔΩΣΤΕ ΣΗΜΑΣΙΑ! 
 

Για όσους εργάστηκαν στην φετινή απογραφη και έχουν κάποιο παραπονο(όλοι νομίζω, εκτός από τους «βολεμένους»), έχει δημιουργηθεί ομάδα στο fb με όνομα «ΑΠΟΓΡΑΦΕΙΣ 2021-ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ», στην οποία ορισμένοι συνάδελφοι μας αφιέρωσαν πολύ χρόνο ώστε να συγκεντρώσουν την παραμικρή απόδειξη των όσων βιώσαμε και να αποδείξουν την ακρίβεια των αξιώσεων μας σαν σύνολο απογραφεων για τα όσα βιώσαμε στην προσπάθεια μας να ολοκληρώσουμε ένα έργο για το οποίο εκτός του ότι δεν υπήρχε κανένα πλάνο όπως αποδείχθηκε, διαπράχθηκαν και πολλές αδικίες εις βάρος μας! 

ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΑΠΟΓΡΑΦΕΙΣ, ΑΦΟΥ ΒΡΗΚΑΜΕ ΕΤΟΙΜΗ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΛΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΔΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΥΠΟΓΡΑΨΟΥΜΕ ΦΥΣΙΚΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ!!

Με κλάψα μεταξύ μας στα φόρουμ κανεις δεν πρόκειται να αναγνωρίσει αυτά που μας αξίζουν!;

 

A και εγώ που νόμιζα ότι ήταν ιδανική δουλειά για φοιτητές και πως θα βοηθούσαν ανέργους 🤣

 

Τέσπα αυτό που ήθελα να πω και γιαυτό σε κάνω quote είναι να βάλεις και το link γιατί στο google βγάζει μονο govgr αποτελέσματα αν ψάξει κάποιος για

ΑΠΟΓΡΑΦΕΙΣ 2021-ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ
ή 
facebook ΑΠΟΓΡΑΦΕΙΣ 2021-ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dr_Pepper Έχεις δίκιο απλά δεν ήξερα αν η κοινότητα επιτρέπει την κοινοποίηση  συνδέσμων. Αυτό είναι το link της ομάδας: www.facebook.com/groups/503531104719935/  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Georgeal είπε

@Dr_Pepper Έχεις δίκιο απλά δεν ήξερα αν η κοινότητα επιτρέπει την κοινοποίηση  συνδέσμων. Αυτό είναι το link της ομάδας: www.facebook.com/groups/503531104719935/  

Και γιατί ειναι ιδιωτικό; κάντε το δημόσιο για να μπορεί ο κόσμος να δει τα προβλήματα σας κάτι τέτοιο μόνο θα βοηθήσει τον σκοπό σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_Pepper είπε

Και γιατί ειναι ιδιωτικό; κάντε το δημόσιο για να μπορεί ο κόσμος να δει τα προβλήματα σας κάτι τέτοιο μόνο θα βοηθήσει τον σκοπό σας. 

Συμφωνώ με αυτό που λες, αλλά τα παιδιά που το διαχειρίζονται λογικά το κρατάνε έτσι για να αποφύγουν τους κακοπροαίρετους. Αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι έτσι τους κρατάμε έξω ή ότι μπορεί να γίνει με κάποιο τρόπο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/12/2021 στις 11:36 ΠΜ, psixakias είπε

Επειδή ίσως δεν το ξεκαθάρισα. 

Μας έστειλαν ένα email από την εποπτεία όπου μας έλεγαν να πάμε στον ΕΦΚΑ και να ζητήσουμε μία "Βεβαίωση απογραφής για τίτλο κτήσης". 

Ρωτάω διότι δεν το γνωρίζω: Εγώ είμαι άνεργος. Μπορώ να πάρω το παραπάνω χαρτί; Θα έχει κάποια επίπτωση στο επίδομα μακροχρόνιας ανεργία που λαμβάνω ή ισχύει κάτι άλλο για τους ανέργους; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Georgeal είπε

@Dr_Pepper Έχεις δίκιο απλά δεν ήξερα αν η κοινότητα επιτρέπει την κοινοποίηση  συνδέσμων. Αυτό είναι το link της ομάδας: www.facebook.com/groups/503531104719935/  

Υπάρχει σελίδα στο φμπ για τον ίδιο λόγοπου είχαν κάνει οι απογραφείς του 2011.Πραγματικά τίποτα δεν αλλάζει στην μπανανία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...