Προς το περιεχόμενο

Αριθμός λογαριασμου στο προσκλητηριο γάμου


anastasiaio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, anastasiaio είπε

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερο σε περίπτωση που κάποιος δεν θέλει δώρα στον γάμο του καθώς έχει ήδη έτοιμο σπίτι .. να το πεις διακριτικά κατ στην παράδοση του προσκλητήριου ή να βάλεις αριθμό λογαριασμου? Εγώ προσωπικά είμαι κατα στον αριθμό λογαριασμού..δεν μου φαίνεται ωραίο συν ότι πιστεύω ότι αν κάποιος θέλει να σου κάνει δώρο θα το κάνει ακόμα και αν έχεις βάλει αριθμό λογαριασμού... Οι καλεσμένοι είναι γύρω στα 100 άτομα όποτε θα τα δώσουμε χέρι χέρι τα προσκλητήρια και στο περίπου μπορούμε να αναφέρουμε ότι δεν θελουμε κάποιο δώρο καθώς το σπίτι είναι έτοιμο .. δεν θα πούμε ευθέως δώστε λεφτά πχ..απλά θα αναφέρουμε ότι δεν θελουμε δώρο..  Δεν ξέρω , και τα 2 ακούγονται κάπως αλλά ο αριθμός λογαριασμου μου ακούγεται χειρότερο..Εσείς τι κάνατε? Αν βάλατε αριθμό λογαριασμού κατάλαβαν ότι δεν θέλετε δώρα ή κάποιοι συνέχισαν κανονικά να δίνουν δώρα? Ευχαριστώ !

αρ. λογ. ρε συ, αλλιως σε βλεπω μετα απο 1 μηνα, να μην σου φτανουν οι 2 αγγελιες τη βδομαδα..

Επεξ/σία από emperor4her
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@anastasiaio
Είναι σύνηθες να υπάρχει λίστα γάμου με IBAN (πλεον).

Δεν βλέπω κάτι αρνητικό και φυσικά είναι προαιρετική.

Φυσικά όποιος θέλει να ξεφορτωθεί τοστιέρες και ασημένιες κορνίζες (από το δικό του γάμο), δεν θα τις γλυτώσεις.

Αυτοί που έχουν διάθεση να κράξουν θα βρουν ούτος ή άλλιως το οτιδήποτε.

19 λεπτά πριν, SilverCloak είπε

Να δώσετε Iban, να διευκολύνθει το έργο του ΣΔΟΕ, μην ψάχνουν οι άνθρωποι. Αχ, χαραμιζομαι, θα το είχα κάνει πλούσιο το δημόσιο.

Η μόνη σωστή ιδέα που διάβασα ήταν το qr του bitcoin wallet σου. Αυτό μάλιστα! Και προχω και χρήσιμο.

Επίσης, αφού οι άνθρωποι που θα έρθουν λες ότι είναι κοντινοί, γιατί υπάρχει θέμα; Αν είναι κοντινοί ξέρουν τι θέλετε.

Η μαρμάρινη πλάκα με τις ευχές είναι το καλύτερο δώρο που έχω ακούσει.
Τα 50αρικα γίνονται σουβλάκια και κανένας δε θυμάται ποιος τα έδωσε.

Μέχρι στιγμής έδινα φακελάκια γιατί δεν είχα σκεφτεί κάτι ωραίο. Από εδώ και πέρα, αυτό θα γίνεται! Ευχαριστώ για την ιδέα.

Τέλος, έχει
πλάκα που κάποιοι νομίζουν ότι ο γάμος είναι κάτι άλλο από μία εμπορική συναλλαγή.

Από πότε το ΣΔΟΕ ασχολείται με τις λίστες γάμου;

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, anastasiaio είπε

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερο σε περίπτωση που κάποιος δεν θέλει δώρα στον γάμο του καθώς έχει ήδη έτοιμο σπίτι .. να το πεις διακριτικά κατ στην παράδοση του προσκλητήριου ή να βάλεις αριθμό λογαριασμου? Εγώ προσωπικά είμαι κατα στον αριθμό λογαριασμού..δεν μου φαίνεται ωραίο συν ότι πιστεύω ότι αν κάποιος θέλει να σου κάνει δώρο θα το κάνει ακόμα και αν έχεις βάλει αριθμό λογαριασμού... Οι καλεσμένοι είναι γύρω στα 100 άτομα όποτε θα τα δώσουμε χέρι χέρι τα προσκλητήρια και στο περίπου μπορούμε να αναφέρουμε ότι δεν θελουμε κάποιο δώρο καθώς το σπίτι είναι έτοιμο .. δεν θα πούμε ευθέως δώστε λεφτά πχ..απλά θα αναφέρουμε ότι δεν θελουμε δώρο..  Δεν ξέρω , και τα 2 ακούγονται κάπως αλλά ο αριθμός λογαριασμου μου ακούγεται χειρότερο..Εσείς τι κάνατε? Αν βάλατε αριθμό λογαριασμού κατάλαβαν ότι δεν θέλετε δώρα ή κάποιοι συνέχισαν κανονικά να δίνουν δώρα? Ευχαριστώ !

καλημέρα.Εγώ στο δικό μου τους είπα ότι αντί για 50 ευρώ πχ να τα πάρουν σε ξυστά :P 

Think about it ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλύτερη αηδία απο το iban σε προσκλητήριο δεν υπάρχει!! Πρίν έναν χρόνο που έκανα τον γάμο και την βάπτιση σχεδόν όλοι μας έδωσαν χρήματα. Όταν καλείς κοντινά σου άτομα ξέρουν τι θα σου φέρουν. Όταν αφήνεις τους γονείς να καλέσουν τον κάθε πικραμένο απο το σόι τους που έχουν να τον δούν τριάντα χρόνια, ετοιμάσου να μαζέψεις σαβούρα.

  • Like 2
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ολους τους γαμους που εχω παει τελευταια ολοι IBAN ειχαν. Τωρα αν ειναι ολοι κολητοι σου, δεν χρειαζεται, γιατι θα στα δωσουν σε φακελο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά , εμείς θα παντρευτούμε σε πολύ κλειστό κύκλο λόγω covid και βασικά λόγω άποψης, δηλαδή 20 άτομα ΜΑΞ , και μια δυνατή έξοδο με φίλους άλλη ημέρα. 

Οποιος με ρωτάει τι θέλω (μιας και μόλις φτιάξαμε το σπίτι μας ) λέω δεν χρειάζομαι τίποτα, χρήματα ή αν δημιουργηθεί ανάγκη για κάτι στο μέλλον μπορώ να σου πω για δώρο. 

Τώρα 2-3 άτομα θα μας κάνουν ένα ταξίδι στο εξωτερικό , οι υπόλοιποι όπως βολεύονται και όταν μπορούν ή δημιουργηθεί ανάγκη. 

Για εμένα δεν είναι εμπορική συναλλαγή , απλώς καλείς τα δικά σου άτομα για να επισημοποιήσεις κάτι . THATS it . 

Ούτε θέλω να βγάλω τα σπασμένα από δικούς μου ανθρώπους ούτε τίποτα. 

Σίγουρα γάμοι με πολλά άτομα 60+ η μόνη επιλογή είναι το iban, ότι και να κάνεις κάποιος θα γκρινιάξει οπότε δεν ασχολείσαι. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάνεις γάμο με 200 άτομα και πληρώνεις και για τραπέζι 50€ το κεφάλι - που δεν τα έχεις - γιατί "έτσι προστάζει το έθιμο, οι καλεσμένοι και τα σόγια", ζητάς λεφτά να βγάλεις τα σπασμένα.

Μετά από χρόνια βέβαια τα σκέφτεσαι, τα μετανιώνεις και θυμάσαι τους γύφτουλες που ήρθαν 5 άτομα και άφησαν 20€ δώρο, ενώ πλήρωσες 250€ για αυτούς και ξέρεις, ότι νομίζουν ότι είσαι και υπόχρεος για το 20€ που σου έδωσαν.

ΣΑΠΙΛΑ.

Γενικά, η δική μου άποψη?

  • Αν παντρεύεσαι και δεν έχεις δικά σου χρήματα για πέταμα, μην κάνεις τραπέζια κλπ
  • Αν είσαι καλεσμένος και δεν έχεις έστω τα έξοδα που σου πλήρωσαν για το τραπέζι, μην πηγαίνεις. 
  • Like 11
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Όταν κάνεις γάμο με 200 άτομα και πληρώνεις και για τραπέζι 50€ το κεφάλι - που δεν τα έχεις - γιατί "έτσι προστάζει το έθιμο, οι καλεσμένοι και τα σόγια", ζητάς λεφτά να βγάλεις τα σπασμένα.

Μετά από χρόνια βέβαια τα σκέφτεσαι, τα μετανιώνεις και θυμάσαι τους γύφτουλες που ήρθαν 5 άτομα και άφησαν 20€ δώρο, ενώ πλήρωσες 250€ για αυτούς και ξέρεις, ότι νομίζουν ότι είσαι και υπόχρεος για το 20€ που σου έδωσαν.

ΣΑΠΙΛΑ.

Γενικά, η δική μου άποψη?

  • Αν παντρεύεσαι και δεν έχεις δικά σου χρήματα για πέταμα, μην κάνεις τραπέζια κλπ
  • Αν είσαι καλεσμένος και δεν έχεις έστω τα έξοδα που σου πλήρωσαν για το τραπέζι, μην πηγαίνεις. 

Εγώ έχω κανόνα να δίνω τουλάχιστον το χ2 του πόσο έχει στοιχίσει το κεφάλι για του μακρυνούς /άσχετους.Ρε παιδιά τι 20ε ποιος δίνει 20 ευρω σε γαμο. 

Επεξ/σία από C(r)y
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, C(r)y είπε

Εγώ έχω κανόνα να δίνω τουλάχιστον το χ2 του πόσο έχει στοιχίσει το κεφάλι για του μακρυνούς /άσχετους.Ρε παιδιά τι 20ε ποιος δίνει 20 ευρω σε γαμο. 

Αν συζητήσεις με κάμποσους που έχουν κάνει τραπέζια και απο διαφορετικούς κοινωνικούς κύκλους, θα ακούσεις πολλα που δεν πάει το μυαλό σου οτι γίνονται σε τόσο μεγαλο βαθμό.

Επίσης και αυτο που γράφεις, το να πας σε μακρινό άτομο ως ζευγάρι, που κάνει τραπέζι και να του δώσεις και 200€, ούτε και αυτό ειναι αντικειμενικό παράδειγμα όταν στις περισσότερες οικογένειες, δεν περισσεύουν 200€ το μήνα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sphinxgr είπε

Αν συζητήσεις με κάμποσους που έχουν κάνει τραπέζια και απο διαφορετικούς κοινωνικούς κύκλους, θα ακούσεις πολλα που δεν πάει το μυαλό σου οτι γίνονται σε τόσο μεγαλο βαθμό.

Επίσης και αυτο που γράφεις, το να πας σε μακρινό άτομο ως ζευγάρι, που κάνει τραπέζι και να του δώσεις και 200€, ούτε και αυτό ειναι αντικειμενικό παράδειγμα όταν στις περισσότερες οικογένειες, δεν περισσεύουν 200€ το μήνα....

σιγουρα οχι και ούτε εγώ θα τα έδινα με άνεση , αλλά συνήθως ούτε οι γάμοι στοιχίζουν για φαγητό 50/άτομο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγαλύτερη γυφτιά πιστεύω οτι ειναι να μην καλέσεις στο τραπεζι όσους παρευρεθουν στην εκκλησία.
Φαίνεται καθαρά οτι γίνεται για μάζεμα δώρων. 
Εχω δει προσκλητήρια που έχουν επιπλέον ενα σημείωμα μέσα που γράφουν για το τραπέζι και αλλα που να μην το έχουν και μάλιστα απο τον ίδιο κύκλο. Ξεφτίλα.

Επίσης μου έχει τύχει και το άλλο: κάλεσμα σε τραπέζι μετα, μεχρι 2 άτομα !!!! δλδ μια οικογένεια 3-4 ατόμων θα επρεπε να πανε μονο 2 .  Ελεος ! 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, CONAN_ είπε

Η μεγαλύτερη γυφτιά πιστεύω οτι ειναι να μην καλέσεις στο τραπεζι όσους παρευρεθουν στην εκκλησία.
Φαίνεται καθαρά οτι γίνεται για μάζεμα δώρων. 
Εχω δει προσκλητήρια που έχουν επιπλέον ενα σημείωμα μέσα που γράφουν για το τραπέζι και αλλα που να μην το έχουν και μάλιστα απο τον ίδιο κύκλο. Ξεφτίλα.

Αν καλέσεις μακρινούς συγγενείς και για οικονομικούς λόγους, θες να κάνεις τραπέζι με φίλους ή κοντινούς συγγενείς που είναι το κακό?

Σκέφτεται κανείς και την άλλη μεριά, ή μόνο το τι θα μας άρεσε να κάνουν για εμάς ?

"ΝΑΙ σας θέλω στο γάμο μου να χαρούμε όλοι μαζί, αλλά ΟΧΙ δεν μπορώ να σας πληρώσω και να σας ταΐσω όλους." Δεν είναι αποδεκτό αυτό? Πρέπει να πάρω δάνειο για να φάτε?

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Όταν κάνεις γάμο με 200 άτομα και πληρώνεις και για τραπέζι 50€ το κεφάλι - που δεν τα έχεις - γιατί "έτσι προστάζει το έθιμο, οι καλεσμένοι και τα σόγια", ζητάς λεφτά να βγάλεις τα σπασμένα.

 

Αυτό είναι νέο έθιμο, νεοπλουτίστικο. Το '50, το '60, το '70 δεν προετοίμαζαν το γεύμα, όχι δεξίωση, ένα χρόνο πριν.

Κρίμα που ο κινέζικος κορωνοϊός δεν θα το σταματήσει, ελπίζω να έχει σταματήσει το άλλο αηδιαστικό έθιμο, όπου όλοι φιλιόνται με όλους καμια δεκαριά φορές στους γάμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, G.TH. είπε

Αυτό είναι νέο έθιμο, νεοπλουτίστικο. Το '50, το '60, το '70 δεν προετοίμαζαν το γεύμα, όχι δεξίωση, ένα χρόνο πριν.

Κρίμα που ο κινέζικος κορωνοϊός δεν θα το σταματήσει, ελπίζω να έχει σταματήσει το άλλο αηδιαστικό έθιμο, όπου όλοι φιλιόνται με όλους καμια δεκαριά φορές στους γάμους.

Άλλο το 50 με το γαϊδούρι που πήγαινες στην Εκκλησία και βάραγε το νταούλι απο πίσω και αλλο το 2021 που η μισή Ελλάδα είναι στην Αττική. Τι θες το 2021 στην Αττική? Να πηγαίνουν με γαϊδούρια στην εκκλησία και να ψήνουν αρνιά στα πάρκα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...