Προς το περιεχόμενο

Αριθμός λογαριασμου στο προσκλητηριο γάμου


anastasiaio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κι εγω είχα ενδοιασμούς για το ΙΒΑΝ στο προσκλητήριο, αλλά το έβαλα διακριτικα, με τιτλο "προαιρετικη λίστα γάμου".

Οπως αναφέρθηκε, αυτοι που θελουν να δωσουν φακελακι στο χερι για το έθιμο θα σου φέρουν, κι αυτοι που θα φερουν πιατα και ποτήρια, θα φέρουν πιατα και ποτήρια

Καλά στέφανα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Όπως επίσης σε πολλούς γάμους έχω δει εγώ γαμπρούς με λαμέ κοστούμι αλλά προσωπικά ούτε που θα το σκεφτόμουν, χωρίς να σημαίνει πως θα κατακρίνω όποιον το κάνει (οκ, ένα σχολιάκι θα το κάνω, ανάλογα το γαμπρό βέβαια :P).

Δε νομίζω ότι είναι θέμα "καλού" ή "κακού". Απλά είναι το θέμα πως το βλέπει κανείς.

Προσωπικά καταλαβαίνω τους ενδοιασμούς και το σκεπτικό του ts.

 

Αυτό λεω και εγώ..πολλοι το κάνουν αλλά άλλοι τόσοι είναι αυτοί που το κράζουν.. για αυτό ρωτάω γνώμες...και κυρίως ρωτάω κάποιος που το έβαλε όντως αν το τήρησαν η συνέχισαν να τους αγοράζουν κατσαρολικά 😛 Γιατι οπως ειπα και πιο πανω ειδικα ατομα μεγαλης ηλικιας θειες κλπ δε πιστευω οτι στο γαμο δεν θα κανουν αυτο που νομιζουν αυτες σωστο δλδ να σου παρουν κανενα πορσελανινο σερβιτσιο και θα βαλουν λεφτα σε τραπεζα.. οποτε και να βαλεις αριθμο μηπως παλι δε τα γλιτωνεις αυτα και τζαμπα τρως και την κριτικη περι γυφτιας🤔🤣?

12 λεπτά πριν, g_f είπε

Μπορείς να το διατυπώσεις ευγενικά πάνω στο προσκλητήριο πχ:  "Προαιρετική λίστα γάμου: ΙΒΑΝ 9999....."

Καλά ναι προφανώς όλοι αυτό γράφουν βρε..δεν φαντάζομαι να κοτσαρει κανείς απλά έναν λογαριασμό 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ δεν το βρίσκω γυφτιά, πλέον τα περισσότερα ζευγάρια που φωτογραφίζω έχω παρατηρήσει ότι βάζουν στα προσκλητήρια τους. Αρκεί να είναι μια διακριτική αναφορά στο κάτω μέρος και να το θέσεις ευγενικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, anastasiaio said:

 

Καλά ναι προφανώς όλοι αυτό γράφουν βρε..δεν φαντάζομαι να κοτσαρει κανείς απλά έναν λογαριασμό 😂

Μην βάζεις και στοίχημα...🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anastasiaio είπε

[...]δεν ξέρω πως θα το πάρει ο καθένας και δε θα ήθελα να παρεξηγηθεί[...]

Καλά, πόσο έξω απ' τα πράγματα είσαι και δεν έχεις πάρει χαμπάρι ότι κάποιοι ψάχνουν την πιο γελοία αφορμή να παρεξηγούν;

Για κοπέλα περίμενα περισσότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λόγω δουλειάς το συναντάω πολύ συχνά το ΙΒΑΝ στο προσκλητήριο. Να σου πω την αλήθεια κι εγώ κατά είμαι και τους το λέω κιόλας, αλλά πολύς κόσμος το κάνει, δεν θα είσαι η 1η

2 hours ago, anastasiaio said:

.δεν φαντάζομαι να κοτσαρει κανείς απλά έναν λογαριασμό 😂

Όχι, αυτό ακριβώς κάνουν :P 

Επεξ/σία από Kostasspil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί είστε κατά του IBAN εν έτει 2021.

Να αρχίσω να ποστάρω clips από Ρετιρέ κ.λπ. που ανοίγουν οι νιόπαντροι τα δώρα και βρίσκουν 13 ατμοσίδερα και 28 αποχυμωτές;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε αριθμό λογαριασμού κάτω κατω στο προσκλητήριο. Μην αναφέρεις ουτε λιστα γάμου ουτε τίποτα. Και να ξέρεις οτι όποιος θελει να σου δώσει χρήματα θα το κάνει είτε με κατάθεση , ειτε με φακελλακι. Οποιος θελει να σου δωσει δώρο θα δώσει δώρο. Συνηθίζεται να υπάρχει και κάρτα αλλαγής στο δώρο οπότε αλλάζεις και παίρνεις οτι θελεις εσύ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί είστε κατά του IBAN εν έτει 2021.

Να αρχίσω να ποστάρω clips από Ρετιρέ κ.λπ. που ανοίγουν οι νιόπαντροι τα δώρα και βρίσκουν 13 ατμοσίδερα και 28 αποχυμωτές;

Σε κάποιους δεν θα άρεσε αυτό να έμπαινε στο προσκλητήριο του γάμου τους. Τι να κάνουμε. 

Τα δώρα δεν πάνε και τόσο χαμένα όσο νομίζουν κάποιοι. 

Μπορει πχ να σου χαλάσει κάτι και να χρησιμοποιήσεις το δώρο αν σου έχουν κάνει ίδιες συσκευές. Πχ το σίδερο είναι μια συσκευή που εύκολα μπορεί να χαλάσει σε 3-4 χρόνια με συχνή χρήση. 

Αλλα δώρα τα βάζεις στην αποθήκη και τα χρησιμοποιείς μελλοντικά αν σου χρησιμεύσουν αναλόγως. 

Μετα μπορείς είτε να τα αλλάξεις είτε να τα πουλήσεις. 

Αν δεν θέλει κάποιος να τα κάνει όλα αυτά, ας βάλει ΙΒΑΝ, εγώ δεν θα έβαζα και θα μου άρεσε περισσότερο να μου κάνουν ένα δωρο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά ο λογαριασμός για δώρα γάμου πρέπει κανονικά να ανοίξει νέος λογαριασμός σε τράπεζα ως 'λίστα γάμου' . Ύστερα πρέπει να δηλωθούν τα ποσά στην εφορία οπωσδήποτε, με φόρο δωρεάς.

Θα σου προτείνω να λες όταν σου λένε για δώρο γάμου ή να τους δώσεις λογαριασμό  το παρακάτω:

'Δεν θέλουμε δώρα , γιατί έχουμε ήδη το νοικοκυριό μας έτοιμο και η λίστα γάμου ή να σας δώσω λογαριασμό είναι ξεπερασμένα. Το κλασικό φακελάκι μας κάνει με την ευχή σας'

Έτσι μου είχε πει ένας γαμπρός κάποτε, με χαβαλεδιαρικο τρόπο φυσικά, μεταξύ σοβαρού και αστείου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Σε κάποιους δεν θα άρεσε αυτό να έμπαινε στο προσκλητήριο του γάμου τους. Τι να κάνουμε. 

Τα δώρα δεν πάνε και τόσο χαμένα όσο νομίζουν κάποιοι. 

Μπορει πχ να σου χαλάσει κάτι και να χρησιμοποιήσεις το δώρο αν σου έχουν κάνει ίδιες συσκευές. Πχ το σίδερο είναι μια συσκευή που εύκολα μπορεί να χαλάσει σε 3-4 χρόνια με συχνή χρήση. 

Αλλα δώρα τα βάζεις στην αποθήκη και τα χρησιμοποιείς μελλοντικά αν σου χρησιμεύσουν αναλόγως. 

Μετα μπορείς είτε να τα αλλάξεις είτε να τα πουλήσεις. 

Αν δεν θέλει κάποιος να τα κάνει όλα αυτά, ας βάλει ΙΒΑΝ, εγώ δεν θα έβαζα και θα μου άρεσε περισσότερο να μου κάνουν ένα δωρο. 

Αστειεύεσαι, έτσι;

Ότι όλοι έχουν αποθήκες για να βάζουν δώρα γάμου. Ειδικά οι ηλεκτρικές συσκευές, που μετά από δύο χρόνια έχει παρέλθει η εγγύηση, είναι για κλάματα.

Στα της αλλαγής, τι σου έκανε το ζευγάρι να τους τρέχεις στο κάθε τυχάρπαστο μαγαζί στην κάθε τυχάρπαστη περιοχή να αλλάζουν το δώρο που με μηδενική φαντασία διάλεξες;

Καλά, περί πώλησης δε σχολιάζω καν.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί θέλετε να δυσκολεύετε τις δικές σας ζωές αλλά ειδικά των άλλων.

Το μόνο ελαφρυντικό που θα έδινα είναι η ανακύκλωση δώρων (πώς σου φέρνουν δώρο το ουίσκι που τους είχε πάει κάποιος άλλος LOL), ή να επιλέγεις δώρο επειδή σου βγαίνει πιο φθηνά κι απ' το τυπικό 50άρικο, ή να είναι κάτι πραγματικά ιδιαίτερο, ψαγμένο και χρήσιμο στο συγκεκριμένο ζευγάρι (που πόσο σίγουρος είσαι ότι το έχεις πετύχει και δεν το σκέφτηκε κι άλλος).

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eιμαι 100% υπερ του λογαριασμου στους γαμους. Πολυ βολικο και για το ζευγαρι και τις περισσοτερες φορες και για τους καλεσμενους. Δεν εχω παρει ποτε στην ζωη μου δωρο, μονο καταθεση σε λογαριασμο η φακελακι.

Τωρα αν πεις ξεκαθαρα οτι δεν θελεις δωρα και βαλεις μονο λογαριασμο, το μοναδικο μειον ειναι οτι "αναγκαζεις" τον αλλο να σου δωσει περισσοτερα. Γιατι εκει που μπορει καποιος μακρινος γνωστος σου, να σου επαιρνε ενα δωρο των 20-30 ευρω, σιγουρα θα ντραπει να σου βαλει μονο τοσα στον λογαριασμο.

Αυτο βεβαια ειναι καλο για σενα😛

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοβεις με ψαλιδι περιοδικα ή εφημεριδα,παιρνεις με 10 σεντ φακελο απο περιπτερο,το δινεις στα πεθερικα ή σ οποιον τα μαζευει,βγαινεις εξω απο την εκκλησια κανεις τσιγαρο-τελειωνει ο γαμος-πας τρως σαν άρχοντας πινεις γλεντας και λες  να ζησουν τα παιδιά,πάντα ευτυχισμένα!Το χω κανει 2 φορες προ κοβιντ χαμπαρι δε πειρανε.Μακαρι να βλεπα φατσουλες την ωρα που ανοιγανε το φακελο.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...