Προς το περιεχόμενο

Αριθμός λογαριασμου στο προσκλητηριο γάμου


anastasiaio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, nick_gr2 said:

Είσαι εκπρόσωπός τους; Δεν είχα στο μυαλό μου εσένα και συμφωνώ με αυτά που γράφεις αλλά ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Όχι, μόνο εμένα εκπροσωπώ φυσικά. Και απάντησα γιατί νόμιζα πως αναφερόσουν σε εμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί να θεωρείται γυφτιά 

99% των ζευγαριών που Παντρεύονται, χρήματα χρειάζονται 

Προσωπικα, δεν θυμάμαι να έχω πάει σε γάμο και να μην έχω κάνει δώρο μετρητά, όποτε το IBAN μια χαρά λύση είναι 

Γιατί η εναλλακτική είναι λεφτά σε φακελάκι 

Και ποιος έχει φακελάκι σπίτι ; 
Κανένας 

Οποτε στέλνεις την γυναίκα να πάρει φακελάκι 

Επειδή είναι γνωστό ποσο πρακτικές είναι οι σύντροφοι μας, σου φέρνει σπίτι μια κάρτα σε φάκελο διαστάσεων Α4, οπότε σκας στην εκκλησία με ντοσιέ αλά δικαστικός κλητήρας

Λες, που να το δώσω αυτό στον γαμπρό, ψάχνεις κουμπάρο, αδέρφια κλπ, μετά έχεις και το άγχος μη φύγει πουθενά το πακέτο και πάνε και τσάμπα τα λεφτά σου, και καταλήγει και ο κουμπάρος σαν τους ταχυδρομούς που παλιά μοίραζαν τις συντάξεις 

1000 φορές στην τράπεζα με μια ευχή…

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ζήσετε ευτυχισμένοι, η ώρα η καλή. Στα δώρα δεν κάνουμε ποτέ υποδείξεις. Καλούμε κόσμο για να μοιραστούμε τη χαρά μας. Η χειρονομία δηλαδή το δώρο είναι όπως αισθάνεται ο καθένας.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, AristidisZ said:

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί να θεωρείται γυφτιά 

99% των ζευγαριών που Παντρεύονται, χρήματα χρειάζονται 

Προσωπικα, δεν θυμάμαι να έχω πάει σε γάμο και να μην έχω κάνει δώρο μετρητά, όποτε το IBAN μια χαρά λύση είναι 

Γιατί η εναλλακτική είναι λεφτά σε φακελάκι 

Και ποιος έχει φακελάκι σπίτι ; 
Κανένας 

Οποτε στέλνεις την γυναίκα να πάρει φακελάκι 

Επειδή είναι γνωστό ποσο πρακτικές είναι οι σύντροφοι μας, σου φέρνει σπίτι μια κάρτα σε φάκελο διαστάσεων Α4, οπότε σκας στην εκκλησία με ντοσιέ αλά δικαστικός κλητήρας

Λες, που να το δώσω αυτό στον γαμπρό, ψάχνεις κουμπάρο, αδέρφια κλπ, μετά έχεις και το άγχος μη φύγει πουθενά το πακέτο και πάνε και τσάμπα τα λεφτά σου, και καταλήγει και ο κουμπάρος σαν τους ταχυδρομούς που παλιά μοίραζαν τις συντάξεις 

1000 φορές στην τράπεζα με μια ευχή…

Αρκετοί χρειάζονται χρήματα, είτε πριν το γάμο είτε μετά το γάμο. Ο τρόπος που θα τα ζητήσεις όμως (είτε πριν το γάμο είτε λόγω του γάμου - είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα) έχει μεγάλη σημασία. Και δεν αναφέρομαι καν σε αυτούς που παντρεύονται (και) για τα λεφτά. Γιατί όταν ζητάς χρήματα, παντρεύεσαι ΚΑΙ γι' αυτό.

Η σύντροφος σου καλά κάνει κατά την γνώμη μου και παίρνει κάρτα αντί για το απρόσωπο φακελάκι. Εάν σε χαλούσε εξάλλου θα πήγαινες να αγόραζες εσύ (φακελάκι), αντί να στείλεις την σύντροφο σου, ώστε να μην σκας στην εκκλησία με ντοσιέ αλά δικαστικός κλητήρας :)

Επεξ/σία από l337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάνεις δεξίωση για το γάμο υπολογίζεις ότι το ζευγάρι δίνει κάποια χρήματα για να γίνει όλο αυτό. Φαγητά, ορχήστρα, πυροτεχνήματα κτλ. Έχουν κάποιο κόστος και οι πρωταγωνιστές είναι το ζευγάρι (οκ, η νύφη) και όχι οι καλεσμένοι. 

 Άρα καλό είναι να υπολογίζουμε ότι το ζευγάρι πρέπει πρώτα από όλα να…βγάλει κιόλας τα χρήματα αυτά.

εγω είμαι πολύ υπέρ του ΙΒΑΝ: και στο δικό μου προσκλητήριο το έβαλα, και όποτε το βλέπω σε αλλους γάμους το χαίρομαι, εγώ  το βλέπω πολύ πρακτικό.

προφανως, στα 250 άτομα που είχα στο γάμο, έλαβα απίθανα δώρα: βιβλίο με τον άγιο παίσιο, εικόνα αγιογραφία  (….), στεφανοθήκη (!!!) και αποχυμωτή. Καλά έκαναν όσοι το ένοιωσαν έτσι, καλά έκαναν και όσοι σεβάστηκαν την επιθυμία μας. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, αυτός που θέλει να δώσει χρήματα, δε θεωρεί ότι το φακελάκι είναι το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ότι με ένα δώρο, ίσως τη βγάλει πιο φτηνά, απ' ότι με φακελάκι. Δεν καταλαβαίνει όμως ότι για το ζευγάρι είναι πολύ πιο χρήσιμο να πάρει 15 ευρώ μετρητά, παρά 15 ευρώ δώρο, που μάλιστα θα του έχουν φέρει το ίδιο άλλες 10 φορές, 10 τηγάνια, 10 τοστιέρες κλπ.

Δε νομίζω ότι η αναγραφή iban θα ενοχλήσει κάποιον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, l337 είπε

Αρκετοί χρειάζονται χρήματα, είτε πριν το γάμο είτε μετά το γάμο. Ο τρόπος που θα τα ζητήσεις όμως (είτε πριν το γάμο είτε λόγω του γάμου - είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα) έχει μεγάλη σημασία. Και δεν αναφέρομαι καν σε αυτούς που παντρεύονται (και) για τα λεφτά. Γιατί όταν ζητάς χρήματα, παντρεύεσαι ΚΑΙ γι' αυτό.

Η σύντροφος σου καλά κάνει κατά την γνώμη μου και παίρνει κάρτα αντί για το απρόσωπο φακελάκι. Εάν σε χαλούσε εξάλλου θα πήγαινες να αγόραζες εσύ (φακελάκι), αντί να στείλεις την σύντροφο σου, ώστε να μην σκας στην εκκλησία με ντοσιέ αλά δικαστικός κλητήρας :)

Ο σωστός τρόπος δηλαδή ποιος είναι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, AristidisZ said:

Ο σωστός τρόπος δηλαδή ποιος είναι ;

Δεν υπάρχει "σωστός" και "λάθος" τρόπος για όλους αλλά ξεχωριστά για τον καθένα. Ο σωστός ο δικός μου είναι να μην ζητήσεις λεφτά (ούτε φακελάκι ούτε iban) αλλά ούτε και δώρο υπο περιπτώσεις. Επίσης αν ήθελα να τους τραπεζώσω ή ότιδήποτε άλλο που μπορεί να κοστίζει από 5 έως 105 ευρώ/άτομο, δεν θα ζητούσα από κανέναν να συνεισφέρει αλλά ούτε και θα είχα την απαίτηση να γίνουν χορηγοί γιατί ήταν δική μου επιλογή.

Επεξ/σία από l337
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, l337 είπε

Δεν υπάρχει "σωστός" και "λάθος" τρόπους για όλους αλλά ξεχωριστά για τον καθένα. Ο σωστός ο δικός μου είναι να μην ζητήσεις λεφτά (ούτε φακελάκι ούτε iban) αλλά ούτε και δώρο υπο περιπτώσεις. Επίσης αν ήθλε αν τους τραπεζώσω ή ότιδήποτε άλλο που μπορεί να κοστίζει από 5 έως 105 ευρώ/άτομο, δεν θα ζητούσα από κανέναν να συνεισφέρει αλλά ούτε και θα είχα την απαίτηση να γίνουν χορηγοί γιατί ήταν δική μου επιλογή.

Τι εννοείς «να μην ζητήσεις δώρο υπό περιπτώσεις»

Δηλαδη όταν δίνουμε προσκλητήρια λέμε «τι θα μας φέρετε» ;

Ή ζητάει κανεις συνεισφορά για το τραπέζι ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, AristidisZ said:

Τι εννοείς «να μην ζητήσεις δώρο υπό περιπτώσεις»

Δηλαδη όταν δίνουμε προσκλητήρια λέμε «τι θα μας φέρετε» ;

Ή ζητάει κανεις συνεισφορά για το τραπέζι ;

Όταν έδωσες εσύ προσκλητήρια θες να πεις.
Γιατί εγώ δεν θυμάμαι να έδωσα προσκλητήριο ούτε να ανέφερα κάτι τέτοιο.

Εννοώ ότι είχαμε ζητήσει απ' όλους στο παρτι που θα κάναμε την επομένη, να μην φέρει κανένας δώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, l337 είπε

Όταν έδωσες εσύ προσκλητήρια θες να πεις.
Γιατί εγώ δεν θυμάμαι να έδωσα προσκλητήριο ούτε να ανέφερα κάτι τέτοιο.

Εννοώ ότι είχαμε ζητήσει απ' όλους στο παρτι που θα κάναμε την επομένη, να μην φέρει κανένας δώρο.

Εσυ δεν έδωσες 

Η συντριπτική πλειονότητα δίνει, όπως επίσης ούτε λέει ούτε δεν λέει «θελουμε δώρο»

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, AristidisZ said:

Εσυ δεν έδωσες 

Η συντριπτική πλειονότητα δίνει, όπως επίσης ούτε λέει ούτε δεν λέει «θελουμε δώρο»

Ναι, οπότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, l337 είπε

Δεν υπάρχει "σωστός" και "λάθος" τρόπος για όλους αλλά ξεχωριστά για τον καθένα. Ο σωστός ο δικός μου είναι να μην ζητήσεις λεφτά (ούτε φακελάκι ούτε iban) αλλά ούτε και δώρο υπο περιπτώσεις. Επίσης αν ήθελα να τους τραπεζώσω ή ότιδήποτε άλλο που μπορεί να κοστίζει από 5 έως 105 ευρώ/άτομο, δεν θα ζητούσα από κανέναν να συνεισφέρει αλλά ούτε και θα είχα την απαίτηση να γίνουν χορηγοί γιατί ήταν δική μου επιλογή.

Εδώ διαφωνώ εν μέρει. Αν ως καλεσμένος δεν έχεις σκοπό να πας δώρο, πήγαινε μόνο στην εκκλησία, δώσε τις ευχές σου και φύγε. Αυτό λέει η λογική. Το να πάει ολόκληρη οικογένεια και να διασκεδάσει δωρεάν (ναι κάποιοι έτσι το βλέπουν), είναι κάτι παραπάνω από γυφτιά.

Από την αρχαιότητα κάτι πήγαιναν ως δώρο. Το ζεύγος ανοίγει σπιτικό, πρέπει να αντιμετωπίσει τα πρώτα έξοδα. Κανένας δε ζητά να συνεισφέρεις στο γάμο, δες το ως ένα έθιμο. Σε όλους τους γάμους που πήγα (και με κάλεσαν σε τραπέζι), έδωσα τουλάχιστον κάτι παραπάνω από το ότι κόστιζε το φαγητό εκεί (αν δεν ήταν στενός συγγενής).

Επεξ/σία από Lanike71
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick_gr2 είπε

Όσοι είστε τόσο κάθετοι και με τόσο ισχυρή άποψη, κατηγορείτε για "γυφτιές", ειρωνεύεστε με τα IBAN και λοιπές μαγκιές, είμαι σίγουρος πως δεν έχετε κάνει ποτέ γάμο. Θέλω να δω τι θα κάνετε όταν έρθει με το καλό η δική σας η ώρα γιατί έξω από το χωρό είναι εύκολο να δίνεις "συμβουλές"...

Θα βγαλουμε πανερι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...