Προς το περιεχόμενο

Αριθμός λογαριασμου στο προσκλητηριο γάμου


anastasiaio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 minutes ago, zoupous said:

κοβεις με ψαλιδι περιοδικα ή εφημεριδα,παιρνεις με 10 σεντ φακελο απο περιπτερο,το δινεις στα πεθερικα ή σ οποιον τα μαζευει,βγαινεις εξω απο την εκκλησια κανεις τσιγαρο-τελειωνει ο γαμος-πας τρως σαν άρχοντας πινεις γλεντας και λες  να ζησουν τα παιδιά,πάντα ευτυχισμένα!Το χω κανει 2 φορες προ κοβιντ χαμπαρι δε πειρανε.Μακαρι να βλεπα φατσουλες την ωρα που ανοιγανε το φακελο.

Μια τυχαία φωτο

image.png.9646655c4b13246d636a42bba8b99623.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κοίταξε στην Κύπρο που συνήθως δίνουμε λεφτά αντί για δώρο, ήδη σε δύο γάμους έχω κάνει μεταφορά αντί για φακελάκι. Και πιο ασφαλές τώρα με την πανδημία και πιο βολικό για το ζευγάρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, zoupous είπε

κανονικοτατα φιλε και δε ντρεπομαι καθολου σκεφτομαι να το κανω συνεχεια

Κοίτα και τις κηδείες ,και εκεί τρώνε καλά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, phanispal είπε

Αστειεύεσαι, έτσι;

Ότι όλοι έχουν αποθήκες για να βάζουν δώρα γάμου. Ειδικά οι ηλεκτρικές συσκευές, που μετά από δύο χρόνια έχει παρέλθει η εγγύηση, είναι για κλάματα.

Στα της αλλαγής, τι σου έκανε το ζευγάρι να τους τρέχεις στο κάθε τυχάρπαστο μαγαζί στην κάθε τυχάρπαστη περιοχή να αλλάζουν το δώρο που με μηδενική φαντασία διάλεξες;

Καλά, περί πώλησης δε σχολιάζω καν.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί θέλετε να δυσκολεύετε τις δικές σας ζωές αλλά ειδικά των άλλων.

Το μόνο ελαφρυντικό που θα έδινα είναι η ανακύκλωση δώρων (πώς σου φέρνουν δώρο το ουίσκι που τους είχε πάει κάποιος άλλος LOL), ή να επιλέγεις δώρο επειδή σου βγαίνει πιο φθηνά κι απ' το τυπικό 50άρικο, ή να είναι κάτι πραγματικά ιδιαίτερο, ψαγμένο και χρήσιμο στο συγκεκριμένο ζευγάρι (που πόσο σίγουρος είσαι ότι το έχεις πετύχει και δεν το σκέφτηκε κι άλλος).

Οχι δεν αστειεύομαι. Αντίθετα με προβληματίζει ότι κάποιοι εκνευρίζονται η θεωρούν αστείο αυτό που έγραψα. 

Οπως έγραψα, μιλαω για τον εαυτό μου, και για οποιον δεν θέλει να βάλει ΙΒΑΝ, δεν έκανα προτροπή "μην βάζετε ΙΒΑΝ μπουχτιστε στα δώρα" . Εμείς εχουμε άπειρο χώρο στο σπίτι μας. Ακόμα και σε μικρότερα σπίτια συγγενών η φίλων αρκετοί έχουνε χώρους είτε δωμάτιο υπηρεσίας είτε στο υπόγειο. 

Και όχι δεν έχουνε όλοι χώρο στο σπίτι τους, ο καθένας κρίνει τι χώρο έχει και αν είναι αρκετος. Αυτό δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να γραφτεί. Αν δεν θέλει κάποιος να κάνει τα παραπάνω και να δυσκολεύεται όπως λες, ας βάλει ΙΒΑΝ.

Σε άλλα παρόμοια thread κάποιοι πάλι θα βγουν να κατακρίνουν κάποιους για κάτι, επειδή πχ δεν θέλουν να χρησιμοποιούν κάρτες για τις αγορές τους αλλά μόνο μετρητο (δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία).

Κσλο θα είναι να γίνει αντιληπτό ότι δεν έχουμε όλοι το ίδιο σκεπτικό και το ίδιο γούστο για πολλα πράγματα, πτυχές και καταστάσεις της ζωής. 

Αυτά. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Προσωπικα δεν τρελαινομαι να δω ΙΒΑΝ σε προσκλητηριο. Δεν θα σχολιασω αρνητικα το ζευγαρι, αφου πλεον ετσι κι αλλιως εχει εξοικειωθει το ματι, απλως εμενα μου χτυπαει καπως. 

Αν ειναι κολλητος φιλος θα δωσω χρηματα, ειδικα αν ξερω πως εχει ηδη ετοιμο σπιτι, αν ειναι λιγοτερο γνωστος και δεν εχει ΙΒΑΝ, θα παρω δωρο.

Σεβομαι δηλαδη την επιθυμια του ζευγαριου, απλως θεωρω πως με περιοριζει, θα προτιμουσα να αγορασω ενα δωρο που θα κρινω οτι θα τους αρεσει κλπ, παρα να κανω μια ξερη καταθεση σα να πληρωνω το ΕΦΚΑ μου. Αλλα ενταξει με βολευει απο την αλλη, διοτι στο δωρο σιγουρα θα ξεφυγω oικονομικα σε σχεση με τα χρηματα της καταθεσης. :lol:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zoupous είπε

κοβεις με ψαλιδι περιοδικα ή εφημεριδα,παιρνεις με 10 σεντ φακελο απο περιπτερο,το δινεις στα πεθερικα ή σ οποιον τα μαζευει,βγαινεις εξω απο την εκκλησια κανεις τσιγαρο-τελειωνει ο γαμος-πας τρως σαν άρχοντας πινεις γλεντας και λες  να ζησουν τα παιδιά,πάντα ευτυχισμένα!Το χω κανει 2 φορες προ κοβιντ χαμπαρι δε πειρανε.Μακαρι να βλεπα φατσουλες την ωρα που ανοιγανε το φακελο.

Χάνεις τα προεορτια όμως, πρέπει να βρεις τρόπο να είσαι και στο τραπέζι το προηγούμενο βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς βάλαμε αριθμό λογαριασμού και σε περίπτωση που δεν το κατάλαβαν ξαμολησαμε τις μανάδες μας να διαρρεύσουν ότι τα παιδιά τα έχουν όλα από συσκευές κτλ κ θα τους χρησιμεύσουν πιο πολύ τα χρήματα.

 

Βεβαια δεν αποφύγαμε τα δώρα με top 3 τα παρακατω:

 

3. Παπλωματαρα για Σιβηρία (ημερομηνία γάμου 1η Ιουνιου)

2. Ασημένιο καθικι (like παιδικό γιογιο)

 

Και δώρο πρωταθλητής... ταραμ ταταμ !!!!!!!

 

Πολυμορφικο Δωρο!!!

 

1. Μαρμάρινη πλάκα μεγαλη και ασήκωτη με ευχές (κάποτε μπορούμε να σβησουμε τις ευχές και να το βάλουμε στον τάφο μας με ονόματα και ηλικιες) !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, malawi said:

Εμείς βάλαμε αριθμό λογαριασμού και σε περίπτωση που δεν το κατάλαβαν ξαμολησαμε τις μανάδες μας να διαρρεύσουν ότι τα παιδιά τα έχουν όλα από συσκευές κτλ κ θα τους χρησιμεύσουν πιο πολύ τα χρήματα.

 

Βεβαια δεν αποφύγαμε τα δώρα με top 3 τα παρακατω:

 

3. Παπλωματαρα για Σιβηρία (ημερομηνία γάμου 1η Ιουνιου)

2. Ασημένιο καθικι (like παιδικό γιογιο)

 

Και δώρο πρωταθλητής... ταραμ ταταμ !!!!!!!

 

Πολυμορφικο Δωρο!!!

 

1. Μαρμάρινη πλάκα μεγαλη και ασήκωτη με ευχές (κάποτε μπορούμε να σβησουμε τις ευχές και να το βάλουμε στον τάφο μας με ονόματα και ηλικιες) !!!

Κανατούλα δεν έπαιξε?  Εγώ 3 μάζεψα! 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην παρεξηγηθώ, θεωρώ πως το υλικό δώρο έχει νόημα αν πραγματικά έχει χρησιμότητα και ως κάτι για το οποίο θα σε θυμάται το ζευγάρι.

Στην πρώτη περίπτωση θεωρώ πως οι πιθανότητες να πάρεις κάτι που αξιοποιηθεί στο μέγιστο βαθμό είναι πολύ λίγες. Τι εννοώ. Οι περισσότεροι ό,τι κι αν αγοράσουν το ψάχνουν, τουλάχιστον οι νέοι άνθρωποι. Το να πας και να τους πάρεις ένα ατμοσίδερο των 70€ (δηλαδή κάτι μέτριο), δε μου φαίνεται η καλύτερη επιλογή. Πρώτον γιατί το ζευγάρι πολύ πιθανό να θέλει κάτι καλύτερο, δεύτερον επειδή είναι πολύ πιθανό να μην είσαι ο μόνος που θα σκεφτεί το ατμοσίδερο και τρίτον επειδή ακόμα και να το βάλουν στην αποθήκη και να περιμένουν να καεί το δικό τους, το πιθανότερο είναι να το δουλέψουν μέχρι να πάρουν αυτό που πραγματικά θέλουν.

Στη δεύτερη περίπτωση όντως μία κατάθεση είναι απρόσωπη και δεν πρόκειται να σε θυμούνται όταν θα βλέπουν/χρησιμοποιούν κάτι που αγόρασαν (και) με τα χρήματα που τους έδωσες. Αυτό το δέχομαι. Αλλά πόσες είναι οι πιθανότητες να διαλέξεις κάτι που πραγματικά τους αρέσει και δε θα το καταχωνιάσουν κάπου; Γιατί και το "εγώ αυτό τους πήρα κι αν τους αρέσει και να το κάνουν ό,τι θέλουν" κάπως μου χτυπάει.

Από εκεί και πέρα, η TS έχει ήδη στημένο σπιτικό, οπότε μειώνονται κατά πολύ οι πιθανότητες να πάρουν δώρο που θα αξιοποιηθεί. Αλλά και να μην είχε, γιατί να μην το στήσουν όπως εκείνοι το ονειρεύονται;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, g_f είπε

Κανατούλα δεν έπαιξε?  Εγώ 3 μάζεψα! 😅

Οι κανατουλες χτύπησαν δεκάδα, απλά δε μπόρεσαν να συναγωνιστούν το τοπ 3 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όσες φορές έχω λάβει προσκλητήριο με  IBAN ή λίστα γάμου έχω νοιώσει άσχημα. Γιατί μου δίνει την εντύπωση ότι πρωτίστως με βλέπουν σαν πορτοφόλι παρά σαν ένα αγαπημένο πρόσωπο που θέλουν να μοιραστούν την χαρά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...