Προς το περιεχόμενο

Αριθμός λογαριασμου στο προσκλητηριο γάμου


anastasiaio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα με κανέναν, άμα γράψετε στο προσκλητήριο διακριτικά ότι όσοι το επιθυμούν αντί για αγορά δώρου μπορούν εναλλακτικά να καταθέσουν ένα χρηματικό αντίτιμο στον τάδε τραπεζικό λογαριασμό. 

Οποίος το παρεξηγήσει αυτό είναι δικό του πρόβλημα. 

Παρόλα αυτά, εγώ όπως και καποιοι άλλοι, δεν θέλουμε κατάθεση χρημάτων σε τυχόν γάμο μας. Είμαστε μεγάλοι άνθρωποι οικονομικά ανεξάρτητοι που θέλουμε να κάνουμε οικογένεια και όχι παιδάκια που ψάχνουν χαρτζιλίκι, το δώρο για εμένα πέραν από αντικείμενο έχει συμβολίζει και κάτι. Ακόμα δεν ξεχνώ διαφορά δώρα που μου έκαναν συγγενείς που αργότερα απεβίωσαν, αλλά μου έμεινε το αντικείμενο που μου είχαν πάρει και σε κάποιες περιπτώσεις ήταν ακόμα χρήσιμο. Χρήματα αντε να δεχτώ από γονείς δικούς μου η της κοπέλας. 

Για κάποιον που θα καλέσει μέχρι 150 άτομα σε γάμο, δεν θα έχει κάποιο πρόβλημα από θεμα χώρου η όγκου των δωρων, έχω πάει σε τέτοιους γάμους και δεν γίνεται τετοιος χαμός, οι περισσότεροι κάνουν δώρα μικρού και μεσαίου μεγέθους, αν είναι πρόσωπα που έχουν επισκεφτεί το σπίτι σας γνωρίζουν τι έχετε ανσγκη, αν δεν είναι στενοί φίλοι και συγγενείς εκεί υπάρχει ένα θέμα. 

Έχω βέβαια και συγγενή που παντρεύτηκε με 500 άτομα καλεσμενους, είχε κάνει δεξίωση σε χλιδατο και ακριβό κέντρο, από τα δώρα που του έκαναν ήθελε ένα δεύτερο διαμέρισμα.

Σε τέτοιες φάσεις, καλύτερα δώστε ΙΒΑΝ να ησυχάσετε από την βαβούρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, alphay είπε

Όσες φορές έχω λάβει προσκλητήριο με  IBAN ή λίστα γάμου έχω νοιώσει άσχημα. Γιατί μου δίνει την εντύπωση ότι πρωτίστως με βλέπουν σαν πορτοφόλι παρά σαν ένα αγαπημένο πρόσωπο που θέλουν να μοιραστούν την χαρά τους.

Μα γιατί ?? Και μόνο που σε καλει ο αλλος στον γάμο του είναι αρκετή απόδειξη ότι σε θέλει εκεί μια πολύ χαρούμενη στιγμή για τον ιδιο.... Τώρα αν σε καλει για να του πας δώρο,  είτε έχει iban η πρόσκληση είτε Όχι ένα και το αυτό.....  Επίσης δε πετάς ένα ξερό IBAN... Λες ας πούμε, αν θέλετε να μας ενισχύσετε στο νέο μας ξεκίνημα κτλ κτλ.... Ούτως η άλλως πας ποτέ σε γάμο κάποιον αγαπημένων σου προσώπων χωρίς να τους κάνεις ένα δώρο (είτε χρηματικό είτε υλικό)? Όχι... Οπότε... Γιατί μας κάθεται άσχημα το iban ?? Αφού στην τελική λεφτά δίνουμε ... Είτε ως δώρο είτε ως φακελάκι.... Δεν αλλάζει κάτι....  Ισως απλά δεν ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία κάποιων ο τρόπος αυτός του να δίνεις δώρο... Σεβαστό κι αυτό αν και δεν το συμμερίζομαι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, alphay είπε

Όσες φορές έχω λάβει προσκλητήριο με  IBAN ή λίστα γάμου έχω νοιώσει άσχημα. Γιατί μου δίνει την εντύπωση ότι πρωτίστως με βλέπουν σαν πορτοφόλι παρά σαν ένα αγαπημένο πρόσωπο που θέλουν να μοιραστούν την χαρά τους.

Εξαρτάται με ποιον τρόπο το γράφουν. 

1 λεπτό πριν, fasmatikos είπε

Μα γιατί ?? Και μόνο που σε καλει ο αλλος στον γάμο του είναι αρκετή απόδειξη ότι σε θέλει εκεί μια πολύ χαρούμενη στιγμή για τον ιδιο.... Τώρα αν σε καλει για να του πας δώρο,  είτε έχει iban η πρόσκληση είτε Όχι ένα και το αυτό.....  Επίσης δε πετάς ένα ξερό IBAN... Λες ας πούμε, αν θέλετε να μας ενισχύσετε στο νέο μας ξεκίνημα κτλ κτλ.... Ούτως η άλλως πας ποτέ σε γάμο κάποιον αγαπημένων σου προσώπων χωρίς να τους κάνεις ένα δώρο (είτε χρηματικό είτε υλικό)? Όχι... Οπότε... Γιατί μας κάθεται άσχημα το iban ?? Αφού στην τελική λεφτά δίνουμε ... Είτε ως δώρο είτε ως φακελάκι.... Δεν αλλάζει κάτι....  Ισως απλά δεν ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία κάποιων ο τρόπος αυτός του να δίνεις δώρο... Σεβαστό κι αυτό αν και δεν το συμμερίζομαι.

Χα. Ξέρεις πόσοι πάνε χωρίς δώρο και δεν θέλουν να κάνουν τίποτα. Συμφωνώ μαζί σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος κάνει δώρο αντί να δίνει φακελάκι σήμερα; 

Όσο για το iban στο προσκλητήριο γυφτιά, εγώ θα έβαζα γονείς κ πεθερικά να τους το πουν απέξω απέξω 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτός που σκοπεύει να πάρει δώρο θα το πάρει είτε βάλεις Iban είτε όχι για τους δικούς του λόγους. Μπορεί πχ να μην έχει τη δυνατότητα να διαθέσει πάνω από 20€ και να προτιμήσει να σου δώσει κάποιο δώρο με τα ίδια χρήματα. Προσωπικά δεν έχω θέμα όταν βλέπω Iban στο προσκλητήριο, ούτε κρύο ούτε ζέστη, δεν το δίνω γενικά σημασία και δεν θα πρέπει να σε απασχολεί τι θα πει ο καθένας (όλο και κάτι θα βρουν να σχολιάσουν ούτως ή άλλως 😀 )

Πάντως ακόμα και αν έχει Iban, εγω τα δίνω σε φακελάκι, βάζεις και μια καρτούλα και είναι πιο προσωπικό. 

Επεξ/σία από zananiro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βαλε iban. Εδω με την οικογενεια τυχαινει να ανταλλαξουμε 50αρικα σε γιορτες/γενεθλια 😂 (οκ Χριστουγεννα το εχουμε κρατησει)

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, zoupous είπε

κοβεις με ψαλιδι περιοδικα ή εφημεριδα,παιρνεις με 10 σεντ φακελο απο περιπτερο,το δινεις στα πεθερικα ή σ οποιον τα μαζευει,βγαινεις εξω απο την εκκλησια κανεις τσιγαρο-τελειωνει ο γαμος-πας τρως σαν άρχοντας πινεις γλεντας και λες  να ζησουν τα παιδιά,πάντα ευτυχισμένα!Το χω κανει 2 φορες προ κοβιντ χαμπαρι δε πειρανε.Μακαρι να βλεπα φατσουλες την ωρα που ανοιγανε το φακελο.

χαχαχα και έγραψες και όνομα? Γιατί φαντάζομαι πως γράφουν μαζί με τις ευχές..συνήθως δίνουν ευχετήρια κάρτα με όνομα..επειδή πάντως έχουμε λίγους καλεσμένους και κοντινούς φανταζομαι πως δεν θα το κάνουν 🤣

4 ώρες πριν, malawi είπε

Κ εγω ετσι ένιωθα , μεχρι που έγινα ο γαμπρός! 😃

Δηλαδή?? Έβαλες ΙΒΑΝ και το τήρησαν η οι κλασσικες θείες πήραν σίδερα και μπιμπελό? 😂

6 ώρες πριν, zoupous είπε

κανονικοτατα φιλε και δε ντρεπομαι καθολου σκεφτομαι να το κανω συνεχεια

Φαντάσου κάποια στιγμή να το ανοίξουν μπροστά σου 😂

5 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Οχι δεν αστειεύομαι. Αντίθετα με προβληματίζει ότι κάποιοι εκνευρίζονται η θεωρούν αστείο αυτό που έγραψα. 

Οπως έγραψα, μιλαω για τον εαυτό μου, και για οποιον δεν θέλει να βάλει ΙΒΑΝ, δεν έκανα προτροπή "μην βάζετε ΙΒΑΝ μπουχτιστε στα δώρα" . Εμείς εχουμε άπειρο χώρο στο σπίτι μας. Ακόμα και σε μικρότερα σπίτια συγγενών η φίλων αρκετοί έχουνε χώρους είτε δωμάτιο υπηρεσίας είτε στο υπόγειο. 

Και όχι δεν έχουνε όλοι χώρο στο σπίτι τους, ο καθένας κρίνει τι χώρο έχει και αν είναι αρκετος. Αυτό δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να γραφτεί. Αν δεν θέλει κάποιος να κάνει τα παραπάνω και να δυσκολεύεται όπως λες, ας βάλει ΙΒΑΝ.

Σε άλλα παρόμοια thread κάποιοι πάλι θα βγουν να κατακρίνουν κάποιους για κάτι, επειδή πχ δεν θέλουν να χρησιμοποιούν κάρτες για τις αγορές τους αλλά μόνο μετρητο (δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία).

Κσλο θα είναι να γίνει αντιληπτό ότι δεν έχουμε όλοι το ίδιο σκεπτικό και το ίδιο γούστο για πολλα πράγματα, πτυχές και καταστάσεις της ζωής. 

Αυτά. 

Ναι φυσικά ο καθένας έχει άλλη  γνώμη και άλλες ανάγκες κλπ απλά ..όλα δεκτά είναι..απλώς λέμε τώρα στη περίπτωση που κάποιος δεν έχει χώρο στο σπίτι του και επειδή άμεσα δεν θα χρειαστεί τα συγκεκριμένα δώρα..και επειδή έχει ζοριστεί να μαζέψει και ένα ποσό για τον γάμο..ότι προτιμάει πχ από το να του πάρουν ένα δώρο πχ ακόμα και των 20 ευρώ που ίσως χρειαστεί σε κάποιους μήνες, να του τα δώσουν μετρητά.. Πχ για να μαζέψει για ένα ταξίδι που ίσως πάει το ζευγάρι μετά τον γάμο ή έστω να βάλει ένα ποσό στην άκρη για τα πρώτα του έξοδα κλπ.. Σε αυτή τη περίπτωση καλύτερα να μην γεμίσει με μιξερακια του καφέ και πιάτα / ποτήρια ..Όχι ότι εγώ προσωπικά θα κοιτάξω τον καλεσμένο σαν τσέπη απλά αν είναι να πάρει κάτι καλύτερα να είναι σε λεφτά ακόμα και μικρό ποσό παρά σε αντικείμενο 

7 ώρες πριν, phanispal είπε

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί είστε κατά του IBAN εν έτει 2021.

Να αρχίσω να ποστάρω clips από Ρετιρέ κ.λπ. που ανοίγουν οι νιόπαντροι τα δώρα και βρίσκουν 13 ατμοσίδερα και 28 αποχυμωτές;

Για αυτό ακριβώς λεω και εγώ επειδή οι πιο πολλοί είναι κοντινοί να τους πούμε διακριτικά ότι δε θελουμε δώρα αφού έχουμε έτοιμο το σπίτι που ήδη μένουμε..δεν είπα να μην βάλω ΙΒΑΝ και να αφήσω να εννοηθεί ότι θέλω πιάτα κ ποτήρια 😛

7 ώρες πριν, phanispal είπε

Καλά, πόσο έξω απ' τα πράγματα είσαι και δεν έχεις πάρει χαμπάρι ότι κάποιοι ψάχνουν την πιο γελοία αφορμή να παρεξηγούν;

Για κοπέλα περίμενα περισσότερα.

χαχαχα είμαι σίγουρη ότι αυτοί που είναι να κράξουν θα ψάξουν αφορμή  στο φαγητό, στο νυφικό , στην εκκλησία και σε πολλά αλλά όσο προσεγμένα και αν κανείς τον γάμο σου 😝απλα προσπαθώ να το πω ευγενικα..

8 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Κι εγω είχα ενδοιασμούς για το ΙΒΑΝ στο προσκλητήριο, αλλά το έβαλα διακριτικα, με τιτλο "προαιρετικη λίστα γάμου".

Οπως αναφέρθηκε, αυτοι που θελουν να δωσουν φακελακι στο χερι για το έθιμο θα σου φέρουν, κι αυτοι που θα φερουν πιατα και ποτήρια, θα φέρουν πιατα και ποτήρια

Καλά στέφανα!

Ευχαριστω πολύ!  Όποτε το έβαλες αλλά στην ουσία τα πιάτα και τα ποτήρια δεν τα γλίτωσες 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, anastasiaio είπε

χαχαχα και έγραψες και όνομα? Γιατί φαντάζομαι πως γράφουν μαζί με τις ευχές..συνήθως δίνουν ευχετήρια κάρτα με όνομα..επειδή πάντως έχουμε λίγους καλεσμένους και κοντινούς φανταζομαι πως δεν θα το κάνουν 🤣

Δηλαδή?? Έβαλες ΙΒΑΝ και το τήρησαν η οι κλασσικες θείες πήραν σίδερα και μπιμπελό? 😂

Φαντάσου κάποια στιγμή να το ανοίξουν μπροστά σου 😂

Ναι φυσικά ο καθένας έχει άλλη  γνώμη και άλλες ανάγκες κλπ απλά ..όλα δεκτά είναι..απλώς λέμε τώρα στη περίπτωση που κάποιος δεν έχει χώρο στο σπίτι του και επειδή άμεσα δεν θα χρειαστεί τα συγκεκριμένα δώρα..και επειδή έχει ζοριστεί να μαζέψει και ένα ποσό για τον γάμο..ότι προτιμάει πχ από το να του πάρουν ένα δώρο πχ ακόμα και των 20 ευρώ που ίσως χρειαστεί σε κάποιους μήνες, να του τα δώσουν μετρητά.. Πχ για να μαζέψει για ένα ταξίδι που ίσως πάει το ζευγάρι μετά τον γάμο ή έστω να βάλει ένα ποσό στην άκρη για τα πρώτα του έξοδα κλπ.. Σε αυτή τη περίπτωση καλύτερα να μην γεμίσει με μιξερακια του καφέ και πιάτα / ποτήρια ..Όχι ότι εγώ προσωπικά θα κοιτάξω τον καλεσμένο σαν τσέπη απλά αν είναι να πάρει κάτι καλύτερα να είναι σε λεφτά ακόμα και μικρό ποσό παρά σε αντικείμενο 

Για αυτό ακριβώς λεω και εγώ επειδή οι πιο πολλοί είναι κοντινοί να τους πούμε διακριτικά ότι δε θελουμε δώρα αφού έχουμε έτοιμο το σπίτι που ήδη μένουμε..δεν είπα να μην βάλω ΙΒΑΝ και να αφήσω να εννοηθεί ότι θέλω πιάτα κ ποτήρια 😛

χαχαχα είμαι σίγουρη ότι αυτοί που είναι να κράξουν θα ψάξουν αφορμή  στο φαγητό, στο νυφικό , στην εκκλησία και σε πολλά αλλά όσο προσεγμένα και αν κανείς τον γάμο σου 😝απλα προσπαθώ να το πω ευγενικα..

Ευχαριστω πολύ!  Όποτε το έβαλες αλλά στην ουσία τα πιάτα και τα ποτήρια δεν τα γλίτωσες 😂

Στατιστικά, είχα ελάχιστα δώρα εκτός χρημάτων.

Βοήθησε βέβαια το γεγονός πως όλοι γνώριζαν πως ήδη κατοικώ σε ιδιόκτητο σπίτι για χρόνια, οπότε τους έκοψε το μυαλό πως δε χρειάζομαι τηγανια και πιάτα.

Είχα μόλις 8-10 δώρα απ' τα 700-800 άτομα του γάμου. 

Και ένα άδειο φακελάκι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, anastasiaio είπε

δεν θα πούμε ευθέως δώστε λεφτά πχ..απλά θα αναφέρουμε ότι δεν θελουμε δώρο..

εμένα αυτό μου φαίνεται πολύ χειρότερο. Το να γράψεις τον αριθμό λογαριασμού δεν είναι κάτι κακό. Μερικές φορές βολεύει κιόλας, γιατί πχ κάποιος μπορεί να μην μπορέσει να έρθει στο γάμο όμως να θέλει να δώσει ένα χρηματικό ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς στους γάμους ΠΑΝΤΑ υπάρχει κάποιος που θα πει τη μαλ@κι@α του όσο και καλά να τα κάνεις όλα. Είτε κάνεις τραπέζι, είτε όχι, είτε ζητήσεις δώρο, είτε όχι κλπ.

Οπότε αν θες να μειώσεις τις αποτυχίες

  • Δεν γράφεις τίποτα. Ο καθένας θα κάνει ότι του έρθει στο μυαλό. Οι βλαμμένοι θα φέρουν τοστιέρες,  οι  φυσιολογικοί θα δώσουν φακελάκι, οι τσίπιδες θα κάνουν την πάπια
  • Για να γλιτώσεις τις τοστιέρες, γράφεις ότι υπάρχει λίστα γάμου με ΙΒΑΝ. Αυτοί που ψάχνονται, θα πουν πάλι ότι είναι γυφτιές και που να πας στην τράπεζα τώρα που τις έκλεισαν όλες, και δεν έχει αυτή την τράπεζα και έχει άλλη κλπ. Αυτοί ούτως ή αλλως θα έλεγαν παπατζες όμως
  • Δεν θες λεφτά? Δεν θες δώρα? Βάλε λίστα γάμου - iban , σε κάποιο φιλανθρωπικό σύλλογο να κάνουν δωρεά τα χρήματα. 
Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δώσετε Iban, να διευκολύνθει το έργο του ΣΔΟΕ, μην ψάχνουν οι άνθρωποι. Αχ, χαραμιζομαι, θα το είχα κάνει πλούσιο το δημόσιο.

Η μόνη σωστή ιδέα που διάβασα ήταν το qr του bitcoin wallet σου. Αυτό μάλιστα! Και προχω και χρήσιμο.

Επίσης, αφού οι άνθρωποι που θα έρθουν λες ότι είναι κοντινοί, γιατί υπάρχει θέμα; Αν είναι κοντινοί ξέρουν τι θέλετε.

Η μαρμάρινη πλάκα με τις ευχές είναι το καλύτερο δώρο που έχω ακούσει.
Τα 50αρικα γίνονται σουβλάκια και κανένας δε θυμάται ποιος τα έδωσε.

Μέχρι στιγμής έδινα φακελάκια γιατί δεν είχα σκεφτεί κάτι ωραίο. Από εδώ και πέρα, αυτό θα γίνεται! Ευχαριστώ για την ιδέα.

Τέλος, έχει
πλάκα που κάποιοι νομίζουν ότι ο γάμος είναι κάτι άλλο από μία εμπορική συναλλαγή.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε κάνε αυτό που θες και νοιωθεις και άσε τον καθένα να σκέφτεται ότι θέλει . Οποίου δε του αρέσει το Iban ας δώσει φακελάκι η ας πάρει τηγάνι  

μην ασχολείσαι με τέτοια πράγματα έχεις πολλά στο μυαλό σου . Από την άλλη μην κατηγορείς αυτούς που θα πάρουν τηγανιά . Ο καθένας όπως κρίνει. Άλλος θα χαλαστεί για το φαγητό άλλος για το γλυκό άλλος για το iban και άλλος που παντρεύεσαι με Ζέστη .

Κάνε πτι βολεύει εσένα και άσε τον περίγυρο να κάνει ότι καταλαβαίνει .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...