Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το Covid Free GR app για την επαλήθευση των πιστοποιητικών εμβολιασμού


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, bilis είπε

Αυτος ειναι ενας γενικος νομος, που εννοειται οτι συμπεριλαμβανει και τον νεο ιο? Νομος ομως συγκεκριμενος τωρινος που εαν δεν εισαι εμβολιασμενος χανεις την δουλεια σου υπαρχει? Δε νομιζω. Αν υπηρχε, δε θα το χρησιμοπουσαν ηδη σε ολους τους κλαδους και οχι μονο σε προσωπικο που δουλευει σε νοσοκομεια κλπ?

Κάτι δεν κατάλαβες νομίζω. Δεν χρειάζεται νόμος για να χάσεις την δουλειά σου. Την δουλειά σου μπορείς να την χάσεις ανά πάσα ώρα και στιγμή γιατί ο εργοδότης αποφάσισε να σε απολύσει. Είτε είσαι εμβολιασμένος, είτε ανεμβολίαστος, είτε ψηλός, είτε κοντός.  Απλά αν σε απολύσει, πρέπει να σου πληρώσει αποζημίωση εφόσον εργάζεσαι πάνω από 1 χρόνο στον εν λόγω εργοδοτή. Εκτός και αν σε απολύει λόγω δικιάς σου υπαιτιότητας (πχ. κλέβεις το ταμείο, δεν έρχεσαι στην ώρα σου, διώχνεις τους πελάτες κλπα κλπα). 

Ε δυνητικά και ο μη εμβολιασμός μπορεί να θεωρηθεί οτι κάνει ζημιά στην επιχείρηση και άρα να σε διώξει χωρίς να σου πληρώσει τίποτα. -

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 588
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Thresh είπε

https://twitter.com/v_margar/status/1417114933058285570

Τώρα θα ακούσω το "γιατί να τον πιστέψω"

Οχι, να πιστεψουμε τον καθε ψεκα τσοπανη...

Επεξ/σία από tritonas00
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bilis είπε

Αυτος ειναι ενας γενικος νομος, που εννοειται οτι συμπεριλαμβανει και τον νεο ιο? Νομος ομως συγκεκριμενος τωρινος που εαν δεν εισαι εμβολιασμενος χανεις την δουλεια σου υπαρχει? Δε νομιζω. Αν υπηρχε, δε θα το χρησιμοπουσαν ηδη σε ολους τους κλαδους και οχι μονο σε προσωπικο που δουλευει σε νοσοκομεια κλπ?

Νομος για απόλυση λόγο μη εμβολιασμού δεν υπάρχει, ανοίξανε παραθυράκι για άδεια άνευ αποδοχών που ουσιαστικά θα σε οδηγήσει σε παραίτηση…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Νομος για απόλυση λόγο μη εμβολιασμού δεν υπάρχει, ανοίξανε παραθυράκι για άδεια άνευ αποδοχών που ουσιαστικά θα σε οδηγήσει σε παραίτηση…

Υπάρχει απόλυση λόγω ζημιάς στην επιχείρηση που σημαίνει δεν παίρνεις αποζημίωση, απλά τα μαζεύεις και πας σπίτι σου. Κάπου εκεί θα μπαίνει και η απόλυση λόγω μη εμβολιασμού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Κάτι δεν κατάλαβες νομίζω. Δεν χρειάζεται νόμος για να χάσεις την δουλειά σου. Την δουλειά σου μπορείς να την χάσεις ανά πάσα ώρα και στιγμή γιατί ο εργοδότης αποφάσισε να σε απολύσει. Είτε είσαι εμβολιασμένος, είτε ανεμβολίαστος, είτε ψηλός, είτε κοντός.  Απλά αν σε απολύσει, πρέπει να σου πληρώσει αποζημίωση εφόσον εργάζεσαι πάνω από 1 χρόνο στον εν λόγω εργοδοτή. Εκτός και αν σε απολύει λόγω δικιάς σου υπαιτιότητας (πχ. κλέβεις το ταμείο, δεν έρχεσαι στην ώρα σου, διώχνεις τους πελάτες κλπα κλπα). 

Ε δυνητικά και ο μη εμβολιασμός μπορεί να θεωρηθεί οτι κάνει ζημιά στην επιχείρηση και άρα να σε διώξει χωρίς να σου πληρώσει τίποτα. -

Ναι μια χαρα το καταλαβα τωρα, ετσι οπως το εθεσες. Φυσικα και μπορει αν θελει να σε διωξει, για οποιδηποτε λογο. Με αποζημιωση οπως ειπες. Αρα το ανευ αποδοχων αδεια κλπ , χανεις τη δουλεια σου δεν ισχυει(με συγκεκριμενο νομο) Οσο για το αν ο μη εμβολιασμενος κανει ζημια στην επιχειρηση, θα πρεπει εκτος απο το να το ισχυριστει και να το αποδειξει βεβαια πρωτα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Υπάρχει απόλυση λόγω ζημιάς στην επιχείρηση που σημαίνει δεν παίρνεις αποζημίωση, απλά τα μαζεύεις και πας σπίτι σου. Κάπου εκεί θα μπαίνει και η απόλυση λόγω μη εμβολιασμού. 

Λογικά ναι… βέβαια το οξύμωρο είναι ότι για να αποδειχθεί η ζημιά στην εταιρία θα πρέπει έστω ένας να ασθενήσει… 

δεν ξέρω την νομοθεσία μην πω και καμία βλακεία…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, bilis είπε

Ναι μια χαρα το καταλαβα τωρα, ετσι οπως το εθεσες. Φυσικα και μπορει αν θελει να σε διωξει, για οποιδηποτε λογο. Με αποζημιωση οπως ειπες. Αρα το ανευ αποδοχων αδεια κλπ , χανεις τη δουλεια σου δεν ισχυει(με συγκεκριμενο νομο) Οσο για το αν ο μη εμβολιασμενος κανει ζημια στην επιχειρηση, θα πρεπει εκτος απο το να το ισχυριστει και να το αποδειξει βεβαια πρωτα.  

Το άνευ αποδοχών είναι προ των πυλών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Νομος για απόλυση λόγο μη εμβολιασμού δεν υπάρχει, ανοίξανε παραθυράκι για άδεια άνευ αποδοχών που ουσιαστικά θα σε οδηγήσει σε παραίτηση…

 

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Λογικά ναι… βέβαια το οξύμωρο είναι ότι για να αποδειχθεί η ζημιά στην εταιρία θα πρέπει έστω ένας να ασθενήσει… 

δεν ξέρω την νομοθεσία μην πω και καμία βλακεία…

Ακριβως, θα  πρεπει να αποδειξει οτι οντως υπαρχει κινδυνος ζημιας στην επιχειρηση. Και δεν ειναι τοσο απλο. Οταν επι ενα μεγαλο διαστημα ο εργαζομενος βγαινει αρνητικος σε επαναλαμβανομενο τεστ, και οταν προηγουμενος εχει περασει ενα μεγαλο διαστημα χωρις να εχει νοσησει κανενας και μαλιστα υπο χειροτερες συνθηκες  χωρις εμβολιασμενους και με τον ιο σε πιο μεγαλη επικυνδυνοτητα απο οτι τωρα , δεν ειναι τοσο απλο. Και ο εργαζομενος φυσικα θα διεκδικησει να μη χασει τη θεση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bilis είπε

Ναι μια χαρα το καταλαβα τωρα, ετσι οπως το εθεσες. Φυσικα και μπορει αν θελει να σε διωξει, για οποιδηποτε λογο. Με αποζημιωση οπως ειπες. Αρα το ανευ αποδοχων αδεια κλπ , χανεις τη δουλεια σου δεν ισχυει(με συγκεκριμενο νομο) Οσο για το αν ο μη εμβολιασμενος κανει ζημια στην επιχειρηση, θα πρεπει εκτος απο το να το ισχυριστει και να το αποδειξει βεβαια πρωτα.  

Δεν υπάρχει κάτι δύσκολο ή περίπλοκο να αποδείξει. Αν θεωρηθεί ο μη εμβολιασμός αιτία απόλυσης πάπαλα, δεν υπάρχει κάτι να αποδείξει ο εργοδότης, πέρα από το ότι απλά δεν εμβολιάστηκες. 

Για παράδειγμα εγώ είμαι σε λογιστικό γραφείο, και σε έχω εσένα για βοηθό ας πούμε να πηγαίνεις σε πελάτες. Κάποιοι από τους πελάτες μου είναι και ξενοδόχοι. Αν δεν δέχονται να πηγαίνεις από εκεί γιατί είσαι ανεμβολίαστος τότε τι να σε κάνω, να σε έχω στο γραφείο να με κοιτάς? 

ΥΓ1. Για την ιστορία τα ξενοδοχεία πρέπει να τηρούν τα υγειονομικά πρωτόκολλα, που σημαίνει μεταξύ άλλων βιβλίο συμβάντων. Ποιός μπήκε, ποιός βγήκε, τι ώρα τι μέρα και το κινητό του. Αν βρέθει ένας με covid θα επικοινώνησουν οι αρχές με όλους τους πελάτες του συγκεκριμένου ξενοδοχείου για να προχώρησουν σε tests / καραντίνες κλπα. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι ένας ξενοδόχος ΔΕΝ θέλει να παιχτεί συμβάν covid (ειδικά όταν δουλεύει με booking), οπότε αποφεύγει οποιουδήποτε είδος κινδύνου, όπως το να σε έχει εσένα στην επιχείρηση του ανεμβολίαστο.  

7 λεπτά πριν, AtiX είπε

Λογικά ναι… βέβαια το οξύμωρο είναι ότι για να αποδειχθεί η ζημιά στην εταιρία θα πρέπει έστω ένας να ασθενήσει… 

δεν ξέρω την νομοθεσία μην πω και καμία βλακεία…

Δεν χρειάζεται να ασθενήσει κάποιος για να υπάρξει ζημιά. Διάβασε το από πάνω. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, AtiX είπε

Φίλε μου δεν είναι υποχρεωτικό να κάνουν self test οι εμβολιασμένοι…

 

2 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Εμάς μας έχει ενημερώσει η εταιρία πως όσοι έχουν εμβολιαστεί, δεν είναι υποχρεωμένοι να δηλώνουν κάθε εβδομάδα self test.

Αυτό έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν υπάρχει κάτι δύσκολο ή περίπλοκο να αποδείξει. Αν θεωρηθεί ο μη εμβολιασμός αιτία απόλυσης πάπαλα, δεν υπάρχει κάτι να αποδείξει ο εργοδότης, πέρα από το ότι απλά δεν εμβολιάστηκες. 

Για παράδειγμα εγώ είμαι σε λογιστικό γραφείο, και σε έχω εσένα για βοηθό ας πούμε να πηγαίνεις σε πελάτες. Κάποιοι από τους πελάτες μου είναι και ξενοδόχοι. Αν δεν δέχονται να πηγαίνεις από εκεί γιατί είσαι ανεμβολίαστος τότε τι να σε κάνω, να σε έχω στο γραφείο να με κοιτάς? 

ΥΓ1. Για την ιστορία τα ξενοδοχεία πρέπει να τηρούν τα υγειονομικά πρωτόκολλα, που σημαίνει μεταξύ άλλων βιβλίο συμβάντων. Ποιός μπήκε, ποιός βγήκε, τι ώρα τι μέρα και το κινητό του. Αν βρέθει ένας με covid θα επικοινώνησουν οι αρχές με όλους τους πελάτες του συγκεκριμένου ξενοδοχείου για να προχώρησουν σε tests / καραντίνες κλπα. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι ένας ξενοδόχος ΔΕΝ θέλει να παιχτεί συμβάν covid (ειδικά όταν δουλεύει με booking), οπότε αποφεύγει οποιουδήποτε είδος κινδύνου, όπως το να σε έχει εσένα στην επιχείρηση του ανεμβολίαστο.  

Δεν χρειάζεται να ασθενήσει κάποιος για να υπάρξει ζημιά. Διάβασε το από πάνω. 

 

Eνταξει, οι πελατες του λογιστικου μπορει να μη θελουν να πηγαινω και αν ειμαι μαυρος πχ. Τι σημαινει αυτο? Υποτιθεται οτι ο εργαζομενος μη εμβολιασμενος διεκδικει τη δουλεια του  μην αποτελοντας κινδυνο, κανοντας τεστ και προσεχοντας. Και ενας εμβολιασμενος θα μπορουσε να καταγραφει στο βιβλιο συμβαντων και να βρεθει με κοβιντ. Ειναι αυτο ενα ενδεχομενο που εχει μηδεν πιθανοτητες? οχι.  Αρα ο ισχυρισμος του εργοδοτη σε απολυω απλα επειδη δεν εμβολιστηκες και μαλιστα χωρις αποζημιωση δεν ισχυει ακομα τουλαχιστον με καποιον νομο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bilis είπε

Eνταξει, οι πελατες του λογιστικου μπορει να μη θελουν να πηγαινω και αν ειμαι μαυρος πχ. Τι σημαινει αυτο? 

Οτι φέρνεις ένα ρατσιστικό παράδειγμα για το οποίο ήδη υπάρχει νόμος και σε καλύπτει. Οπότε αν είσαι μαύρος, μην φοβάσαι δεν μπορώ να σε απόλυσω επειδή δεν σε πάνε οι πελάτες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Herald είπε

Αυτά που λέει θα έπρεπε να είναι γνωστά σε αυτούς που το παίζουν γιατροί και αρνούνται τους εμβολιασμούς λόγω μακροχρόνιων προβλημάτων. Τα περισσότερα φάρμακα αποβάλλονται από τον οργανισμό με τον έναν ή τον άλλο τρόπο από 24 έως σε 72 ώρες. Μακροχρόνια προβλήματα μπορεί να προκύψουν μόνο από φάρμακα που παίρνουμε για μεγάλο χρονικό διάστημα, οπότε η δραστική ουσία είναι μόνιμα στον οργανισμό μας με κάθε καινούργια δόση. 


Aκόμα και τα σκληρότερα ναρκωτικά να πάρεις, αν δεν πάθεις κάτι μόνιμο μέσα σε λίγα 24ωρα δεν θα πάθεις ποτέ από μία μόνο χρήση.

Αν όμως φτάσεις σε σημείο να κάνεις κάθε 6-8 μήνες εμβόλιο για χρόνια;Υποτίθεται πως ο Covid δεν εξαλείφεται πλήρως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Οτι φέρνεις ένα ρατσιστικό παράδειγμα για το οποίο ήδη υπάρχει νόμος και σε καλύπτει. Οπότε αν είσαι μαύρος, μην φοβάσαι δεν μπορώ να σε απόλυσω επειδή δεν σε πάνε οι πελάτες μου.

Ακριβως, οπως υπαρχει νομος προστασιας για το ενα, ετσι και αφου δεν υπαρχει αντιθετος νομος για το αλλο (ακομα) δε μπορει να σε διωξει ο λογιστης εργοδοτης οσο και να ηη σε πανε οι πελατες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, bilis είπε

 Υποτιθεται οτι ο εργαζομενος μη εμβολιασμενος διεκδικει τη δουλεια του  μην αποτελοντας κινδυνο, κανοντας τεστ και προσεχοντας. Και ενας εμβολιασμενος θα μπορουσε να καταγραφει στο βιβλιο συμβαντων και να βρεθει με κοβιντ. Ειναι αυτο ενα ενδεχομενο που εχει μηδεν πιθανοτητες? οχι.  Αρα ο ισχυρισμος του εργοδοτη σε απολυω απλα επειδη δεν εμβολιστηκες και μαλιστα χωρις αποζημιωση δεν ισχυει ακομα τουλαχιστον με καποιον νομο. 

Και ένας που βάζει προφυλακτικό μπορεί να αφήσει την κοπέλα του έγγυο ή να κολλήσει AIDS. Και ένας που έχει την καλύτερη κλειδαριά μπορεί να πάθει διάρρηξη. Και ένας που δεν καπνίζει καρκίνο. Άρα όλοι commando, με κουρτίνα αντί για πόρτα και 3 πακέτα άφιλτρα την μέρα.

Με συγχωρείς, αλλά γράφεις χαζομάρες. Είναι δεδομένο ότι ο ανεμβολιάστος έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να κολλήσει, και γενικά δείχνει ότι δεν ενδιαφέρεται για το αν θα κολλήσει, αλλιώς θα εμβολιαζόταν. 

Δεν είπε κανείς σε απολύω γιατί δεν εμβολιάζεσαι. 

- Κώστα θα εμβολιαστείς?

-Όχι

- Οι πελάτες μου λένε δεν μπορούν να δεχτούν ανεμβολίαστους, οπότε ποιος θα πηγαίνει να παίρνει παραστατικά?

-Θα πηγαίνεις εσύ

-Και εσύ τι θα κάνεις Κώστα μου?

-Θα κάθομαι στο γραφείο να το παίζω διευθυντής.


^^Αυτή είναι η συζήτηση που θα οδηγήσει στην απόλυση σου. Όταν για να κάνεις την δουλειά για την οποία σε προσέλαβα πρέπει να εμβολιαστείς και δεν εμβολιάζεσαι, ε καταλαβαίνεις

2 λεπτά πριν, bilis είπε

Ακριβως, οπως υπαρχει νομος προστασιας για το ενα, ετσι και αφου δεν υπαρχει αντιθετος νομος για το αλλο (ακομα) δε μπορει να σε διωξει ο λογιστης εργοδοτης οσο και να ηη σε πανε οι πελατες του.

Κάνεις απόλυτα λάθος. Ότι δεν απαγορεύεται εξορισμού επιτρέπεται. 

Επίσης δεν μίλησε κανείς για το αν σε πάνε οι πελάτες σου. Σταμάτα να βάζεις λόγια στη συζήτηση για να βγάλεις την εντελώς λανθασμένη άποψη σου σωστή. Δυστηχώς δεν είναι. 

ΥΓ1. Επίσης βάσιμος λόγος απόλυσης είναι το να μη σε πάνε οι πελάτες πάντως. Αμά 5-10 πελάτες μου πούνε φεύγω γιατι ο bilis είνια κωλόπαιδο έχεις φύγει νύχτα προφανώς. 

7 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Αν όμως φτάσεις σε σημείο να κάνεις κάθε 6-8 μήνες εμβόλιο για χρόνια;Υποτίθεται πως ο Covid δεν εξαλείφεται πλήρως.

Πάλι τα ίδια? Αν εμβολιάζεσαι κάθε 24 ώρες ναί, μπορεί στην επόμενη διετία να πάθεις κάτι. Κάθε 6-8 μήνες και ηρωίνη να παίρνεις κομπλέ θα είσαι, μην αγχώνεσαι. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...