Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το Covid Free GR app για την επαλήθευση των πιστοποιητικών εμβολιασμού


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, bilis είπε

 

Ακριβως, θα  πρεπει να αποδειξει οτι οντως υπαρχει κινδυνος ζημιας στην επιχειρηση. Και δεν ειναι τοσο απλο. Οταν επι ενα μεγαλο διαστημα ο εργαζομενος βγαινει αρνητικος σε επαναλαμβανομενο τεστ, και οταν προηγουμενος εχει περασει ενα μεγαλο διαστημα χωρις να εχει νοσησει κανενας και μαλιστα υπο χειροτερες συνθηκες  χωρις εμβολιασμενους και με τον ιο σε πιο μεγαλη επικυνδυνοτητα απο οτι τωρα , δεν ειναι τοσο απλο. Και ο εργαζομενος φυσικα θα διεκδικησει να μη χασει τη θεση του.

Λογικά θα γίνει διαχωρισμού ανάλογα με το είδος εργασίας… αλλιώς αντιμετωπίζεις έναν υπάλληλο που μπορεί να εργασθεί πχ με τηλεργασία και αλλιώς έναν που έρχεται άμεση επαφή με πελάτες…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 588
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Και ένας που βάζει προφυλακτικό μπορεί να αφήσει την κοπέλα του έγγυο ή να κολλήσει AIDS. Και ένας που έχει την καλύτερη κλειδαριά μπορεί να πάθει διάρρηξη. Και ένας που δεν καπνίζει καρκίνο. Άρα όλοι commando, με κουρτίνα αντί για πόρτα και 3 πακέτα άφιλτρα την μέρα.

Με συγχωρείς, αλλά γράφεις χαζομάρες. Είναι δεδομένο ότι ο ανεμβολιάστος έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να κολλήσει, και γενικά δείχνει ότι δεν ενδιαφέρεται για το αν θα κολλήσει, αλλιώς θα εμβολιαζόταν. 

Δεν είπε κανείς σε απολύω γιατί δεν εμβολιάζεσαι. 

- Κώστα θα εμβολιαστείς?

-Όχι

- Οι πελάτες μου λένε δεν μπορούν να δεχτούν ανεμβολίαστους, οπότε ποιος θα πηγαίνει να παίρνει παραστατικά?

-Θα πηγαίνεις εσύ

-Και εσύ τι θα κάνεις Κώστα μου?

-Θα κάθομαι στο γραφείο να το παίζω διευθυντής.


^^Αυτή είναι η συζήτηση που θα οδηγήσει στην απόλυση σου. Όταν για να κάνεις την δουλειά για την οποία σε προσέλαβα πρέπει να εμβολιαστείς και δεν εμβολιάζεσαι, ε καταλαβαίνεις

Κάνεις απόλυτα λάθος. Ότι δεν απαγορεύεται εξορισμού επιτρέπεται. 

Προτιμω να κανω συζητηση που να κρατησω τη δουλεια μου, οχι να με οδηγησει στην απολυση.

-Κωστα θα εμβολιαστεις?

-οχι

-Οι πελατες μου λενε δεν μπορουν να δεχτουν ανεμβολιαστους, οποτε ποιος θα πηγαινει να παιρνει παραστατικα?

-Εγω. Οπως πηγαινα εναμιση χρονο τωρα με τεστ μασκα και αποστασεις, και με αντιμετωπιζαν με τον ιδιο τροπο και ολα ηταν μια χαρα. Και δεν ειχαμε κανενα κρουσμα στη συνεργασια μας. Τωρα μαλιστα που οι πιο πολλοι εχουν εμβολιαστει και κινδυνευουν λιγοτερο και που ο ιος με τις μεταλλαξεις εγινε ασθενεστερος τα πραγματα ειναι ακομα πιο λιγο επιφοβα.

-Και τι θα γινει αν εξακολουθουν να μη δεχονται ανεμβολιαστους? θα πρεπει να σε απολυσω

-Κανενα προβλημα. Με αποζημιωση και καταγραφη αιτιας απολυσης ο μη εμβολιασμος. Η να αλλαξεις πελατες. Για να δουμε ετσι και την κριση σου, γιατι αφεντικο εισαι. Η καθεσαι στο γραφειο και το παιζεις διευθυντης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bilis είπε

Προτιμω να κανω συζητηση που να κρατησω τη δουλεια μου, οχι να με οδηγησει στην απολυση.

-Κωστα θα εμβολιαστεις?

-οχι

-Οι πελατες μου λενε δεν μπορουν να δεχτουν ανεμβολιαστους, οποτε ποιος θα πηγαινει να παιρνει παραστατικα?

-Εγω. Οπως πηγαινα εναμιση χρονο τωρα με τεστ μασκα και αποστασεις, και με αντιμετωπιζαν με τον ιδιο τροπο και ολα ηταν μια χαρα. Και δεν ειχαμε κανενα κρουσμα στη συνεργασια μας. Τωρα μαλιστα που οι πιο πολλοι εχουν εμβολιαστει και κινδυνευουν λιγοτερο και που ο ιος με τις μεταλλαξεις εγινε ασθενεστερος τα πραγματα ειναι ακομα πιο λιγο επιφοβα.

-Και τι θα γινει αν εξακολουθουν να μη δεχονται ανεμβολιαστους? θα πρεπει να σε απολυσω

-Κανενα προβλημα. Με αποζημιωση και καταγραφη αιτιας απολυσης ο μη εμβολιασμος. Η να αλλαξεις πελατες. Για να δουμε ετσι και την κριση σου, γιατι αφεντικο εισαι. Η καθεσαι στο γραφειο και το παιζεις διευθυντης?

-Εντάξει Κώστα μου, θα χάσω τα 13 ξενοδοχεία που έχω για πελάτες και θα κλείσω το γραφείο γιατί δεν θες να εμβολιαστείς. 
 

Έτσι για την ιστορία, τα περισσότερα ξενοδοχεία ήταν κλειστά εδώ και 14 μήνες. Τώρα ανοίξανε. Οπότε δεν "πήγαινες τόσο καιρό και όλα καλά"

 

Επίσης διάβασε ΑΚ και δες ποιες οι ευθύνες σου ως εργαζόμενος. Ξεκίνα από το άρθρο 652

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Herald είπε



Επίσης δεν μίλησε κανείς για το αν σε πάνε οι πελάτες σου. Σταμάτα να βάζεις λόγια στη συζήτηση για να βγάλεις την εντελώς λανθασμένη άποψη σου σωστή. Δυστηχώς δεν είναι. 

ΥΓ1. Επίσης βάσιμος λόγος απόλυσης είναι το να μη σε πάνε οι πελάτες πάντως. Αμά 5-10 πελάτες μου πούνε φεύγω γιατι ο bilis είνια κωλόπαιδο έχεις φύγει νύχτα προφανώς. 

 

Το αν σε πανε οι πελατες, εσυ το ανεφερες πρωτος. Και γιαυτο απαντησα ετσι. Και οσο για το ΥΓ. ειναι εκτος θεματος. Το να ειναι καποιος κωλοπαιδο φυσικα και θα χασει τη δουλεια του, αλλα δεν εχει καμμια σχεση με αυτο που συζηταμε. Ταμπελακι  Ανεμβολιαστος=κωλοπαιδο δεν εχει κυκλοφορησει ακομα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bilis είπε

Το αν σε πανε οι πελατες, εσυ το ανεφερες πρωτος. Και γιαυτο απαντησα ετσι. Και οσο για το ΥΓ. ειναι εκτος θεματος. Το να ειναι καποιος κωλοπαιδο φυσικα και θα χασει τη δουλεια του, αλλα δεν εχει καμμια σχεση με αυτο που συζηταμε. Ταμπελακι  Ανεμβολιαστος=κωλοπαιδο δεν εχει κυκλοφορησει ακομα.  

Εντάξει, αλλά δεν μου λές, σπίτι σου έχεις εξώπορτα ή είσαι με κουρτίνα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Εντάξει, αλλά δεν μου λές, σπίτι σου έχεις εξώπορτα ή είσαι με κουρτίνα? 

Ναι αλλα βλεπω οτι οσο προχωραει συζητηση ριχνεις τη μπαλα αλλου. Τι θα πει ηταν τα ξενοδοχεια κλειστα. Εμεις συνεργαζομασταν με αυτα που ηταν ανοιχτα. Και για τη συνεργασια μας με αυτα συζηταμε. Οχι με τα κλειστα. (και γενικα το παραδειγμα με τα ξενοδοχεια ειναι τυχαιο) Υπηρχαν δουλεις και συνεργασιες που δεν εκλεισαν ποτε. Καποιες μαλλον ειχαν και περισσοτερη δουλεια. Αυτο με τις ευθυνες ως εργαζομενος δε το καταλαβα. Αν θελεις παραθεσε μου κατι συγκεκριμενο που να σχετιζεται και να βρισκει εφαρμογη σε αυτο που συζηταμε. Επισης αυτο με τη κουρτινα κανω πως δε το ειδα καν.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, bilis είπε

Ναι αλλα βλεπω οτι οσο προχωραει συζητηση ριχνεις τη μπαλα αλλου. Τι θα πει ηταν τα ξενοδοχεια κλειστα. Εμεις συνεργαζομασταν με αυτα που ηταν ανοιχτα. Και για τη συνεργασια μας με αυτα συζηταμε. Οχι με τα κλειστα. (και γενικα το παραδειγμα με τα ξενοδοχεια ειναι τυχαιο) Υπηρχαν δουλεις και συνεργασιες που δεν εκλεισαν ποτε. Καποιες μαλλον ειχαν και περισσοτερη δουλεια. Αυτο με τις ευθυνες ως εργαζομενος δε το καταλαβα. Αν θελεις παραθεσε μου κατι συγκεκριμενο που να σχετιζεται και να βρισκει εφαρμογη σε αυτο που συζηταμε. Επισης αυτο με τη κουρτινα κανω πως δε το ειδα καν.. 

Ποιά μπάλα αλλού ρε αδερφέ, εξαρχής το επιχειρήμα σου, ακόμα και αν είναι factually correct είναι εντελώς παράλογο. 

Ας πούμε ότι ήταν ανοιχτά τα ξενοδοχεία. Ας πούμε οτι πήγαινες σε όλα. Ας πούμε ότι δεν κόλλησες κανέναν covid. Ε και? Σαν να λέμε δεν έχω πεθάνει εδώ και 30 χρόνια άρα είμαι αθάνατος. Προφανώς το ότι δεν κόλλησες μέχρι τώρα δεν σε κάνει highlander ούτε συνεπάγεται ότι δεν θα κολλήσεις. Εξυπακουέται ότι ΟΛΟΙ όσοι κόλλησαν, δεν είχαν ξανακολλήσει πρίν. Πρώτη φορά ήταν και γιαυτούς. Εντελώς παραλογισμός αυτό που λές, με συγχωρείς κιόλας

Ειδικά όταν η ασθένεια πλέον και πιο μεταδοτική είναι, και δεν έχουμε καραντίνα. Επί 1 χρόνο λειτουργούσαμε σε καθεστώς καραντίνας. Ερχόσουν σε επαφή με λιγότερο κόσμο, κλειστά τα καφε - μπαρ - σινεμα - εστιατορια - θεατρα - αγωνες - συναυλίες, μάσκες ακόμα και στο δρόμο, περιορισμένα ωράρια - άδεια τα λεωφορεία - δούλευες από το σπίτι. Τώρα τα περισσότερα από αυτά δεν ισχύουν. Ο λόγος που δεν κόλλησες εσύ και πόσοι άλλοι είναι η καραντίνα. Τώρα δεν υπάρχει καραντίνα άρα και οι πιθανότητες να κολλήσεις είναι μεγαλύτερες. 

Δεν μου απάντησες όμως, σπίτι σου έχεις κανονική εξώπορτα η κουρτίνα?

Επεξ/σία από Herald
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/7/2021 στις 12:33 ΜΜ, golden33 είπε

Πάντως για να είμαστε δίκαιοι υπάρχουν οι άνθρωποι που δεν έχουν κάνει το εμβόλιο γιατί πιστεύουν ότι θα τους τσιπάρουν και άλλα τέτοια ωραία....που φυσικά δεν μπορείς να συζητήσεις μαζί τους γιατί δεν έχει νόημα.

Υπάρχουν όμως και οι άνθρωποι που δεν θέλουν να εμβολιαστούν γιατί υπάρχουν αρκετές μελέτες που δείχνουν ότι το εμβόλιο αυξάνει κατά 7 με 10 φορές τους κινδύνους για θρόμβωση τα επόμενα χρόνια μετά το εμβόλιο, οπότε αν είναι νέος και υγιείς το οποίο σημαίνει ότι και να νοσήσει, πάρα πολύ δύσκολα θα είναι σοβαρά, τα ζυγίζει και βλέπει ότι τυχών παρενέργειες το εμβολίου είναι χειρότερες από τον κορωνοϊό. Ξαναλέω σε συγκεκριμένη ομάδα πληθυσμού -τους πολύ νέους- και χωρίς υποκείμενα νοσήματα. 

 Αυτές οι μελέτες δεν είναι από ψεκασμένους είναι από έγκυρα πανεπιστήμια. Εγώ λοιπόν δεν μπορώ να κουνήσω το δάχτυλο σε κάποιον που δεν εμβολιάζετε για αυτό το λόγο.

Έχεις κάποιο λινκ με τις μελέτες ? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

 Ας πούμε ότι δεν κόλλησες κανέναν covid. Ε και? Σαν να λέμε δεν έχω πεθάνει εδώ και 30 χρόνια άρα είμαι αθάνατος. Προφανώς το ότι δεν κόλλησες μέχρι τώρα δεν σε κάνει highlander ούτε συνεπάγεται ότι δεν θα κολλήσεις. 

Ειδικά όταν η ασθένεια πλέον και πιο μεταδοτική είναι, και δεν έχουμε καραντίνα. Επί 1 χρόνο λειτουργούσαμε σε καθεστώς καραντίνας. Ερχόσουν σε επαφή με λιγότερο κόσμο, κλειστά τα καφε - μπαρ - σινεμα - εστιατορια - θεατρα - αγωνες - συναυλίες, μάσκες ακόμα και στο δρόμο, περιορισμένα ωράρια - άδεια τα λεωφορεία - δούλευες από το σπίτι. Τώρα τα περισσότερα από αυτά δεν ισχύουν. Ο λόγος που δεν κόλλησες εσύ και πόσοι άλλοι είναι η καραντίνα. Τώρα δεν υπάρχει καραντίνα άρα και οι πιθανότητες να κολλήσεις είναι μεγαλύτερες. 

Δεν μου απάντησες όμως, σπίτι σου έχεις κανονική εξώπορτα η κουρτίνα?

Ε και??? ε οχι και ε και!! Αυτος ηταν ο λογος να συνεχιζω να εχω τη δουλεια μουτοσο καιρο . Αυτο που συζηταμε! Οτι ειναι ο λογος που θα διεκδικησω να εξακολουθω να την εχω. Δηλ εδω αρχιζουμε να μπαινουμε σε σεναρια παραλογισμου πλεον με αυτη τη λογικη. Αυτοι που δεν ασθενησαν να νιωθουν και ασχημα και υπαιτιοι. Με το ζορι να ασθενησουν υγιεις για να αποδειχθει τι? Ποιο μεταδοτικη ειναι , αλλα λιγοτερο επικυνδυνη. Αυτο μετραει. ο κινδυνος οχι μεταδοτικοτητα. Αρα αυτος που τοσο καιρο παρεμεινε υγιης τωρα ακομα λιγοτερο κινδυνο διατρεχει. Αρα περισσοτερες πιθανοτητες εχει να παραμεινει υγης απο οτι πριν. Τωρα θα χασει τη δουλεια του? Και σε πληροφορω οτι δεν ηταν ολοι οι υγιεις σε καραντινα. Πολλοι απο αυτους ηταν και παρα πολυ εκτεθιμενοι μαλιστα. Πρεπει να λαβεις ολους τους παραγοντες απο καθε διασταση για να φτασεις να  προβεις ετσι απλα σε μια αποφαση, απολυεσαι μονο και μονο επειδη δεν εμβολιαστικες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bilis είπε

Ε και??? ε οχι και ε και!! Αυτος ηταν ο λογος να συνεχιζω να εχω τη δουλεια μουτοσο καιρο . Αυτο που συζηταμε! Οτι ειναι ο λογος που θα διεκδικησω να εξακολουθω να την εχω. Δηλ εδω αρχιζουμε να μπαινουμε σε σεναρια παραλογισμου πλεον με αυτη τη λογικη. Αυτοι που δεν ασθενησαν να νιωθουν και ασχημα και υπαιτιοι. Με το ζορι να ασθενησουν υγιεις για να αποδειχθει τι? Ποιο μεταδοτικη ειναι , αλλα λιγοτερο επικυνδυνη. Αυτο μετραει. ο κινδυνος οχι μεταδοτικοτητα. Αρα αυτος που τοσο καιρο παρεμεινε υγιης τωρα ακομα λιγοτερο κινδυνο διατρεχει. Αρα περισσοτερες πιθανοτητες εχει να παραμεινει υγης απο οτι πριν. Τωρα θα χασει τη δουλεια του? Και σε πληροφορω οτι δεν ηταν ολοι οι υγιεις σε καραντινα. Πολλοι απο αυτους ηταν και παρα πολυ εκτεθιμενοι μαλιστα. Πρεπει να λαβεις ολους τους παραγοντες απο καθε διασταση για να φτασεις να  προβεις ετσι απλα σε μια αποφαση, απολυεσαι μονο και μονο επειδη δεν εμβολιαστικες

Καταλαβαίνεις ότι το να είσαι ανεμβολιαστός πριν βγεί το εμβόλιο...είναι απολυτώς λογικό έτσι?? Άρα με ποια λογική να σε απολύσω επειδή δεν έχεις κάνει το εμβόλιο που δεν υπάρχει? Αυτός ήταν και ο λόγος της καραντίνας άλλωστε, οτι ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΕΜΒΟΛΙΟ. Γιαυτό και είχα αναγκαστικά το μισό προσωπικό να δουλεύει από το σπίτι (με νόμο). Γιαυτό και τα περισσότερα μαγαζιά ήταν κλειστά. Γιαυτο και τα λεωφορεία ήταν άδεια. Τώρα αυτά δεν ισχύουν ξαναλέω, οπότε ο κίνδυνος να ασθενήσεις είναι πολύ μεγαλύτερος. 

Ξαναβάζεις λόγια στο στόμα μου. Δεν είπα ότι απολύεσαι επειδή δεν εμβολιάστηκες. Λέω ότι απολύεσαι γιατί βάζεις επιχειρήσεις που μόλις άνοιξαν μετά από 12 μήνες σε άμεσο κίνδυνο να κλείσουν οριστικά. Καταλαβαίνεις ότι ένα ξενοδοχείο που 12 μήνες γονάτισε όντας κλειστό, θέλει να αποκλείσει την οποιαδήποτε πιθανότητα. Οπότε το να ρισκάρι να έχει εσένα ανεμβολίαστο να σουλατσάρις με κίνδυνο να βάλει οριστικό λουκέτο, ε φαντάζομαι δεν θα το κάνει και δεν του ρίχνω και άδικο. 


Να φαντάστω έχεις κανονική εξώπορτα αντί για κουρτίνα, γιαυτό δεν απαντάς. Την ειρωνεία την καταλαβαίνεις...
 

3 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

πιθανώς να καταστούν αναγκαίες για τις ευάλωτες ομάδες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ltodd είπε

Έχεις κάποιο λινκ με τις μελέτες ? Ευχαριστώ.

Πριν φτασουμε στις παρενεργειες, ας διαβασουμε καλυτερα σε ποιον συνισταται να κανει το εμβολιο. Διαβαστε στο επισημο site του WHO στον τομεα Ερωτησεις-Απαντησεις και δωστε βαση στην ερωτηση Who should get the Covid-19 vaccine, και και Is the vaccine safe for children και στην Can i have the second dose with a different vaccine than the first dose. Και μετα βγαλτε τα συμπερασματα σας συμφωνα με αυτα που ακουτε στα καναλια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, bilis είπε

Πριν φτασουμε στις παρενεργειες, ας διαβασουμε καλυτερα σε ποιον συνισταται να κανει το εμβολιο. Διαβαστε στο επισημο site του WHO στον τομεα Ερωτησεις-Απαντησεις και δωστε βαση στην ερωτηση Who should get the Covid-19 vaccine, και και Is the vaccine safe for children και στην Can i have the second dose with a different vaccine than the first dose. Και μετα βγαλτε τα συμπερασματα σας συμφωνα με αυτα που ακουτε στα καναλια!

Take whatever vaccine is made available to you first, even if you have already had COVID-19. It is important to be vaccinated as soon as possible once it’s your turn and not wait. Approved COVID-19 vaccines provide a high degree of protection against getting seriously ill and dying from the disease, although no vaccine is 100% protective.

WHO SHOULD GET VACCINATED

The COVID-19 vaccines are safe for most people 18 years and older, including those with pre-existing conditions of any kind, including auto-immune disorders. These conditions include: hypertension, diabetes, asthma, pulmonary, liver and kidney disease, as well as chronic infections that are stable and controlled.

Λένε κάτι διαφορετικό τα κανάλια? Δεν έχω τηλέοραση δυστηχώς και δεν γνωρίζω. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Καταλαβαίνεις ότι το να είσαι ανεμβολιαστός πριν βγεί το εμβόλιο...είναι απολυτώς λογικό έτσι?? Άρα με ποια λογική να σε απολύσω επειδή δεν έχεις κάνει το εμβόλιο που δεν υπάρχει? Αυτός ήταν και ο λόγος της καραντίνας άλλωστε, οτι ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΕΜΒΟΛΙΟ. Γιαυτό και είχα αναγκαστικά το μισό προσωπικό να δουλεύει από το σπίτι (με νόμο). Γιαυτό και τα περισσότερα μαγαζιά ήταν κλειστά. Γιαυτο και τα λεωφορεία ήταν άδεια. Τώρα αυτά δεν ισχύουν ξαναλέω, οπότε ο κίνδυνος να ασθενήσεις είναι πολύ μεγαλύτερος. 
Να φαντάστω έχεις κανονική εξώπορτα αντί για κουρτίνα, γιαυτό δεν απαντάς. Την ειρωνεία την καταλαβαίνεις...
 

 

εννοειτε, πως μπορεις να εμβολιαστεις χωρις εμβολιο! ο χρονος ομως που ηδη υπαρχει και το να μη παρεις απο τοτε, ακομα και πιο αυστηρα μετρα, ακομα και απολυση με νομο αν δε το κανεις, θα φανταζε πιο πρακτικο και αποτελεσματικο. Γιατι θα τελειωνε η ιστορια συντομα. Καποιος που θα εχανε τη δουλεια του, και λογικα τοτε, θα υπεμενε τις συνεπειες (δικαια) αλλα κουτσα στραβα συντομα, αφου θα ειχαν τελειωσει ολα θα ξαναπατουσε στα ποδια του. ανταυτου σταδιακα τα ανοιγεις ολα και ξναφτανεις στο μηδεν. Οπως ειπε ο προθυπουργος ειμαστε στην αφετηρια παλι. Κατα καποιο τροπο λογικα η παραλογα για αλλους αυτο σου  'δινει το δικαιωμα' να ξαναπαρεις αλλο τοσο χρονο αλλα οχι ετσι απλα πλεον, αλλα επιπλεον με την αμφισβητηση οτι ο εμβολιασμος με τον τροπο που γινεται και απαιτειται αλλου αποσκοπει, και οχι απλα στην καταπολεμηση του ιου. 

η ειρωνια καταλαβα η οχι δε θα απντηθει γιατι δε χρειαζεται

11 λεπτά πριν, Herald είπε

Take whatever vaccine is made available to you first, even if you have already had COVID-19. It is important to be vaccinated as soon as possible once it’s your turn and not wait. Approved COVID-19 vaccines provide a high degree of protection against getting seriously ill and dying from the disease, although no vaccine is 100% protective.

WHO SHOULD GET VACCINATED

The COVID-19 vaccines are safe for most people 18 years and older, including those with pre-existing conditions of any kind, including auto-immune disorders. These conditions include: hypertension, diabetes, asthma, pulmonary, liver and kidney disease, as well as chronic infections that are stable and controlled.

Λένε κάτι διαφορετικό τα κανάλια? Δεν έχω τηλέοραση δυστηχώς και δεν γνωρίζω. 

Τα καναλια αναφεραν οτι μπορεις να κανεις δευτερη δοση διαφορετικη δοση απο την πρωτη, χωρις να υπαρχει προβλημα, και τελευταια υπαρχει μεγαλη πιεση για εμβολιασμο σε ηλικιες κατω των 18. Μην ξεχνατε το βιντεακι που ο Προθυποργος μιλαει σε παιδια και λεει μου το υποσχεσαι οτι θα εμβολιαστεις? Η απαντηση μου για να ξεκαθαρισω, δεν εχει να κανει αν προστατευει η οχι το εμβολιο , οπως μου απαντησες με τα κοκκινα γραμματα. Η ολη συζητηση γινεται για την υποχρεωτικοτητα, την πιεση (και ψυχολογικη, ιδιως στα παιδια) και το πως αντι να υπαρχει γενικα εφυσηχασμος και εμπνευση ασφαλειας απο την κυβερνηση και τους ειδικους γιατρους (γιατια ετσι θα επρεπε, ακομα και σε αυτους που δε θελουν να εμβολιαστουν) υπαρχει εκβιασμος και στοχοποιηση ταμπελοποιηση με αποτελεσμα αντι ο εχθρος να ειναι ενας ιος που ετσι και αλλιως θα τελειωσει καποια στιγμη, να δημιουργουνται εχθρες μεταξυ των ανθρωπων. 

Τηλεοραση ουτε εγω εχω, εδω και πολλα χρονια, και δεν παρακολουθω αλλα τα αποσπασματα απο τις ειδησεις κυκλοφορουν παντου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

13 λεπτά πριν, bilis είπε

Η ολη συζητηση γινεται για την υποχρεωτικοτητα, την πιεση (και ψυχολογικη, ιδιως στα παιδια) και το πως αντι να υπαρχει γενικα εφυσηχασμος και εμπνευση ασφαλειας απο την κυβερνηση και τους ειδικους γιατρους (γιατια ετσι θα επρεπε, ακομα και σε αυτους που δε θελουν να εμβολιαστουν) υπαρχει εκβιασμος και στοχοποιηση ταμπελοποιηση με αποτελεσμα αντι ο εχθρος να ειναι ενας ιος που ετσι και αλλιως θα τελειωσει καποια στιγμη, να δημιουργουνται εχθρες μεταξυ των ανθρωπων. 

Ολα αυτα για ενα εμβολιο...

Επεξ/σία από tritonas00
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...