Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το Covid Free GR app για την επαλήθευση των πιστοποιητικών εμβολιασμού


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Να σε ρωτήσω κάτι πάρα πολύ απλό? Είσαι αφεντικό σε εστιατόριο με 30 άτομα προσωπικό, τα 25 εμβολιασμενα και τα 5 όχι από επιλογή… από τους 25 εργαζόμενους οι 20 έχουν πρόβλημα να δουλεύουν με ανεμβολίαστους γιατί πιστεύουν ότι βάζουν, έστω και λίγο, σε κίνδυνο την υγεία των δικό τους, ταυτόχρονα οι περισσότεροι πελάτες σου πιστεύουν ότι είναι πιο άνετοι σε ένα μαγαζί που δεν θα τους σερβίρει κάποιος ο οποίος μπορεί να είναι και φορέας Covid… τι θα κανείς?

Ωραια ερωτηση. Εχει να κανει ομως πιο πολυ με τη λειτουργια του καταστηματος, οχι τοσο με την ουσιαστικη αντιμετωπιση της πανδημιας. Αν για παραδειγμα εχω κανα εκκατομυριο στην ακρη εχω την πολυτελεια να κλεισω για αρκετα μεγαλο διαστημα την επιχειρηση . Ειναι σχετικο αυτο . Ομως ειναι πολυ δυσκολη η αποφαση, γιαυτο και οι καταστηαματρχες ειναι διστακτικοι να παρουν ξεκαθαρη θεση.  πρακτικα οι πιο πολλοι μεροκαματο βγαζουν . οπως ειπες οι 20 πιστευουν οτι βαζουν σε κινδυνο την υγεια. η απαντηση μου-ερωτηση ειναι παλι η ιδια, και απαντηση δε πηρα. Δεκτος ο φοβος τους. Αλλα ενας ανεμβολιαστος γιατι απαραιτητα να ειναι πιο επικυνδυνος να ειναι φορεας απο εναν που εχει εμβολιαστει. Με την ιδια λογικη ενας ανεμβολιαστος και ηγιης (αφου δεν εχει βρεθει θετικος) δε μπορει να πιστευει οτι υπαρχει κινδυνος κα κολλησει απο εναν εμβολιασμενο φορεα? Το ποσο ανετα νιωθει ο καθενας ειναι δικο του προσωπικο θεμα. Εγω για παραδειγμα δε θα ενιωθα ανετα αν ημουν ο μονος ανεμβολιαστος αναμεσα σε 10 εμβολιασμενους. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 588
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
19 λεπτά πριν, Σαββακαρίνιο είπε

Και αυτός ήταν ο σκοπός άλλωστε, να διασκεδάσομε λιγάκι. Παραλήρημα ο σκωπτικός σχολιασμός της "σοφίας" των ημερών μας; Ας είναι!

Όχι βρε, τι πολιτικό να είναι το θέμα! Έχουμε την εξωγενή απειλή, έχουμε και τη λύση πλέον, μαθηματικά είναι, βάλτα κάτω και υπολόγισε τα! 
Όλοι μαζί είμαστε μία ωραία, αταξική κοινότητα χωρίς σχέσεις εξουσίας, χωρίς κρατικές οντότητες, χωρίς πειθαρχικούς μηχανισμούς και ιεραρχίες, χωρίς αντικρουόμενα οικονομικά και κοινωνικά συμφέροντα. Ζούμε στο απολιτίκ ροζ συννεφάκι μας και αγαπάμε το κρατουλίνι που θέλει να μας σώσει, πολύ συγκινητικό είναι αλήθεια. Βασικά, αν με ρώταγε κανείς τι είναι η πολιτική, θα του υποδείκνυα ακριβώς το ζήτημα αυτό ως πεδίο άσκησης πολιτικής par excellence, έτσι για να υπάρχει και ένα μέτρο του πόσο μεγάλο είναι το χάσμα.

[Το αν οι πολιτικές συζητήσεις παραβαίνουν τους κανονισμούς είναι άλλο ζήτημα βέβαια και μπορεί ασφαλώς να γίνει σεβαστό.]

Ο σκοπος επετευχθη λοιπον :)

Κατα τ'αλλα, οπως σου ειπα με απολυτη σαφηνεια, δεν σκοπευω να κανω πολιτικη συζητηση, οποτε δεν βρισκω τον λογο να το προσπαθεις. Προφανως δεχομενος το ερεθισμα "κατασταση Covid" , εσενα σε ενδιαφερει η πολιτικη, εμενα με ενδιαφερει πως θα πεθανουν λιγοτεροι. Εχουμε διαφορετικες προτεραιοτητες.

Απο κει και περα, εχεις δικαιωμα να υποδειξεις οτιδηποτε σε οποια ερωτηση σου τεθει, ταυτοχρονα ομως δεν εχουν υποχρεωση ολοι να σε παρουν στα σοβαρα.

Εντιτ: Παρεμπιπτοντως το οτι οι πολιτικες συζητησεις παραβαινουν τους Ορους Χρησης, ειναι κατι που το δεχομαστε a priori, δεν ειναι κατι που μπορει να γινει σεβαστο ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, elteo είπε

Θα ήθελα να δω όλους εσάς τους τσάμπα μάγκες τι θα κάνατε αν ο ιός ήταν πιο θανατηφόρος. Θα γραφατε αυτά που γράφετε; Ή θα αφήνατε τις φιλοσοφικές συζητήσεις για να σώσετε το τομάρι σας; Γιατί είναι δεδομένο ότι μόνο αυτό σας νοιάζει. Η πάρτη σας.

Απο ποτε ο υγιης ειναι τσαμπα μαγκας? Και θα σε στεναχωρησω αλλα ο ιος ειναι τωρα ακομα λιγοτερο θανατηφορος απο το 0,0.. κατι που ηταν αποταν ξεκινησε. Εχετε πλακα που εχετε γυρισει την λογικη αναποδα. Σε καθε πανδημια, οσο θανατηφορα και αν ειναι παντα υπαρχει ενα ποσοστο που δεν νοσει. Οσο μικρο και αν ειναι. Και αυτος ειναι ενας λογος που θα επρεπε να πανηγυριζουν οι ιατροι. Γιατι αν ηταν οπως λες πιο θανατηφορος ο ιος , παρα πολυ, αυτο θα ηταν και το 'φαρμακο'. Θα επρεπε να ξεκοκαλισουν οι ιατροι αυτους τους οργανισμους να δουν απο που προκαλειται η ανοσια. και πανω σε αυτο να χτισουν τη μελετη πως να το διαδοσουν. Υπαρχουν δεδομενα και μελετες πανω σε αυτο για τη συγκεκριμενη? 

Οσο για το τομαρι που λες, αυτο αστο, για να παω στον κιαμο και στη μυκονο δε μου φαινεται να εκανα το εμβολιο για το κοινο καλο. οι 9 στους 10 που ξερω εγω εκαναν το εμβολιο , γιατι κουραστηκαν οι ιδιοι να φορουν τη μασκα, γιατι θελουν να κρατησουν τη δουλεια τους , για να πανε διακοπες, και γιατι φοβουνται για τη προσωπικη τους υγεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bilis είπε

.και κατι μου θυμιζει αυτο στην 'ελευθερη' χωρα που ζουμε.

Δεν σχολιάζω τα υπόλοιπα. Αλλά αυτό δεν το αντέχω, η νουμοσύνη μου έγραψε limit down διαβάζοντας το. 

Ακριβώς επειδή ζούμε σε ελεύθερη χώρα, μπορεί ο κάθε εργοδότης να σε απολύσει. Να αποφάσισει δηλαδή να σταματήσει να σου δίνει τα χρήματα ΤΟΥ. Αυτό είναι ελευθερία. Το να είναι όμηρος ο εργοδότης να πληρώνει έναν μισθώτο που δεν κάνει (για οποιοδήποτε λόγο) ΔΕΝ είναι ελευθερία. Δεν μου κάνει εντύπωση να τα μπερδεύει κάποιος αντιεμβολιαστής βέβαια

50 λεπτά πριν, bilis είπε

Τι εννοεις να κανουν λαθος?  Δηλ επι τοσους μηνες επι χιλιαδες εργαζομενων υπαρχει η πιθανοτητα να εχουμε 'ψευτικη' καλυψη?. Ποιος πρεπει τοτε να φαει την αγωγη ? Και ποιος επιτρεπει την διαδοση , ενω 'φαινεται' να μην υπαρχει και ποσο κακο προκαλει? Και σε μενα. Σιγουρα οχι εγω που τηρω το μετρο και βγαινω αρνητικος. Το λαθος του τεστ εγω θα το πληρωσω?

Ευτυχώς που τα τέστ που κάνεις ΚΑΘΕ βδομάδα είναι δωρέαν. Δεν τα πληρώνω εγώ από την τσέπη μου επειδή δεν θες να εμβολιαστείς ;)

Ξέρεις ποιό είναι το τραγικό της υπόθεσης? Ότι στην περίπτωση που έχεις δίκιο και τα εμβολία προκαλούν προβλήματα, εσύ τι κάνεις? Απολαμβάνεις ΟΛΑ τα οφέλη που προσφέρει ο εμβολιασμός των γύρω σου χωρίς κανένα ρίσκο, ας ρισκάρουν όλοι οι άλλοι. Εσύ απλά θα κάνεις τα test που θα σου πληρώνουν οι εμβολιασμένοι από την τσέπη τους και οι άλλοι να κόψουν το λαιμό τους. ΑΨΟΓΟΣ. Δεν μου λές όμως, αν ΟΛΟΙ είχαν την νοοτροπία σου και κανείς δεν εμβολιαζόταν, τι θα γινόταν τώρα? 

38 λεπτά πριν, AtiX είπε

Να σε ρωτήσω κάτι πάρα πολύ απλό? Είσαι αφεντικό σε εστιατόριο με 30 άτομα προσωπικό, τα 25 εμβολιασμένοι και τα 5 όχι από επιλογή… από τους 25 εργαζόμενους οι 20 έχουν πρόβλημα να δουλεύουν με ανεμβολίαστους γιατί πιστεύουν ότι βάζουν, έστω και λίγο, σε κίνδυνο την υγεία των δικό τους, ταυτόχρονα οι περισσότεροι πελάτες σου πιστεύουν ότι είναι πιο άνετοι σε ένα μαγαζί που δεν θα τους σερβίρει κάποιος ο οποίος μπορεί να είναι και φορέας Covid… τι θα κανείς?

Θα αλλάξεις πελάτες ή θα κλείσεις το μαγάζι. Τον bili ρε θα απολύσεις? Πάς καλά? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, bilis είπε

Αλλα ενας ανεμβολιαστος γιατι απαραιτητα να ειναι πιο επικυνδυνος να ειναι φορεας απο εναν που εχει εμβολιαστει.

Οι επιδημιολογοι τι λένε πάνω σε αυτό το θέμα? Έχει μαλιάσει η γλώσσα τους να λένε ότι ο εμβολιασμενος μεταδίδει λιγοτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, bilis είπε

Ωραια ερωτηση. Εχει να κανει ομως πιο πολυ με τη λειτουργια του καταστηματος, οχι τοσο με την ουσιαστικη αντιμετωπιση της πανδημιας. Αν για παραδειγμα εχω κανα εκκατομυριο στην ακρη εχω την πολυτελεια να κλεισω για αρκετα μεγαλο διαστημα την επιχειρηση . Ειναι σχετικο αυτο . Ομως ειναι πολυ δυσκολη η αποφαση, γιαυτο και οι καταστηαματρχες ειναι διστακτικοι να παρουν ξεκαθαρη θεση.  πρακτικα οι πιο πολλοι μεροκαματο βγαζουν . οπως ειπες οι 20 πιστευουν οτι βαζουν σε κινδυνο την υγεια. η απαντηση μου-ερωτηση ειναι παλι η ιδια, και απαντηση δε πηρα. Δεκτος ο φοβος τους. Αλλα ενας ανεμβολιαστος γιατι απαραιτητα να ειναι πιο επικυνδυνος να ειναι φορεας απο εναν που εχει εμβολιαστει. Με την ιδια λογικη ενας ανεμβολιαστος και ηγιης (αφου δεν εχει βρεθει θετικος) δε μπορει να πιστευει οτι υπαρχει κινδυνος κα κολλησει απο εναν εμβολιασμενο φορεα? Το ποσο ανετα νιωθει ο καθενας ειναι δικο του προσωπικο θεμα. Εγω για παραδειγμα δε θα ενιωθα ανετα αν ημουν ο μονος ανεμβολιαστος αναμεσα σε 10 εμβολιασμενους. 

Περίμενα μια πιο ντιρεκτ απάντηση… κάποια στιγμή ίσως καταλάβεις τι πραγματικό πρόβλημα δημιουργούν όσοι μένουν ανεμβολίαστοι στο γενικό κοινωνικό σύνολο…

15 λεπτά πριν, Herald είπε

Θα αλλάξεις πελάτες ή θα κλείσεις το μαγάζι. Τον bili ρε θα απολύσεις? Πάς καλά? 

Πάντως αν είχε λεφτά θα το έκλεινε το μαγαζί… τι και αν πέταγε στον δρόμο 30 άτομα και τις οικογένειες τους, αυτός την εύκολη λύση…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

 Το να είναι όμηρος ο εργοδότης να πληρώνει έναν μισθώτο που δεν κάνει (για οποιοδήποτε λόγο) ΔΕΝ είναι ελευθερία. Δεν μου κάνει εντύπωση να τα μπερδεύει κάποιος αντιεμβολιαστής βέβαια



Ξέρεις ποιό είναι το τραγικό της υπόθεσης? Ότι στην περίπτωση που έχεις δίκιο και τα εμβολία προκαλούν προβλήματα, εσύ τι κάνεις? Απολαμβάνεις ΟΛΑ τα οφέλη που προσφέρει ο εμβολιασμός των γύρω σου χωρίς κανένα ρίσκο, ας ρισκάρουν όλοι οι άλλοι. Εσύ απλά θα κάνεις τα test που θα σου πληρώνουν οι εμβολιασμένοι από την τσέπη τους και οι άλλοι να κόψουν το λαιμό τους. ΑΨΟΓΟΣ. Δεν μου λές όμως, αν ΟΛΟΙ είχαν την νοοτροπία σου και κανείς δεν εμβολιαζόταν, τι θα γινόταν τώρα? 

Θα αλλάξεις πελάτες ή θα κλείσεις το μαγάζι. Τον bili ρε θα απολύσεις? Πάς καλά? 

εναν μισθωτο που δεν κανει (για καποιο λογο) φυσικα και τον διωχνεις. Αν ο (οποιοσδηποτε λογος) ομως ειναι μια αναρτηση αυτο ειπα ..μου θυμιζει κατι αλλο. Ειδα αναρτηση οτι εισαι ολυμπιακος σε διωχνω. Ειδα αναρτηση ομοια, οτι πιστευεις οτι δε βλαπτεις την επιχειρηση μου ως ανεμβολιαστος σε διωχνω. 

Και δεν ειπα ποτε οτι ειμαι αντιεμβολιαστης.ουτε οτι τα εμβολια προκαλουν προβληματα. Μη βαζετε λογια που δεν εχω πει.  Υπερασπιζομαι το δικαιωμα καποιος που δε το εχει κανει να μη χασει τη δουλεια του. Μερα με τη νυχτα

Ποια οφελη ακριβως απολαμβανω? Αλλοι εχουν τα 'προνομια'

Απαντηση στο ερωτημα τι θα γινοταν αν δεν εμβολιαζονταν οσοι εμβολιαστηκαν δεν υπαρχει. Ειναι θεωρητικο. Αλλωστε ποιος ειπε να μην εμβολιαστει κανεις? οχι εγω παντως. Μεγαλη μεριδατου κοσμου απαιτειται να εμβολιαστει. Για αυτους που δε χρειαζεται μιλαμε. Οσοι και αν ειναι. Τι μανια να εμβολιαστουν ολοι. Ειδικα  για τα παιδια το αναφεραμε νωριτερα, ο WHO συνιστα μετρα προστασιας για κατω 18, εμβολιο μονο σε συγκεκριμενες περιπτωσεις. 

Η τελευταια σου προταση οσο ειρωνικη και αν ειναι, εχει μια αληθεια.  Οσο σημαντικη ειναι η εοιχειρηση σου για σενα εργοδοτη και οι πελατες σου, αλλο τοσο και ισως περισσοτερο για μενα ειναι η δουλεια μου ως υπαλληλος σε σενα. Μη βλεπεις την υπερβολη στη προταση αλλα τη σημαντικοτητα για τον καθενα το δικαιωμα του

 

16 λεπτά πριν, pascalia2 είπε

Οι επιδημιολογοι τι λένε πάνω σε αυτό το θέμα? Έχει μαλιάσει η γλώσσα τους να λένε ότι ο εμβολιασμενος μεταδίδει λιγοτερο

απο τον θετικο ανεμβολιαστο. Οχι απο τον υγιη. Δε βγαζουμε ακρη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, bilis είπε

απο τον θετικο ανεμβολιαστο. Οχι απο τον υγιη. Δε βγαζουμε ακρη..

Όπως σου γράψαν παραπάνω ποιος θα πληρώνει να κάνεις rapid test εσύ όλη την ώρα? 

Άρα ερχόμαστε στην λογική ότι δεν θα είσαι για πάντα υγιής

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, AtiX είπε

Περίμενα μια πιο ντιρεκτ απάντηση… κάποια στιγμή ίσως καταλάβεις τι πραγματικό πρόβλημα δημιουργούν όσοι μένουν ανεμβολίαστοι στο γενικό κοινωνικό σύνολο…

Πάντως αν είχε λεφτά θα το έκλεινε το μαγαζί… τι και αν πέταγε στον δρόμο 30 άτομα και τις οικογένειες τους, αυτός την εύκολη λύση…

Δε θα σου παω κοντρα σε αυτο. Γιαυτο και κανουμε την συζητηση. Εαν οντως οδηγηθω προς τα εκει πιστεψε με οτι θα κινηθω αλλιως. Το ΄λαθος΄που ισως κανω τωρα νομιζω ευκολα διορθωνεται και σε προσωπικο επιπεδο αλλα και για το κοινωνικο καλο. Απλα θα μεινω να τρωω το κραξημο αλλα σε γενικες γραμμες οι ζωες ολων θα συνεχιστουν με τον ενα η τον αλλο τροπο. Αν ομως ειναι τα πραγματα αντιθετα και εννοω με την ολο και μεγαλυτερη 'απομονωση' των ανεμβολιαστων τοτε το κακο στο γενικο συνολο θα ειναι μεγαλυτερο πιστευω και ισως ως ενα σημειο μη αναστρεψιμο.

..Επαναλαμβανω υποθεσεις και συμπερασματα δε στεκουν. Ακου θα τους πεταγα στο δρομο. 

Γενικα εχω παρατηρησει , και αυτο ειναι πολυ σημαντκη παρατηρηση, οτι ενω εχω ακουσει για μενα , ..θα τον εδιωχνα, θα του εκανα αγωγη,  και  κατι τετοια, σε μενα φορτωνετε τις ασχημες συμπεριφορες. Θα εβγαζα το ματι του αφεντικου, θα τους αφηνα στο δρομο.. Εχει ενδιαφερον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, bilis είπε

Ειδικα  για τα παιδια το αναφεραμε νωριτερα, ο WHO συνιστα μετρα προστασιας για κατω 18, εμβολιο μονο σε συγκεκριμενες περιπτωσεις. 

Κάτω απο 18  είσαι; που κολλάει αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, stormrain είπε

Ο σκοπος επετευχθη λοιπον :)

Κατα τ'αλλα, οπως σου ειπα με απολυτη σαφηνεια, δεν σκοπευω να κανω πολιτικη συζητηση, οποτε δεν βρισκω τον λογο να το προσπαθεις. Προφανως δεχομενος το ερεθισμα "κατασταση Covid" , εσενα σε ενδιαφερει η πολιτικη, εμενα με ενδιαφερει πως θα πεθανουν λιγοτεροι. Εχουμε διαφορετικες προτεραιοτητες.

Απο κει και περα, εχεις δικαιωμα να υποδειξεις οτιδηποτε σε οποια ερωτηση σου τεθει, ταυτοχρονα ομως δεν εχουν υποχρεωση ολοι να σε παρουν στα σοβαρα.

Εντιτ: Παρεμπιπτοντως το οτι οι πολιτικες συζητησεις παραβαινουν τους Ορους Χρησης, ειναι κατι που το δεχομαστε a priori, δεν ειναι κατι που μπορει να γινει σεβαστο ή οχι.

Δεν προσπαθώ να κάνω κάτι τέτοιο, διότι αφενός δεν θα είχε νόημα, αφετέρου συμφωνώ ότι έχουμε άλλες προτεραιότητες, όχι αυτές που κατονομάζεις εκ του πονηρού εσύ όμως. Το συμπέρασμα ότι εσένα σε ενδιαφέρει να "σωθούν ζωές" [ενώ εμένα όχι;] δεν τεκμαίρεται από πουθενά ούτε συνάγεται από τα γραφόμενα μου. Οπότε καλό θα ήταν να λείπει αυτό το self-righteous ύφος, το βρίσκω άκρως αποκρουστικό και εν τέλει υποκριτικό.

Εμβολιαστείτε να σώσετε τον εαυτό σας και τους ανθρώπους σας και αφήστε τις μεγαλόστομες διακυρήξεις περί δημόσιας υγείας και κοινωνικής ευθύνης, έλεος. Λες και είμαστε όλοι στα υπουργεία και στις ΜΕΘ και σώζουμε κόσμο! Και ναι με ενδιαφέρει άμεσα και με πάθος η πολιτική, ακριβώς επειδή έτσι μπορούν να σωθούν ζωές, ακριβώς επειδή υπάρχουν εγκληματικές πολιτικές που έχουν κόστος και σε ζωές, μεταξύ άλλων. Δεν είναι ασύνδετα μεταξύ τους ούτε είτε-είτε.

Και εδώ υπάρχει μία ανακολουθία: όταν κριτικάρατε την στάση της Αγγλίας στην αρχή πέρυσι ή της Σουηδίας, δεν αναγνωρίζατε εμμέσως ότι οι επίσημες πολιτικές των κρατών έχουν κεφαλαιώδη σημασία για την έκβαση της επιδημίας σε κάθε χώρα; Οι ιατρικοί σύλλογοι και οι επιτροπές επιστημόνων από ποιόν ζητάνε άραγε να παίρνει ή όχι μέτρα; Ποιόν συμβουλεύουν και σε ποιόν κάνει εισηγήσεις η έκαστη επιτροπή; Εκεί είναι πολιτικό το θέμα αλλά εδώ είναι η κακιά μας η μοίρα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pascalia2 είπε

Όπως σου γράψαν παραπάνω ποιος θα πληρώνει να κάνεις rapid test εσύ όλη την ώρα? 

Άρα ερχόμαστε στην λογική ότι δεν θα είσαι για πάντα υγιείς. 

Μισο λεπτο. Παντρευτηκαμε τον ιο για παντα μου λες? Δε θα πρεπει καποια στιγμη τα τεστ να αντικατασταθουν με καποιο ειδους τεστ αντισωματων (στον γενικο πληθυσμο)και αυτο να οδηγησει καποια στιγμη σε ενα τελος στο κυνηγι του θανατηφορου ιου, ο οποιος τελικα θα εξασθενισει και θα ειναι ενας ιος οπως της γριπης? Δηλ η λογικη σου λεει για να καταλαβω οτι αν δεν εμβολιαστει μεχρι και ο τελευταιος ανθρωπος στον πλανητη  δε θα ξανανιωθει κανεις υγιης? Διορθωσε με αν κανω λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bilis είπε

Μισο λεπτο. Παντρευτηκαμε τον ιο για παντα μου λες? Δε θα πρεπει καποια στιγμη τα τεστ να αντικατασταθουν με καποιο ειδους τεστ αντισωματων (στον γενικο πληθυσμο)και αυτο να οδηγησει καποια στιγμη σε ενα τελος στο κυνηγι του θανατηφορου ιου, ο οποιος τελικα θα εξασθενισει και θα ειναι ενας ιος οπως της γριπης? Δηλ η λογικη σου λεει για να καταλαβω οτι αν δεν εμβολιαστει μεχρι και ο τελευταιος ανθρωπος στον πλανητη  δε θα ξανανιωθει κανεις υγιης? Διορθωσε με αν κανω λαθος

Αντε να πω ότι θα γίνει αυτό που λες εσύ παραπάνω. Οπότε θες να περάσει η πανδημία με τις πλάτες των εμβολιασμενων και τελικά να κάνεις τα τεστ  αντισωμάτων χωρίς να κάνεις ποτέ το εμβόλιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pascalia2 είπε

Κάτω απο 18  είσαι; που κολλάει αυτο

τι εννοεις , να κοιταω μονο την παρτυ μου? Για ολες τις ηλικιες μιλαω. Και ειδικα αντι να με ρωτας αυτο, περιμενα οχι απαραιτητα απο σενα, αλλα εστω εναν απο εδω μεσα, ασχετα με τις διαφορες που εχουμε, να βγει και να πει οτι ειναι απαραδεκτο να θελουν να εμβολιασουν τα παιδια την ιδια ωρα που ο οργανισμος ο ιδιος λεει οχι. Και ομως ουτε ενας. 

(μονο σε παρακαλω αν απαντησεις μη μου πεις ναι ομως θα πανε σπιτι και θα κολλησουν τον παππου. Γιατι η συζητηση θα ειναι φαυλος κυκλος)  

Μόλις τώρα, pascalia2 είπε

Αντε να πω ότι θα γίνει αυτό που λες εσύ παραπάνω. Οπότε θες να περάσει η πανδημία με τις πλάτες των εμβολιασμενων και τελικά να κάνεις τα τεστ  αντισωμάτων χωρίς να κάνεις ποτέ το εμβόλιο?

Γιατι εννοεις με τις πλατες των εμβολιασμενων? Ολοι κανουν μια προσπαθεια την καλυτερη που νομιζουν. Εκτιμω αυτον που εμβολιαστηκε αλλα εκτιμω και αυτον που εχει κλειδαμπαρωθει και τυλιγεται απο πανω ως κατω για να βγει εξω. Δε θα τον κορουδεψω, οπως ειπα ο καθενας εχει δικο του δεικτη φοβιας και εκτιμησης. Πολλοι νεοι και υγειης αθλητες εκαναν το εμβολιο, δε θα τους πω οτι δεν εκαναν καλα. Αλλα μετα απο τοσο καιρο δε θα επρεπε καποια στιγμη να εχουμε μια εικονα τι αντισωματα εχουμε γενικα και τι προστασια πρεπει να εχουμε στο εξης? Δεν διεκδικει κανεις δαφνες που εσωσετους υπολοιπους . Ευχομαι να περασει η πανδημια και να εχουν νοσησει οσο γινεται λιγοτεροι. Στο τελος καποιοι θα απομεινουν να το χειριστηκαν ετσι καποιοι αλλιως. Και εκει νομιζω οτι τελειωνουν οι διαφορες. Αν τοτε βγει καποιος που δεν εκανε το εμβολιο και πει σε εναν που το εκανε οτι ειδες δε χρειαζοταν, θα ειναι μεγα λαθος. Εγω προσωπικα χωρις να εχω τις γνωσεις απο οτι καταλαβαινω δεν ειναι μοναδικο και απαραιτητο να εχουν εμβολιαστει απαντες για να τελειωσει μι α πανδημια, οποια και αν ειναι αυτη. Οπως ειπα μπορει να κανω και λαθος, αλλα αν ειμασταν αναποδα δε θα εκανα τοσο επιθεση, θα σεβομουν και το δικαωμα του αλλου, ακομα και αν ημουν σιγουρος οτι κανει λαθος. Και ενταξει κακα τα ψεματα το οτι δεν εχουμε φτασει ακομα πιο κοντα στο τελος δεν ειναι αποκλειστικα υπευθυνοι γιαυτο οι ανεμβολιαστοι. Χιλια αλλα δυο πραγματα ειναι λιγο οπως ναναι στην αντιμετωπιση και αυτο πιστευω φαινεται σε ολους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, pascalia2 είπε

Κάτω απο 18  είσαι; που κολλάει αυτο

Xαχαχαχα, γιατί εσύ τον έχεις κόψει για παραπάνω???!!!

10 ώρες πριν, bilis είπε

Μισο λεπτο. Παντρευτηκαμε τον ιο για παντα μου λες? Δε θα πρεπει καποια στιγμη τα τεστ να αντικατασταθουν με καποιο ειδους τεστ αντισωματων (στον γενικο πληθυσμο)και αυτο να οδηγησει καποια στιγμη σε ενα τελος στο κυνηγι του θανατηφορου ιου, ο οποιος τελικα θα εξασθενισει και θα ειναι ενας ιος οπως της γριπης? Δηλ η λογικη σου λεει για να καταλαβω οτι αν δεν εμβολιαστει μεχρι και ο τελευταιος ανθρωπος στον πλανητη  δε θα ξανανιωθει κανεις υγιης? Διορθωσε με αν κανω λαθος

Τό 'χασες τελείως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...