Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το Covid Free GR app για την επαλήθευση των πιστοποιητικών εμβολιασμού


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, pascalia2 είπε

@bilis να υποθέσω ότι αν μαζεύατε τίποτα υπογραφές με κάνα δικηγόρο να κλείσετε την επιχείρηση που δουλεύετε όπως έχουν κάνει εργαζόμενοι κατά καιρούς, ή να αναλάβετε τις μετοχές της με 1€ θα ήσουν  ο πρώτος που θα υπέγραφες :) 

δηλαδή δουλεύεις για κάποιον και ταυτόχρονα κοιτάς πως να του βγάλεις το μάτι...

Καλα ειναι να μην κανεις υποθεσεις. Και ο Βασιλακοπουλος υπεθεσε οτι με 10.000 ευρω θα 'επειθε' να εμβολιαστουν οσοι δε θελουν. Στην ουσια παραδεχτηκε οτι με 100.000 πχ ενας δημοσιογραφος και αντιστοιχα με κανα εκκατομυριο ενας γιατρος θα εκαναν αυτο που δε θα ηθελαν εξαρχης. 

Πως εβγαλες το συμπερασμα οτι κοιταω να βγαλω το ματι του αφεντικου μου? Αντιθετα υπερασπιζομαι τον εαυτο μου επειδη θελει να μου το βγαλει αυτος. Αν δε το κανει για ποιο λογο να εχω κατι ενατιον του και της επιχειρησης του. Απορω  πως βγαζετε συμπερσματα και κανετε υποθεσεις τοσο ευκολα για ακυρα πραγματα, ενω η συζητηση ειναι εντελως αλλου. Γιατι αραγε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 588
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 19/7/2021 στις 8:17 ΜΜ, bilis είπε

Προτιμω να κανω συζητηση που να κρατησω τη δουλεια μου, οχι να με οδηγησει στην απολυση.

-Κωστα θα εμβολιαστεις?

-οχι

-Οι πελατες μου λενε δεν μπορουν να δεχτουν ανεμβολιαστους, οποτε ποιος θα πηγαινει να παιρνει παραστατικα?

-Εγω. Οπως πηγαινα εναμιση χρονο τωρα με τεστ μασκα και αποστασεις, και με αντιμετωπιζαν με τον ιδιο τροπο και ολα ηταν μια χαρα. Και δεν ειχαμε κανενα κρουσμα στη συνεργασια μας. Τωρα μαλιστα που οι πιο πολλοι εχουν εμβολιαστει και κινδυνευουν λιγοτερο και που ο ιος με τις μεταλλαξεις εγινε ασθενεστερος τα πραγματα ειναι ακομα πιο λιγο επιφοβα.

-Και τι θα γινει αν εξακολουθουν να μη δεχονται ανεμβολιαστους? θα πρεπει να σε απολυσω

-Κανενα προβλημα. Με αποζημιωση και καταγραφη αιτιας απολυσης ο μη εμβολιασμος. Η να αλλαξεις πελατες. Για να δουμε ετσι και την κριση σου, γιατι αφεντικο εισαι. Η καθεσαι στο γραφειο και το παιζεις διευθυντης?

Τα τεστ αυτά σε λίγο δεν θα είναι τζαμπα. Επίσης αυτά τα τεστ και 1% να κάνουν λάθος και πας εσύ σε ένα γραφείο και τους κολλήσεις, καταλαβαίνεις τι ζημιά θα κάνεις στο αφεντικό σου και στην επιχείρηση?

Τεστ μάσκα αποστάσεις , αλλά το κακό μια φορά θα γινει. Εγώ αν ήμουν το αφεντικό και μου έκανες τέτοιο κακό, όχι μόνο θα σε απέλυα αλλά θα σου έκανα και αγωγή. Ποιος είσαι εσύ που δεν εμβολιαζεσε και καταστρέφεις την φήμη μου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pascalia2 είπε

Καμία σχέση. Οι εμβολιασμενοι δεν κάνουν rapid test. Και? Καταλήξαμε πουθενά? Έχεις άδικο μήπως? Μπα.

Πιστοποιητικο εμβολιασμου= 15 μερες μετα τον πληρη εμβολιασμο ή να εχεις ασθενησει με τον ιο ή επιδειξη rapid test εντος 24ωρου. Το γνωριζεις η μπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, bilis είπε

Πιστοποιητικο εμβολιασμου= 15 μερες μετα τον πληρη εμβολιασμο ή να εχεις ασθενησει με τον ιο ή επιδειξη rapid test εντος 24ωρου. Το γνωριζεις η μπα?

Καταλαβαίνεις τι γράφεις ή νομίζεις θα κάνεις τον Κινέζο για πολύ ακόμα; σε πήραν όλοι χαμπάρι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Xejolontas είπε

Τα τεστ αυτά σε λίγο δεν θα είναι τζαμπα. Επίσης αυτά τα τεστ και 1% να κάνουν λάθος και πας εσύ σε ένα γραφείο και τους κολλήσεις, καταλαβαίνεις τι ζημιά θα κάνεις στο αφεντικό σου και στην επιχείρηση?

Τεστ μάσκα αποστάσεις , αλλά το κακό μια φορά θα γινει. Εγώ αν ήμουν το αφεντικό και μου έκανες τέτοιο κακό, όχι μόνο θα σε απέλυα αλλά θα σου έκανα και αγωγή. Ποιος είσαι εσύ που δεν εμβολιαζεσε και καταστρέφεις την φήμη μου?

Τι εννοεις να κανουν λαθος?  Δηλ επι τοσους μηνες επι χιλιαδες εργαζομενων υπαρχει η πιθανοτητα να εχουμε 'ψευτικη' καλυψη?. Ποιος πρεπει τοτε να φαει την αγωγη ? Και ποιος επιτρεπει την διαδοση , ενω 'φαινεται' να μην υπαρχει και ποσο κακο προκαλει? Και σε μενα. Σιγουρα οχι εγω που τηρω το μετρο και βγαινω αρνητικος. Το λαθος του τεστ εγω θα το πληρωσω?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pascalia2 είπε

Καταλαβαίνεις τι γράφεις ή νομίζεις θα κάνεις τον Κινέζο για πολύ ακόμα; σε πήραν όλοι χαμπάρι 

https://www.gov.gr/ipiresies/ugeia-kai-pronoia/koronoios-covid-19/greencertificate

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, bilis είπε

Έχω πάρει όχι μόνο αυτό αλλά και το ευρωπαϊκό. Αντε να πιεις κάνα milko

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, bilis είπε

Τι εννοεις να κανουν λαθος?  Δηλ επι τοσους μηνες επι χιλιαδες εργαζομενων υπαρχει η πιθανοτητα να εχουμε 'ψευτικη' καλυψη?. Ποιος πρεπει τοτε να φαει την αγωγη ? Και ποιος επιτρεπει την διαδοση , ενω 'φαινεται' να μην υπαρχει και ποσο κακο προκαλει? Και σε μενα. Σιγουρα οχι εγω που τηρω το μετρο και βγαινω αρνητικος. Το λαθος του τεστ εγω θα το πληρωσω?

Ακριβώς, το λάθος του τεστ εσύ θα το πληρώσεις. Αν ψάξεις θα δεις ότι τα τεστ είναι φτιαγμένα με ένα ποσοστό λάθους. Είναι σα να μου λες ότι πηδηξες την κυρά σου , και το τεστ έδειξε δεν είναι έγγυος. Αλλά αυτή γκαστρωθηκε!

Οπότε πηγαίνεις άμεσα να κάνεις το τσίμπημα, και αφήνεις τα ψεκασμενα λογια. 

Επεξ/σία από Xejolontas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pascalia2 είπε

Έχω πάρει όχι μόνο αυτό αλλά και το ευρωπαϊκό. Αντε να πιεις κάνα milko

Συγχαρητηρια. Να προμηθευτεις και ενα μεγαλο ντοσιε θα χρειαστει πολλα εγγραφα να κουβαλας στο δρομο σου για την ελευθερια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, bilis είπε

Συγχαρητηρια. Να προμηθευτεις και ενα μεγαλο ντοσιε θα χρειαστει πολλα εγγραφα να κουβαλας στο δρομο σου για την ελευθερια

Έχουν QR code. Δεν χρειάζεται να κουβαλάω τίποτα. Εσύ κάτσε μέσα στην πανδημία ανεμβολιαστος μέχρι να νοσησεις και να κολλήσεις και άλλους 10.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, bilis είπε

Nαι φιλε μου, το γνωριζω το γεγονος. Και ειναι λυπηρο. Γιατι την αποφαση πηρε ο αρχηγος του σωματος. Ειναι αυτο που ειπα, οτι προφανως τετοιοι ανθρωποι δε θα επρεπε να ειναι σε αυτες τις θεσεις. Αν ακουσεις πως μιλανε οι ανθρωποι αυτοι για το γεγονος,  χρονια εκπαιδευμενοι, βατραχανθρωποι κλπ, οι πιο πολλοι αναντικαταστατοι αμεσα, οι οποιοι πονουσαν αυτο που καναν και δε το εβλεπαν σαν μια δουλεια μονο, θα καταλαβεις.  Το αν προσεφυγαν στη δικαιοσυνη και το οτι το πιθανοτερο ειναι να μη δικαιωθουν δε λεει κατι ως προς την ουσια. Ειναι αυτο που ανεφερα οτι συζητηση για ποιοι ειναι αφεντικα που , τι συνεργασιες και τι συμφεροντα υπαρχουν καλυτερα να μην ανοιξουμε. Το παραπανω γεογονος ειναι και η αποδειξη και τρανο παραδειγμα ποιος βλαπτει την επιχειρηση. Και τι ακριβως σημαινει η καθε επιχειρηση για το καθε αφεντικο. Δε ξερω αν καταλαβαινετε τι θελω να πω πισω απο αυτο. 'Κουφιες' επιχειρησεις θα μεινουν μονο, με υπαλληλους του τυπου ουδεις αναντικαταστατος, (τι ιδιο θα γινει και στον ιατρικο τομεα) αρκει να ειναι υπακουος, και να συνεχισει να γινεται η 'δουλεια' αρκει να επιφερει κερδος στο αφεντικο. Με μεγαλυτερο παραδειγμα την επιχειρηση κυβερνηση. Και αμεσως μετα σε σπουδαιοτητα, την παιδεια.Ολο και πιο πολυ οφελειμενοι οι εργοδοτες αλλα ολο και πιο υποβαθμισμενο το 'εργο' της επιχειρησης. Οποτε ξανασκεφτειτε τι σημαινει βλαπτω  , προσφερω , κερδιζω, χανω, υγιης επιχειρηση και επιχειρηση 'φαντασμα'

Να σε ρωτήσω κάτι πάρα πολύ απλό? Είσαι αφεντικό σε εστιατόριο με 30 άτομα προσωπικό, τα 25 εμβολιασμένοι και τα 5 όχι από επιλογή… από τους 25 εργαζόμενους οι 20 έχουν πρόβλημα να δουλεύουν με ανεμβολίαστους γιατί πιστεύουν ότι βάζουν, έστω και λίγο, σε κίνδυνο την υγεία των δικό τους, ταυτόχρονα οι περισσότεροι πελάτες σου πιστεύουν ότι είναι πιο άνετοι σε ένα μαγαζί που δεν θα τους σερβίρει κάποιος ο οποίος μπορεί να είναι και φορέας Covid… τι θα κανείς?

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, stormrain είπε

Δεν θα του πω τιποτα τετοιο, διοτι δεν ενδιαφερομαι να κανω πολιτικη συζήτηση (και δεν επιτρέπεται κιολας). Δεν αντιμετωπίζω το θέμα ως πολιτικό, διότι δεν ειναι. Και βασικά αυτη ειναι και η ένσταση μου, δεν μπορεί να δινεις πολιτικές προεκτάσεις σε κατι τετοιο, εχεις δεδομενα, εχεις αποτελεσματα, ε συνδεσε τα ξερωγω, δεν χρειάζεται τα παντα να είναι πολιτικη.

Κατατα ωραιο το παραλήρημα και η αναφορα στον Ραμφο, σχεδον με διασκεδασε.

Και αυτός ήταν ο σκοπός άλλωστε, να διασκεδάσομε λιγάκι. Παραλήρημα ο σκωπτικός σχολιασμός της "σοφίας" των ημερών μας; Ας είναι!

Όχι βρε, τι πολιτικό να είναι το θέμα! Έχουμε την εξωγενή απειλή, έχουμε και τη λύση πλέον, μαθηματικά είναι, βάλτα κάτω και υπολόγισε τα! 
Όλοι μαζί είμαστε μία ωραία, αταξική κοινότητα χωρίς σχέσεις εξουσίας, χωρίς κρατικές οντότητες, χωρίς πειθαρχικούς μηχανισμούς και ιεραρχίες, χωρίς αντικρουόμενα οικονομικά και κοινωνικά συμφέροντα. Ζούμε στο απολιτίκ ροζ συννεφάκι μας και αγαπάμε το κρατουλίνι που θέλει να μας σώσει, πολύ συγκινητικό είναι αλήθεια. Βασικά, αν με ρώταγε κανείς τι είναι η πολιτική, θα του υποδείκνυα ακριβώς το ζήτημα αυτό ως πεδίο άσκησης πολιτικής par excellence, έτσι για να υπάρχει και ένα μέτρο του πόσο μεγάλο είναι το χάσμα.

[Το αν οι πολιτικές συζητήσεις παραβαίνουν τους κανονισμούς είναι άλλο ζήτημα βέβαια και μπορεί ασφαλώς να γίνει σεβαστό.]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα να δω όλους εσάς τους τσάμπα μάγκες τι θα κάνατε αν ο ιός ήταν πιο θανατηφόρος. Θα γραφατε αυτά που γράφετε; Ή θα αφήνατε τις φιλοσοφικές συζητήσεις για να σώσετε το τομάρι σας; Γιατί είναι δεδομένο ότι μόνο αυτό σας νοιάζει. Η πάρτη σας.

Επεξ/σία από elteo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...