Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το Covid Free GR app για την επαλήθευση των πιστοποιητικών εμβολιασμού


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, bilis είπε

Συγχαρητηρια. Να προμηθευτεις και ενα μεγαλο ντοσιε θα χρειαστει πολλα εγγραφα να κουβαλας στο δρομο σου για την ελευθερια

και εσυ να πληρωνεις το ρευμα για να φωρτιζεις το κινητο σου για να χαζευεις οσο θα εισαι κλεισμενος στο σπιτι χωρις να μπορεις να πας πουθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 588
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, bilis είπε

 Εγω προσωπικα χωρις να εχω τις γνωσεις απο οτι καταλαβαινω δεν ειναι μοναδικο και απαραιτητο να εχουν εμβολιαστει απαντες για να τελειωσει μι α πανδημια, οποια και αν ειναι αυτη. Οπως ειπα μπορει να κανω και λαθος, αλλα αν ειμασταν αναποδα δε θα εκανα τοσο επιθεση, θα σεβομουν και το δικαωμα του αλλου, ακομα και αν ημουν σιγουρος οτι κανει λαθος.

Προφανώς, υπάρχουν ομάδες που δεν ΜΠΟΡΟΥΝ να κάνουν το εμβόλιο. Αλλεργίες, και άτομα με άλλες ασθένειες που τους αποτρέπουν. Γιαυτό όσοι μπορούν, το κάνουν, για να προστατέψουν τους υπόλοιπους. Εσύ θες και την πίτα γεμάτη και τον σκύλο χορτάτο. Είπαμε, αν όλοι ακολουθούσαν το παράδειγμα σου οι νεκροί δεν θα ήταν 300, θα ήταν μερικές χιλιάδες.Τυχερός δηλαδή, ζείς σε μια κοινωνία που αποφάσισε να προστατεύσει και εσένα παρά τις ανεγκεφαλιές σου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Herald είπε

Προφανώς, υπάρχουν ομάδες που δεν ΜΠΟΡΟΥΝ να κάνουν το εμβόλιο. Αλλεργίες, και άτομα με άλλες ασθένειες που τους αποτρέπουν.

ρωτατε γιατρο, οχι εναν αλλα δυο και τρεις, απλα εχουν τρομοκρατησει τον κοσμο οτι αν εισαι αλλεργικος στην φραουλα θα πεθανεις. Η ανιψια μου 18 χρονων αλλεργικη με νοσηλειες καθησε κατω με τον γιατρο της και τις ειπε οτι εσυ αυτα που εχεις δεν ειναι τιποτα και δεν επηρεαζουν. Θα παει μαζι με τον γιατρο της κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες στο νοσοκομειο με επιτυρηση και θα το κανει. Η μανα μου με ιστορικο αλλεργιων 67 χρονων και φαρμακα και παθησεις, και αυτη με τον γιατρο της της ειπε δεν εχεις τιποτα να φοβασαι, και το εκανε, και μετα απο δυο χρονια νιωθει οτι μπορει να βγει εξω πιο ανετα , παντα με μασκα.

Ρωτηστε τους γιατρους, οχι γιατρους που λενε οτι θα μεινεις στειρος , αυτο το ξερουμε απο τα laptop που εχουμε στα γονατα και απο το αλλο πυ τυφλωνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, speedman_26 είπε

Απορία έκανα πρώτη δόση Pfizer μεταδίδο τον ιό ναι η όχι έχω ένα ανεμβολιαστο μου γιατί δεν φορείς μάσκα μεταδίδεις τον ιο

https://health.clevelandclinic.org/can-vaccinated-people-transmit-covid-19-to-others/

13 ώρες πριν, bilis είπε

τι εννοεις , να κοιταω μονο την παρτυ μου? Για ολες τις ηλικιες μιλαω. Και ειδικα αντι να με ρωτας αυτο, περιμενα οχι απαραιτητα απο σενα, αλλα εστω εναν απο εδω μεσα, ασχετα με τις διαφορες που εχουμε, να βγει και να πει οτι ειναι απαραδεκτο να θελουν να εμβολιασουν τα παιδια την ιδια ωρα που ο οργανισμος ο ιδιος λεει οχι. Και ομως ουτε ενας. 

(μονο σε παρακαλω αν απαντησεις μη μου πεις ναι ομως θα πανε σπιτι και θα κολλησουν τον παππου. Γιατι η συζητηση θα ειναι φαυλος κυκλος)  

Γιατι εννοεις με τις πλατες των εμβολιασμενων? Ολοι κανουν μια προσπαθεια την καλυτερη που νομιζουν. Εκτιμω αυτον που εμβολιαστηκε αλλα εκτιμω και αυτον που εχει κλειδαμπαρωθει και τυλιγεται απο πανω ως κατω για να βγει εξω. Δε θα τον κορουδεψω, οπως ειπα ο καθενας εχει δικο του δεικτη φοβιας και εκτιμησης. Πολλοι νεοι και υγειης αθλητες εκαναν το εμβολιο, δε θα τους πω οτι δεν εκαναν καλα. Αλλα μετα απο τοσο καιρο δε θα επρεπε καποια στιγμη να εχουμε μια εικονα τι αντισωματα εχουμε γενικα και τι προστασια πρεπει να εχουμε στο εξης? Δεν διεκδικει κανεις δαφνες που εσωσετους υπολοιπους . Ευχομαι να περασει η πανδημια και να εχουν νοσησει οσο γινεται λιγοτεροι. Στο τελος καποιοι θα απομεινουν να το χειριστηκαν ετσι καποιοι αλλιως. Και εκει νομιζω οτι τελειωνουν οι διαφορες. Αν τοτε βγει καποιος που δεν εκανε το εμβολιο και πει σε εναν που το εκανε οτι ειδες δε χρειαζοταν, θα ειναι μεγα λαθος. Εγω προσωπικα χωρις να εχω τις γνωσεις απο οτι καταλαβαινω δεν ειναι μοναδικο και απαραιτητο να εχουν εμβολιαστει απαντες για να τελειωσει μι α πανδημια, οποια και αν ειναι αυτη. Οπως ειπα μπορει να κανω και λαθος, αλλα αν ειμασταν αναποδα δε θα εκανα τοσο επιθεση, θα σεβομουν και το δικαωμα του αλλου, ακομα και αν ημουν σιγουρος οτι κανει λαθος. Και ενταξει κακα τα ψεματα το οτι δεν εχουμε φτασει ακομα πιο κοντα στο τελος δεν ειναι αποκλειστικα υπευθυνοι γιαυτο οι ανεμβολιαστοι. Χιλια αλλα δυο πραγματα ειναι λιγο οπως ναναι στην αντιμετωπιση και αυτο πιστευω φαινεται σε ολους. 

Με μια λεξη. Yikes!
Απανταει το αρθρο και σε σενα και σε παρομοιους με σενα που γινατε γιατροι και επιδημιολογοι της πλακας…

https://health.clevelandclinic.org/can-vaccinated-people-transmit-covid-19-to-others/

κατσε διαβασε τις κοτσανες που γραφεις που τα κατεβαζεις απο το κεφαλι σου. Μια και μονο λυση υπαρχει: η ανοσια που παρεχει το εμβολιο.
Αν οχι, τοτε πρεπει να νοσησουμε ΟΛΟΙ για να αποκτησουμε φυσικη ανοσια. Αυτοι οι 2 δρομοι παιζουν, που στην ουσια ειναι μονο μια, το εμβολιο.

»Ευχεσαι?» Η πανδημια δεν θα τελειωσει με ευχολογια…αντε σε καμια εκκλησια να ευχηθεις. 

 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 λεπτά πριν, speedman_26 είπε

Απορία έκανα πρώτη δόση Pfizer μεταδίδο τον ιό ναι η όχι έχω ένα ανεμβολιαστο μου γιατί δεν φορείς μάσκα μεταδίδεις τον ιο

Ειτε εμβολιασμενος ειτε οχι ναι τον μεταδιδεις  απλα στην περιπτωση που εισαι εμβολιασμενος ειναι μικροτερη πιθανοτητα και μικροτερο το παραθυρο στο οποιο μπορεις να τον μεταδοσεις. Δηλαδη αν εισαι ανεμβολιαστος μπορεις να τον μεταδιδεις για 1 μερα εμβολιασμενος θα τον μεταδιδεις για 1 ωρα (τυχαια νουμερα και αναλογια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Spect~ said:

Ειτε εμβολιασμενος ειτε οχι ναι τον μεταδιδεις  απλα στην περιπτωση που εισαι εμβολιασμενος ειναι μικροτερη πιθανοτητα και μικροτερο το παραθυρο στο οποιο μπορεις να τον μεταδοσεις. Δηλαδη αν εισαι ανεμβολιαστος μπορεις να τον μεταδιδεις για 1 μερα εμβολιασμενος θα τον μεταδιδεις για 1 ωρα (τυχαια νουμερα και αναλογια)λεβε

Λένε για δέκα μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, crossmo είπε

Xαχαχαχα, γιατί εσύ τον έχεις κόψει για παραπάνω???!!!

Τό 'χασες τελείως...

Και για παρακάτω, σε σπιρτάδα. Άσε που νομίζω ότι αυτός σπάει πλάκα/τρολαρει

Διάβασε τον νόμο της βουλής του Αtix παραπάνω, αν η δουλειά σου δεν είναι στις ελάχιστες κατηγορίες που αναφέρονται, δεν μπορείς να θέσεις κανέναν σε καθεστώς Τρίμηνης άνευ αποδοχών. 

Ακόμα και αν μπορείς,  αυτοί κάποτε θα γυρίσουν και δεν εχουν αλλη άδεια. Οπότε πρόσεχε για εργαζόμενους τύπου Βillys που έχουν μόνο διακαιώματα αλλά καθόλου υποχρεώσεις. 

Επεξ/σία από pascalia2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pascalia2 είπε

Και για παρακάτω, σε σπιρτάδα. Άσε που νομίζω ότι αυτός σπάει πλάκα/τρολαρει

Διάβασε τον νόμο της βουλής του Αtix παραπάνω, αν η δουλειά σου δεν είναι στις ελάχιστες κατηγορίες που αναφέρονται, δεν μπορείς να θέσεις κανέναν σε καθεστώς Τρίμηνης άνευ αποδοχών. 

Ακόμα και αν μπορείς,  αυτοί κάποτε θα γυρίσουν και δεν εχουν αλλη άδεια. Οπότε πρόσεχε για εργαζόμενους τύπου Βillys που έχουν μόνο διακαιώματα αλλά καθόλου υποχρεώσεις. 

και θα ερθουν και για αλλες κατηγοριες να εισαστε σιγουροι, με εστιαση να παιρνει σειρα.

Γιατι μην ξεχνατε οτι υπαρχει ενα αυτοκολλητο εκτός το "coviffree zone" που λεει "εμβολιασμενο προσωπικο" που σημαινει οτι ενα εστιατοριο διπλα απο το αλλο το ενα το εχει το αλλο οχι, εγω θα μπω σε αυτο που το εχει. Και οταν θα αρχισει ο διπλα να βλεπει να μπαινει πιο πολυς κοσμος στο εστιατοριο με το αυτοκολητο τι νομιζεις οτι θα κανει αγαπητε "που εξηγηστε μου τι σημαινει ψεκασμενος, σοβαρα ρωταω";

Ναι σωστα, θα κανει actions. Που δεν θα αρεσουν σε καποιους που χρησιμοποιούν εκφρασεις όπως "μονο τα τανκσ δεν εχουν βγει στους δρομους".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AtiX είπε

Με πρόλαβες.

Τώρα θα έρθουν και οι απολύσεις σιγά σιγά, δεν γίνεται αλλιώς. Έστω προσλαμβάνεις κάποιον για να αντικαταστήσει τον bilis που δεν θέλει να εμβολιαστεί, όταν τελικά αποφασίσει να εμβολιαστεί ο bilis μετά από 6 μήνες και να επιστρέψει στην δουλειά τι θα κάνεις, θα απολύσεις τον 1ο? Δεν νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

on-topic, απο σημερα μπορεσα και εβγαλα το EU certificate και ειανι πρασινο.

απο εδω το παιρνατε στο Apple Wallet και στο ρολοι. Το EU δεν εχει καμια διαφορά και βγαινει πρασινο με το επισημο app που εχει βγει απο το κρατος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Zerg13 είπε

https://health.clevelandclinic.org/can-vaccinated-people-transmit-covid-19-to-others/

Με μια λεξη. Yikes!
Απανταει το αρθρο και σε σενα και σε παρομοιους με σενα που γινατε γιατροι και επιδημιολογοι της πλακας…

https://health.clevelandclinic.org/can-vaccinated-people-transmit-covid-19-to-others/

κατσε διαβασε τις κοτσανες που γραφεις που τα κατεβαζεις απο το κεφαλι σου. Μια και μονο λυση υπαρχει: η ανοσια που παρεχει το εμβολιο.
Αν οχι, τοτε πρεπει να νοσησουμε ΟΛΟΙ για να αποκτησουμε φυσικη ανοσια. Αυτοι οι 2 δρομοι παιζουν, που στην ουσια ειναι μονο μια, το εμβολιο.

»Ευχεσαι?» Η πανδημια δεν θα τελειωσει με ευχολογια…αντε σε καμια εκκλησια να ευχηθεις. 

 

Τι απανταει το αρθρο ρε φιλε? Αντιγραφη απο τον WHO ειναι. Και την ερωτηση για τα παιδια δεν την αναφερει. Απαντησε μου εσυ τουλαχιστο σε αυτο να δουμε τι κατεβαζει το δικο σου το κεφαλι.

Μια λυση η ανοσια του εμβολιου? Ποτε ειπατε οτι θα κυκλοφορησει αυτο το εμβολιο, να παρω σειρα? Γιατι με αυτα που κυκλοφορουν μια χαρα μεταδιδουν και κολλανε οι εμβολιασμενοι. 

Καιτι τι θα πει να νοσησουμε ολοι? Ανοσια χωρις να νοσησεις δεν υπαρχει? Απαντησε μου σε αυτο ως επιδιμιλογος της μη πλακας, Εκτος αν ευχεσαι να νοσησουν ολοι οποτε..εκκλησιες υπαρχουν για ολους

 

5 ώρες πριν, pascalia2 είπε

Και για παρακάτω, σε σπιρτάδα. Άσε που νομίζω ότι αυτός σπάει πλάκα/τρολαρει

Διάβασε τον νόμο της βουλής του Αtix παραπάνω, αν η δουλειά σου δεν είναι στις ελάχιστες κατηγορίες που αναφέρονται, δεν μπορείς να θέσεις κανέναν σε καθεστώς Τρίμηνης άνευ αποδοχών. 

Ακόμα και αν μπορείς,  αυτοί κάποτε θα γυρίσουν και δεν εχουν αλλη άδεια. Οπότε πρόσεχε για εργαζόμενους τύπου Βillys που έχουν μόνο διακαιώματα αλλά καθόλου υποχρεώσεις. 

το οτι σπαω πλακα /με τα τρολ, αυτο ναι, ισχυει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάρει σειρά και η εστίαση, λέει. Εν τω μεταξύ, η γνωμοδότηση της Επιτροπής Βιοηθικής την οποία περίμενε διακαώς η Πολιτεία για να πάρει τις αποφάσεις της άλλα λέει. Απορώ τι το διαφήμιζαν τόσο πολύ επί βδομάδες το πόρισμα, αφού στο τέλος πάλι του κεφαλιού τους κάνουν, όπως και σε όλα τα πεδία - δεν πα να είναι ενάντια οι άμεσα ενδιαφερόμενοι/θιγόμενοι, οι εργαζόμενοι, οι εργοδότες, οι ταρίφες, οι νταλικέρηδες και οι αστυνόμοι. Τα ίδια στο εργασιακό, στο νομοσχέδιο για τα ΑΕΙ, το αντίστοιχο για τις διαδηλώσεις και πάει λέγοντας. Όλα προσχηματικά και για το θεαθήναι στην Ορμπανανία που λέγεται Ελλάς.

"(γ) Πρόβλεψη υποχρεωτικότητας ως έσχατη λύση, η οποία πρέπει να έχει συγκεκριμένο χρονικό ορίζοντα και να εφαρμοσθεί μόνον εφόσον τα προηγούμενα μέτρα δεν αποφέρουν σημαντική αύξηση του ποσοστού εμβολιασμού. Η ακριβής εφαρμογή τέτοιου μέτρου αφενός πρέπει να ορίζεται με βάση το εργατικό ή το δημόσιο δίκαιο, αφετέρου απαιτεί να συνυπολογίζονται τυχόν συνέπειες στον καταμερισμό καθηκόντων και στελέχωση των δομών σε περίπτωση μη συμμόρφωσης, ώστε να αποφεύγεται η υπολειτουργία των τελευταίων ή η εργασιακή επιβάρυνση των άλλων εργαζομένων.

Η Επιτροπή επισημαίνει ότι η παραπάνω σύσταση αφορά μόνο στις συγκεκριμένες επαγγελματικές ομάδες του προσωπικού των μονάδων υγείας δημόσιου και ιδιωτικού τομέα, καθώς και στο προσωπικό μονάδων περίθαλψης ευπαθών ομάδων."

https://www.kathimerini.gr/society/561405040/epitropi-vioithikis-ti-anaferei-to-porisma-gia-ton-ypochreotiko-emvoliasmo/

Και η Επιτροπή εδώ βέβαια από την μία κάνει λόγο για πρόβλεψη υποχρεωτικότητας, απ' την άλλη αναφέρεται σε σύσταση. Τρέχα γύρευε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...