Προς το περιεχόμενο

Steam Deck - Το νέο φορητό PC gaming system της Valve


chek2fire
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από vaggos88,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 01/07/2023 at 07:24, Vagosman said:

Τίμια, λαϊκή, ξηγημενη ερώτηση:

Σοβαρό vs μεταξύ Asus κ deck υπάρχει;

Υπάρχει κάποιος από εμάς να έχει κ τα 2;

Καλησπέρα σε όλους, ναι. Αν μπορώ να "βοηθήσω" κάπως, χαρά μου.

Επεξ/σία από alexiskrp
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν,εν τάχει γιατί γραπτώς είναι δύσκολα να τα πω ολα. 

Steamdeck

+Καλύτερο grip στα χέρια

+Το ui του είναι πιο "κονσολέ" και σαφώς γρηγορότερο.

+Καλύτερη μπαταρία (λογικό λόγω κατώτερου hw). Ανάλογα το παιχνίδι βέβαια, αλλά σε Diablo iv που δεν υποστηρίζεται μου βγάζει μιάμιση ώρα, σε πιο απλά παιχνίδια μπορεί να βγάλει και τρίωρο.

+Θήκη μέσα στην συσκευασία, και πολύ καλή κιόλας!

+Δεν ζεσταίνεται (τόσο) ακόμα και σε παιχνίδια όπως το 2077

-third party launchers bootαρουν αλλά τρώνε σκαλωματα, όπως τα updates σε battlenet,της ΕΑ όταν ξεκινάει και γενικά οτιδήποτε δεν θα έπρεπε να τρέχει εξαρχής.

-τα control's σε windows/game pass θέλουν έξτρα "κόπο" και δεν προτείνεται ακόμα και από τους δημιουργούς των προγραμμάτων καθώς πειράζουν αρχεία που όπως λένε και οι ίδιοι μπορεί να φας ban σε παιχνίδια όπως cod κτλ.

Rog Ally (bios 323).

+Πολύ καλύτερη οθόνη είτε λόγω ανάλυσης, είτε Ρυθμού ανανέωσης είτε σαν γενική ποιότητα.

+Έχει πλέον αρκετά μεγάλη διαφορά σε επιδόσεις συγκριτικά με προηγούμενες  εκδόσεις του bios. (Στο turbo mode). Είμαι μίνιμουμ 10-15 fps πάνω σε παιχνίδια όπως Forza horizon, 2077,horizon zd, και πολλά άλλα. 

-μπαταρια στο turbo ανύπαρκτη, μια ώρα σε απαιτητικα games και κάνα δίωρο σε πιο light. Αν είναι τίποτα indie φάση cult of Lamb και αλλάξεις το mode σε silent η performance τότε πας σε τρίωρο Μαξ.

-αρκετα μα αρκετά πιο ζεστό από πίσω και στις εξαγωγές 

-η αυθεντική θήκη είναι από lidl και είναι τα χειρότερα € που έχω δώσει στην ζωή μου. (Και εχω αγοράσει full price το forspoken )

Γενικά καθαρά λόγω επιδόσεων και ότι θα καλυτερέψει κατά πολύ λόγω zen4 και rdna3 θα μείνω και θα πρότεινα το ally. 

Ειδικά αν θέλει να ρωτήσει κάποιος κάτι για να μην συντάσσω review είμαι στην διάθεση του 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, alexiskrp said:

Λοιπόν,εν τάχει γιατί γραπτώς είναι δύσκολα να τα πω ολα. 

Steamdeck

+Καλύτερο grip στα χέρια

+Το ui του είναι πιο "κονσολέ" και σαφώς γρηγορότερο.

+Καλύτερη μπαταρία (λογικό λόγω κατώτερου hw). Ανάλογα το παιχνίδι βέβαια, αλλά σε Diablo iv που δεν υποστηρίζεται μου βγάζει μιάμιση ώρα, σε πιο απλά παιχνίδια μπορεί να βγάλει και τρίωρο.

+Θήκη μέσα στην συσκευασία, και πολύ καλή κιόλας!

+Δεν ζεσταίνεται (τόσο) ακόμα και σε παιχνίδια όπως το 2077

-third party launchers bootαρουν αλλά τρώνε σκαλωματα, όπως τα updates σε battlenet,της ΕΑ όταν ξεκινάει και γενικά οτιδήποτε δεν θα έπρεπε να τρέχει εξαρχής.

-τα control's σε windows/game pass θέλουν έξτρα "κόπο" και δεν προτείνεται ακόμα και από τους δημιουργούς των προγραμμάτων καθώς πειράζουν αρχεία που όπως λένε και οι ίδιοι μπορεί να φας ban σε παιχνίδια όπως cod κτλ.

Rog Ally (bios 323).

+Πολύ καλύτερη οθόνη είτε λόγω ανάλυσης, είτε Ρυθμού ανανέωσης είτε σαν γενική ποιότητα.

+Έχει πλέον αρκετά μεγάλη διαφορά σε επιδόσεις συγκριτικά με προηγούμενες  εκδόσεις του bios. (Στο turbo mode). Είμαι μίνιμουμ 10-15 fps πάνω σε παιχνίδια όπως Forza horizon, 2077,horizon zd, και πολλά άλλα. 

-μπαταρια στο turbo ανύπαρκτη, μια ώρα σε απαιτητικα games και κάνα δίωρο σε πιο light. Αν είναι τίποτα indie φάση cult of Lamb και αλλάξεις το mode σε silent η performance τότε πας σε τρίωρο Μαξ.

-αρκετα μα αρκετά πιο ζεστό από πίσω και στις εξαγωγές 

-η αυθεντική θήκη είναι από lidl και είναι τα χειρότερα € που έχω δώσει στην ζωή μου. (Και εχω αγοράσει full price το forspoken )

Γενικά καθαρά λόγω επιδόσεων και ότι θα καλυτερέψει κατά πολύ λόγω zen4 και rdna3 θα μείνω και θα πρότεινα το ally. 

Ειδικά αν θέλει να ρωτήσει κάποιος κάτι για να μην συντάσσω review είμαι στην διάθεση του 

Συμφωνω σε οτι ειπες , διαφωνω μονο οσο αφορα την θερμοκρασια. Ζεσταίνεται πολυ απο πισω και στην οθονη οπως ειπες αλλα καθολου εκει που ακουμπανε τα χερια. Αρα προσωπικα δεν θα το εβαζα στο μειον . 

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, noFEARgr said:

Συμφωνω σε οτι ειπες , διαφωνω μονο οσο αφορα την θερμοκρασια. Ζεσταίνεται πολυ απο πισω και στην οθονη οπως ειπες αλλα καθολου εκει που ακουμπανε τα χερια. Αρα προσωπικα δεν θα το εβαζα στο μειον . 

Φαντάζομαι έχει να κάνει και με το μέγεθος της παλάμης. Αναγκαστικά επειδή έχω μακρυά δάκτυλα ( μην φανταστείς τπτ Ε.Τ,) δεν μπορώ να τα διπλώνω από πίσω λόγω μικρής λαβής της "κονσόλας". Οπότε αναγκαστικά τα απλώνω και το αριστερό είναι κοντά στον αεραγωγό. Δεν ψήνονται, αλλά δεν είναι να τα αφήνω και εκεί για όλο το session, αρχίζει και εκνευρίζει μετά. Τώρα παλευω να βρω dock μιας και το original είναι ανύπαρκτο Ευρώπη, Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλουσαμε για συγκριση μεταξυ rog ally και steam deck . 

Φρεσκο μολις βγηκε (Δεν ξερω αν τρεχει με το τελευταιο bios το rog ally , που δινει boost στο performance)

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ιδιαίτερο είναι ότι πρέπει να πειραματιστείς με το πόσο vram θέλεις να δώσεις. Και δυστυχώς είναι game by game scenario. Δλδ στο auto σε κάποια παιχνίδια αποδίδει καλύτερα από το να δώσεις καρφωτα π.χ 8,6,7 κτλ. Σε άλλα το auto δεν παίρνει αρκετά και τα κρατάει για ram με αποτέλεσμα να έχεις stuttering. Χρυσή τομή μέχρι στιγμής είναι για 720 τα 4 και 1080 τα 6. Αλλά όπως είπα και παραπάνω πιστεύω ότι θα βελτιωθεί δραματικά. Τέλος μήνα είπε η AMD θα δώσει drivers για την apu για πρώτη φορά, οπότε σίγουρα θα δούμε βελτιώσεις.

Επεξ/σία από alexiskrp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κανείς εμπειρία με greenlight και xbox remote play? Δοκίμασα σήμερα να το σετάρω, και ενώ από το κινητό μπορώ να ξεκινήσω το remote play, από το greenlight κολλάω στην οθόνη "getting your stream ready" για αρκετή ώρα. Οι ρυθμίσεις στο xbox είναι σωστές, αφού ξεκινάει από το κινητό μια χαρά το stream. Δοκίμασα και το xbPlay, αλλά εκεί είχα θέματα με το login και δεν έφτανα καν στο να δω το xbox μου στην εφαρμογή.

EDIT: To δοκίμασα πάλι καμιά ώρα μετά και παίζει μια χαρά. Κάποιο προσωρινό θεματάκι θα ήταν.

Επεξ/σία από thanasis00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρε ο γιος μου το stem deck (εγω δεν εχω και πολυ σχεση με αυτο, ειμαι πιστος στην Nintendo) πρεπει να βοηθησω με τα τελωνια και τα λοιπα διαολια.
Λοιπον θελουμε αυτα απο Skull&CO υπαρχει προταση απο που να γινει η αγορα τους; Η επισημη σελιδα λεει Κινα χωρις καμια εγγυηση για τελωνιο

image.png.6866efdaefe9d806cc0b9d317413d55e.png

image.png.49d11f9f321a48688bc6e540b12a5102.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2023 στις 9:57 ΜΜ, noFEARgr είπε

Μιας και μιλουσαμε για συγκριση μεταξυ rog ally και steam deck . 

Φρεσκο μολις βγηκε (Δεν ξερω αν τρεχει με το τελευταιο bios το rog ally , που δινει boost στο performance)

 

Αραγε αν γίνει καλύτερο optimization θα ρίξει στα αυτιά και στο θέμα μπαταρίας;

Βλέπω οτι στα indie ειδικά το Ntek είναι πολύ μπροστά (μπαταριακά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, Vagosman said:

Αραγε αν γίνει καλύτερο optimization θα ρίξει στα αυτιά και στο θέμα μπαταρίας;

Βλέπω οτι στα indie ειδικά το Ntek είναι πολύ μπροστά (μπαταριακά)

H μπαταρια ειναι ιδια . Απο κει και περα με τα νουμερα παιζουμε. 10watt ειναι 10 watt . Αυτο που μπορει να γινει μελοντικα ειναι να εχει πιο αυξημενες επιδοσεις σε χαμηλοτερα tdp αρα να κραταει και παραπανω . Αν και ηδη πηρε παραπανω performance στα 15watt . Λογω cpu που εχει 8c/16t δυσκολα το βλεπω να μπορει να πουσαρει παραπανω . Τo sweet spot στο rog ally παραμενει παντως 18-20watt . Τουλαχιστον για πιο απαιτητικα παιχνιδια. 

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, safridia είπε

Πηρε ο γιος μου το stem deck (εγω δεν εχω και πολυ σχεση με αυτο, ειμαι πιστος στην Nintendo) πρεπει να βοηθησω με τα τελωνια και τα λοιπα διαολια.
Λοιπον θελουμε αυτα απο Skull&CO υπαρχει προταση απο που να γινει η αγορα τους; Η επισημη σελιδα λεει Κινα χωρις καμια εγγυηση για τελωνιο

image.png.6866efdaefe9d806cc0b9d317413d55e.png

image.png.49d11f9f321a48688bc6e540b12a5102.png

Δεν νομίζω να εχει τελωνείο οπως δεν εχει και απο Jsaux. Παρόλα αυτα μπορείς να τα παρεις απο το αμαζον λιγο πιο ακριβα αλλα σίγουρα χωρις τελωνείο + εξτρα μεταφορικά. Με μια γρηγορη ματια ειδα οτι το συνολο παει καπου 20-25ε παραπανω. GripCase  SteamDock

Επεξ/σία από vaggos88
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εναλλακτικα ali express ^ απο εκει  ειχα παρει το limited  neogrip στα  χρωματα του gamecube

https://vi.aliexpress.com/store/1805757?spm=a2g0o.detail.0.0.30988PQJ8PQJKs

απο εκει περιμενω τωρα  gripcase SD και thumb caps :)  

edit :

πιο παλια που επιτρεπανε παραγγελιες απευθειας απο το site τους, ειχα παρει αρκετο πραμα οπως και απο  το epic bundle της satisfye  ( πριν αρχισει να μου την δινει στα νευρα ο τσεο τους και να πεταω βελακια στο καδρο με την φωτογραφια του )  χωρις να εχω χρεωθει ποτε τελωνειο, μιλαμε για  εταιριες που  "ζουν" απο την αναγκη του να μονταρεις το  switch ( γιατι out of the box ειναι πολυ αβολο σε συγκριση με  steam deck πχ ) καπου 5 χρονια  

Επεξ/σία από SoFGR
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, SoFGR είπε

εναλλακτικα ali express ^ απο εκει  ειχα παρει το limited  neogrip στα  χρωματα του gamecube

https://vi.aliexpress.com/store/1805757?spm=a2g0o.detail.0.0.30988PQJ8PQJKs

απο εκει περιμενω τωρα  gripcase SD και thumb caps :)  

edit :

πιο παλια που επιτρεπανε παραγγελιες απευθειας απο το site τους, ειχα παρει αρκετο πραμα οπως και απο  το epic bundle την satisfye  ( πριν αρχισει να μου την δινει στα νευρα ο τσεο τους και να πεταω βελακια στο καδρο με την φωτογραφια του )  χωρις να εχω χρεωθει ποτε τελωνειο, μιλαμε για  εταιριες που  "ζουν" απο την αναγκη του να μονταρεις το  switch ( γιατι out of the box ειναι πολυ αβολο σε συγκριση με  steam deck πχ ) καπου 5 χρονια  

Κοιτα το συγκεκριμενο GripCase το θελω και εγω, εχω ενα τωρα που ειχα παρει απο το αμαζον αλλα δεν εχει το κοψιμο για το dock και σκεφτομαι να το κοψω μονος μου. Επισεις θελω και τα thumb caps. Τωρα που ειδα το aliexpress με εβαλες στην πριζα :P 

Αυτα τα Thumb grips λεω να παρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...