Προς το περιεχόμενο

Steam Deck - Το νέο φορητό PC gaming system της Valve


chek2fire
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από vaggos88,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μια φωτογραφία του Stream Deck μου (που ότι ήρθε από RMA) και του Steam Deck

Steam Deck with Stream Deck

 

πήγα και του έβαλα το προστατευτικό στην οθόνη, η πρώτη προσπάθεια ήταν άκαρπη αν και έκανα ότι έλεγε το video μου είχε γεμίσει φυσαλίδες σχεδόν παντού και το εργαλείο που έχει μέσα για αυτόν τον σκοπό δεν έκανε δουλειά.
τελικά το πήγα σε έναν φίλο που έχει κατάστημα με service κινητών/τάμπλετ κτλ και τα κατάφερε με το 2ο τζαμάκι.

Μπορώ να πω ότι αν και είναι τέλεια η εφαρμογή με την οθόνη ότι έχασε λίγο στο touch και στο gamemode, στο desktop mode ούτε που δοκίμασα ακόμα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

full ικανοποιημενος εγω απο το amfilter ^ τελεια εφαρμογη με την πρωτη και χωρις τα αυτοκολλητα που δινει για να δημιουργησεις "hinge"

IMG-de01513de08365b55db8f2787fd8f0c4-V.j

 

^ κοιμηθηκα μαζι του χθες το βραδυ στο ξενοδοχειο και το πηρα  σημερα στη δουλεια για να του βαλω σιλικονη και σταντ 

https://www.amazon.de/gp/product/B09Y1LQB2J/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

steam deck is my p*ssy :P 

 

 

edit : πολυ κακη η σιλικονη ... γενικα  δεν ειμαι φαν τετοιας λυσης, απλα το εβαλα για να μην ειναι τελειως γυμνο, ελπιζω αργα ή γρηγορα  να βγει κατι παρομοιο με το neo grip της skull&co, οχι οτι το πολυ χρειαζεται, εχουμε πει οτι ειναι απο πιο  ανετα  φορητα εκει εξω, τουλαχιστον  out of the box :)  

20220526_140956.jpg

Επεξ/σία από SoFGR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είμαι ο μόνος που μετά από τρεις μέρες που το έχω στα χέρια μου δε με έχει βολέψει καθόλου στο κράτημα. Μου φαίνεται βαρύ και με άβολη τοποθέτηση των κουμπιών. Έχω κανονικά χέρια, ούτε μικρά ούτε μεγάλα.

Σκέφτομαι να το πουλήσω αλλά διστάζω διότι θέλω να στηρίξω το όραμα του gaming on linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει update το Steam OS σε 3.2.

16 ώρες πριν, skoros είπε

Πρέπει να είμαι ο μόνος που μετά από τρεις μέρες που το έχω στα χέρια μου δε με έχει βολέψει καθόλου στο κράτημα. Μου φαίνεται βαρύ και με άβολη τοποθέτηση των κουμπιών. Έχω κανονικά χέρια, ούτε μικρά ούτε μεγάλα.

Σκέφτομαι να το πουλήσω αλλά διστάζω διότι θέλω να στηρίξω το όραμα του gaming on linux.

Και να το πουλήσεις θα πάει σε κάποιον που (ελπίζω) θα θέλει να ασχοληθεί οπότε δεν επηρεάζει το "όραμα του gaming on linux"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
15 minutes ago, comfuzio said:

Έχει update το Steam OS σε 3.2.

Και να το πουλήσεις θα πάει σε κάποιον που (ελπίζω) θα θέλει να ασχοληθεί οπότε δεν επηρεάζει το "όραμα του gaming on linux"

Και θα βγάλει και λίγο κέρδος 😛 

Btw ήρθε και σε μένα το email επιτέλους!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Και θα βγάλει και λίγο κέρδος 😛 

Btw ήρθε και σε μένα το email επιτέλους!

Άντε ωραίος! Με το καλό να σου έρθει και σένα :D

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θετικό νέο ακούγεται. 

This will cover those hosting and those joining a game session. To try it out for yourself, all you need to do is select a game that supports the feature, then head over the Quick Access Menu and you should be ready to roll.

https://steamcommunity.com/games/1675200/announcements/detail/3297210455204145217

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκτός από αυτό, διαβάζω ότι:

  • Πέρασαν το νέο fan curve στο stable branch. Αυτό σημαίνει ότι όλοι πλέον θα έχουν λιγότερο θόρυβο (και μεγαλύτερες θερμοκρασίες, within spec πάντως). Εναλλάξιμο με το "παλιό" στο BIOS.
  • Πέρασαν τα 40-60Hz per 1Hz selectable στο stable branch. Αυτό σημαίνει ότι ο καθένας μπορεί να βρει τις ιδανικές για αυτόν συνθήκες gameplay σε κάθε παιχνίδι, να lockάρει σε αυτές και να γλυτώσει το tearing, αυξάνοντας και την αυτονομία.
  • Πέρασαν νέες (μικρότερες) αναλύσεις στις διαθέσιμες προς επιλογή. Αυτό σημαίνει ότι μπορούμε πλέον να έχουμε περισσότερες επιλογές για μικρότερη ανάλυση και χρήση FSR για να φαίνονται λιγάκι καλύτερες.

Εξαιρετικά νέα και τι εποχές ζούμε θεέ μου! Μακάρι να βολευτώ το μέγεθος/βάρος του... Οι επιλογές είναι ανεξάντλητες... :-) 

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Εκτός από αυτό, διαβάζω ότι:

  • Πέρασαν το νέο fan curve στο stable branch. Αυτό σημαίνει ότι όλοι πλέον θα έχουν λιγότερο θόρυβο (και μεγαλύτερες θερμοκρασίες, within spec πάντως). Εναλλάξιμο με το "παλιό" στο BIOS.
  • Πέρασαν τα 40-60Hz per 1Hz selectable στο stable branch. Αυτό σημαίνει ότι ο καθένας μπορεί να βρει τις ιδανικές για αυτό συνθήκες παιχνιδιού σε κάθε παιχνίδι, να lockάρει σε αυτές και να γλυτώσει το tearing, αυξάνοντας και την αυτονομία.
  • Πέρασαν νέες (μικρότερες) αναλύσεις στις διαθέσιμες προς επιλογή. Αυτό σημαίνει ότι μπορούμε πλέον να έχουμε περισσότερες επιλογές για μικρότερη ανάλυση και χρήση FSR για να φαίνονται λιγάκι καλύτερες.

Εξαιρετικά νέα και τι εποχές ζούμε θεέ μου! Μακάρι να βολευτώ το μέγεθος/βάρος του... Οι επιλογές είναι ανεξάντλητες... :-) 

Τέλεια αυτό περίμενα και δεν είχα βάλλει το beta branch.

Τώρα για το fan curve μάλλον θα το αφήσω ως έχει μιας και δεν με ενοχλεί ειδικά τώρα το καλοκαίρι, γιατί από συγκριτικά στο youtube είδα ότι ναι μεν είναι εντός λειτουργικών ορίων οι θερμοκρασίες αλλά είναι αρκετά ανεβασμένες. Ως γνωστόν οι θερμοκρασίες στα chip λειτουργούν αντιστρόφως ανάλογα για το Lifespan τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως επειδή διαβάζω ότι κουράζει για φορητή κονσόλα έχει φοβερή σχεδίαση και προσωπικά δεν με κουράζει καθόλου. πολύ λίγότερο από το switch 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
44 minutes ago, gust said:

Τέλεια αυτό περίμενα και δεν είχα βάλλει το beta branch.

Τώρα για το fan curve μάλλον θα το αφήσω ως έχει μιας και δεν με ενοχλεί ειδικά τώρα το καλοκαίρι, γιατί από συγκριτικά στο youtube είδα ότι ναι μεν είναι εντός λειτουργικών ορίων οι θερμοκρασίες αλλά είναι αρκετά ανεβασμένες. Ως γνωστόν οι θερμοκρασίες στα chip λειτουργούν αντιστρόφως ανάλογα για το Lifespan τους

Εδώ τα desktop parts ανεβάζουν 85ρια το καλοκαίρι. Δε νομίζω να πάθει κάτι επειδή από 68 πήγε 75 με πιο silent profile.
Πάντως επειδή αναφέρεται ότι με πλέον γίνεται η διαχείριση του ανεμιστήρα από το SteamOS (ενώ πριν γινόταν από το BIOS αν κατάλαβα καλά), όλο και κάτι θα βγει για να το πειράζουμε κι αυτό 😛 

Just now, chek2fire said:

πάντως επειδή διαβάζω ότι κουράζει για φορητή κονσόλα έχει φοβερή σχεδίαση και προσωπικά δεν με κουράζει καθόλου. πολύ λίγότερο από το switch 

Καλά το Switch χωρίς το Skull & Co grip ήταν άθλιο, σε κούραζε με τη μία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ή το αντιστοιχο satisfye  ( ο τσέο ειναι ενας αχωνευτος GGφιογκος  αλλα τι  να κανουμε 😛  ) 

 

Επεξ/σία από SoFGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν καταλαβαίνω πως προκύπτουν οι λίστες με τα πράσινα, τα κίτρινα και τα unsupported games. Θέλει πολύ δουλειά σε αυτό το κομμάτι η Valve.

Δοκίμασα το SEVEN που το δίνει unsupported και δεν τρέχει με το Proton 7.0 ή με το experimental. Ωστόσο τρέχει μια χαρά με το Proton 6.0, , πράγμα που δεν το κάνει unsupported in my book. Αν τους είναι μπελάς να το κάνουν μόνοι τους, ας δίνουν μπροστά μπροστά στα unsupported games community hints ώστε να μην ψάχνουμε στο google για κάθε τίτλο.

Επίσης, θα ήθελα να δω έτοιμα community profiles για τα battery options, ώστε να παίρνουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα με το καλύτερο δυνατό performance χωρίς να πρέπει να τα δοκιμάζουμε ένα ένα μόνοι μας. Ότι έχουν κάνει με τα control schemes, να το κάνουν και με FPS/Resolution/FSR κλπ.

Κάτι ακόμα, έβαλαν επιλογή να ανοίγει το digital keyboard από το Options key. Πράγμα που σημαίνει ότι το πρώτο Dark Souls βγαίνει κι αυτό αυτομάτως από την unsupported list, μιας και ξεπερνιέται το πρόβλημα που είχε με την εισαγωγή του ονόματος του χαρακτήρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν καταλαβαίνω πως προκύπτουν οι λίστες με τα πράσινα, τα κίτρινα και τα unsupported games. Θέλει πολύ δουλειά σε αυτό το κομμάτι η Valve.

Δοκίμασα το SEVEN που το δίνει unsupported και δεν τρέχει με το Proton 7.0 ή με το experimental. Ωστόσο τρέχει μια χαρά με το Proton 6.0, , πράγμα που δεν το κάνει unsupported in my book. Αν τους είναι μπελάς να το κάνουν μόνοι τους, ας δίνουν μπροστά μπροστά στα unsupported games community hints ώστε να μην ψάχνουμε στο google για κάθε τίτλο.

Επίσης, θα ήθελα να δω έτοιμα community profiles για τα battery options, ώστε να παίρνουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα με το καλύτερο δυνατό performance χωρίς να πρέπει να τα δοκιμάζουμε ένα ένα μόνοι μας. Ότι έχουν κάνει με τα control schemes, να το κάνουν και με FPS/Resolution/FSR κλπ.

Κάτι ακόμα, έβαλαν επιλογή να ανοίγει το digital keyboard από το Options key. Πράγμα που σημαίνει ότι το πρώτο Dark Souls βγαίνει κι αυτό αυτομάτως από την unsupported list, μιας και ξεπερνιέται το πρόβλημα που είχε με την εισαγωγή του ονόματος του χαρακτήρα.

καλά αυτά θα γίνουν όλα από το community μην περιμένεις η valve να κάνει όλη αυτή την δουλειά μόνη της. Tώρα αν βρεις χρόνο κάντο αναφορά εδώ ότι τρέχει το game μια χαρά με proton 6.0

https://www.protondb.com/app/471010

δεν βλέπω να έχει ανεβάσει για deck κανείς άλλος τίποτα μόνο για pc που εκεί τρέχει μια χαρά με όλα τα proton

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...