Προς το περιεχόμενο

Ψιλικατζιδικο αρνειται να δεχθει καρτα για αγορα καπνου.


StamTheMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Για την διαπίστωση στο αν ευσταθεί η καταγγελία, δεν περιμένουν να αποδείξει κάτι αυτός που κάνει την καταγγελία, γιατί ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει, στέλνουν ένα κλιμάκιο ελεγκτών που θα κάνουν μια αγορά πχ τσιγάρων και θα δώσουν κάρτα, αν αρνηθεί ο καταστηματσρχης κοινουνται διαδικασίες επιβολής κυρώσεων. 

Τώρα βέβαια, για το αν θα κάνει μήνυση μετά αυτός που θα φάει την καταγγελία και τι θα γίνει, είναι ένα θεμα. 

συνηθως οταν βλέπουν καποιον εντελως αγνωστο και αποδειξη κόβουν και καρτα δέχονται. οταν βλέπουν τους συνηθισμένους πελάτες ή ατομα που κινουνται στην περιοχη και ξέρουν πανω κάτω με τι ασχολουνται κανουν μαγκιές. εμενα πχ αυτος που ειχε "χαλασμένο" πος αν και ηταν σε άλλη πόλη ηξερε περιπου με τι ασχολουμαι και τι κανω και ειχα ψωνίσει αρκετές φορές απο κει (τότε διδασκα στα ΙΕΚ)

*τι εννοείς να κάνει μηνυση μετά? σε ποιον θα κάνει μηνυση? οπως ειπες η διαδικασία ελεγχου ειναι αυτή, κανει καποιος καταγγελία και πανε και τσεκάρουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

συνηθως οταν βλέπουν καποιον εντελως αγνωστο και αποδειξη κόβουν και καρτα δέχονται. οταν βλέπουν τους συνηθισμένους πελάτες ή ατομα που κινουνται στην περιοχη και ξέρουν πανω κάτω με τι ασχολουνται κανουν μαγκιές. εμενα πχ αυτος που ειχε "χαλασμένο" πος αν και ηταν σε άλλη πόλη ηξερε περιπου με τι ασχολουμαι και τι κανω και ειχα ψωνίσει αρκετές φορές απο κει (τότε διδασκα στα ΙΕΚ)

*τι εννοείς να κάνει μηνυση μετά? σε ποιον θα κάνει μηνυση? οπως ειπες η διαδικασία ελεγχου ειναι αυτή, κανει καποιος καταγγελία και πανε και τσεκάρουν

Δε διαφωνω με αυτο,αλλα αν σκεφτεις οτι η γρια ΑΡΝΗΘΗΚΕ να εξυπηρετησει,και οχι απλα οτι γκρινιαξε,ειναι πολυ πιθανο να κανει το ιδιο και σε αλλους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, panostza είπε

Το 0,8% που αναφέρθηκε είναι πιο ρεαλιστικό

Το σούπερ μάρκετ που χτυπάει στο δίκτυο όλη μέρα, με μέσο όρο τα 20 ευρώ, αν κάνει τζίρους 20.000, θα κάνει 1000 κλήσεις.

Εγώ που έχω μάντρα αυτοκινήτων, αν πουλήσω 4 αυτοκίνητα των 5000, θα πληρώσω τα ίδια.

Ποιό είναι το ρεαλιστικό;

Επεξ/σία από Lanike71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lanike71 είπε

Το σούπερ μάρκετ που χτυπάει στο δίκτυο όλη μέρα, με μέσο όρο τα 20 ευρώ, αν κάνει τζίρους 20.000, θα κάνει 1000 κλήσεις.

Εγώ που έχω μάντρα αυτοκινήτων, αν πουλήσω 4 αυτοκίνητα των 5000, θα πληρώσω τα ίδια.

Ποιό είναι το ρεαλιστικό;

Δεν κάνει ακριβώς κλήσεις αλλά οκ. Πάντως το ρεαλιστικό πήγαινε στο ότι τόσο θα πάρει ένας μέσος πελάτης, όχι τόσο θεωρώ εγώ λογικό. Πάντως επειδή και οι Visa, Mastercard όπως και οι τράπεζες έκδοσης των καρτών, χρεώνουν την τράπεζα του POS σου με βάση το ποσό που περνάει, ναι δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αν τα €20.000 γίνουν με 100 κλήσεις ή με 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ριμαδοκρατος και νομοι ουτοπικοι, πολιτες/πελατες τσιλικιτζιδες , ιδιωτικες επιχειρησεις χειροτερες απο δημοσιο και παει λεγοντας

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, panostza είπε

Δεν κάνει ακριβώς κλήσεις αλλά οκ. Πάντως το ρεαλιστικό πήγαινε στο ότι τόσο θα πάρει ένας μέσος πελάτης, όχι τόσο θεωρώ εγώ λογικό. Πάντως επειδή και οι Visa, Mastercard όπως και οι τράπεζες έκδοσης των καρτών, χρεώνουν την τράπεζα του POS σου με βάση το ποσό που περνάει, ναι δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αν τα €20.000 γίνουν με 100 κλήσεις ή με 4.

Από τη στιγμή που η επίσημη αιτιολόγηση του κόστους, είναι για το δίκτυο της τράπεζας, δε δέχομαι εγώ με 4 κλήσεις (κλήσεις σε κάποιο σέρβερ είναι σίγουρα), να πληρώνω το ίδιο με αυτόν που κάνει 1000 κλήσεις.

Εσύ που μένεις στο ισόγειο, πληρώνεις ίδιο ασανσέρ με αυτόν στον 4ο;

Επεξ/σία από Lanike71
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε το ιδιο είχα πάθει και εγω,  έκατσε ο άνθρωπος και μου εξήγησε ομως τι κερδος βγαζει απο τα τσιγαρα και ειναι τις ταξης 0,4% - 0,8% . αρα εσυ θεωρείς λογικο να του κραταει η τράπεζα 1% προμήθεια και να μπαίνει μεσα σε καθε συναλλαγή?
Μην τα θέλουμε ολα δικα μας. 
Τα τσιγάρα ειναι καθαρά για κραχτες για να μπαινεις και να παίρνεις και κατι αλλο. Αν ενα κατάστημα πούλαγε μονο τσιγάρα δηλαδη και δεν εννοώ να εχει πουρα και αλλα καπνικά προϊόντα και πλήρωναν ολοι με καρτα τοτε θα εκλεινε αυτο το μαγαζι.
Στο μονο που εχεις δικιο ειναι οτι δεν ενημερώνει με ταμπέλα στην εισοδο οτι δεν δεχόμαστε καρτες για τσιγάρα.
@StamTheMan
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, geohack είπε

Φιλε το ιδιο είχα πάθει και εγω,  έκατσε ο άνθρωπος και μου εξήγησε ομως τι κερδος βγαζει απο τα τσιγαρα και ειναι τις ταξης 0,4% - 0,8% . αρα εσυ θεωρείς λογικο να του κραταει η τράπεζα 1% προμήθεια και να μπαίνει μεσα σε καθε συναλλαγή?

Αρχικα διαβασες καθολου τι γραφω,ή απλα διαβασες τον τιτλο;

5 λεπτά πριν, geohack είπε

Στο μονο που εχεις δικιο ειναι οτι δεν ενημερώνει με ταμπέλα στην εισοδο οτι δεν δεχόμαστε καρτες για τσιγάρα.

Δε μπορει να μην τη δεχθει,και με τετοια ταμπελα τρωει προστιμο και το ευχαριστιεται.

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lanike71 είπε

Από τη στιγμή που η επίσημη αιτιολόγηση του κόστους, είναι για το δίκτυο της τράπεζας, δε δέχομαι εγώ με 4 κλήσεις (κλήσεις σε κάποιο σέρβερ είναι σίγουρα), να πληρώνω τον ίδιο με 1000 κλήσεις.

Εσύ που μένεις στο ισόγειο, πληρώνεις ίδιο ασανσέρ με αυτόν στον 4ο;

Δε συνεννοούμαστε. Σου είπα με βάση το ποσό που διακινεί το δίκτυο της Mastercard και της Visa χρεώνει με το ποσό. Η τράπεζα που εξέδωσε την κάρτα πληρώνεται με το ποσό (και μετά δίνει επίσης ένα ποσό στην εταιρεία/σήμα της κάρτας, βασικά πάλι κατά 90% Mastercard και Visa). Το κόστος για το δίκτυο της τράπεζας πιθανόν να μην υπολογίζεται καν στην προμήθεια που πληρώνεις.

Οπότε κανείς δε σου έδωσε ως επίσημη αιτιολογία του 0,8% ή του 0,9% που πληρώνεις το δίκτυο της τράπεζας. Γιατί το δίκτυο πληρωμών του POS κατά 90% δεν είναι της τράπεζας που σου έδωσε το POS.

5 λεπτά πριν, geohack είπε

Φιλε το ιδιο είχα πάθει και εγω,  έκατσε ο άνθρωπος και μου εξήγησε ομως τι κερδος βγαζει απο τα τσιγαρα και ειναι τις ταξης 0,4% - 0,8% . αρα εσυ θεωρείς λογικο να του κραταει η τράπεζα 1% προμήθεια και να μπαίνει μεσα σε καθε συναλλαγή?
Μην τα θέλουμε ολα δικα μας. 
Τα τσιγάρα ειναι καθαρά για κραχτες για να μπαινεις και να παίρνεις και κατι αλλο. Αν ενα κατάστημα πούλαγε μονο τσιγάρα δηλαδη και δεν εννοώ να εχει πουρα και αλλα καπνικά προϊόντα και πλήρωναν ολοι με καρτα τοτε θα εκλεινε αυτο το μαγαζι.
Στο μονο που εχεις δικιο ειναι οτι δεν ενημερώνει με ταμπέλα στην εισοδο οτι δεν δεχόμαστε καρτες για τσιγάρα.
@StamTheMan
 

Πάντως το μη καθαρό κέρδος των τσιγάρων είναι 3%-6% οπότε δεν σου τα εξήγησε καλά. Όχι ότι είναι μεγάλο ένα τέτοιο κέρδος αλλά πάντως σίγουρα δεν είναι 0,4%-0,8% σε καμιά περίπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κερδισμένοι από αυτά είναι μόνο οι τράπεζες+visa mastercard...τρελές προμήθειες  ,αγορά pos +πακέτα συντήρησης που αυτά δεν υπήρχαν προ capital controls... Τέλος Σκεφτείτε πόσα χανεται για καθημερινές συναλλαγές/εμβάσματα που δεν υπήρχαν πριν(προμήθειες γ ΔΕΚΟ μέχρι κ προμηθεια για εισερχόμενα εμβάσματα φτάσατε να πληρώνεται!!!  Ακόμη υπάρχει τοπικ επί εποχής Κάπιταλ κοντρολς που νόμιζαν ότι το πλαστικό χρήμα θα έσωζε  την χώρα ;) 

μην την πέφτετε σε μικροεπιχειρηματίες αρκετοι δεν γνωρίζουν την έννοια έσοδα/έξοδα κ έτσι χρωστάνε ΦΠΑ+εφκα 

οι μεγάλες αλυσίδες έχουν κ κέρδη(δάνεια ή μπόνους) από πλαστικο χρήμα +καταναλωτικα

 

 

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tigergreg είπε

Μην  πω   για   τους  εντελως   μακακες   που   πανε  με   50ευρο  για  ενα

πακετο   και  απαιτουνε   ρεστα.

Το  καταλαβαινω   αλλα   προφανως   δεν  ειναι  ολοι  σαν  κι  εσενα.

πας ατμ και σου βγαζει μόνο 50ρικα, ειδικά επαρχία συμβαίνει συχνά, πληρωνεσαι μέσω τραπεζας αρα δε μπορείς να έχεις μετρητα. για πες πως θα πληρωσεις στο μινι μαρκετ αν ουτε το 50ρικο θέλει ουτε την κάρτα? εσυ εχεις λεφτόδεντρο που σου γεννάει ψιλά? εγω δεν εχω ουτε ειμαι επιτροπος σε καμα εκκλησια για να εχω πρόσβαση σε ψιλα, ουτε καν τραπεζα δε εχω στην περιοχή μου. πως ακριβως θα πληρωσω αφου το 50ρικο αλλά και το 20ρικο ειναι πρόβλημα και η κάρτα το ίδιο? 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kage είπε

Κερδισμένοι από αυτά είναι μόνο οι τράπεζες+visa mastercard...τρελές προμήθειες  ,αγορά pos +πακέτα συντήρησης που αυτά δεν υπήρχαν προ capital controls... Τέλος Σκεφτείτε πόσα χανεται για καθημερινές συναλλαγές/εμβάσματα που δεν υπήρχαν πριν(προμήθειες γ ΔΕΚΟ μέχρι κ προμηθεια για εισερχόμενα εμβάσματα φτάσατε να πληρώνεται!!!  Ακόμη υπάρχει τοπικ επί εποχής Κάπιταλ κοντρολς που νόμιζαν ότι το πλαστικό χρήμα θα έσωζε  την χώρα ;)

χμμμ... μια και πήρα φόρα ας απαντήσω κι εδώ.

Προ κάπιταλ POS έπαιρναν μόνο οι επιχειρήσεις που το ζητούσαν οι πελάτες τους και άρα κάνανε τζίρο. Επομένως το παίρνανε κατά βάση δωρεάν και χωρίς άλλα κόστη γιατί κάνανε τζίρο, άρα εκ των πραγμάτων "πληρώνανε" το μηχάνημα και τα άλλα κόστη μέσω των προμηθειών. Πλέον όλοι χρειάζονται/ζητάνε και τα μισά POS κάνουν λιγότερο από 2000€ το χρόνο, άρα λογικά το πληρώνουν. Επίσης για να μην ξεχνιόμαστε οι προμήθειες μέχρι 2015 ήταν 1,80% και 2% οπότε επί της ουσίας τα POS φθηνύναν για όσους τα χρησιμοποιούν.

 

Τα εισερχόμενα εμβάσματα πάντα είχαν προμήθεια, ή για να ακριβολογώ τουλάχιστον από 2006 που έχω εγώ εισερχόμενα εμβάσματα. Επίσης οι πληρωμές ΔΕΚΟ κτλ. πάντα είχαν προμήθεια, δηλαδή η τράπεζες πάντα παίρνανε 0,2€ ή €0,5 για πληρωμές ΔΕΗ, ΟΤΕ και όλα τα υπόλοιπα. Δίνουν το ταμείο τους για πληρωμές άλλων εταιρειών γιατί να το κάνουν τζάμπα; Η διαφορά είναι ότι προ κρίσης οι εταιρείες (π.χ. ΟΤΕ ή ΔΕΗ) αναλαμβάνανε το κόστος πάνω τους, μια και δε χρειαζόταν να έχουν ταμεία πολλά οι ίδιες ή υποκαταστήματα σε κάθε πόλη/χωριό. Απλώς την τελευταία δεκαετία δεν το αναλαμβάνουν οι περισσότερες και φαίνονται οι χρεώσεις στον πελάτη. Οι τράπεζες δεν άλλαξαν αυτό που εισπράττουν, οι ΔΕΚΟ αλλάξανε πολιτική σε αυτό το θέμα.

1 λεπτό πριν, velociraptoras είπε

πας ατμ και σου βγαζει μόνο 50ρικα, ειδικά επαρχία συμβαίνει συχνά, πληρωνεσαι μέσω τραπεζας αρα δε μπορείς να έχεις μετρητα. για πες πως θα πληρωσεις στο μινι μαρκετ αν ουτε το 50ρικο θέλει ουτε την κάρτα? εσυ εχεις λεφτόδεντρο που σου γεννάει ψιλά? εγω δεν εχω ουτε ειμαι επιτροπος σε καμα εκκλησια για να εχω πρόσβαση σε ψιλα, ουτε καν τραπεζα δε εχω στην περιοχή μου. πως ακριβως θα πληρωσω αφου το 50ρικο αλλά και το 20ρικο ειναι πρόβλημα και η κάρτα το ίδιο? 

Δηλαδή δε φτάνει που σου κάνει την υπερμέγιστη χάρη να σε εξυπηρετήσει, δεν έχεις καν ακριβώς το αντίτιμο; Και μάλιστα όχι σε πολύ ψιλά. Ούτε χοντρά, ούτε πολύ ψιλά, ούτε κάρτα.... και εννοείται αποκλείεται απόδειξη 🤣🤣🤣

(ελπίζω να μην το πάρει κανείς και τελείως σοβαρά, κάνουμε και λίγο χαβαλε, οκ?... )

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Καλά μην το λες, υπάρχουν πρατήρια που θα δουλεύουν 24/24 με βάρδια, αν δουνε πως υπάρχει καταναλωτικό κοινό για εκείνες τις ώρες. Παραμονή του πελάτη έξω και εξυπηρέτηση από ένα παραθυράκι, θα του φέρνει τα προϊόντα ο μαγαζάτορας, έτσι δεν θα υπάρχει κίνδυνος για κλέφτες ληστές και λοιπούς. 

ή αλλιως αυτόματοι πωλητές και problem solved

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

πας ατμ και σου βγαζει μόνο 50ρικα, ειδικά επαρχία συμβαίνει συχνά, πληρωνεσαι μέσω τραπεζας αρα δε μπορείς να έχεις μετρητα. για πες πως θα πληρωσεις στο μινι μαρκετ αν ουτε το 50ρικο θέλει ουτε την κάρτα? εσυ εχεις λεφτόδεντρο που σου γεννάει ψιλά? εγω δεν εχω ουτε ειμαι επιτροπος σε καμα εκκλησια για να εχω πρόσβαση σε ψιλα, ουτε καν τραπεζα δε εχω στην περιοχή μου. πως ακριβως θα πληρωσω αφου το 50ρικο αλλά και το 20ρικο ειναι πρόβλημα και η κάρτα το ίδιο? 

Στην   επαρχια  γνωριζονται   οι  περισσοτεροι  οποτε   πες  του  να  φτιαξει   δεφτερι...

Αντε   να  χαλασεις   ενα  η  και  δυο   πενηνταρικα...

Μετα   που  θα  βρεις   ψιλα  να   δωσεις?

Σε  λεφτοψιλοδεντρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tigergreg είπε

Γι  αυτο   τα   μισα   περιπτερα  της  αθηνας   αποσυρθηκαν....

Βεβαια   οταν  κλεισουν  ολα   τοτε  ολοι  θα   αναρωτιουνται   μεσανυχτα  τι  ωρα

ανοιγει   το  σ/μ   για  τσιγαρα...

τα περιπτερα αποσύρθηκαν για αλλους λόγους,το ιδιο συμβαινει και στην επαρχία. οι αδειες για περίπτερο δινονταν σε συγκεκριμένες κατηγορίες πχ αναπηρους πολέμου κλπ. οσο ζουσαν ακόμα κι αν είχαν παρει συνταξη μπορουσαν να νοικιαζουν το περίπτερο σε άλλους, οταν πεθαινει ο κατοχος της αδειας κλείνει και το περίπτερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...