Προς το περιεχόμενο

Ψιλικατζιδικο αρνειται να δεχθει καρτα για αγορα καπνου.


StamTheMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Οι τράπεζες πριν λίγα χρόνια με τις ανακεφαλαιοποιησεις ηταν για μια συγκεκριμένη περίοδο 3 /4 χρόνια κρατικές...μετά ήρθε η επόμενη κυβέρνηση κ αποφάσισε να δώσει το κρατικό ποσοστό οπότε έγιναν ιδιωτικές που δεν τις ακουμπά ούτε η ετε .

https://sputniknews.gr/20180713/tsigara-forologia-foroi-kapnos-2018-420053.html  

Εντάξει στο παραπάνω δεν αναφέρουν μπόνους πωλήσεων... 

https://newpost.gr/ellada/5c12550f56dccb7e13dc3a77/prostima-eos-15000-eyro-provlepei-to-sdoe-gia-to-kapelo-sta-tsigara λίγο π διάβασα για "καπέλο"αν κοψουν απόδειξη "παροχή υπηρεσιών" π.χ. 40cents είναι νόμιμοι  αφού το δέχτηκε ο πελατης... Το αν είναι προϊόν διατιμισης ο καπνός άγνωστο...

@panostza ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα του...για τα υπόλοιπα θεωρώ τα έγραψα αναλυτικα σε προηγ.ποστ με έξτρα edit...για pos όποιος επαγγελματίας δεν έχει κάτω από 1% κάτι δεν κάνει καλα.αρα κακώς το μαγαζί έκανε ιστορία σε έναν καλό πελάτη...

Υ.γ. η κλαψα είναι εθνικό σπορ...chill έχουμε σοβαρότερα προβληματα

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, velociraptoras είπε

συνηθως οταν βλέπουν καποιον εντελως αγνωστο και αποδειξη κόβουν και καρτα δέχονται. οταν βλέπουν τους συνηθισμένους πελάτες ή ατομα που κινουνται στην περιοχη και ξέρουν πανω κάτω με τι ασχολουνται κανουν μαγκιές. εμενα πχ αυτος που ειχε "χαλασμένο" πος αν και ηταν σε άλλη πόλη ηξερε περιπου με τι ασχολουμαι και τι κανω και ειχα ψωνίσει αρκετές φορές απο κει (τότε διδασκα στα ΙΕΚ)

*τι εννοείς να κάνει μηνυση μετά? σε ποιον θα κάνει μηνυση? οπως ειπες η διαδικασία ελεγχου ειναι αυτή, κανει καποιος καταγγελία και πανε και τσεκάρουν

Εαν έχεις κάνει ψευδή καταγγελία επώνυμη, ότι δηλαδή ο τάδε διαπράττει το ταδε που είναι παράνομο και μετά από έλεγχο δεν εντοπιστεί η παρανομία που δήλωσες ούτε κάτι άλλο, τότε μπορεί να σου κάνει μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση. 

2 ώρες πριν, geohack είπε

Μια χαρα τα διάβασα γιατι με ρωτάς? οσο για το άλλο εδω υπαρχει νομοθετικο κενο κακως δεν επιτρέπετε να το γράφει με ταμπέλα εξω απο το μαγαζί.

Ξαναλεω  καλο ειναι να μην τα θελουμε ολα δικα μας. Αλλο να μην δεχεται μονο στα τσιγαρα που μπαινει μεσα και ΑΛΛΟ να σου πει δεν δεχομαι καρτα για κανενα λογο..

Αν θες ελα Λευκαδα να σε παω σε μαγαζι πληροφορικης που οταν του πεις να πληρωσω με καρτα σου λεει "περνα εξω δεν πουλαω".

Και τώρα τι μας το παραθέτεις αυτό το επιχείρημα με τον ελληναρα που λέει περνά έξω δεν πουλάω; Να του πούμε και μπράβο και να χαρούμε το ελληναραδικο μεγαλείο; Αφού δεν βρέθηκε ένας να του κάνει καταγγελία και να τον ξεφτιλίσει στην τοπική κοινωνία και ευχαριστώ να λέει που υπάρχει ακόμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, velociraptoras είπε

ειχαμε 2 τραπεζες και κλείσανε, προσεχως κλεινει και ταχυδρομείο. αρχες του μηνα οταν βλέπω να περνα η χρηματαποστολή μετά από λίγο πάω και βγαζω 60 ή 80 για να εχω 20ευρα, αλλιως εχουν τελειωσει την ιδια μέρα καθως ολοι σχεδον αυτό κάνουν. 

παρανομο μπορει να είναι, πιστευω όμως οτι θα έπρεπε να ειναι νόμιμο καθώς δεν είναι παράλογο, στα ειδη με στανταρ τιμη να υπάρχει κι ενα κέρδος για το κατάστημα. εναλλακτικά να εχουν τα τσιγάρα 10-20 λεπτά περισσότερο αλλά αυτα τα χρηματα να μένουν στο μαγαζι που τα πουλάει. 

τι εννοείς? αφου τις πληρωμές των τσιγαρων τις εχουν πια υποχρεωτικά μεσω τραπεζικής συναλλαγης. 

Κανείς λάθος, μετρητά κ αν έχεις ίδια τράπεζα με μεταφορά χρημάτων(πάνω από 500€ μόνο κατάθεση).Με κάρτα(pos) δεν δέχονται,δεν έχουν καν pos όπως ξαναεγραψα .

Επίσης ότι κ να σ βάλουν παραπάνω είναι νόμιμο εάν σου το χτυπήσει στην απόδειξη στο κουμπί παροχής υπηρεσιών. Ακόμα κ τα κρουασάν που γράφουν πάνω 50λεπτα είναι προτεινόμενη λιανική τιμή. Άμα τώρα ο πωλητής κάνει συνεχώς μαλακίες είναι προκλητικος χρεώνει κτλ αλλάζεις μαγαζί μα γεμάτος είναι ο τόπος..

Επεξ/σία από xrist0s4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα εν προκειμενω ειναι η υποχρεωση πωλησης προϊοντων διατιμησης (καπνικα, τυπος, καρτες κινητης) με καρτα, οπου η επιχειρησαη δεν μπορει να ενσωματωσει το κοστος της τραπεζικης προμηθειας στο προϊον. Μιλαμε για πραγματα με μεσοσταθμικο μεικτο κερδος 3%, οπου η προμηθεια κινειται γυρω στο 1%, δηλαδη η τραπεζα τσεπωνει το 33% του μεικτου κερδους του καταστηματος!

Απο την αλλη, ο πελατης δεν ειναι ουτε υποχρεωμενος να το γνωριζει αυτο, ουτε επισης υποχρεωμενος ακομα κι αν το γνωριζει να συμμεριζεται το καταστημα, αυτο ειναι ουτως ή αλλως στις δυνατοτητες ή/και στον χαρακτηρα του καθενος.

Απο κει και περα, επειδη ο κλαδος ειναι ενα @@χανειο, κι ο καθενας κοιταει την παρτη του, προφανως δεν υπαρχει πεδιο διεκδικησης. 

Επομενως, καλα να παθουμε.

Εγω εξυπηρετω σε ολα, σε ολες τις περιπτωσεις, κι αν μου βγει και λιγο ξυνιλα, ε, συγχωρεστε με, αλλα το βρισκω τραγικο να πρεπει να εργαζομαι εγω για να βγαζει λεφτα η τραπεζα με ενα "μπιπ" (ηχητικο 😄 ).

Στο προκειμενο, κακως σου εκανε τοση μανουρα, κι εσυ κακως κατα τη γνωμη μου δεν ψωνισες συνολικα απο εκει, μιας και αποσο καταλαβαινω δεν υπηρχε διαφορα στις τιμες.

Παντως, εαν ο ψιλικατζης δεν θελει να σου δωσει καπνικα με καρτα, θα βρει χιλιους δυο τροπους και θα ειναι και νομιμοι. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι για καπνικά πάω μια φορά το μήνα στο ψιλικατζίδικο της γειτονιάς, παίρνω καπνούς, φιλτράκια και χαρτάκια μαζί και ένα καφεδάκι, βγαίνει ένα ποσό γύρω στα 30 ευρώ και πληρώνω ωραιότατα με καρτουλα οχι απλά χωρίς να γκρινιάξει κάνεις, ακούω κι ευχαριστώ φυσικά. Αφού θα τα έπαιρνα που θα τα έπαιρνα ούτως ή άλλως, το κάνω έτσι και είμαστε όλοι μια χαρά.

Υπάρχουν τρόποι, τώρα αν είναι ο ένας ή ο αλλος δύστροπος αυτό είναι άλλο θέμα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kontinos είπε

Το προβλημα εν προκειμενω ειναι η υποχρεωση πωλησης προϊοντων διατιμησης (καπνικα, τυπος, καρτες κινητης) με καρτα, οπου η επιχειρησαη δεν μπορει να ενσωματωσει το κοστος της τραπεζικης προμηθειας στο προϊον. Μιλαμε για πραγματα με μεσοσταθμικο μεικτο κερδος 3%, οπου η προμηθεια κινειται γυρω στο 1%, δηλαδη η τραπεζα τσεπωνει το 33% του μεικτου κερδους του καταστηματος!

Αυτο   ακριβως!

Και   για  να   συμπληρωσω   την   κατασταση   θα   πω   τι  συμβαινει   και  με   τα

εισιτηρια   ΟΑΣΑ   που   καποτε  τα  ειχαν  ολοι  προς   εξυπηρετηση  αλλα   τωρα

σχεδον  κανεις!

Εβγαλε   φιρμανι   πριν  μερικα   χρονια   ο  οασα   οτι   το   μικροτερο   ποσον

που   μπορει   να  εισπραξει  ειναι   3,000   ευρω!!!!

Μετα  νομιζω   το  εκανε   1500   χωρις   ναμαι   σιγουρος.

Για   σχεδον  μηδαμινο   κερδος   δηλαδη   να   σκλαβωσεις   3,000  ευρω!!!!

Δηλ   να   δωσεις   3,000  ευρω   και  σε  βαθος  εξαμηνου  να  παρεις  3,025   ευρω!!!

Μαμω   τις   επενδυσεις   λεμε....

Οπως   λεει  το   παλιο   ασμα..."καλυτερα  να   πουλαγα  καστανα  στις  φωφουδες"😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, kontinos είπε

Το προβλημα εν προκειμενω ειναι η υποχρεωση πωλησης προϊοντων διατιμησης (καπνικα, τυπος, καρτες κινητης) με καρτα, οπου η επιχειρησαη δεν μπορει να ενσωματωσει το κοστος της τραπεζικης προμηθειας στο προϊον. Μιλαμε για πραγματα με μεσοσταθμικο μεικτο κερδος 3%, οπου η προμηθεια κινειται γυρω στο 1%, δηλαδη η τραπεζα τσεπωνει το 33% του μεικτου κερδους του καταστηματος!

Απο την αλλη, ο πελατης δεν ειναι ουτε υποχρεωμενος να το γνωριζει αυτο, ουτε επισης υποχρεωμενος ακομα κι αν το γνωριζει να συμμεριζεται το καταστημα, αυτο ειναι ουτως ή αλλως στις δυνατοτητες ή/και στον χαρακτηρα του καθενος.

Απο κει και περα, επειδη ο κλαδος ειναι ενα @@χανειο, κι ο καθενας κοιταει την παρτη του, προφανως δεν υπαρχει πεδιο διεκδικησης. 

Επομενως, καλα να παθουμε.

Εγω εξυπηρετω σε ολα, σε ολες τις περιπτωσεις, κι αν μου βγει και λιγο ξυνιλα, ε, συγχωρεστε με, αλλα το βρισκω τραγικο να πρεπει να εργαζομαι εγω για να βγαζει λεφτα η τραπεζα με ενα "μπιπ" (ηχητικο 😄 ).

Στο προκειμενο, κακως σου εκανε τοση μανουρα, κι εσυ κακως κατα τη γνωμη μου δεν ψωνισες συνολικα απο εκει, μιας και αποσο καταλαβαινω δεν υπηρχε διαφορα στις τιμες.

Παντως, εαν ο ψιλικατζης δεν θελει να σου δωσει καπνικα με καρτα, θα βρει χιλιους δυο τροπους και θα ειναι και νομιμοι. 

 

Θα σταθώ μόνο στο bold:

Είναι μια υπηρεσία και πρέπει να πληρωθεί. Δεν είμαι με τις τράπεζες αλλά το καταλαβαίνω. Προμήθειες και πριν το 2006 που είπε ένας συμφορμήτης υπήρχαν και θα υπάρχουν. Και έχει γίνει πολύ φτηνό πλέον. Δεν θυμάμαι νούμερα ακριβώς αλλά ξεπερνούσε ετησίως το 1000άρικο μόλις αλλάξαμε σε €.  Είχαμε, πιό σωστά είχαν, pos στο μαγαζί πριν από το 1995 και για πολύ λίγους πελάτες. (μεγάλη ευκολία, τι στήσιμο για χαζοκαταθέσεις ή χαζοαναλήψεις κερμάτων είχαμε φάει...)

Σε πολλές τράπεζες του εξωτερικού για κάποιες συναλλαγές δεν έχει προμήθεια αλλά έχουν πάγιο τήρησης λογαριασμού.

Πάνε και χρόνια που τα συζητούσαμε με ένα φίλο, του χρέωναν 50-60 λίρες τον χρόνο (η τιμή ήταν με έκπτωση γιατί ήταν καλός πελάτης). Αν ήταν στην Ελλάδα ούτε τα μισά δεν θα πλήρωνε για τις κινήσεις που έκανε.

 

Λίγο off topic:

Η γκρίνια είναι δεδομένη στους ελεύθερους επαγγελματίες από την πρώτη στιγμή που ξεκινάνε. Λάθος ότι ο φ.π.α. περιλαμβάνεται στον τζίρος τους. Αναλαμβάνουν να τον εισπράξουν για λογαριασμό του κράτους. Και μάλιστα μέχρι την απόδοση τους, κάθε 3μηνο, είναι κεφάλαιο κίνησης σαν άτοκο δάνειο.

Θυμάμαι τον θείο μου που όσο είχε την επιχείρηση γκρίνιαζε για όλα και ειδικά για την θεία μου που ήταν στο δημόσιο. Αλλά όταν πήγαινα να τον βοηθήσω σε κάποια κλεισίματα έβλεπα και παραδεχόταν την αλήθεια. Όταν δε πήραν σύνταξη πάλι γκρίνια. Γιατί η θεία σου παίρνει 15% περισσότερα (διπλές εισφορές βέβαια); Ε του θύμιζα τις ετήσεις απολαβές του και τις καταθέσεις που είχε από την επιχείρηση και σταματούσε. 

Ίδιες σπουδές ο θείος και η θεία, απλώς ο πρώτος ήταν τυχερός και συνέχισε το μαγαζί του παππού, χωρίς μεγάλο ρίσκο. Μετά μπήκε με εξετάσεις και η θεία στο δημόσιο και ένοιθε καλύτερα να ανοιχθεί.

Καλά όταν ήμουν μικρός καθόμουν στην ταμειακή και όοοοοταν έκοβε αποδείξεις τις πατούσα εγώ. Ε μια φορά πάτησα αντί για 10€, 100€ (πολλαπλάσιο το ημερήσιο ταμείο) . Χαμός και πως θα το δικαιολογήσω εγώ αυτό και τι θα κάνω (προφανώς δεν ήταν προς εμένα ο χαμός). Ε αφού έσπασε το κεφάλι του βρήκε γνωστό που την ήθελε και την πούλησε (του πλήρωσε το φπα ο άλλος).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα να ρωτησεις ελευθερο επαγγελματια στην Ελλαδα πως πανε οι δουλειες και να σου πει καλα,δε παιζει ποτε.

Και βλεπεις τους ιδιους να χαλανε τα "μαυρα" χιλιαρικα με το κουβα.Το εβλεπα και εκει που δουλευα για κανα χρονο.

Προφανως δε συμβαινει σε ολους,δε πανε ολοι καλα,αλλα η γκρινια παντα θα υπαρχει και τις περισσοτερες φορες,απλα για να υπαρχει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tigergreg είπε

Αυτο   ακριβως!

Και   για  να   συμπληρωσω   την   κατασταση   θα   πω   τι  συμβαινει   και  με   τα

εισιτηρια   ΟΑΣΑ   που   καποτε  τα  ειχαν  ολοι  προς   εξυπηρετηση  αλλα   τωρα

σχεδον  κανεις!

Εβγαλε   φιρμανι   πριν  μερικα   χρονια   ο  οασα   οτι   το   μικροτερο   ποσον

που   μπορει   να  εισπραξει  ειναι   3,000   ευρω!!!!

Μετα  νομιζω   το  εκανε   1500   χωρις   ναμαι   σιγουρος.

Για   σχεδον  μηδαμινο   κερδος   δηλαδη   να   σκλαβωσεις   3,000  ευρω!!!!

Δηλ   να   δωσεις   3,000  ευρω   και  σε  βαθος  εξαμηνου  να  παρεις  3,025   ευρω!!!

Μαμω   τις   επενδυσεις   λεμε....

Οπως   λεει  το   παλιο   ασμα..."καλυτερα  να   πουλαγα  καστανα  στις  φωφουδες"😂

Ούτε στη Θεσσαλονίκη πουλάνε εισητηρια τα περισσότερα ψιλικατζιδικα

Είναι για κλάματα η κατάσταση

Γιατί δεν απελευθέρωνουν την αγορά?? Να πουλας όσο γουστάρεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@filarhos "Ειναι μια υπηρεσια και πρεπει να πληρωθει".

Στην ουσια αυτου δεν διαφωνω.

Αλλα κανονικα ειναι μια υπηρεσια που μια επιχειρηση επιλεγει, δεν της την επιβαλουν, οπως συνεβη εδω.

Επισης κανονικα, σε ολες τις επιχειρησεις ειναι μια υπηρεσια που ενσωματωνεται στο τελικο κοστος, κατι που παλι δεν μπορει να συμβαινει εδω.

Μην δικαιολογουμε τα αδικαιολογητα με ασχετα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, kontinos είπε

@filarhos "Ειναι μια υπηρεσια και πρεπει να πληρωθει".

Στην ουσια αυτου δεν διαφωνω.

Αλλα κανονικα ειναι μια υπηρεσια που μια επιχειρηση επιλεγει, δεν της την επιβαλουν, οπως συνεβη εδω.

Επισης κανονικα, σε ολες τις επιχειρησεις ειναι μια υπηρεσια που ενσωματωνεται στο τελικο κοστος, κατι που παλι δεν μπορει να συμβαινει εδω.

Μην δικαιολογουμε τα αδικαιολογητα με ασχετα πραγματα.

Το ότι επιβλήθηκε δεν σημαίνει ότι δεν θα χρεωθεί.

Να ζητάς να μην χρεωθεί εφόσον την χρησιμοποιείς είναι παράλογο. Να ζητήσεις να την πληρώσει το κράτος που την επέβαλε είναι πιο λογικό.

 

Υ.Γ. Το τι έχω ακούσει από φίλους και συγγενείς με ίδιο αντικείμενο δεν λέγεται. Εκεί ισχύει το ότι δικαιλογούν τα αδικαιολόγητα. Αλλά επειδή κατά καιρούς με συμβουλεύονται "ξέρω" και τους απαντάω για την δική τους περίπτωση. Κάποια στιγμή μου έλεγε φίλος, που έχει το ίδιο εισόδημα με την γυναίκα μου, για τις εισφορές του ότι είναι υπερβολικές. Όταν του έδειξα τις εισφορές της γυναίκας μου με τα σκάρτα 10 καθαρά και τα συγκρίναμε με τα 5 που δηλώνει και τα άλλα 20 που δεν δηλώνει (να θυμήσω ότι τα ήξερα γιατί αυτός ο ίδιος μου τα λέει) δεν ξαναμίλησε.

 

Δεν έχω κανένα σκοπό προσωπικής επίθεσης και όποιος θέλει να βρεθούμε να πούμε αλήθειες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kontinos είπε

Το προβλημα εν προκειμενω ειναι η υποχρεωση πωλησης προϊοντων διατιμησης (καπνικα, τυπος, καρτες κινητης) με καρτα,

 

Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει διατίμηση.

Αν τα τσιγάρα πωλούνταν ελευθερα σε ότι τιμή γούσταρε ο καθένας σε όποιον θέλει να πεθάνει λίγο γρηγορότερα δε θα υπήρχε κανένα απολύτως πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Xejolontas είπε

Γιατί δεν απελευθέρωνουν την αγορά?? Να πουλας όσο γουστάρεις

Επειδή αν την απελευθερώσουν θα φτάσει το εισιτήριο 5 ευρώ. Έτσι έγινε και με τα μη-συνταγογραφούμενα φάρμακα που τα απελευθέρωσαν και αμέσως εκτινάχθηκαν οι τιμές τους. Αυτό που "ο ανταγωνισμός ρίχνει τις τιμές" συμβαίνει μόνο σε μη απολύτως απαραίτητα είδη και πάλι μόνο στη θεωρία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Επειδή αν την απελευθερώσουν θα φτάσει το εισιτήριο 5 ευρώ. Έτσι έγινε και με τα μη-συνταγογραφούμενα φάρμακα που τα απελευθέρωσαν και αμέσως εκτινάχθηκαν οι τιμές τους. Αυτό που "ο ανταγωνισμός ρίχνει τις τιμές" συμβαίνει μόνο σε μη απολύτως απαραίτητα είδη και πάλι μόνο στη θεωρία.

Γιατί θα φτάσει το ειητήριο 5 ευρώ;

Ας το πουλάει το περίπτρερο 10 ευρώ και ξερω γω τα μηανήματα ή ίδια η εταιρεία (πχ ΜΕΤΡΟ, ΟΑΣΑ/ΟΑΣΘ κλπ) 1.20 και άσε τους περιπτεράδες να τα κάνουν βεντάλια.

έχεις τώτα Χ σημεία πώλησης που τα πουλάνε 1.20.

Αν επιτρέψεις σε άλλα Υ να τα πουλάνε έστω 5 ... σε τι θα "χαλάσει" τον επιβάτη να έχει Χ με 1.20 και Υ με 5 ? Τι είχε τι έχασε;

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχουμε ξεφύγει λίγο απο το θέμα.

Πιστεύω όλα είναι θέμα συμπεριφοράς. Αν η τύπισσα έλεγε ότι "συγνώμη, δεν μπορώ να το δεχτώ διότι δεν βγάζω κέρδος, αν θες πάρε κάτι ακόμα" δεν θα το συζητούσαμε. Το θέμα είναι ότι φέρθηκε απαίσια και έκανε σαν σπαστική, παρόλο που μετά ο φίλος αγόρασε και το έξτρα προϊόν.

Υπάρχουν κ αλλού μικρομάγαζα που μπορούμε να βοηθήσουμε. Και εμείς που πάμε να αγοράσουμε, δεν είμαστε πλούσιοι και μας αρέσει να πετάμε 2-3 ευρώ για το τίποτα κάθε μέρα.

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...