Προς το περιεχόμενο

Ψιλικατζιδικο αρνειται να δεχθει καρτα για αγορα καπνου.


StamTheMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, onelonelystar είπε

Επειδή έχουμε ξεφύγει λίγο απο το θέμα.

Πιστεύω όλα είναι θέμα συμπεριφοράς. Αν η τύπισσα έλεγε ότι "συγνώμη, δεν μπορώ να το δεχτώ διότι δεν βγάζω κέρδος, αν θες πάρε κάτι ακόμα" δεν θα το συζητούσαμε. Το θέμα είναι ότι φέρθηκε απαίσια και έκανε σαν σπαστική, παρόλο που μετά ο φίλος αγόρασε και το έξτρα προϊόν.

Υπάρχουν κ αλλού μικρομάγαζα που μπορούμε να βοηθήσουμε. Και εμείς που πάμε να αγοράσουμε, δεν είμαστε πλούσιοι και μας αρέσει να πετάμε 2-3 ευρώ για το τίποτα κάθε μέρα.

Θεωρητικά, όσο περισσότερο "δεν είμαστε πλούσιοι και μας αρέσει να πετάμε 2-3 ευρώ" τόσο περισσότερο θα έπρεπε να επιθυμείς το μικρότερο δυνατό κόστος για το μαγαζί που πας συχνά και αγοράζεις καθώς μοιραία τουλάχιστον κάποια από αυτή την οιονομια θα έρθει σε εσένα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

είπα να "πετάμε λεφτά για το τίποτα", δηλ να δίνουμε λεφτά χωρίς νόημα ή για πράγματα που δεν χρειαζόμαστε.

Επεξ/σία από onelonelystar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, onelonelystar είπε

είπα να "πετάμε λεφτά για το τίποτα", δηλ να δίνουμε λεφτά χωρίς νόημα ή για πράγματα που δεν χρειαζόμαστε.

Τι "νόημα" παίρνεις επιλέγοντας να τη "σπάσεις" στη ψιλικατζτού πληρώνοντας με κάρτα όταν ξέρεις ότι μπορεί να της προκαλείς ζημιά.

Θα μπορούσε να πει κανείς ότι το να βάζεις πάνω από τη ζημιά του διπλανού σου (αφού μιλάμε για ψιλικατζίδικο της γειτονιάς) την όποια ευκολία μπορεί να σου προσφέρει η κάρτα στο να μη κουβαλάς ένα 10 ευρω στο πορτοφόλι είναι εξ ίσου σημαντικό πρόβλημα συμπεριφοράς όταν μάλιστα όπως περιγράφει ο TS γίνεται τόσο "παιδιάστικα" (ως και "απαίσια")

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν μέσω πανδημίας, η πληρωμή με κάρτα έπρεπε να είναι υποχρεωτική. Είτε έχουν μεγάλη χασούρα, είτε όχι. Οι συναλλαγές με χρήμα, χέρι-χέρι μόνο κακό μπορούν να κάνουν πλέον.

Μου την σπάνε άπειρα τα καταστήματα που έχουν το POS κάτω απο το τραπεζι τους και πρέπει να τους δώσεις την κάρτα για να την περάσουν ανέπαφα.

Τραβήξτε ενα καλώδιο να κάνουμε δουλειά μας με ασφάλεια. Ούτε είναι ασφαλές να δίνω την κάρτα χέρι-χέρι, ούτε να την παιρνει το κατάστημα και να κάνει οτι κάνει κάτω απο το τραπέζι (με κίνδυνο να βγάζει φωτογραφίες την κάρτα).

Προσωπικά εχω κρύψει με ενα αυτοκόλλητο χαρτάκι τον 3ψηφιο κωδικό πίσω απο την κάρτα για αυτές τις περιπτώσεις. Αλλά μου έρχεται πολλές φορές να σηκωθώ και να φύγω χωρίς να ψωνίσω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, DrLo είπε

Τι "νόημα" παίρνεις επιλέγοντας να τη "σπάσεις" στη ψιλικατζτού πληρώνοντας με κάρτα όταν ξέρεις ότι μπορεί να της προκαλείς ζημιά.

ειπα εγώ κάτι τέτοιο??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2021 στις 11:03 ΠΜ, NotebookFreak είπε

Πάντως παρατηρώ οτι αν δεν έχετε ιδέα απο επιχείρηση ή έστω ενός μικρού μαγαζιού είναι ευκολο να κράζουμε τον μαγαζάτορα...
Οταν εχεις μια κυβέρνηση που προσπαθεί με νυχια και με δόντια να στα πάρει απο προμήθειες τραπεζών ,προμήθειες pos φόρους αρχίδια μιδια ,λογικό ειναι να δυσκολευεται οποιοσδήποτε μικρομεσαίος...
Το οτι όλοι συνηθίσαμε με καρτούλα κλπ κάνετε λάθος...δεν συνηθίσαμε σας στο επέβαλε η εκάστοτε εταιρεία που πιάσατε θεσούλα με 1-2 ή και 3 μεταπτυχιακά)Οποτε όταν είσαι μέρος του γραναζιού σε μια πολυεθνική και σου φταίει το ψιλικατζίδικο της γειτονιάς που δεν δέχεται κάρτα(καλα κανει ,αν κ δν θα αντέξει κ για πολυ) και μάλιστα κάνεις λόγο και για καταγγελία ,τότε λυπάμαι φίλε..Να συνεχίσεις να ψωνίζεις απο μεγάλα πολυκαταστήματα μόνο με κάρτα και να μην πας ποτε ξανα σε περίπτερο η σε καποια μικρη επιχείρηση ,,,μακριά φίλε Λυπάμαι για τη ταλαιπωρία που έζησες..
ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ οχι για σένα ,αλλά για όλους εσάς τους εξελιγμένους πολίτες αυτής της χώρας που μόνο να κράζει ξέρει ...ΑΑΑ κ που σαι το πρόβλημα προφανώς δεν είναι της κυβέρνησης..ΣΥΣΤΗΜΑ ΛΕΓΕΤΑΙ και αν εσένα δεν σε νοιάζει που το υπηρετείς ,ασε την ψιλικατζου να ξυνίζει με όλα της τα δικια..ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 

Να σου πω ένα μυστικό, αλλά μη θυμώσεις: Ειδικά για μαγαζιά τύπου μίνι μάρκετ, μέχρι την κρίση ΔΕΝ ήξεραν πώς βγαίνουν τα λεφτά. Και οι ιδιοκτήτες τους μόνο "επιχειρηματίες" δεν ήταν.


Κακομαθημένοι εμποράκοι ήταν που μάζευαν εύκολο και άκοπο χρήμα. Με την κρίση ξεγυμνώθηκε το μεγαλύτερο ποσοστό του ελληνικού... "επιχειρείν", που φυσικά μόνο επιχειρείν δεν ήταν. Αυτό δεν σημαίνει φυσικά ότι πρέπει να κλείσουν ή να υποφέρουν ή οτιδήποτε άλλο. Κανένας άνθρωπος δεν το αξίζει αυτό, πόσο μάλλον όταν την κρίση δεν την πλήρωσε κανένας μα κανένας άλλος παρά μόνο η μικρομεσαία τάξη. Απλά μην το πάμε στο άλλο άκρο. Τέτοιου τύπου μαγαζιά έχουν τις ρίζες τους βαθιά στην "παλιά" νοοτροπία, του "θα ανοίξω ένα μαγαζάκι και θα έρχονται τα λεφτά". Δεν πάει όμως (πλέον) έτσι. Αν δεν έχεις τη στοιχειώδη λογική να καταλάβεις ότι ακόμα και με μηδέν κέρδος σε μία πώληση θα κρατήσεις τον πελάτη και για επόμενες πωλήσεις που θα σου φέρουν κέρδος, θα αποφύγεις το να σε κακολογήσει κτλ κτλ, ε κάτι δεν  κάνεις κι εσύ καλά. Και στην τελική, αν ΠΡΕΠΕΙ να αρνηθείς, κάντο με πολύ σωστό και ευγενικό τρόπο.

Προσωπικά σε τέτοιου είδους μαγαζιά προσπαθώ να πληρώνω με μετρητά και όταν δεν έχω σχεδόν ζητάω συγγνώμη, από σεβασμό σε αυτό που περιγράφεις. Αλλά δεν θα τους θεωρήσω και ήρωες της καθημερινότητας, αυτό είναι το άλλο άκρο.

(Όσο για κάτι τοποθετήσεις που διάβασα τύπου "δεν με αφορά", "έχω το δικαίωμα να πληρώνω όπως θέλω", δεν με συμφωνώ καθόλου με το υφάκι. Τις θεωρώ τσάμπα μαγκιά)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλα αν ο καπνος κανει 5 ευρω και δεν εχει κερδος, και ντε και καλα θες να το παρεις, πες του να χρεωσει 5,10 ευρω και τσουπ, εκανες την δουλεια σου.

Επεξ/σία από DTsuras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/7/2021 στις 5:15 ΜΜ, AristidisZ είπε

έτσι ακριβώς 

το POS θα έπρεπε να αντιμετωπίζεται όπως η ταμειακή μηχανή για μια επιχείρηση, έχει ένα κόστος αγοράς, και άντε πες ένα κόστος συντήρησης 

δε μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει η τράπεζα να έχει μερίδιο από τον τζίρο της κάθε επιχείρησης...

Γιατί χρησιμοποιείς το δίκτυο και τις υπηρεσίες της. Για να δουλέψει το μηχανάκι χρειάζεται η υποδομή που σου παρέχει. Το τι ποσό είναι λογικό και τι όχι μεγάλη κουβέντα. Δεν υποστηρίζω τις τράπεζες, το αντίθετο αλλά σε αυτό είναι λογικό η επιχείρηση να χρεώνεται ένα κόστος λειτουργίας.

 

Στο θέμα του ψιλικατζίδικου τώρα εγώ θα πω ας αφήσουμε τις μαγκιές και τα μαλώματα με ανθρώπους που δουλεύουν 12ωρα για να βγάλουν μισό μεροκάματο 7 μέρες την εβδομάδα, δεν είναι αυτοί το πρόβλημα αλλά  ότι στην Ελλάδα το κράτος με το έτσι θέλω αναγκάζει τους επιχειρηματίες να δέχονται κάρτες χωρίς να τους δίνει την δυνατότητα να μετακυλούν το κόστος του POS στον καταναλωτή ειδικά για τα προϊόντα που έχουν διατίμηση. 

Επεξ/σία από gakost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, apos είπε

Να σου πω ένα μυστικό, αλλά μη θυμώσεις: Ειδικά για μαγαζιά τύπου μίνι μάρκετ, μέχρι την κρίση ΔΕΝ ήξεραν πώς βγαίνουν τα λεφτά. Και οι ιδιοκτήτες τους μόνο "επιχειρηματίες" δεν ήταν.


Κακομαθημένοι εμποράκοι ήταν που μάζευαν εύκολο και άκοπο χρήμα. Με την κρίση ξεγυμνώθηκε το μεγαλύτερο ποσοστό του ελληνικού... "επιχειρείν", που φυσικά μόνο επιχειρείν δεν ήταν. Αυτό δεν σημαίνει φυσικά ότι πρέπει να κλείσουν ή να υποφέρουν ή οτιδήποτε άλλο. Κανένας άνθρωπος δεν το αξίζει αυτό, πόσο μάλλον όταν την κρίση δεν την πλήρωσε κανένας μα κανένας άλλος παρά μόνο η μικρομεσαία τάξη. Απλά μην το πάμε στο άλλο άκρο. Τέτοιου τύπου μαγαζιά έχουν τις ρίζες τους βαθιά στην "παλιά" νοοτροπία, του "θα ανοίξω ένα μαγαζάκι και θα έρχονται τα λεφτά". Δεν πάει όμως (πλέον) έτσι. Αν δεν έχεις τη στοιχειώδη λογική να καταλάβεις ότι ακόμα και με μηδέν κέρδος σε μία πώληση θα κρατήσεις τον πελάτη και για επόμενες πωλήσεις που θα σου φέρουν κέρδος, θα αποφύγεις το να σε κακολογήσει κτλ κτλ, ε κάτι δεν  κάνεις κι εσύ καλά. Και στην τελική, αν ΠΡΕΠΕΙ να αρνηθείς, κάντο με πολύ σωστό και ευγενικό τρόπο.

Προσωπικά σε τέτοιου είδους μαγαζιά προσπαθώ να πληρώνω με μετρητά και όταν δεν έχω σχεδόν ζητάω συγγνώμη, από σεβασμό σε αυτό που περιγράφεις. Αλλά δεν θα τους θεωρήσω και ήρωες της καθημερινότητας, αυτό είναι το άλλο άκρο.

(Όσο για κάτι τοποθετήσεις που διάβασα τύπου "δεν με αφορά", "έχω το δικαίωμα να πληρώνω όπως θέλω", δεν με συμφωνώ καθόλου με το υφάκι. Τις θεωρώ τσάμπα μαγκιά)

Και γιατί παρακαλώ είναι τζάμπα μαγκιά; Θα μου στερήσει κάποιος το δικαίωμα να πληρώνω όπως θέλω επειδή δεν τον συμφέρει; Τα παράπονα του στο κράτος, αυτό μας υποχρέωσε στην χρήση της κάρτας. Όσο ξεβολευεται ο άλλος, άλλο τόσο έχουμε ξεβολευτει και εμείς, δεν θα είμαστε καλά μόνο στις χαρές και στα εύκολα αλλά και στα δύσκολα, τι θα πει εργάζεται 10 και ώρες για να κρατήσει το μαγαζί; Και ο μέσος μισθωτος του ιδιωτικού τομέα τόσο εργάζεται, μην πω και περισσότερο για μια μικρή μερίδα που υπερβαίνει στην πράξη και το 12ωρο. Γιατί κανένας άνθρωπος δεν αξίζει να ταλαιπωρειται; Κάποιοι το αξίζουν, δεν μπορείς να ξέρεις τον καθέναν. Και εννοείται πως όλες αυτές οι λεπτομέρειες περί κερδών προμηθειών διαδικασιών νόμων τραπεζών φορολογικών και νομικών θεμάτων της επιχείρησης, δεν αφορούν σε καμία περοπτωση τον πελάτη που θέλει να πάει να αγοράσει κατι με την κάρτα του. Αλλιώς με την ίδια λογική και τον άλλον τον αφορά όταν δεν έχουμε όρεξη να τρέχουμε για να χαλάσουμε τα 50ρικα του ΑΤΜ να βγάλουμε ψηλά για να έχουμε να δώσουμε στον κάθε μαγαζάτορα που γκρινιαζει, να κοιτάμε τι θα ξοδέψουμε από τα μετρητα και πως ώστε να μας μείνουν ψηλά όταν θα χρειαστεί να πάμε στο τοπικό μίνι μάρκετ και να μην τρέχουμε κάθε φορά στα super market να χαλάμε και βενζίνη, και αυτά φυσικά στην πόλη, διότι στην επαρχία και στο χωριό που δεν υπάρχουν πολλά μαγαζιά για να χαλάσεις μετρητο και ο μαγαζάτορας θα σου κάνει μαγκιές όταν δει κάρτα εκεί είναι ακόμα χειρότερα, η μήπως θα νιαστεί η κάθε γριά με απαλλαγή συλλογής αποδείξεων πάνω από τα 60ετη πως θα καλύψουμε το αφορολόγητο και θα τιμωρούμαι με πρόστιμο για τις βλακειες που αποφασίζει το ελληνικό κράτος; Ας μην γράφουμε λοιπόν ότι μας κατεβαίνει. Δεν μπορείτε να αφήσετε πελάτες να πληρωνουν με καρτα; Δεν μπορείτε να τηρησετε την νομοθεσία; Δεν μπορείτε να βρείτε μια λύση στα προβλήματα πάρα μονο ο άλλος να σας κατανοήσει με το στανιο; Ε κλείστε τα τότε. Πολλοί έκλεισαν, και θα κλείσουν κι άλλοι. Θα βρεθεί ένας άλλος να επενδύσει και να κάνει αυτά που πρέπει. 

Επεξ/σία από giorgoskouro
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αστείο πάντως να μην χρησιμοποιείς μετρητά και να αναγκάζεσαι να βγάλεις για να αγοράσεις καπνό. Αν ειναι κοντά σου κάποιο μικρό μαγαζί. Πάντως υπάρχουν και άλλα αλυσίδες που δεν έχουν κανένα θέμα αλλά και περίπτερα που έχουν κιόλας το pos έξω για συναλλαγές. 

Πάντως θα λυνοταν το θέμα αν έβαζαν τα τσιγάρα στα σουπερ μάρκετ όπως στο UK. Να τελειώνουμε με αυτή την ιστορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, apos είπε

Να σου πω ένα μυστικό, αλλά μη θυμώσεις: Ειδικά για μαγαζιά τύπου μίνι μάρκετ, μέχρι την κρίση ΔΕΝ ήξεραν πώς βγαίνουν τα λεφτά. Και οι ιδιοκτήτες τους μόνο "επιχειρηματίες" δεν ήταν.

Όχι μόνο αυτοί, αλλά και οι πωλητές των εταιριών που μπαίνουν μέσα στα μαγαζιά (και όχι μόνο των μικρών). Ακόμα και τώρα αν πας να ρωτήσεις είτε τον επιχειρηματία είτε τον πωλητή, πως υπολογίζεις το ΦΠΑ, τι διαφορά έχει το περιθώριο κέρδους απ'το markup, γιατί δε σε ενδιαφέρει ο ΦΠΑ στην τιμή του προιόντος και πόσα άλλα ακόμα, θα απογοητευθείς.

Το δεν ξέρουν τι βγάζουν ισχύει ακόμα, αλλά όχι με τη συνηθισμένη έννοια :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, giorgoskouro είπε

Και γιατί παρακαλώ είναι τζάμπα μαγκιά; Θα μου στερήσει κάποιος το δικαίωμα να πληρώνω όπως θέλω επειδή δεν τον συμφέρει; Τα παράπονα του στο κράτος, αυτό μας υποχρέωσε στην χρήση της κάρτας. Όσο ξεβολευεται ο άλλος, άλλο τόσο έχουμε ξεβολευτει και εμείς, δεν θα είμαστε καλά μόνο στις χαρές και στα εύκολα αλλά και στα δύσκολα, τι θα πει εργάζεται 10 και ώρες για να κρατήσει το μαγαζί; Και ο μέσος μισθωτος του ιδιωτικού τομέα τόσο εργάζεται, μην πω και περισσότερο για μια μικρή μερίδα που υπερβαίνει στην πράξη και το 12ωρο. Γιατί κανένας άνθρωπος δεν αξίζει να ταλαιπωρειται; Κάποιοι το αξίζουν, δεν μπορείς να ξέρεις τον καθέναν. Και εννοείται πως όλες αυτές οι λεπτομέρειες περί κερδών προμηθειών διαδικασιών νόμων τραπεζών φορολογικών και νομικών θεμάτων της επιχείρησης, δεν αφορούν σε καμία περοπτωση τον πελάτη που θέλει να πάει να αγοράσει κατι με την κάρτα του. Αλλιώς με την ίδια λογική και τον άλλον τον αφορά όταν δεν έχουμε όρεξη να τρέχουμε για να χαλάσουμε τα 50ρικα του ΑΤΜ να βγάλουμε ψηλά για να έχουμε να δώσουμε στον κάθε μαγαζάτορα που γκρινιαζει, να κοιτάμε τι θα ξοδέψουμε από τα μετρητα και πως ώστε να μας μείνουν ψηλά όταν θα χρειαστεί να πάμε στο τοπικό μίνι μάρκετ και να μην τρέχουμε κάθε φορά στα super market να χαλάμε και βενζίνη, και αυτά φυσικά στην πόλη, διότι στην επαρχία και στο χωριό που δεν υπάρχουν πολλά μαγαζιά για να χαλάσεις μετρητο και ο μαγαζάτορας θα σου κάνει μαγκιές όταν δει κάρτα εκεί είναι ακόμα χειρότερα, η μήπως θα νιαστεί η κάθε γριά με απαλλαγή συλλογής αποδείξεων πάνω από τα 60ετη πως θα καλύψουμε το αφορολόγητο και θα τιμωρούμαι με πρόστιμο για τις βλακειες που αποφασίζει το ελληνικό κράτος; Ας μην γράφουμε λοιπόν ότι μας κατεβαίνει. Δεν μπορείτε να αφήσετε πελάτες να πληρωνουν με καρτα; Δεν μπορείτε να τηρησετε την νομοθεσία; Δεν μπορείτε να βρείτε μια λύση στα προβλήματα πάρα μονο ο άλλος να σας κατανοήσει με το στανιο; Ε κλείστε τα τότε. Πολλοί έκλεισαν, και θα κλείσουν κι άλλοι. Θα βρεθεί ένας άλλος να επενδύσει και να κάνει αυτά που πρέπει. 

Το έγραψα με αφορμή απάντηση άλλου παιδιού, αλλά από ό,τι φαίνεται από την απάντησή σου, σκέφτονται πολλοί έτσι.
Καταλαβαίνω από αυτά που έγραψες ότι δεν μπήκες στον κόπο να καταλάβεις το πνεύμα των λεγομένων μου. Επίσης, κάνεις παράθεση σε κείμενό μου και τα μισά στα οποία "απαντάς" έχουν γραφτεί από άλλους, όχι από εμένα. Κανένα θέμα, αλλά δεν έχει νόημα η κουβέντα υπό αυτές τις συνθήκες. Θα πω μόνο ότι η "τσάμπα μαγκιά" έχει να κάνει με το ύφος "είμαι πελάτης και δεν με νοιάζει τίποτα να πούμε γιατί πλερώ". Μπορεί και πάλι να επιμείνεις στο να πληρώσεις με κάρτα, αλλά να έχεις άλλο υφάκι. Κάτι ανάλογο με το υφάκι του μαγαζάτορα που δεν θέλει να πληρωθεί με κάρτα, δηλαδή (αυτό το έγραψα εγώ, στην περίπτωση που θέλεις να κάνεις τον κόπο να τα τακτοποιήσεις στο κεφάλι σου). Αλλά όλοι γινόμαστε (τσάμπα) μάγκες επειδή πλερώ μια κοακόα.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, vagstef είπε

Πάντως θα λυνοταν το θέμα αν έβαζαν τα τσιγάρα στα σουπερ μάρκετ όπως στο UK. Να τελειώνουμε με αυτή την ιστορία

Ο Μασουτης πουλάει αρκετές μάρκες. 

1 ώρα πριν, DTsuras είπε

Απλα αν ο καπνος κανει 5 ευρω και δεν εχει κερδος, και ντε και καλα θες να το παρεις, πες του να χρεωσει 5,10 ευρω και τσουπ, εκανες την δουλεια σου.

Αν δεν βγάζει κέρδος από ένα προϊόν ας μην το έχει προς πώληση τότε. 

Απλά με το κοντό μυαλο που έχουν μερικοί,δεν καταλαβαίνουν ότι αυτός που θα πάρει τσιγάρα, θα πάρει και πολλές φορές και διάφορα άλλα πράγματα, μπορεί όχι κάθε φορά αλλά θα γίνει.Ακομα και αν ένας δεν το κάνει, θα το κάνουν άλλοι. 

Και ξανά όλα είναι θέμα συμπεριφοράς και ειλικρίνειας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, giorgoskouro said:

Και γιατί παρακαλώ είναι τζάμπα μαγκιά; Θα μου στερήσει κάποιος το δικαίωμα να πληρώνω όπως θέλω επειδή δεν τον συμφέρει; Τα παράπονα του στο κράτος, αυτό μας υποχρέωσε στην χρήση της κάρτας. Όσο ξεβολευεται ο άλλος, άλλο τόσο έχουμε ξεβολευτει και εμείς, δεν θα είμαστε καλά μόνο στις χαρές και στα εύκολα αλλά και στα δύσκολα, τι θα πει εργάζεται 10 και ώρες για να κρατήσει το μαγαζί; Και ο μέσος μισθωτος του ιδιωτικού τομέα τόσο εργάζεται, μην πω και περισσότερο για μια μικρή μερίδα που υπερβαίνει στην πράξη και το 12ωρο. Γιατί κανένας άνθρωπος δεν αξίζει να ταλαιπωρειται; Κάποιοι το αξίζουν, δεν μπορείς να ξέρεις τον καθέναν. Και εννοείται πως όλες αυτές οι λεπτομέρειες περί κερδών προμηθειών διαδικασιών νόμων τραπεζών φορολογικών και νομικών θεμάτων της επιχείρησης, δεν αφορούν σε καμία περοπτωση τον πελάτη που θέλει να πάει να αγοράσει κατι με την κάρτα του. Αλλιώς με την ίδια λογική και τον άλλον τον αφορά όταν δεν έχουμε όρεξη να τρέχουμε για να χαλάσουμε τα 50ρικα του ΑΤΜ να βγάλουμε ψηλά για να έχουμε να δώσουμε στον κάθε μαγαζάτορα που γκρινιαζει, να κοιτάμε τι θα ξοδέψουμε από τα μετρητα και πως ώστε να μας μείνουν ψηλά όταν θα χρειαστεί να πάμε στο τοπικό μίνι μάρκετ και να μην τρέχουμε κάθε φορά στα super market να χαλάμε και βενζίνη, και αυτά φυσικά στην πόλη, διότι στην επαρχία και στο χωριό που δεν υπάρχουν πολλά μαγαζιά για να χαλάσεις μετρητο και ο μαγαζάτορας θα σου κάνει μαγκιές όταν δει κάρτα εκεί είναι ακόμα χειρότερα, η μήπως θα νιαστεί η κάθε γριά με απαλλαγή συλλογής αποδείξεων πάνω από τα 60ετη πως θα καλύψουμε το αφορολόγητο και θα τιμωρούμαι με πρόστιμο για τις βλακειες που αποφασίζει το ελληνικό κράτος; Ας μην γράφουμε λοιπόν ότι μας κατεβαίνει. Δεν μπορείτε να αφήσετε πελάτες να πληρωνουν με καρτα; Δεν μπορείτε να τηρησετε την νομοθεσία; Δεν μπορείτε να βρείτε μια λύση στα προβλήματα πάρα μονο ο άλλος να σας κατανοήσει με το στανιο; Ε κλείστε τα τότε. Πολλοί έκλεισαν, και θα κλείσουν κι άλλοι. Θα βρεθεί ένας άλλος να επενδύσει και να κάνει αυτά που πρέπει. 

Οι άλλοι να κλείσουν και να μην υπάρξει καμία κατανόηση, όπως λες. Όταν εσύ ζητούσες κατανόηση για τα ληξιπρόθεσμα χρέη στην εφορία τι διαφορά είχε; Με την ίδια λογική και εσένα έπρεπε να είχαν προχωρήσει στην κατάσχεση (που φοβόσουν) και να μην άνοιγες θέματα στο insomnia. Αν δεν βγαίνεις, δεν πειράζει αρκείνα βρεις μια λύση εσύ στο πρόβλημα σου *τώρα* γιατί ο άλλος δεν γίνεται να σε κατανοήσει με το στανίο. Αν δεν μπορείς να βρεις τα χρήματα *τώρα*, και συνεχίζεις να έχεις ληξοπρόθεσμες οφειλές για παραπάνω από τον ένα μήνα που πέρασε, τότε ας έχανες το σπίτι. Ε και αν το έχανες εσύ, δεν πειράζει, σίγουρα θα υπηρχε κάποιος που θα είχε να πληρώσει και δεν θα το έχανε. Σου περιγράφω την δική σου λογική πάνω στο δικό σου πρόβλημα. Είδες τι "ωραία" που είναι όταν μιλάμε για τον κώλο των άλλων άλλά όταν το αγγούρι μπαίνει στον δικό μας κώλο αρχίζουμε τις γαργάρες;
https://www.insomnia.gr/forums/topic/725847-εφορία-και-χρόνος-κατάσχεσης/

 

Επεξ/σία από l337
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vgeovai είπε

Συγγνώμη, αλλα εδώ θα μου επιτρέψεις να γελάσω. Πας και πιάνεις πράγματα που έχουν ψηλαφίσει 15 άτομα πριν από εσένα, αλλα σε φοβίζει να πιάσει ο άλλος την κάρτα μην κολλήσεις. Το δεύτερο κομμάτι, πολύ καχύποπτος είσαι αλλα ok, μέχρι ένα σημείο δεκτό.

Εγώ θα γελάσω καλύτερα. Τα λεφτά μπορεί να αλλάξουν πάνω από 15 χέρια την ημέρα. 1 πακέτο τσιγάρα πόσα χέρια μπορεί να αλλάξει ; 1 μπουκάλι γάλα; Λάθος σύγκριση. Άλλωστε το έχουν πει και οι ειδικοί, πως τα λεφτά (χαρτονομίσματα) είναι μεγάλη εστία μόλυνσης. Όπως και φυσικά η κίνηση συναλλαγής χέρι με χέρι. Με την πληρωμή με κάρτα δεν συμβαίνει αυτό.

Επεξ/σία από SilentVoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...