Προς το περιεχόμενο

Ψιλικατζιδικο αρνειται να δεχθει καρτα για αγορα καπνου.


StamTheMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Αρχικα διαβασες καθολου τι γραφω,ή απλα διαβασες τον τιτλο;

Δε μπορει να μην τη δεχθει,και με τετοια ταμπελα τρωει προστιμο και το ευχαριστιεται.

Μια χαρα τα διάβασα γιατι με ρωτάς? οσο για το άλλο εδω υπαρχει νομοθετικο κενο κακως δεν επιτρέπετε να το γράφει με ταμπέλα εξω απο το μαγαζί.

Ξαναλεω  καλο ειναι να μην τα θελουμε ολα δικα μας. Αλλο να μην δεχεται μονο στα τσιγαρα που μπαινει μεσα και ΑΛΛΟ να σου πει δεν δεχομαι καρτα για κανενα λογο..

Αν θες ελα Λευκαδα να σε παω σε μαγαζι πληροφορικης που οταν του πεις να πληρωσω με καρτα σου λεει "περνα εξω δεν πουλαω".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, velociraptoras είπε

τα περιπτερα αποσύρθηκαν για αλλους λόγους,το ιδιο συμβαινει και στην επαρχία. οι αδειες για περίπτερο δινονταν σε συγκεκριμένες κατηγορίες πχ αναπηρους πολέμου κλπ. οσο ζουσαν ακόμα κι αν είχαν παρει συνταξη μπορουσαν να νοικιαζουν το περίπτερο σε άλλους, οταν πεθαινει ο κατοχος της αδειας κλείνει και το περίπτερο

Εδω  και  πολλα   χρονια   τα   εδιναν  και  σε   ατομα   αμεα.

5 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

ή αλλιως αυτόματοι πωλητές και problem solved

Τα  οποια  θα  τα  ανοιγουν  οι  γυφτοι   το  βραδυ   σαν   κονσερβοκουτια  οπως

τα   ΑΤΜ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Υπάρχουν άτομα που παίζει να φύγουν και να γκρινιάζουν ακόμα και για 10 cents. 

προσωπικά δε θα με ενοχλούσε αν στον καπνο πλήρωνα και 20 λεπτά παραπάνω για το καταστημα, οπως στην καρτα για το κινητο αν βαλω από περίπτερο (στα παιδια εχω καρτοκινητα για ευνόητους λόγους). με πειράζει όμως να μη δέχεται κάρτα ή το χαρτονόμισμα που μου έβγαλε το μοναδικό ΑΤΜ που υπάρχει σε ακτίνα 20 χιλιομέτρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκάθαρα Όχι .οι προμήθειες ήταν χαμηλες και ακόμη  αρκετοί είναι με 0,κάτι % για χρήση καρτών ενώ οι νεοι των καπιταλ κοντρολς έφαγαν τότε κατι χαζές προμήθειες +πακέτο συντήρησης+αγορά pos! 

Όχι δεν υπήρχαν τα σημερινα 3€ 5€ 6€(χρέωση διαφορ.τραπεζων για ίδιο εμβασμα) για χαμηλά εμβάσματα έως 5χιλ.  μεταξύ τραπεζών(share ή our χρεώσεις) ..η αποστολή εμβάσματος στο εξωτερικό ειναι πιο φτηνή .Δεν υπήρχαν οι σημερινές προμηθειες με  ποσοστό και ταυτοχρονα κατώτατη χρεώση για συναλλαγμα(πόσοι χρεώνονται  αυτά τα γαμησ....για αγορές χαζοκινεζικων από ebay alie ktl επειδή πλήρωσαν σε λίρα ή δολλάρια .χρεώσεις για την εφάπαξ συνδρομή επανέκδοσης κάρτας κατόπιν δήλωσης απώλειας/κλοπής/φθοράς/μη αυτοματοποιημένης ανανέωσης (έξι ευρώ), την ερώτηση υπολοίπου σε ΑΤΜ τρίτων εντός και εκτός ευρωζώνης (0,20 και 0,30 ευρώ αντίστοιχα), την επανέκδοση PIN ανεξαρτήτως τρόπου παραλαβής του (τρία ευρώ) και την εφάπαξ συνδρομή ανανέωσης (έξι ευρώ).τέλος αυξήσεις προμήθειας σε όλα τα atm αν σηκώσεις χρήματα από διαφορετική  τραπεζα..6- 8ε καταθέσεις /εμβάσματα σε γκισε

 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/664540-ψιλικατζίδικα-περίπτερα-030-λεπτά-για-κάρτες/page/12/

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι   ενα   ειδος   "κρατικου  μονοπωλιου"  καθοτι   ουσιαστικα   σημερα  οι

τραπεζες   υπαγονται   στο  μαμημενο   δημοσιο.....

Οπως   δηλ   ηταν   παλια   τα  σπιρτα  τα  τραπουλοχαρτα  το   αλατι  κλπ

του  μονοπωλιου   για  να  πληρωθουν   τα   κρατικα  δανεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xristoforos25 είπε

τα χαρτάκια,χονδρική κάνουν απο 11 λεπτά έως 25 λεπτά (ανάλογα τη μάρκα) συν φπα.

Τα φιλτράκια απο 40 λεπτά συν φπα.

πριν 2 χρονια που ειχα παραλάβει τελευταια φορά τόσο εγραφε στο τιμολόγιο -χωρις φπα. δεν ξέρω αν αυξηθηκαν τωρα.  παιρναμε συγκεκριμένη μαρκα, ιδια με γνωστη μαρκα καπνου , μιας και καπνο από το συγκεκριμένο μαγαζί αγοραζαμε μόνο 3 ατομα, οι αλλοι επαιρναν πακέτο. το μαγαζί ειναι συγγενικου προσωπου και επειδη ειναι σε μικρό χωριό φερνει μοο τα τσιγαρα που παιρνουν οι τακτικοί πελάτες πλέον, όχι ολες τις μάρκες γιατι δε φευγουν και υπαρχει και περίπτερο λιγο παρακάτω στον κεντρικό δρόμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, geohack είπε

Μια χαρα τα διάβασα γιατι με ρωτάς? οσο για το άλλο εδω υπαρχει νομοθετικο κενο κακως δεν επιτρέπετε να το γράφει με ταμπέλα εξω απο το μαγαζί.

Ξαναλεω  καλο ειναι να μην τα θελουμε ολα δικα μας. Αλλο να μην δεχεται μονο στα τσιγαρα που μπαινει μεσα και ΑΛΛΟ να σου πει δεν δεχομαι καρτα για κανενα λογο..

Αν θες ελα Λευκαδα να σε παω σε μαγαζι πληροφορικης που οταν του πεις να πληρωσω με καρτα σου λεει "περνα εξω δεν πουλαω".

Με ποια δικαιολογια θα πει δε δεχομαι καρτα για τσιγαρα;

Συνεχιζω να πιστευω οτι δεν εχει διαβασει τι γράφω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Xejolontas είπε

Λάθος κάνεις. Είναι όπως τα λέει ο φίλος. Φυσικά μαύρα χωρίς τιμολόγια. Ο σωστός ψιλικατζης αγοράζει τα παραεισαγωγης όχι αυτά που φέρνει ο αντιπρόσωπος.

Επίσης θα είχε πλάκα πόσοι νομίζετε ότι οι αναπτήρες bic κλπ είναι ορίτζιναλ χαχαχα είναι ακριβώς τέλεια αντίγραφα

με τιμολόγιο από τον αντιπροσωπο που παιρναμε τα τσιγαρα και τον καπνο. τωρα δεν εχω πρόσβαση σε τιμολογια παλιοτερων ετων αλλιως θα το εβγαζα φωτό, θα κοιταξω όταν ξαναπάω και τα πιο πρόσφατα να δω τι παίζει πλεον από τιμές.  πρόσφατα βρηκα αλλου σε ταξιδι σε αλη περιοχη χαρτακια παραεισαγωγης με τιμη λιανικής 20 λεπτά και πήρα 2 κουτια, 100 πακετάκια. θα βγαλω τουλάχιστον 1 χρόνο

34 λεπτά πριν, tigergreg είπε

Στην   επαρχια  γνωριζονται   οι  περισσοτεροι  οποτε   πες  του  να  φτιαξει   δεφτερι...

Αντε   να  χαλασεις   ενα  η  και  δυο   πενηνταρικα...

Μετα   που  θα  βρεις   ψιλα  να   δωσεις?

Σε  λεφτοψιλοδεντρο?

να δεχτει την κάρτα τότε, κι ας βαλει 10 λεπτα εξτρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

κι ας βαλει 10 λεπτα εξτρα. 

Αυτο  ειναι   ξεκαθαρα   παρανομο!!!

Ας   ζητησετε   απο  την   τραπεζα   να  βαζει   20ευρα  στο  ατμ...

Βεβαια   οταν   ο  αλλος   θα   κανει  αναληψη  για   σκυλαδικο   θα

ριχνει   χριστοπαναγιες....😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ιδιοκτήτης περιπτέρου. Έχω πολύ καλύτερα να πάρουν 1 μπουκαλάκι νερό 0,30  παρά ένα καπνό 7,70 !αυτό το γράφω για να καταλάβετε ότι με το pos στα τσιγάρα σχεδόν μηδενίζεται το κέρδος.Το να ζητάνε λεπτά παραπάνω είναι όντως παράνομο.Παντως αν πάρεις μαζί με τον καπνό π.χ ένα χαρτάκι εγώ προσωπικά είμαι ευχαριστημένος.Το άλλο κουλό που γίνεται με τα τσιγάρα είναι ότι εμάς δεν μας αφηνουν(δεν έχουν καν pos) να πληρώσουμε με κάρτα στις αποθήκες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tigergreg είπε

Αυτο  ειναι   ξεκαθαρα   παρανομο!!!

Ας   ζητησετε   απο  την   τραπεζα   να  βαζει   20ευρα  στο  ατμ...

Βεβαια   οταν   ο  αλλος   θα   κανει  αναληψη  για   σκυλαδικο   θα

ριχνει   χριστοπαναγιες....😆

ειχαμε 2 τραπεζες και κλείσανε, προσεχως κλεινει και ταχυδρομείο. αρχες του μηνα οταν βλέπω να περνα η χρηματαποστολή μετά από λίγο πάω και βγαζω 60 ή 80 για να εχω 20ευρα, αλλιως εχουν τελειωσει την ιδια μέρα καθως ολοι σχεδον αυτό κάνουν. 

παρανομο μπορει να είναι, πιστευω όμως οτι θα έπρεπε να ειναι νόμιμο καθώς δεν είναι παράλογο, στα ειδη με στανταρ τιμη να υπάρχει κι ενα κέρδος για το κατάστημα. εναλλακτικά να εχουν τα τσιγάρα 10-20 λεπτά περισσότερο αλλά αυτα τα χρηματα να μένουν στο μαγαζι που τα πουλάει. 

1 λεπτό πριν, xrist0s4 είπε

Είμαι ιδιοκτήτης περιπτέρου. Έχω πολύ καλύτερα να πάρουν 1 μπουκαλάκι νερό 0,30  παρά ένα καπνό 7,70 !αυτό το γράφω για να καταλάβετε ότι με το pos στα τσιγάρα σχεδόν μηδενίζεται το κέρδος.Το να ζητάνε λεπτά παραπάνω είναι όντως παράνομο.Παντως αν πάρεις μαζί με τον καπνό π.χ ένα χαρτάκι εγώ προσωπικά είμαι ευχαριστημένος.Το άλλο κουλό που γίνεται με τα τσιγάρα είναι ότι εμάς δεν μας αφηνουν(δεν έχουν καν pos) να πληρώσουμε με κάρτα στις αποθήκες ...

τι εννοείς? αφου τις πληρωμές των τσιγαρων τις εχουν πια υποχρεωτικά μεσω τραπεζικής συναλλαγης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, velociraptoras είπε

ειχαμε 2 τραπεζες και κλείσανε, προσεχως κλεινει και ταχυδρομείο. αρχες του μηνα οταν βλέπω να περνα η χρηματαποστολή μετά από λίγο πάω και βγαζω 60 ή 80 για να εχω 20ευρα, αλλιως εχουν τελειωσει την ιδια μέρα καθως ολοι σχεδον αυτό κάνουν. 

παρανομο μπορει να είναι, πιστευω όμως οτι θα έπρεπε να ειναι νόμιμο καθώς δεν είναι παράλογο, στα ειδη με στανταρ τιμη να υπάρχει κι ενα κέρδος για το κατάστημα. εναλλακτικά να εχουν τα τσιγάρα 10-20 λεπτά περισσότερο αλλά αυτα τα χρηματα να μένουν στο μαγαζι που τα πουλάει. 

Συμφωνω   αλλα...

 

Στου  κουφου   την  πορτα  βαρα  οσο  θες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ..ειναι σοκαριστικο,δηλαδη θελετε να μου πειτε οτι φτασαμε στο 2021 και δε μπορω να καθορισω στο μαγαζι μου την τιμη των καπνικων βασει του επιχειρηματικου πλανου και με υποχρεωνει το κρατος ποσο θα πουλησω?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

ωχ..ειναι σοκαριστικο,δηλαδη θελετε να μου πειτε οτι φτασαμε στο 2021 και δε μπορω να καθορισω στο μαγαζι μου την τιμη των καπνικων βασει του επιχειρηματικου πλανου και με υποχρεωνει το κρατος ποσο θα πουλησω?

ΝΑΙ!  Ελευθερη   οικονομια   το  λενε...😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kage είπε

Ξεκάθαρα Όχι .οι προμήθειες ήταν χαμηλες και ακόμη  αρκετοί είναι με 0,κάτι % για χρήση καρτών ενώ νεοι των καπιταλ κοντρολς έφαγαν τις χαζές προμήθειες +πακέτο συντήρησης+αγορά pos! 

Όχι δεν υπήρχαν τα σημερινα 3€ 5€ 6€ για χαμηλά εμβάσματα  μεταξύ τραπεζών(share ή our χρεώσεις) .Δεν υπήρχαν οι σημερινές προμηθειες με  ποσοστό και ταυτοχρονα κατώτατη χρεώση για συναλλαγμα(πόσοι χρεώνονται  αυτά τα γαμησ....για αγορές χαζοκινεζικων από ebay alie ktl επειδή πλήρωσαν σε λίρα ή δολλάρια .χρεώσεις για την εφάπαξ συνδρομή επανέκδοσης κάρτας κατόπιν δήλωσης απώλειας/κλοπής/φθοράς/μη αυτοματοποιημένης ανανέωσης (έξι ευρώ), την ερώτηση υπολοίπου σε ΑΤΜ τρίτων εντός και εκτός ευρωζώνης (0,20 και 0,30 ευρώ αντίστοιχα), την επανέκδοση PIN ανεξαρτήτως τρόπου παραλαβής του (τρία ευρώ) και την εφάπαξ συνδρομή ανανέωσης (έξι ευρώ).τέλος αυξήσεις προμήθειας σε όλα τα atm αν σηκώσεις χρήματα από διαφορετική  τραπεζα..

 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/664540-ψιλικατζίδικα-περίπτερα-030-λεπτά-για-κάρτες/page/12/

Απαντάω μια τελευταία φορά και μετά τέλος, γιατί βαριέμαι να αλλάζουμε θέμα.

Μιλούσες για προμήθειες POS που πριν το 2015 (capital controls) ήταν 1,8% με 2% για ΜΜΕ και ίσως κάτω από 1,5% μόνο για τεράστια μαγαζιά (s/m και βενζινάδικα).

Προμήθεια εισερχομένων εμβασμάτων υπάρχει από το 2006 τουλάχιστον. Μάλιστα κλιμακωτή 3,6,9€ ανάλογα το ποσό. Αν δεν την είχες προσέξει/δεν είχες εμβάσματα δε σημαίνει ότι δεν είχε.

Προμήθειες για πληρωμές ΔΕΚΟ και εταιρειών έλεγες, στο εξήγησα ότι πάντα υπήρχαν απλά τις έπαιρναν πάνω τους οι ΔΕΚΟ/εταιρείες μέχρι που αποφάσισαν όχι. Αν δεις κάποιες λίγες πληρωμές που μείναν "δωρεάν" για εσένα ως πελάτη μιας τράπεζας, δεν την κάνει δωρεάν η τράπεζα, απλά ο οργανισμός που πληρώνεις αναλαμβάνει το κόστος.

Οι χρεώσεις για τα άλλα δεν ήταν στην κουβέντα, αλλά τι σχέση έχουν με τα POS? Θες απλά να πούμε πόσο αιμοσταγείς είναι οι τράπεζες και ότι κυνηγάνε τα κέρδη ή θες κάπου να καταλήξεις;

Τέλος πάντων εκτός από λάθος νούμερα (για αυτά που είπα) είναι πλέον και άχρηστο να συνεχίσουμε αυτή την κουβέντα.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...