Προς το περιεχόμενο

Google και Facebook απαιτούν από τους υπαλλήλους τους να είναι εμβολιασμένοι


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.skai.gr/news/greece/tsakris-skai-den-yparxei-anosia-agelis-me-ton-koronoio-kseperaste-to-fovo-emvoliasteite?fbclid=IwAR2_lVWTgDDV3Nb4lMdNyjDx7EzSyeNTm3bPUYxwPprgxOkBoB40uhW5vPE

 

@Herald

@adi32

@manolis940

 

Το θεμα του παροντος thread είναι η ανάγκη υποχρεωτικού εμβολιασμού, 

Είπα δε θα επνέλθω, αλλά τελικά εφαγα ωρα και έψαξα να βρω ένα μικρο κατανοητο βιντεακι απο φιλοκυβερνητικό σταθμό, από ένα διακεκριμένο επιστήμονα  που οι εμβολιασμένοι δεν εντασουν σε ΨΕΚ και που τα λέει απλά, ελληνικά και κατανοητά και  χωρίς να χάνει την ουσία σε άχρηστες λεπτομέρειες και υπερβολές και,κυριως, δεν κινδυνολογει

 

Όλα τα λεφτά στο 3:10, αλλά δειτε το όλο είναι μικρό και περιεκτικό.

Ανοσία Γέλης ΔΕΝ υπάρχει, υπάρχει ατομική προστασία.Θα κολλαμε συνεχεια.¨Αρα προς τι ο υποχρεωτικός εμβολιασμός; Ας επιλέξει καθένας όπως νομίζει.Πιο ξεκαθαρη τοποθετηση δεν υπάρχει.

Ακούστε προσεκτικα τι λέει και για ποιους συγκεκριμένα προτεινει εμβολιασμό (ευπαθείς ομάδες, εσκεμμένα ομως δεν μιλάει για τους υπολοιπους, χωρις φυσικα να ειναι αρνητικος ).Βλέπετε ότι ειναι προσεκτικός στις τοποθετήσεις του... Και ξεκαθαρίζει τι κάνει το εμβόλιο και κυρίως τι δεν κάνει και κανει και στο τελος του λόγου του μια νυξη για παρενέργειες, υπονοοντας οτι υπαρχουν και θα υπαρξουν, αλλα πρεπει να γινουν αποδεκτες στις ευπαθεις ομαδες.

 

Από ΣΚΑΙ...

Σε επόμενο βίντεο θα σας βάλω και τις Λινού- Παγώνη που μιλάνε ευθέως για πολιτικά παιχνίδια στην κόντρα εμβολιασμένων ανεμβολίαστων...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 693
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Dr. Geert Vanden Bossche is a veterinary doctor who also has a Ph.D. in virology.

https://www.mcgill.ca/oss/article/covid-19-critical-thinking-pseudoscience/doomsday-prophecy-dr-geert-vanden-bossche

Πιο κάτω λέει ότι όντως έχει ερευνητικό παρελθόν στα εμβόλια. Άσχετα με τις κατηγορίες που του προσάπτουν.

Παρέθεσα όμως και πρόσφατη(όχι όμως και peer reviewed) έρευνα όπου τα εμβόλια φαίνεται να προκαλούν εξασθενημένες αντιδράσεις τους ανοσοποιητικού σε άλλους ιούς.

https://www.news-medical.net/news/20210510/Research-suggests-Pfizer-BioNTech-COVID-19-vaccine-reprograms-innate-immune-responses.aspx

Αναφορά σε κείμενο

Researchers in The Netherlands and Germany have warned that Pfizer-BioNTech’s coronavirus disease 2019 (COVID-19) vaccine induces complex reprogramming of innate immune responses that should be considered in the development and use of mRNA-based vaccines....

Following vaccination, innate immune cells had a reduced response to toll-like receptor 4 (TLR4), TLR7 and TLR8 – all ligands that play an important role in the immune response to viral infection.

 

Η ουσία δεν είναι εκεί όμως. Επειδή ο Herald, ο Kostaspil κτλ. θεωρούνται σκεπτόμενοι ας τα παρουμε με τη λογική ένα ένα τα πράγματα.

1) Γιατί οι ειδικοί λένε ότι πρέπει να εμβολιαστούμε σε ποσοστό >70%;

Πρέπει γιατί Α) τα εμβόλια δεν προστατεύουν κατά 100% τους εμβολιασμένους, Β) γιατί οι ανεμβολίαστοι μεταδίδουν τον ιό περισσότερο(μεγαλύτερο ιικό φορτίο) και Γ) υπάρχουν ειδικές ιατρικές περιπτώσεις που απαγορεύεται να εμβολιαστούν και κινδυνεύουν ιδιαίτερα από τους ανεμβολίαστους λόγω του Β).

Κατραπακιά: Η μετάλλαξη δέλτα μεταδίδεται το ίδιο από εμβολιασμένους ή μη με βάση δεδομένα των ΗΠΑ. Φυσικά τείνει να γίνει η κυρίαρχη μετάλλαξη.

2) Γιατί επιβλήθηκαν μάσκες και lockdowns;

Ήταν ποτέ ο στόχος να μην πεθαίνουν καθόλου άνθρωποι από τον κορονωιο; Έχουν τόσο μεγάλη ευαισθησία τα κράτη για την ανθρώπινη ζωή όταν κυκλοφορούν χιλιάδες φάρμακα με ανεπιθύμητες ενέργειες που φτάνουν μέχρι το θάνατο. Όταν θερίζουν παγκοσμίως τόσες ασθένειες, πόλεμοι και περικοπές δαπανών στην υγεία για χάρη μνημονίων;

Φυσικά και όχι. Ο στόχος ήταν να μην υπερφορτωθεί το σύστημα υγείας με έκτακτα περιστατικά(διασωληνωμένους) που θα οδηγούσε και σε θανάτους από άλλες ασθένειες λόγω έλλειψης πρόσβασης στις ΜΕΘ.

Κατραπακιά: Με βάση έγκυρες πηγές οι εμβολιασμένοι έχουν 10 φορές μικρότερη πιθανότητα να εισαχθούν στα νοσοκομεία αν νοσήσουν με τη μετάλαλξη δέλτα. Με τόσο υψηλή αποτελεσματικότητα ελαχιστοποιείται ο κίνδυνος υπερφότωσης των ΜΕΘ ακόμα και αν αρχίσουν όλοι να κουτουπώνονται από αύριο.

Ποιο συμπέρασμα βγαίνει από τα 1) και 2) ;

Ότι δεν υπάρχει πια λόγος για απειλή lockdowns και χρήση μασκών.

Τι βλέπουμε εμείς σήμερα;

Φοβέρες από κυβερνητικούς λοιμωξιολόγους και Π.Ο.Υ. για 4ο κύμα, παράταση των μέτρων κτλ. Όλα αυτά με 50%+ πλήρως εμβολιασμένους στην Ελλάδα.

Κάτι δεν πάει καλά στo όλο αφήγημα. Ή τα εμβολία "μαμούν και δέρνουν" και γυρίζουμε πίσω στις ζωές μας ή κάτι άλλο πάει στραβά folks.

υ.γ.: Φυσικά δεν περιμένω απάντηση από Kostasspil, Zerg13 κτλ. Θα τους βόλευε κάτι σε κούφια γη και μικροτσίπ για να απαντήσουν με αίσθημα υπεροχής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, endeavour είπε

Ναι ημουν υγιης και εκανα ολα τα κλασικα και ασφαλη (οσο ασφαλη μπορουν να ειναι) εμβολια. Θεραπεια ομως για καρκινο δεν εχω κανει μια και δεν πασχω προς το παρον. Ουτε αντιπηκτικα παιρνω γιατι δεν εχω ταση για θρομβωσεις, ουτε καν Ντεπον δεν παιρνω αν δεν εχω ισχυρο πονοκεφαλο πχ.

ΑΛΗΘΕΙΑ? Από δώ φαίνεται ο παραλογισμός σου. Το είχες ψάξει δηλαδή και τα εμβόλια αυτά ήταν ασφαλή ενώ τα τωρινά δεν είναι? To τριπλό MMR είναι πολύ μα πάρα πολύ πιο επικίνδυνο από τα covid vaccines. Με επίσημα στατιστικά. Στα 15 μύρια εμβολιασμών παρουσιάζονται 95000 περιστατικά. 95 ΧΙΛΙΑΔΕΣ. 

Αθάνατη Ελλάδα, μνημόνια μέχρι τον θερμικό θάνατο του σύμπαντος σου αξίζει.

1 ώρα πριν, dapit είπε

Ρε παιδιά εξηγείστε μου λίγο γιατί ο Κούβελας δεν είναι άξιος αναφοράς;

Με επιχειρήματα πάνω σε αυτά που λέει.

Δεν έχω πια καμία διάθεση αντιπαράθεσης με κανέναν 

Προσπαθώ να καταλάβω είμαι τόσο χαζός που βρίσκω λογική σε αυτά που λέει; 

 

Για αρχή, γιατί σπέρνει / δημιουργεί / αναπαράγει fake news. Και τα fake news που αναπαράγει είναι κατά του εμβολιασμού, άρα είναι και biased. Αυτό φτάνει? 

19 λεπτά πριν, kokoviosR είπε

https://www.skai.gr/news/greece/tsakris-skai-den-yparxei-anosia-agelis-me-ton-koronoio-kseperaste-to-fovo-emvoliasteite?fbclid=IwAR2_lVWTgDDV3Nb4lMdNyjDx7EzSyeNTm3bPUYxwPprgxOkBoB40uhW5vPE

 

@Herald

@adi32

@manolis940

 

Το θεμα του παροντος thread είναι η ανάγκη υποχρεωτικού εμβολιασμού, 

Είπα δε θα επνέλθω, αλλά τελικά εφαγα ωρα και έψαξα να βρω ένα μικρο κατανοητο βιντεακι απο φιλοκυβερνητικό σταθμό, από ένα διακεκριμένο επιστήμονα  που οι εμβολιασμένοι δεν εντασουν σε ΨΕΚ και που τα λέει απλά, ελληνικά και κατανοητά και  χωρίς να χάνει την ουσία σε άχρηστες λεπτομέρειες και υπερβολές και,κυριως, δεν κινδυνολογει

 

Όλα τα λεφτά στο 3:10, αλλά δειτε το όλο είναι μικρό και περιεκτικό.

Ανοσία Γέλης ΔΕΝ υπάρχει, υπάρχει ατομική προστασία.Θα κολλαμε συνεχεια.¨Αρα προς τι ο υποχρεωτικός εμβολιασμός; Ας επιλέξει καθένας όπως νομίζει.Πιο ξεκαθαρη τοποθετηση δεν υπάρχει.

Ακούστε προσεκτικα τι λέει και για ποιους συγκεκριμένα προτεινει εμβολιασμό (ευπαθείς ομάδες, εσκεμμένα ομως δεν μιλάει για τους υπολοιπους, χωρις φυσικα να ειναι αρνητικος ).Βλέπετε ότι ειναι προσεκτικός στις τοποθετήσεις του... Και ξεκαθαρίζει τι κάνει το εμβόλιο και κυρίως τι δεν κάνει και κανει και στο τελος του λόγου του μια νυξη για παρενέργειες, υπονοοντας οτι υπαρχουν και θα υπαρξουν, αλλα πρεπει να γινουν αποδεκτες στις ευπαθεις ομαδες.

 

Από ΣΚΑΙ...

Σε επόμενο βίντεο θα σας βάλω και τις Λινού- Παγώνη που μιλάνε ευθέως για πολιτικά παιχνίδια στην κόντρα εμβολιασμένων ανεμβολίαστων...

 

Εσύ άκουσες προσεκτικά τι λέει? Κάτι που το ανέφερα και προηγουμένος. Το delta καθώς και οποιοδήποτε άλλο variant οφείλεται σε μεγάλο μέρος σε ανεγκέφαλους που δεν εμβολιάζονται. 

Αλλά δεν πειράζει μαν, εγώ υπομονή κάνω. Όταν έρθει η πανούκλα να τα θυμάσαι αυτά που γράφεις, μην τρέχεται ξαφνικά στα νοσοκομεία να εμβολιαστείτε και δεν φτάνουν για εμάς, σε θέλω και τότε να σηκώσεις ανάστημα. Ναι πασά μου? 

12 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Πιο κάτω λέει ότι όντως έχει ερευνητικό παρελθόν στα εμβόλια. Άσχετα με τις κατηγορίες που του προσάπτουν.

Παρέθεσα όμως και πρόσφατη(όχι όμως και peer reviewed) έρευνα όπου τα εμβόλια φαίνεται να προκαλούν εξασθενημένες αντιδράσεις τους ανοσοποιητικού σε άλλους ιούς.

https://www.news-medical.net/news/20210510/Research-suggests-Pfizer-BioNTech-COVID-19-vaccine-reprograms-innate-immune-responses.aspx

 

Η ουσία δεν είναι εκεί όμως. Επειδή ο Herald, ο Kostaspil κτλ. θεωρούνται σκεπτόμενοι ας τα παρουμε με τη λογική ένα ένα τα πράγματα.

1) Γιατί οι ειδικοί λένε ότι πρέπει να εμβολιαστούμε σε ποσοστό >70%;

Πρέπει γιατί Α) τα εμβόλια δεν προστατεύουν κατά 100% τους εμβολιασμένους, Β) γιατί οι ανεμβολίαστοι μεταδίδουν τον ιό περισσότερο(μεγαλύτερο ιικό φορτίο) και Γ) υπάρχουν ειδικές ιατρικές περιπτώσεις που απαγορεύεται να εμβολιαστούν και κινδυνεύουν ιδιαίτερα από τους ανεμβολίαστους λόγω του Β).

Κατραπακιά: Η μετάλλαξη δέλτα μεταδίδεται το ίδιο από εμβολιασμένους ή μη με βάση δεδομένα των ΗΠΑ. Φυσικά τείνει να γίνει η κυρίαρχη μετάλλαξη.

2) Γιατί επιβλήθηκαν μάσκες και lockdowns;

Ήταν ποτέ ο στόχος να μην πεθαίνουν καθόλου άνθρωποι από τον κορονωιο; Έχουν τόσο μεγάλη ευαισθησία τα κράτη για την ανθρώπινη ζωή όταν κυκλοφορούν χιλιάδες φάρμακα με ανεπιθύμητες ενέργειες που φτάνουν μέχρι το θάνατο. Όταν θερίζουν παγκοσμίως τόσες ασθένειες, πόλεμοι και περικοπές δαπανών στην υγεία για χάρη μνημονίων;

Φυσικά και όχι. Ο στόχος ήταν να μην υπερφορτωθεί το σύστημα υγείας με έκτακτα περιστατικά(διασωληνωμένους) που θα οδηγούσε και σε θανάτους από άλλες ασθένειες λόγω έλλειψης πρόσβασης στις ΜΕΘ.

Κατραπακιά: Με βάση έγκυρες πηγές οι εμβολιασμένοι έχουν 10 φορές μικρότερη πιθανότητα να εισαχθούν στα νοσοκομεία αν νοσήσουν με τη μετάλαλξη δέλτα. Με τόσο υψηλή αποτελεσματικότητα ελαχιστοποιείται ο κίνδυνος υπερφότωσης των ΜΕΘ ακόμα και αν αρχίσουν όλοι να κουτουπώνονται από αύριο.

Ποιο συμπέρασμα βγαίνει από τα 1) και 2) ;

Ότι δεν υπάρχει πια λόγος για απειλή lockdowns και χρήση μασκών.

Τι βλέπουμε εμείς σήμερα;

Φοβέρες από κυβερνητικούς λοιμωξιολόγους και Π.Ο.Υ. για 4ο κύμα, παράταση των μέτρων κτλ. Όλα αυτά με 50%+ πλήρως εμβολιασμένους στην Ελλάδα.

Κάτι δεν πάει καλά στo όλο αφήγημα. Ή τα εμβολία "μαμούν και δέρνουν" και γυρίζουμε πίσω στις ζωές μας ή κάτι άλλο πάει στραβά folks.

υ.γ.: Φυσικά δεν περιμένω απάντηση από Kostasspil, Zerg13 κτλ. Θα τους βόλευε κάτι σε κούφια γη και μικροτσίπ για να απαντήσουν με αίσθημα υπεροχής.

Γιατί το 50% των ανεμβολίαστων στο delta που είναι αρκετά χειρότερο σε μεταδοτικότητα δεν αρκεί για να γεμίσει τις ΜΕΘ ας πούμε? 

Επίσης το γνωρίζεις ότι όσο πιο ελεύθερος κυκλοφορεί ο ιός τόσο περισσότερες μεταλλάξεις? Θα σταματήσουμε στο delta η θα γεμίσουμε το αλφάβητο γιατί κάποιοι δεν εμβολιάζονται? 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

25 minutes ago, pirmen56 said:

Κατραπακιά: Η μετάλλαξη δέλτα μεταδίδεται το ίδιο από εμβολιασμένους ή μη με βάση δεδομένα των ΗΠΑ

https://www.google.com/amp/s/www.nytimes.com/2021/07/30/health/cdc-vaccinated-delta.amp.html

Quote

Vaccinated People May Spread the Virus, Though Rarely, C.D.C. Reports

 Τα δεδομένα των ΗΠΑ που επικαλείσαι τα έχεις πρόχειρα, ή θα μου πεις κι εσύ να τα ψάξω μόνος μου; 

Επεξ/σία από Kostasspil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Herald είπε

Γιατί το 50% των ανεμβολίαστων στο delta που είναι αρκετά χειρότερο σε μεταδοτικότητα δεν αρκεί για να γεμίσει τις ΜΕΘ ας πούμε? 

Επίσης το γνωρίζεις ότι όσο πιο ελεύθερος κυκλοφορεί ο ιός τόσο περισσότερες μεταλλάξεις? Θα σταματήσουμε στο delta η θα γεμίσουμε το αλφάβητο γιατί κάποιοι δεν εμβολιάζονται? 

Να ξαναθυμίσω ότι είμαι υπέρ των υποχρεωτικών εμβολιασμών(με κρατική εγγύηση αποζημίωσης) για να τελειώνουμε με τις δικαιολογίες εγκλεισμού και μασκών.

Σχετικά με τα υπόλοιπα. Έχει ήδη εμβολιαστεί πλήρως πάνω από το 50% του πληθυσμού, χωρίς να υπολογίζουμε όσους επιβίωσαν της νόσου, απέκτησαν αντισώματα και παραμένουν ανεμβολίαστοι. Δεν έμεινε πλέον ικανός πληθυσμός ώστε να μπουκώσουν οι ΜΕΘ. Κρούσματα θα υπάρχουν. Το πόσα καταλήγουν ΜΕΘ μας νοιάζει όμως.

Όσο για τις μεταλλάξεις μπορούν να συμβούν οπουδήποτε στον κόσμο με τόσα τριτοκοσμικά κράτη και μετά να έρθουν στη χώρα σου. Ενώ και οι εμβολιασμένοι μπορούν να φιλοξενήσουν και να μεταδώσουν τον ιό συμβάλλοντας, λιγότερο ίσως, στη μετάλλαξή του. Τι φοβάσαι όμως τις μεταλλάξεις όταν ο Μπουρλά σε διαβεβαιώνει ότι το προϊόν του είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικό και απέναντί τους.

7 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

 

https://www.google.com/amp/s/www.nytimes.com/2021/07/30/health/cdc-vaccinated-delta.amp.html

 Τα δεδομένα των ΗΠΑ που επικαλείσαι τα έχεις πρόχειρα, ή θα μου πεις κι εσύ να τα ψάξω μόνος μου; 

Μιλάμε για την δέλτα συγκεκριμένα στην πιο προσφατη έρευνα. Το 'χουμε ξαναπεί προηγουμένως.

https://www.npr.org/sections/coronavirus-live-updates/2021/07/30/1022867219/cdc-study-provincetown-delta-vaccinated-breakthrough-mask-guidance?t=1627844746182

Αναφορά σε κείμενο

It also found no significant difference in the viral load present in the breakthrough infections occurring in fully vaccinated people and the other cases, suggesting the viral load of vaccinated and unvaccinated persons infected with the coronavirus is similar.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Να ξαναθυμίσω ότι είμαι υπέρ των υποχρεωτικών εμβολιασμών(με κρατική εγγύηση αποζημίωσης) για να τελειώνουμε με τις δικαιολογίες εγκλεισμού και μασκών.

Σχετικά με τα υπόλοιπα. Έχει ήδη εμβολιαστεί πλήρως πάνω από το 50% του πληθυσμού, χωρίς να υπολογίζουμε όσους επιβίωσαν της νόσου, απέκτησαν αντισώματα και παραμένουν ανεμβολίαστοι. Δεν έμεινε πλέον ικανός πληθυσμός ώστε να μπουκώσουν οι ΜΕΘ. Κρούσματα θα υπάρχουν. Το πόσα καταλήγουν ΜΕΘ μας νοιάζει όμως.

Όσο για τις μεταλλάξεις μπορούν να συμβούν οπουδήποτε στον κόσμο με τόσα τριτοκοσμικά κράτη και μετά να έρθουν στη χώρα σου. Ενώ και οι εμβολιασμένοι μπορούν να φιλοξενήσουν και να μεταδώσουν τον ιό συμβάλλοντας, λιγότερο ίσως, στη μετάλλαξή του. Τι φοβάσαι όμως τις μεταλλάξεις όταν ο Μπουρλά σε διαβεβαιώνει ότι το προϊόν του είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικό και απέναντί τους.

Aς τα δούμε όλα.

 

Θες κρατική αποζημίσω επειδή μια φαρμακευτική μείωσε κατά μερικές εκατοντάδες φορές τις πιθανότητες να πεθάνεις και μερικές χιλιάδες φορές τις πιθανότητες να πάθεις μόνιμη βλάβη από τον covid. Οκ, μου φαίνεται από αστείο έως παράλογο, αλλά ας το αφήσουμε στην άκρη.

 

Δεν ισχύει αυτό για τις τριτοκοσμικές χώρες, όχι πλέον δηλαδή. Υπάρχουν μέτρα για να μπείς βγείς μια χώρα και λίστες με χώρες επικινδυνότητας. Ειδικά όντας εμβολιασμένος φαντάζομαι είναι αρκετά δύσκολο να πας σε μια χώρα που θερίζεται από covid και να γυρίσεις πίσω στη χώρα σου έχωντας κολλήσει και χωρίς να περάσεις από τα κατάλληλα monitoring. 
 

Eγώ προσωπικά δεν φοβάμαι τις μεταλλάξεις. Προσωπικά πάλι ούτε τον ιό φόβαμαι, απλά έχω και στον κύκλο μου κόσμο που δεν μπορεί να εμβολιαστεί. Δεν είναι δυνατόν να κυκλοφορώ μαζί τους και να τους επισκέπτομαι ανεμβολίαστος. Είπαμε, δημόσιος κίνδυνος όσοι κυκλοφορούν έτσι και ελπίζω να οδηγήσει σε εγκλεισμό στα σπίτια τους μέχρι νεωτέρας.

YΓ1. Κάτω από 50% είναι οι πλήρως εμβολιασμένοι στην Ελλάδα πάντως.

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Ο στόχος ήταν να μην υπερφορτωθεί το σύστημα υγείας με έκτακτα περιστατικά(διασωληνωμένους) που θα οδηγούσε και σε θανάτους από άλλες ασθένειες λόγω έλλειψης πρόσβασης στις ΜΕΘ.

Και εδώ μου βγαίνει το εξής ερώτημα, γιατί το βλέπεις από την μεριά του κράτους και όχι από την μεριά την δίκη σου? Γιατί να βάζεις τον εαυτό σου ή τους αγαπημένους σου, σε μεγαλύτερο κίνδυνο με το να μην κάνεις το εμβόλιο και να καταλήξεις σε μια ΜΕΘ από τον ιό?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Herald είπε

 

Εσύ άκουσες προσεκτικά τι λέει? Κάτι που το ανέφερα και προηγουμένος. Το delta καθώς και οποιοδήποτε άλλο variant οφείλεται σε μεγάλο μέρος σε ανεγκέφαλους που δεν εμβολιάζονται. 

Αλλά δεν πειράζει μαν, εγώ υπομονή κάνω. Όταν έρθει η πανούκλα να τα θυμάσαι αυτά που γράφεις, μην τρέχεται ξαφνικά στα νοσοκομεία να εμβολιαστείτε και δεν φτάνουν για εμάς, σε θέλω και τότε να σηκώσεις ανάστημα. Ναι πασά μου? 

 

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε από τη μια, αφού δεν απαντάς στην ουσία, από την άλλη γραφεις κάτι που δεν ισχύει. Δεν λέει κάτι τέτοιο ο Τσακρή.Λέει μονο οτι οι εμβολιασμενοι(κυριως οι ευπαθεις) θα περναν ελαφρια και το δελτα, οποτε τους προτρεπει σε εμβολιασμο,τιποτα αλλο δεν λεει. Δηλώνεις και λογιστής, οπότε θα περίμενα να είσαι πιο προσεκτικός στα όσα ακούς σε μια συνέντευξη και να  μην την περνας εντελώς επιφανειακα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Και εδώ μου βγαίνει το εξής ερώτημα, γιατί το βλέπεις από την μεριά του κράτους και όχι από την μεριά την δίκη σου? Γιατί να βάζεις τον εαυτό σου ή τους αγαπημένους σου, σε μεγαλύτερο κίνδυνο με το να μην κάνεις το εμβόλιο και να καταλήξεις σε μια ΜΕΘ από τον ιό?

Το έχω κάνει το εμβόλιο. Δεν το φοβάμαι από άποψη παρενεργειών. Άλλα πράγματα με παραξενεύουν και τα εξήγησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

 

Εναντίον των εμβολίων ,αλλά το έχει κάνει.

Δεν ειναι εναντιον των εμβολιων, ειναι υπερ των εμβολιων αλλα κυριως σε ηλικιωμενους και ευπαθεις ομαδες και μαλλον κατα σε ομαδες νεαρης ηλικας οπως τα παιδια και οι γυναικες νεαρης ηλικιας.Ο ιδιος ναι το εχει κανει,τα παιδια του το εκαναν,αλλα ειπε οτι δε θα ηθελε να το κανουν απο την αποψη οτι στην ηλικια τους εχουν ισχυρο ανοσοποιητικο. Προφανως τα αφησε να επιλεξουν ελευθερα. To pro των παρουσιαζει περιπου ως αρνητη, αλλα στις συνεντευξεις του θα δεις οτι ειναι ισορροπημενος με τεκμηριωμενες θεσεις,τουλαχιστον οσες εχω δει εγω σε φιλοκυβερνητικα καναλια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
26 minutes ago, pirmen56 said:

(με κρατική εγγύηση αποζημίωσης)

Χωρίς όμως κάποιο priority στα δικαστήρια (ευτυχισμένα επόμενα χρόνια) και με ποσά αντίστοιχα άλλων αποζημιώσεων που βλέπουμε στην Ελλάδα, τα οποία είναι ψίχουλα σε σχέση με άλλων κρατών. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Το έχω κάνει το εμβόλιο. Δεν το φοβάμαι από άποψη παρενεργειών. Άλλα πράγματα με παραξενεύουν και τα εξήγησα.

Απλά ρωτάω γιατί στο link που παρέθεσες γράφει: 

The good news is that the vaccines continue to be highly effective against the virus in preventing hospitalization and death from COVID-19. For instance, three studies from Canada, Singapore and Scotland have found that the Pfizer vaccine provides more than 90% protection against hospitalization and death.

κατι που έρχεται σε αντίθεση με το κείμενο που παρέθεσες εσύ… το αναφέρω γιατί αν ο COVID-19 και οι μεταλλάξεις του, καταλήξει να είναι σαν μια απλή γρίπη λόγο του εμβολίου δεν βλέπω το πρόβλημα των δεύτερων σκέψεων…

10 λεπτά πριν, kokoviosR είπε

ειναι υπερ των εμβολιων αλλα κυριως σε ηλικιωμενους και ευπαθεις ομαδες και μαλλον κατα σε ομαδες νεαρης ηλικας οπως τα παιδια και οι γυναικες νεαρης ηλικιας.

Υπάρχει κάποιος λόγος που λέει συγκεκριμένα γυναίκες νεαρής ηλικίας?

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άσχετο, είναι κανένας εδώ που δίνει αίμα; μετά από ποσό καιρό μπορεί ο εμβολιασμένος να δώσει; 

Επεξ/σία από Kostasspil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Άσχετο, είναι κανένας εδώ που δίνει αίμα; μετά από ποσό καιρό μπορεί ο εμβολιασμένος να δώσει; 

Σύμφωνα με την οδηγία 2004/33/ΕΚ, το Π.Δ 138/2005 όσον αφορά ορισμένες τεχνικές απαιτήσεις για το αίμα και τα συστατικά του αίματος και σύμφωνα με την τεχνική αναφορά του ECDC 10-12-20 (COVID-19 and supply of substances of human origin in the EU/EEA - second update) :
- Κίνδυνοι για τον λήπτη από εμβολιασμό αιμοδότη μπορεί να προκύψουν εφόσον το εμβόλιο περιέχει ζώντες μικροοργανισμούς. Για τα εμβόλια που περιέχουν ζώντες μικροοργανισμούς απαιτείται περίοδος αποκλεισμού τουλάχιστον 4 εβδομάδων με ταυτόχρονη επούλωση του σημείου ενοφθαλμισμού.
- Για τα εμβόλια από αδρανοποιημένους ή μη ζώντες μικροοργανισμούς (π.χ mRNA) δεν απαιτείται περίοδος αποκλεισμού, εφόσον ο αιμοδότης αισθάνεται καλά.
- Αποδέκτες του εμβολίου Pfizer/BioNTech COVID-19 ως μέρος του Εθνικού Προγράμματος Εμβολιασμών μπορούν να αιμοδοτήσουν εφόσον αισθάνονται καλά. Στην περίπτωση που μετά τον εμβολιασμό παρουσιαστούν ήπιες αντιδράσεις μπορούν να προσφέρουν αίμα 7 ημέρες μετά την πάροδο των συμπτωμάτων».
Οι ίδιες οδηγίες ισχύουν και για τους Αιμοδότες που έχουν εμβολιασθεί με εμβόλιο της Moderna (mRNA), καθώς και τα εμβόλια της AstraZeneca και Johnson & Johnson (περιέχουν αδενοϊό χωρίς ικανότητα πολλαπλασιασμού).

Link

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, AtiX είπε

 

Υπάρχει κάποιος λόγος που λέει συγκεκριμένα γυναίκες νεαρής ηλικίας?

Από την άποψη οτι προοριζονται να  τεκνοποιησουν και η φυση τις εχει προικήσει με ισχυρο ανοσοποιητικο για να ανταπεξελθουν.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...