Προς το περιεχόμενο

Google και Facebook απαιτούν από τους υπαλλήλους τους να είναι εμβολιασμένοι


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Herald είπε

[....]
Αθάνατη Ελλάδα, μνημόνια μέχρι τον θερμικό θάνατο του σύμπαντος σου αξίζει.

[....] Το delta καθώς και οποιοδήποτε άλλο variant οφείλεται σε μεγάλο μέρος σε ανεγκέφαλους που δεν εμβολιάζονται. 


[....]

Ναι πασά μου? 

[....]

Θα σταματήσουμε στο delta η θα γεμίσουμε το αλφάβητο γιατί κάποιοι δεν εμβολιάζονται? 

Λάρωσε...

SmartSelect_20210801-225617_Samsung Internet.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 693
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Άσχετο, είναι κανένας εδώ που δίνει αίμα; μετά από ποσό καιρό μπορεί ο εμβολιασμένος να δώσει; 

Κάπου πήρε το αυτί μου στο ραδιόφωνο ότι μετά από μια εβδομάδα μπορείς να δώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Άσχετο, είναι κανένας εδώ που δίνει αίμα; μετά από ποσό καιρό μπορεί ο εμβολιασμένος να δώσει; 

ανάλογα το firmware που σου περασαν, ακουσα με το καινούργιο εχει speedup και μπορεις κατευθείαν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Όποιος από 'δω  μέσα το έγραψε, να σηκώσει το χέρι 

  Απόκρυψη περιεχομένων

FB_IMG_1627848986695.jpg.d534353c3cdac7ce0eb5168ed394a25b.jpg

 

Σου έχω καλύτερο…

Spoiler

Screenshot_8-3.jpg.c342ea5f254a0579e35deb17f1f34926.jpg

Το αλλάζω μην φάμε και κανένα μπαν… 🤣

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, AtiX είπε

Απλά ρωτάω γιατί στο link που παρέθεσες γράφει: 

The good news is that the vaccines continue to be highly effective against the virus in preventing hospitalization and death from COVID-19. For instance, three studies from Canada, Singapore and Scotland have found that the Pfizer vaccine provides more than 90% protection against hospitalization and death.

κατι που έρχεται σε αντίθεση με το κείμενο που παρέθεσες εσύ… το αναφέρω γιατί αν ο COVID-19 και οι μεταλλάξεις του, καταλήξει να είναι σαν μια απλή γρίπη λόγο του εμβολίου δεν βλέπω το πρόβλημα των δεύτερων σκέψεων…

Το γεγονός ότι τα εμβόλια αποτρέπουν είσοδο στην εντατική των εμβολιασμένων σε ποσοστό άνω του 90%(συν 39% προστασία από νόσηση), για την μετάλλαξη δέλτα, καθιστά περιττές φοβέρες για μάσκες και lockdowns.

Βλέπεις εσύ κάτι τέτοιο; Γιατί εγώ μόνο τρόμο βλέπω από τους ειδικούς που βγαίνουν στα κανάλια. Τρόμο, χαρακτηρισμούς και απειλές προς τους σχετικά λίγους ανεμβολίαστους. Οι οποίοι έχουν εξάλου ίδιο ιικό φορτίο(επικινδυνότητα μετάδοσης) με τους ανεμβολίαστους για την δέλτα. Δεν συμβαδίζει η όλη στάση τους με την κορυφαία  αποτελεσματικότητα των εμβολίων.

Σαν να έχεις τανκ(εμβόλιο) και να φοβάσαι που περνάει από μπροστά σου το παιδάκι με το νεροπίστολο(ανεμβολίαστος/εμβολιασμένος με δέλτα). Αυτό προσπαθώ να πω τόση ώρα. Καμία αντίθεση με όσα έγραψα πριν.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Σαν να έχεις τανκ(εμβόλιο) και να φοβάσαι που περνάει από μπροστά σου το παιδάκι με το νεροπίστολο(ανεμβολίαστος/εμβολιασμένος με δέλτα). Αυτό προσπαθώ να πω τόση ώρα. Καμία αντίθεση με όσα έγραψα πριν.

Το θέμα ειναι να σπάσει η αλυσίδα του ιου. Με το 50% που γραφεις, (αντε να παει 55%) μείον 60% αποτελεσματικοτητα, ειναι σαν να έχεις 25% εμβολιασμενους με 100%. Βαζω τα νουμερα που εσυ γραφεις

Οποτε ο ιός πιθανώς αν τα ελευθερωσουμε ολα οπως λες, να αρχισει να γραφει τρελα νουμερα, και με 45% ανεμβολιαστους και ενα +10% εμβολιασμενους μεσα στις μεθ.

Αλλο δεν αντεχω αλλο δεν μου αρέσει , και αλλο να το κανει η κυβερνηση, δήλαδη την διαταζεις να αυτοκτονήσει. 

εγω; Εγω θα τα αφηνα ολα ανοιχτα με μασκες. Και καμια απαγορευση πουθενα. Και θα αφηνα τον Δαρβίνο να κάνει την βρώμικη δουλειά.(+ θα απελυα ανευθυνους υγειονομικους και οσους ανεμβολιαστους εργαζονται με ευάλωτες κοινωνικες ομάδες)

Δεν ειναι τόσο απλα τα πράγματα φίλε. Κανενα τανκ δεν εχεις παντως βγαλτο αυτο απο το μυαλό σου

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pascalia2 είπε

Δεν ειναι τόσο απλα τα πράγματα φίλε. Κανενα τανκ δεν εχεις παντως βγαλτο αυτο απο το μυαλό σου

Incidents ανά 100.000 ανθρώπους. Μιλάμε για αστεία νούμερα και ποσοστά αν είσαι εμβολιασμένος και τα στοιχεία είναι ΟΚ. Μέχρι και 25 φορές μείωση των περιστατικών.

Πιο πιθανό είναι να σκοτωθείς πέφτωντας από σκάλες.

Άρα τέρμα η τρομοκρατία των ειδικών με τα νέα κύματα από Σεπτέμβριο, καμπανάκια κινδύνου, καραντίνες, δύο test την εβομάδα σε ανεμβολίαστους για να μπεις σε σούπερμαρκετ(λες και η μάσκα δεν έκανε καλή δουλειά μήνες ολόκληρους χωρίς εμβόλια) κτλ.

Αλλιώς τα στοιχεία είναι μάπα ή πρέπει να δημιουργήσουμε νέες αγορές για εγγυημένα κέρδη. Διαλέξτε και πάρτε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσέξτε τι λέει:

1))Γιατί κάποιοι δεν μπορούν λόγω προβλημάτων υγείας (Το μόνο δεκτό εφόσον μπορεί να αποδειχτεί.

2) Γιατί κάποιοι θέλουν να το σκεφτούν.(Μπούρδα 1)

3) Γιατί κάποιοι δεν θέλουν για διάφορους λόγους.(Μπούρδα 2)

Αλλά είναι λέει υπέρ των εμβολιασμών.

Με τον σημερινό αριθμό διασωληνωμένων δεν θα υπάρχει πρόβλημα, όμως αν έχουμε αύξηση και έλλειψη γιατρών, θα πέσει πολύ κλάμα.

 

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κόσμος που δεν μπορεί να εμβολιαστεί ή το εμβόλιο και να το κάνει δεν θα μπορέσει να αποκτήσει ικανά αντισώματα, αυτούς θέλει να προστατέψει και λέει εμβολιαστείτε όλοι, αυτό θα ίσχυε όμως αν αυτός που έχει εμβολιαστεί δεν μπορούσε να μεταδώσει, εκεί κάπου μπερδεύει το πράμα.
Την κόρη μου που είναι 13 που θα βοηθήσει αν την εμβολιάσω (θα το αποφύγω όσο δεν πάει);
Ο εξαναγκασμός πιστεύω ότι φέρνει  αντίθετα αποτελέσματα, τόσα χρόνια ότι πρόβλημα είχα ήξερα ότι πρέπει να με καθοδηγήσει ο προσωπικός μου γιατρός, στην προκειμένη περίπτωση έχει ακυρωθεί εντελώς και άμα έχει αντίθετη άποψη είναι κομπογιαννίτης.
Έχουμε χώρες παραδείγματα που πήραν ελάχιστα μέτρα και σε θανάτους είμαστε στα ίδια επίπεδα ή χειρότερα 

Σουηδία κρούσματα 1.100.040 Θάνατοι: 14.617
Ελλάδα κρούσματα ; 494.907 Θάνατοι: 12.950

Αν δεν είχα νοσήσει θα είχα εμβολιαστεί σίγουρα, πλέον το σκέφτομαι πολύ σοβαρά γιατί κάποια πράγματα δεν στέκουν, στάνταρ δεν υπάρχουν και συνεχώς έχουμε αλλαγές, κάτι άλλο που δεν μου κάθεται καλά, δεν υπάρχει εμβόλιο στην ιατρική ούτε στα ζώα που τα εμβόλια είναι ίδια από 5 χρονών έως 100, από 10 κιλά σώμα μέχρι 200.

Πάντως τα νούμερα σε νεκρούς έχουν μειωθεί κατά πολύ για τα κρούσματα που παρουσιάζουν, δείχνει ότι το εμβόλιο προστατεύει σε τεράστιο ποσοστό ηλικιωμένους και ευπαθή ομάδες, εκεί πιστεύω θα έπρεπε να επικεντρωθούν και για τους υπόλοιπους να μην είναι υποχρεωτικό, ειδικά για τα πιτσιρίκια.

Ελπίζω να τελειώσει γρήγορα το πάρτι γιατί μας πήρε και μας σήκωσε. 
 

     
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, konandrio είπε

Υπάρχει κόσμος που δεν μπορεί να εμβολιαστεί ή το εμβόλιο και να το κάνει δεν θα μπορέσει να αποκτήσει ικανά αντισώματα, αυτούς θέλει να προστατέψει και λέει εμβολιαστείτε όλοι, αυτό θα ίσχυε όμως αν αυτός που έχει εμβολιαστεί δεν μπορούσε να μεταδώσει, εκεί κάπου μπερδεύει το πράμα.
Την κόρη μου που είναι 13 που θα βοηθήσει αν την εμβολιάσω (θα το αποφύγω όσο δεν πάει);
Ο εξαναγκασμός πιστεύω ότι φέρνει  αντίθετα αποτελέσματα, τόσα χρόνια ότι πρόβλημα είχα ήξερα ότι πρέπει να με καθοδηγήσει ο προσωπικός μου γιατρός, στην προκειμένη περίπτωση έχει ακυρωθεί εντελώς και άμα έχει αντίθετη άποψη είναι κομπογιαννίτης.
Έχουμε χώρες παραδείγματα που πήραν ελάχιστα μέτρα και σε θανάτους είμαστε στα ίδια επίπεδα ή χειρότερα 

Σουηδία κρούσματα 1.100.040 Θάνατοι: 14.617
Ελλάδα κρούσματα ; 494.907 Θάνατοι: 12.950

Αν δεν είχα νοσήσει θα είχα εμβολιαστεί σίγουρα, πλέον το σκέφτομαι πολύ σοβαρά γιατί κάποια πράγματα δεν στέκουν, στάνταρ δεν υπάρχουν και συνεχώς έχουμε αλλαγές, κάτι άλλο που δεν μου κάθεται καλά, δεν υπάρχει εμβόλιο στην ιατρική ούτε στα ζώα που τα εμβόλια είναι ίδια από 5 χρονών έως 100, από 10 κιλά σώμα μέχρι 200.

Πάντως τα νούμερα σε νεκρούς έχουν μειωθεί κατά πολύ για τα κρούσματα που παρουσιάζουν, δείχνει ότι το εμβόλιο προστατεύει σε τεράστιο ποσοστό ηλικιωμένους και ευπαθή ομάδες, εκεί πιστεύω θα έπρεπε να επικεντρωθούν και για τους υπόλοιπους να μην είναι υποχρεωτικό, ειδικά για τα πιτσιρίκια.

Ελπίζω να τελειώσει γρήγορα το πάρτι γιατί μας πήρε και μας σήκωσε. 
 

     

Πόσο ετών είσαι και πως το πέρασες;

Εγώ νομίζω πως υπάρχουν πιθανότητες πως όσοι θα εμβολιαστούν πλήρως 1 φορά, να μην το κάνουν πάλι, αυτό θα εξαρτηθεί απο τα νέα δεδομένα και απο το πώς θα το διαχειριστεί η κυβέρνηση.

Φαίνεται πως για να υπάρξει "φρένο" στον ιό, θα πρέπει να είναι το 80-90% εμβολιασμένοι μονίμως, δηλαδή κάθε 6-8 μήνες.Αν υπήρχε ανοσία με 1 εμβολιασμό και δεν κολλούσες πάλι, θα ήταν εύκολη υπόθεση.

Πιστεύω πως ειδικά οι άνω των 50, αρχίζουν και έχουν αυξημένο κίνδυνο για ΜΕΘ.

Εχουν μπεί σε ΜΕΘ και ηλικίες 40-50 ετών.Ακόμα και 35-40.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Το γεγονός ότι τα εμβόλια αποτρέπουν είσοδο στην εντατική των εμβολιασμένων σε ποσοστό άνω του 90%(συν 39% προστασία από νόσηση), για την μετάλλαξη δέλτα, καθιστά περιττές φοβέρες για μάσκες και lockdowns.

Βλέπεις εσύ κάτι τέτοιο; Γιατί εγώ μόνο τρόμο βλέπω από τους ειδικούς που βγαίνουν στα κανάλια. Τρόμο, χαρακτηρισμούς και απειλές προς τους σχετικά λίγους ανεμβολίαστους. Οι οποίοι έχουν εξάλου ίδιο ιικό φορτίο(επικινδυνότητα μετάδοσης) με τους ανεμβολίαστους για την δέλτα. Δεν συμβαδίζει η όλη στάση τους με την κορυφαία  αποτελεσματικότητα των εμβολίων.

Σαν να έχεις τανκ(εμβόλιο) και να φοβάσαι που περνάει από μπροστά σου το παιδάκι με το νεροπίστολο(ανεμβολίαστος/εμβολιασμένος με δέλτα). Αυτό προσπαθώ να πω τόση ώρα. Καμία αντίθεση με όσα έγραψα πριν.

Αφού ξαναλέω, στην Ελλάδα ούτε το 50% δεν έχει εμβολιαστεί, με νούμερα που κοίταξα σήμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
36 minutes ago, konandrio said:

Έχουμε χώρες παραδείγματα που πήραν ελάχιστα μέτρα και σε θανάτους είμαστε στα ίδια επίπεδα ή χειρότερα 

Μην συγκρίνεις χώρες με διαφορετικές νοοτροπίες/"παραδόσεις"/συνήθειες.

Σκέψου ότι στην Σουηδία έχουν από τα χαμηλότερα ποσοστά νέων που ζουν με γονείς/παππούδες μετά τα 18 και στην Ελλάδα από τα υψηλότερα. Οπότε με τα ελάχιστα μέτρα, αν ο νέος βγαίνει κανονικά κολλάει, γυρνάει σπίτι αλλά είναι μόνος του, δεν  το μεταδίδει στους γονείς/παππούδες όπως στην Ελλάδα που ζουν μαζί μέχρι τα 30-40 του νέου.

Πέρα από τις διαφορετικές συνήθειες,  αγκαλιές/χειραψίες/ανθρώπινη επαφή-απόσταση και την διαφορετική νοοτροπία της τήρησης μέτρων.

Για βάλε Σουηδία VS Νορβηγία για να δεις διαφορές.

137.853  κρούσματα στη 2η, με 799 total deaths, μισό πληθυσμό...οπότε πες 2x. Πόσο απέτυχε η Σουηδία σε σχέση με τη Νορβηγία λοιπόν?

Sweden COVID: 1,100,040 Cases and 14,617 Deaths - Worldometer (worldometers.info)

Norway COVID: 137,853 Cases and 799 Deaths - Worldometer (worldometers.info)

Finland COVID: 107,321 Cases and 982 Deaths - Worldometer (worldometers.info)

Denmark COVID: 317,700 Cases and 2,549 Deaths - Worldometer (worldometers.info)

Δες και Φινλανδία και Δανία. Με διαφορά η χειρότερη από τις 4 η Σουηδία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Πόσο ετών είσαι και πως το πέρασες;

Εγώ νομίζω πως υπάρχουν πιθανότητες πως όσοι θα εμβολιαστούν πλήρως 1 φορά, να μην το κάνουν πάλι, αυτό θα εξαρτηθεί απο τα νέα δεδομένα και απο το πώς θα το διαχειριστεί η κυβέρνηση.

Φαίνεται πως για να υπάρξει "φρένο" στον ιό, θα πρέπει να είναι το 80-90% εμβολιασμένοι μονίμως, δηλαδή κάθε 6-8 μήνες.Αν υπήρχε ανοσία με 1 εμβολιασμό και δεν κολλούσες πάλι, θα ήταν εύκολη υπόθεση.

Πιστεύω πως ειδικά οι άνω των 50, αρχίζουν και έχουν αυξημένο κίνδυνο για ΜΕΘ.

Εχουν μπεί σε ΜΕΘ και ηλικίες 40-50 ετών.Ακόμα και 35-40.

40, 3 μέρες τράβηξα ζόρι με φρικτούς πόνους, πυρετούς δεν είχα, έχασα όσφρηση που έκανε να επανέλθει πλήρως 4 μήνες περίπου, ο αδερφός μου 41 με 30 ημερών μωρό το πέρασαν ποιο ήπια, οι γυναίκες μας πολύ ήπια, τις δυο κόρες μας τι προστατεύσαμε όσο μπορούσαμε και δεν ξέρω αν νόσησαν , σύμπτωμα δεν εμφάνισαν. 
Φίλος που έχουμε μαγαζί μαζί και ήμασταν σχεδόν όλη μέρα αγκαλιά δεν εμφάνισε συμπτώματα, έχω γνωστούς που τράβηξαν μεγάλο ζόρι, άλλοι με οξυγόνο για 20 μέρες , άλλος με εισπνεόμενα λόγο ζημιάς στον πνεύμονα, κάποιοι δυστυχώς δεν τα κατάφεραν, επίσης ένα παιδί από Χαλκίδα είχαμε δουλέψει μαζί 5 χρόνια, το παλικάρι έφυγε μια μερα μετά από εμβολιασμό με Astra https://www.enikos.gr/society/782047/nasos-katris-katarameni-i-ora-pou-tou-eipa-na-kanei-to-emvolio-le

Σήμερα μιλούσα με ένα παλικάρι δεν είναι ούτε 40 χωρίς υποκείμενα, αρρώστησε πολύ άσχημα πριν 1 μήνα, μπήκε για 3 μέρες εντατική από βαριά πνευμονία, η γυναίκα του νοσηλεύτηκε και αυτή σε άσχημη κατάσταση, κι όμως  θέλουν να αποφύγουν το εμβόλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dapit είπε

Ευχαριστώ παιδιά 

Γιατί όμως να εκθέτει έτσι τον εαυτό του; 

Τι κέρδος θα μπορούσε να έχει; 

Θα διαφωνήσω λίγο με τα παιδιά . Ο Κούβελας ήταν αντιπρόσωπος της Ελλάδας στην επιτροπή ανθρωπίνων φαρμάκων του ΕΜΑ την περίοδο 2014-2017 . Είναι από τους λίγους στην Ελλάδα που γνωρίζουν το συγκεκριμένο κομμάτι . Αν παρακολουθήσεις λίγο τι λέει , αποκλειστικά και μόνο το κομμάτι που είναι γνωστής, δηλαδή αν πρέπει να βγάλουμε ένα σκευάσμα στην κυκλοφορία , θα καταλάβεις ότι είναι από τους συντηρητικούς προφανώς γιατί έχουν γίνει στραβές στο παρελθόν . Οταν ο FDA έδωσε το πράσινο φως για να δωθεί το εμβόλιο στην κυκλοφορία η επιτροπή ήταν 17 ναι 4 όχι από όσο θυμάμαι. Καποιοι θα είναι πιο συντηρητικοί καποιοι πιο άνετοι στο να δώσουν ένα σκεύασμα στο εμπόριο. Επισης μέσω του κύκλου που διατηρεί μέσα στον ΕΜΑ έχει πληροφορίες που μπορεί να μην έχουμε δει ούτε πρόκειται να δούμε . Άρα ναι να τον παρακολουθείς αλλά να φιλτράρεις . Αυτό ισχύει για ολους τη επιτροπής και μη φυσικά . Διότι αν βάλουμε τα hoax να πιάσουν το τι έχει λεχθεί  όλο αυτό το διάστημα θα γκρεμίσουμε όλη την επιστημονική κοινότητα. Τελευταία θυμάμαι πιάσανε τα hoax τον φάρσαλινο αν εμένες εκεί θα έλεγες πωωω και αυτός αστα να πάνε . Ευτυχώς όμως απάντησε ώστε να αποκαταστήσει την φήμη του .Όπως και ο Κούβελας που έχει κινήσει διαδικασίες νομικές προφανώς με επιχειρήματα για να στηρίξει την θέση του . Όπως και να χει υπάρχει μια προσπάθεια αποδόμησης συγκεκριμένων προσώπων που μπορεί να αποκλίνουν της κεντρικής γραμμής  . Προσωπικα θα προτιμούσα ένα debate με συγκεκριμένο ερωτηματολόγιο ώστε να προετοιμαστούν και οι δυο πλευρές και να ξεδιαλύνουν όλες οι απορίες . Αλλά δυστυχώς επικοινωνιακά δεν το χουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...