Προς το περιεχόμενο

Τα νέα iPhone 13 Pro και iPhone 13 Pro Max διαθέτουν ρυθμό ανανέωσης 120Hz και κορυφαία εγγραφή βίντεο


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, Hellenicsun said:

Τα περισσότερα τηλέφωνα στο 1/3ο (..και λιγότερο) της τιμής έβαλαν notch ως αντιγραφή σχεδίου της Apple και χωρίς κανένα ουσιαστικό λόγο αφού δεν πρόσθεσαν αντίστοιχους αισθητήρες.

αισθηwhat? το notch μπήκε απλά για να μειώσουν το body ratio πως λέγεται. Ήθελαν κάπως να μειώσουν το body ratio αλλά να κρατήσουν και την μπροστινή κάμερα. Άρα προφανώς έχει τον σκοπό του και στα κινητά των 100 ευρώ. Αν και προσωπικά δεν μου αρέσει το notch. Προτιμώ λίγο παραπάνω περιθώριο.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 243
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Έχεις δίκιο. Μόνο που... στα 60-70 είναι που σταματάει να καταλαβαίνει διαφορά ακόμα και το καλύτερο μάτι στον κόσμο... άντε μερικοί να έχουν εκπαιδευτεί και λίγο παραπάνω στα 100hz... αναρωτήθηκες ποτέ γιατί επαγγελματίες παίχτες (πχ shroud) δεν καταλαβαίνουν καμία διαφορά μεταξύ 144-240?

ΥΓ: Άσε που αυτά τα νούμερα είναι μόνο για gaming και γενικά εικόνες που εναλλάσσονται ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ. Το να σκρολάρεις στο instagram με 120 fps είναι φουλ irrelevant.

Πόσο μάλλον σε 6'' οθόνη... τα 120 είναι ξεκάθαρα μαρκετινγκ. Το έκανε απλά για να πουλήσει "αφού ο κόσμος τρώει σανό.".

https://www.testufo.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, michael92 said:

Το έχεις κάνει; για πες μας την εμπειρία σου;

Κάτι επι του θέματος όμως να συζητήσουμε;

ΥΓ: καλώς ήρθες στην λίστα των αγαπημένων μου.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, koutsis είπε

Θα σου έλεγα να πας σε 13 pro αν έχεις τα λεφτά για να δεις πραγματική διαφορά με τα 120hz και τις κορυφαίες κάμερες. Αν σκέφτεσαι για το απλό 13 καλύτερα πήγαινε στο 12 μιας και είναι σχεδόν τα ίδια. Το 11 δεν θα το πρότεινα μιας και έχει lcd οθόνη 720p.

Έχω την εντύπωση ότι τα 120 θα τα χρησιμοποιεί ή όχι ο κόσμος ανάλογα με την κατανάλωση. Ειδικά στο ios που έχει μια άλφα ομαλότητα δεν υπάρχει λόγος να τα έχεις να σου τρώνε μπαταρία. (Γυρίζει στα 60 άραγε?) Εγώ στο s20fe το απενεργοποιεισα την πρώτη βδομάδα. Εμείς (η γυναίκα) βλέπουμε αν θα πάμε στο 12 pro max ή στο 13pm από το 11 μόνο και μόνο επειδή έχει πέσει η μπαταρία. Του κάνει βάρβαρη χρήση όμως, από φορτιστή στο σπίτι σε φορτιστή στο αυτοκίνητο κι όλη μέρα χρήση δύο χρόνια τώρα. Για μένα η καλύτερα αγορά τώρα είναι το 11pro max, αν θα έπαιρνα iPhone αυτό θα έπαιρνα. Είμαστε οικονομικά πολύ άνετοι αλλά δεν βλέπω τον λόγο να παίρνει κάποιος πάντα το τελευταίο, ούτε καν στα android.!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NotAliki177 είπε

Το έχεις κάνει; για πες μας την εμπειρία σου; τα πήγες καλά;

ΥΓ: καλώς ήρθες στην λίστα των αγαπημένων μου.

Framerate test είναι. :fear:

Όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται βέβαια... :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, JcD είπε

Έχω την εντύπωση ότι τα 120 θα τα χρησιμοποιεί ή όχι ο κόσμος ανάλογα με την κατανάλωση. Ειδικά στο ios που έχει μια άλφα ομαλότητα δεν υπάρχει λόγος να τα έχεις να σου τρώνε μπαταρία. (Γυρίζει στα 60 άραγε?) Εγώ στο s20fe το απενεργοποιεισα την πρώτη βδομάδα. Εμείς (η γυναίκα) βλέπουμε αν θα πάμε στο 12 pro max ή στο 13pm από το 11 μόνο και μόνο επειδή έχει πέσει η μπαταρία. Του κάνει βάρβαρη χρήση όμως, από φορτιστή στο σπίτι σε φορτιστή στο αυτοκίνητο κι όλη μέρα χρήση δύο χρόνια τώρα. Για μένα η καλύτερα αγορά τώρα είναι το 11pro max, αν θα έπαιρνα iPhone αυτό θα έπαιρνα. Είμαστε οικονομικά πολύ άνετοι αλλά δεν βλέπω τον λόγο να παίρνει κάποιος πάντα το τελευταίο, ούτε καν στα android.!

Γιατί να το κλείσεις αν μπαίνει μονο εκεί που χρειάζεται; Πχ στο scrolling? Σιγά την κατανάλωση που κάνει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

Γιατί να το κλείσεις αν μπαίνει μονο εκεί που χρειάζεται; Πχ στο scrolling? Σιγά την κατανάλωση που κάνει

Παίζει αυτό που λες, το δικό μου δεν έχει adaptive, θα το δούμε στην πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Τελικά πάλι δεν πήγαν σε type C, στο επόμενο ίσως ; Κατά τα άλλα τα 120Hz είναι το νέο.

Βασικά προβλέπω να καταργείται τελείως η θύρα κάποια στιγμή. Το iPhone 12 μου μόνο ασύρματα το φορτίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, logistoulis said:

Γιατί να το κλείσεις αν μπαίνει μονο εκεί που χρειάζεται; Πχ στο scrolling? Σιγά την κατανάλωση που κάνει

Ελπίζω το "adaptive" να κάνει δουλειά γιατί 120 συνέχεια είναι overkill.

Αυτά τα τεστσ που δείχνουν με το συνεχές γρήγορο σκορλλάρισμα δεν ανταποκρίνονται στην πραγματική χρήση. Like burh, ποιος θα σκρολλάρει έτσι στο τικτοκ; ο κόσμος σκρολλάρει-διαβάζει-σκρολλάρει.

Τώρα όσον αφορά "σιγά την κατανάλωση" δεν γνωρίζω αλλά αν σκεφτούμε ότι το 80%+ της κατανάλωσης το κάνει η οθόνη... σίγουρα είναι κλαιν; μιλάμε για χ2 ρυθμό ανανέωσης. (τουλάχιστον στα non-adaptive)

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι μπορει να εχει παραπονο κανενας με αυτα που εδωσε η μηπως οι αλλοι κατασκευαστες δινουν τα feature με το τσουβαλι στην χρονιαια αλλαγη των μοντελων τους.

Ετσι παει το παιχνιδι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι το "κόλπο" του marketing σε αυτό το iphone είναι το cinematic mode.

Με την απήχηση των social media και την (υπερφίαλη) άποψη που έχουμε οι περισσότεροι για τον εαυτό μας (λέω "μας" για να μην φωνάζει κάποιος), αυτή η λειτουργία θα θεωρηθεί "must" από τους περισσότερους 'storάκηδες"... 

Τα υπόλοιπα δεν με εντυπωσίασαν ιδιαίτερα. Ιδιαίτερη η απογοήτευση η απουσία και πάλι του USB-C (πιθανώς τελικά να υποχρεωθούν όταν θεσπιστεί ο ανάλογος "νόμος" περί universal charging port). 

H μπαταρία στα ίδια. Ο επεξεργαστής αναμενόμενα σε πολύ υψηλά επίπεδα.

Για μένα πιο ρηξικέλευθη ανακοίνωση προϊόντος ήταν αυτή του ipad mini 6...αυτό πραγματικά άλλαξε επίπεδο...σε όλα τα επίπεδα (οθόνη, κάμερα,συνδεσιμότητα,μέγεθος,design) ...τα πάντα όλα!!!! Τρομερό εργαλείο.

Μικρό ipad air 4! (μη σου πω και πιο "air" αν λάβει υπόψη κανείς τις διαστάσεις!!!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά αναβάθμιση είναι το iPhone 13. Κάτοχος 12 pro max. Η κορυφαία μπαταρία αναβαθμίζεται ακόμη περισσότερο, η κάμερα πιστεύω θα είναι εκπληκτική (1.9μm και f1.5),  το κορυφαίο Face ID για εμένα να μην φύγει ποτέ, εκτός αν καταφέρουν ποτέ και το βάλουν κάτω από την οθόνη. Κάποιοι λένε ότι είναι ίδιο με το 12. Η apple είναι εταιρεία που καλά κάνει και δεν αλλάζει εύκολα τον σχεδιασμό. Αυτό βοηθάει τους κατόχους παλαιών iPhone για να μην χάνει αξία η συσκευή τους και την εταιρεία για να κρατάει μια συγκεκριμένη εικόνα για τα προϊόντα της (βλέπε στην αυτοκινητοβιομηχανία bmw, Mercedes). Επίσης δίνει σε κάθε αναβάθμιση πινελιές εκεί που χρειάζεται (μπαταρία, κάμερα, cpu). Τιμολογιακή πολιτική. Ακόμη υπάρχουν κάποιοι που νομίζουν ότι η apple είναι τόσο ακριβή που κλέβει τον κόσμο. Day 1… S21 ultra (1300€+), xiaomi mi 11 ultra (1300€+), huawei p40 pro (1200€+ χωρίς gapp) κλπ κλπ. Και μιλάμε για κινητά που ΑΝ θέλεις να τα κρατήσεις πάνω από δυο χρόνια δεν θα έχεις σωστή εξυπηρέτηση από τον κατασκευαστή τους γιατί πιθανών θα τα έχει ξεχάσει και ο ίδιος με τόσα μοντέλα που έβγαλε ενδιάμεσα. iPhone με μια αλλαγή μπαταρίας ΑΝ θέλεις το κρατάς και 5 χρόνια. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...