Προς το περιεχόμενο

Τα νέα iPhone 13 έρχονται στην Ελλάδα στις 15 Οκτωβρίου από €869 έως €1999


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, polaki είπε

Άρα αφού δεν απευθύνετα σε κανέναν, τί το συζητάμε και γράφει ο κάθε άκυρος εδώ "δε δίνω 2000€ για κινητό"? 

Ε μη δώσεις ρε φίλε. Αφού δεν απευθύνεται σε σένα, ούτε σε μένα, ούτε στο 99,999% του κόσμου. 

Γιατί κάτι πρέπει να μπουν να γράψουν,και οι πιο πολλοι κλασσικά ειναι haters.

Και πέρυσι που δεν υπήρχε 1TB έκδοση στα 2000ευρώ,πάλι κλάμα  που δεν είχαν 120hz όπως τα mid range Android κίνητα.

Εφυγε αυτό απο την μέση και άρα πιασαμε πάλι τις τιμές,λες και το S21 Ultra,το Mi11 Ultra,το Sony Xperia 1III,το Honor Magic 3 Pro+ κλπ δεν είχαν αρχική τιμή τα κοντά 1300+ευρώ.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 401
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Babis_allos είπε

Άρα πρέπει να αρχίσουμε να παίρνουμε όλοι κινητά των 300 ευρώ ώστε τα κινητά που δεν σκοπεύουμε να αγοράσουμε ποτέ με βάση την επιλογή που προτείνεις να μην πάνε στα 3000 ευρώ. Ή με την ελπίδα ότι κάποια στιγμή θα τα ρίξουν τα flagships στα 300; 

 

Απλά πρέπει να μπει ένα όριο στην άνοδο αυτό λέω. Πάρτε το κινητό που θέλετε απλά όχι στα 1400 2 μήνες αν περιμένετε θα πέσει 1200 η παραπάνω αν δεν το πάρουν πολλοί. Αγοράζει πολύ κόσμος κινητά Day one εξου και η άνοδος. Βέβαια αν σκεφτούμε ότι κόσμος πληρώνει για να πεθάνει με το κάπνισμα το ποτό ναρκωτικά πολλαπλάσια χρήματα από ένα iPhone τότε άδικα και οι 10 σελίδες του θέματος περί τιμής κτλ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τέλη, όσοι πάτε για αναβάθμιση σε iphone φέτος, από τι φεύγετε και σε τί πάτε; 

Εγώ είχα ξενερώσει που θα απέσυραν το Pacific Blue αλλά το Sierra Blue ήταν ευχάριστη έκπληξη συγκριτικά με τις φήμες που μιλάγανε για ένα bronze τύπου χρώμα που λεγόταν sunset gold. Παρόλ αυτα το Pacific Blue μάλλον παραμένει το ωραίοτερο χρώμα για μένα. 

Οπότε είμαι ανάμεσα σε άσπρο/sierra blue και Pro ή Pro max (για πρώτη φορά με αρκετό φόβο ότι θα παραείναι μεγάλο για τα γούστα μου). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Έχεις δοκιμάσει να βγάλεις 4k 60fps video να δεις πως φεύγει ο χώρος; Για κάποιους το 1ΤΒ μπορεί να είναι πολύ πιο περιοριστικό απ' ότι για κάποιους άλλους τα 128GB. 

Πρόσφατα γνωστός μου σε ταξίδι χρειάστηκε γύρω στα 700gb για τα video, απλά μιλάμε για σχετικά σπάνιες περιπτώσεις, με την έννοια ότι η μία ώρα video 4k 60fps είναι γύρω στα 25GB. Μιλάμε ο τύπος τράβηξε σχεδόν 30 ώρες video, σε ένα ταξίδι 2 εβδομάδων. Δεν ξέρω πόσοι από μας στα ταξίδια τους τραβάνε τόσο πολύ. 

Πολύ extreme περίπτωση, και συνήθως οι άνθρωποι αυτοί είτε δεν έχουν ΜΟΝΟ το κινητό μαζί τους (drone, gopro κλπ) είτε έχουν και κάποιο laptop για να περνάνε τα βίντεο. 

Το λέω γιατί ΟΠΩΣ και να το κάνεις και ΟΤΙ και να προσπαθούν να μας πλασάρουν στα promo τους, το video του (κάθε) iphone δεν είναι σε καμία περίπτωση ίδιο με επαγγελματικές μηχανές. Άρα η χρήση είναι ξεκάθαρα ερασιτεχνική, και αγγίζει τους ημι-επαγγελματίες. 

Ο ήμι-επαγγελματίας είναι αδύνατον να μην έχει έστω ένα laptop δίπλα του να μεταφέρει τα data. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Παρόλ αυτα το Pacific Blue μάλλον παραμένει το ωραίοτερο χρώμα για μένα. 

Οπότε είμαι ανάμεσα σε άσπρο/sierra blue και Pro ή Pro max (για πρώτη φορά με αρκετό φόβο ότι θα παραείναι μεγάλο για τα γούστα μου). 

Pacific blue μακράν και για εμένα το πιο όμορφο. 

Λευκό επειδή είχα παλιότερα αλλά και τώρα το XS, θα έλεγα ότι πολύ πιο γρήγορα απ'ότι θα ήθελα με κούρασε. 

Μιλάμε πάντα για την περίπτωση χωρίς θήκη, ή με διάφανη προφανώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Απλά πρέπει να μπει ένα όριο στην άνοδο αυτό λέω. Πάρτε το κινητό που θέλετε απλά όχι στα 1400 2 μήνες αν περιμένετε θα πέσει 1200 η παραπάνω αν δεν το πάρουν πολλοί. Αγοράζει πολύ κόσμος κινητά Day one εξου και η άνοδος. Βέβαια αν σκεφτούμε ότι κόσμος πληρώνει για να πεθάνει με το κάπνισμα το ποτό ναρκωτικά πολλαπλάσια χρήματα από ένα iPhone τότε άδικα και οι 10 σελίδες του θέματος περί τιμής κτλ. 

Πάντως αν υπάρχει κινητό που "αξίζει" day one είναι το iPhone κι αυτό πολύ απλά γιατί η Apple δεν αλλάζει ποτέ τις τιμές κατα τη διάρκεια του έτους. Αυτό που μπορεί να γίνει είναι να βρείς στην Ελλάδα καλύτερες τιμές λόγω σκρουτζομάγαζων που εισάγουν από αλλες χώρες αλλά και πάλι οι διαφορές μικρές θα είναι. 

Με τα Android flagships δεν βλέπω καν ιδιαίτερο λόγο να πάρει κανείς flagship τρέχοντος έτους. Η διαφορά τιμής από τα περσινά στα φετινά είναι αστρονομικά υψηλή σε αντίθεση με την Apple όπου η διαφορά δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη.  

Θέλω να πώ ότι όπως τα βλέπω εγώ τα πράγματα, σε Android το εκάστοτε flagship τρέχοντος έτους απευθύνεται σε πολύ λιγότερους (αυτούς που πραγματικά θέλουν να έχουν ό,τι καλύτερο υπάρχει) από το εκάστοτε flagship τρέχοντος έτους της Apple, το οποίο είναι το τηλέφωνο που αξίζει για όποιον θέλει να κάνει αναβάθμιση σε iPhone εκείνο το έτος.

Πάντα μιλάω για μη μεταχειρισμένα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Georgram είπε

Πρώτον 2000 ευρώ κοστιζει μόνο το μαξ 1tb! Αν θέλει καποιος να κάνει επίδειξη το κάνει και με λιγότερο από χίλια ευρω αν θέλει! Αλλά εσείς είδατε το 2 μπροστά από τα μηδενικά και σκαλώσατε εκεί! Υπάρχουν και αλλά μοντέλα σε περίπτωση που δεν το ξερεις!

Δευτερον δεν είσαι ούτε εσυ ούτε εγώ ικανός να κρίνουμε αν αξίζει να το πάρει κάποιος γιατί δεν ξέρουμε ούτε τις ανάγκες τους ούτε τα οικονομικά του! Μην αναλύσουμε πάλι τα 2χιλιαρα που δίνουν κάποιοι σε κάρτες,ζάντες,ποτά κτλπ! Όπως για σένα δεν αξίζει κάτι για τον άλλον μπορεί να είναι εργαλείο δουλειάς,καυλας η πέστο όπως αλλιως θες εσυ και να αξίζει φουλ!

Οποτε φαίνεται ποιος επιμένει να είναι κομπλεξικός δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε παραπάνω! Δεν κάθομαι να κρίνω εγώ τον καθένα για τις επιλογές του και που θα φάει τα φράγκα του! 

Δεν έκρινα κανέναν θα λέω τη γνώμη μου εκτός και αν είσαι χουντικός και πρέπει ντε και καλά να μη τη πούμε γιατί εσύ έχεις αντίθετη άποψη.Δε σχολίασα εγώ το σχόλιο σου εσύ σχολίασες το δικό μου αρα εσύ τρώγεσαι.Οπότε το κομπλεξικός ξέρουμε όλοι πολυ καλά που πάει.Τα φράγκα του μπορεί και να τα κάψει κάποιος όταν όμως πεινάει κόσμος εκεί έξω δε σημαίνει οτι είναι και μαγκιά αν τα κάψει.Η μαγκιά είναι να πάρει αυτό που θέλει με λιγότερα λεφτά και τα επιπλέον ας τα δώσει καλύτερα σε ένα φτωχο που ψάχνει φαγητό στα σκουπίδια να επιβιώσει.Αυτά απο μένα να είσαι καλά και καλή συνέχεια απο μένα.

Επεξ/σία από thomas1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, polaki είπε

Pacific blue μακράν και για εμένα το πιο όμορφο. 

Λευκό επειδή είχα παλιότερα αλλά και τώρα το XS, θα έλεγα ότι πολύ πιο γρήγορα απ'ότι θα ήθελα με κούρασε. 

Μιλάμε πάντα για την περίπτωση χωρίς θήκη, ή με διάφανη προφανώς...

Για θήκες το λευκό ταιριάζει καλύτερα απ' όλα γιατί η επιφάνεια στις κάμερες ταιριάζει με περισσότερα χρώματα. Εγώ πάντα μιλάω για διάφανη θήκη όμως. 

Κι εμένα το λευκό ενώ μ' αρέσει (λευκό Χ έχω), είναι πάντα αυτό που έχω τόσα χρόνια. Στα πλην το ότι θεωρώ το λευκό του Χ/ΧS πολύ ομορφότερο του λευκού το 12/13 pro οπότε κατά κάποιο τρόπο νιώθω ότι θα έπαιρνα ένα χειρότερο χρώμα απ' αυτό που ήδη έχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Χριστέ μου 2000 ευρώ για ένα smartphone. πριν λίγο καιρό (λίγες βδομάδες δλδ) το λέγαμε για αστείο...

ΥΓ: Σχόλιο "ναι αλλά πληρώνεις ποιότητα και υλικού και λογισμικού" σε 3 2 1...

Όχι κύριοι. δεν θέλω να καραφλιάσω κι άλλο. 2000 ευρώ για κινητό είναι χαζό πράγμα και καμία χρήση δεν το δικαιολογεί.

Ηρεμήστε λίγο εκεί στην Google(Pixel), Samsung και Apple με τις τιμές.

Έχεις λάθος νοοτροπία... 869 έχει το μικρότερο... Αν όμως θέλεις την μαξ έκδοση με 1ΤΒ αποθηκευτικό χώρο παίρνεις αυτό.. Αυτός που θέλει το οικοσύστημα της Apple (εγώ πάντως όχι) το να δώσει 870 ευρώ δεν είναι και το τέλος του κόσμου.. Είμαστε υπερβολικοί μερικές φορές παιδιά εμείς κατά της Apple... και δεν βγάζω τον κώλο μου απέξω. Αλλά εδώ τώρα δίνει τρελή ποικιλία... και οι πλούσιοι και οι κολλημένοι με το οικοσύστημα και οι γκρινιάριδες και οι φτωχώτεροι τους καλύπτει (θεωρώ) όλους.

Πάντα με βάση τις τιμές στην αγορά για τα κορυφαία smartphones έτσι? Γιατί οκ... το να δίνει κάποιος κάθε χρόνο τόσα λεφτά για κινητό για πολύ κόσμο είναι υπερβολή. Και με την μεγάλη αξία μεταπώλησης που έχουν αν το κρατήσεις σε καλή κατάσταση δίνεις απλά μια σχετικά μικρή διαφορά και είσαι πάντα στην κορυφή. 

Η υπερβολή είναι άσχημο πράγμα και βλέπω πολύ κόσμο που συμφωνεί μαζί σου. Έχουν λοιπόν δίκιο οι αιφονάκιδες να μας λένε haters

;)

3 ώρες πριν, Mi_ka είπε

όποιος έχει τα γένια έχει και τα χτένια, όποιος δε φτάνει εκεί ψωνίζει ποιοτική δευτεράτζα Ανδροειδούς μέχρι 3-4 κατοστάρικα μαξ και μαζεύει για προαγωγή αργότερα

Εσύ πάλι το πήγες στην άλλη άκρη. Οπότε δικαιολογούμαστε και εμείς να σας λέμε κολλημένους και άσχετους. 

;)

Ειρήνη παιδιά... εδώ συζητάμε για τεχνολογία και δεν τσακωνόμαστε για τέτοια γελοία πράγματα. 

 

Μικρή η ζωή :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Πάντως αν υπάρχει κινητό που "αξίζει" day one είναι το iPhone κι αυτό πολύ απλά γιατί η Apple δεν αλλάζει ποτέ τις τιμές κατα τη διάρκεια του έτους. Αυτό που μπορεί να γίνει είναι να βρείς στην Ελλάδα καλύτερες τιμές λόγω σκρουτζομάγαζων που εισάγουν από αλλες χώρες αλλά και πάλι οι διαφορές μικρές θα είναι. 

Με τα Android flagships δεν βλέπω καν ιδιαίτερο λόγο να πάρει κανείς flagship τρέχοντος έτους. Η διαφορά τιμής από τα περσινά στα φετινά είναι αστρονομικά υψηλή σε αντίθεση με την Apple όπου η διαφορά δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη.  

Θέλω να πώ ότι όπως τα βλέπω εγώ τα πράγματα, σε Android το εκάστοτε flagship τρέχοντος έτους απευθύνεται σε πολύ λιγότερους (αυτούς που πραγματικά θέλουν να έχουν ό,τι καλύτερο υπάρχει) από το εκάστοτε flagship τρέχοντος έτους της Apple, το οποίο είναι το τηλέφωνο που αξίζει για όποιον θέλει να κάνει αναβάθμιση σε iPhone εκείνο το έτος.

Πάντα μιλάω για μη μεταχειρισμένα. 

Αν δεν αγοράσει κόσμος θα πέσουν και οι τιμές να ξερεις. Στα Android στο τρίμηνο αγοράζεις που θα έχει χάσει ένα 30% της αξίας. Στο 6 μηνο είχα πάρει κινητό 400 ευρώ από 849 αρχική Samsung πριν χρόνια. Άλλες εποχές βεβαια τώρα βγαίνουν 1400 και πέφτουν στο 1000αρικο σε λίγους μήνες που είναι πάλι πάρα πολλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mi_ka είπε

όταν έχεις αναπηρία η δευτεράτζα μπορεί να σε αφήσει και ψηφιακά παράλυτο όταν μόνο faceid μπορείς να εμπιστευτείς για τα τραπεζικά σου - αν εσύ έχεις καλύτερη λύση με βάθος χρόνου ασφαλείας 6+ χρόνια πες τη να σε ακούσω - καλή υγεία να έχεις πάντα!

Ότι νάναι...

Δεν μπορείς με κανένα κινητό android να κάνεις συναλλαγή με αναγνώριση προσώπου... τα έχεις μπερδέψει πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, barman_ είπε

Το αστείο με αυτούς που έχουν iphone η γενικά ακριβό κινητό και δεν έχουν κάρτα, πρέπει να σταματήσει... Δεν ζούμε στο 2005...

Οι εταιρείες τηλεφωνίας όμως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Babis_allos είπε

Πηγαίνουμε σε off-topic αλλά θεωρείς δηλαδή ότι εσύ βρήκες το loop hole με τα 13-16 χιλιάρικα αμάξι και η διαφορά με αμάξια 30χιλ και άνω είναι "πρεστιζ"; 

Θες να βάλουμε κάτω το I20 και ένα αμάξι της επιλογής μου στα 30+ χιλιάρικα και να δούμε τι άλλο διαφέρει εκτός απ το "Πρεστίζ"; 

Για τις αυστηρα προσωπικες μου αναγκες  ΝΑΙ . Δηλ για 2 ατομα  ,  αυτοματο  για ευκολια  των πρεσβυτερων και της συζυγου  (μαθημενη εξω και οχι στη ζουγκλα του λεκανοπεδιου)  , 5κ χλμ το χρονο , υπεραστικα κυριως  ελεω σκουτερ

κτλπ . Δεν υπαρχει χωρος σταθμευσης , αμαρτια  τα 30κ  εντελως  στο δρομο  ,βαλε και το κακο το ματι για μαρκα κυρους, κτλπ  κτλπ  ..  Καποια απο αυτα  ισχυουν και για τα κινητα και τα  ειδη τεχνολογιας  εν πολλοις  , πχ  Macos , ακριβα  ακουστικα , ηχεια , πανακριβη Oled  tv κοκ   ενω η "δουλεια" γινεται θαυμασια και με κλασμα του κοστους των χαιεντατων  ....

Στην πορεια ομως καη αν η Α.Ι δειξει τα δοντια της και ενεργει εις οφελος(πασης  φυσεως)  του  κατοχου της , βλεπε πχ αυτονομα οχηματα  η και πανεξυπνα τηλεφωνα  .. που καλουν σε βοηθεια αυτοματως αν ο κυριος τους ασθενησει αιφνιδιως κοκ , τοτε  ισως  να αξιζει η αγορα  των υψηλου προφιλ συσκευων ακομα και απο τα χαμηλα βαλαντια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτάσαμε στο σημείο να πουλιέται ένα κινητό 2.000€, εντάξει πλέον δεν μου φαίνεται παράξενο ούτε άξιο λόγου γιατί πολύ απλά από τη στιγμή που υπάρχουν αυτοκίνητα χιλιάδων και εκατομμυρίων ευρώ και μεζονέτες αντίστοιχης αξίας.. Η Apple δεν στοχεύει στη λαϊκή τάξη αλλά στη μεσαία και πάνω τάξη που δεν τους νοιάζει το κόστος.. Όσοι κράζουν την Apple γιατί δεν πάνε έξω από την αντιπροσωπεία της Ferrari, της Bugatti και να κράξουν τα αυτοκίνητα τους το ίδιο δεν είναι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...