Προς το περιεχόμενο

Aύξηση τιμών Eλίν Electricon


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, greekfragma είπε

δε πίνεις και καφέ πανάθεμά σε :P

έχει ξέχωρα εκκαθαριστικό και ξέχωρα τελικό. αυτός είναι και τέλος.

Για αυτο δε πινω καφε.Για να λεω σε τετοιες περιπτωσεις οτι δεν εχω πιει καφε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 412
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

  

2 λεπτά πριν, jgavaris είπε

 

Τωρα ειμαι στην Elin. Περιμενω τον λογαριασμο...!!! Ειμαι σε αυτους που τους βαλανε 12€ παγιο.

 

Mέχρι 17/12 είσαι "ΟΚ"... πληρώνεις 0.120€/kwh - 0.020€/kwh επιδότηση κυβέρνησης για σταθερά προγράμματα συν 12€ πάγιο.

Από 18/12 όμως θα εφαρμόζεται ρήτρα αναπροσαρμογής αν η χονδρική ξεπερνάει τα 0.12€/kwh (έχουν ειδοποιήσει για αλλαγή όρων). Aυτή τη στιγμή η χονδρική είναι 0.285€/kwh. Θα χρεώνεσαι δηλαδή τη διαφορά. Aν η κυβέρνηση μειώσει ή καταργήσει την επιδότηση που αυτή τη στιγμή για τα κυμαινόμενα είναι 0.13€/kwh τότε θα έχεις πρόβλημα. Αν η Ελίν αλλάξει πάλι τους όρους και μειώσει το όριο ενεργοποίησης της ρήτρας αναπροσαρμογής από 0.12€/kwh σε 0.52 - 0.58€/kwh όπως ισχύει στα υπόλοιπα εμπορικά προγράμματα, πάλι θα έχεις πρόβλημα.

Σε συμφέρει λοιπόν να πας σε σταθερό πρόγραμμα της ΔΕΗ, όπου θα έχεις σταθερή τιμή για τουλάχιστον 6 μήνες (τόση είναι η προστασία απ'τον Κώδικα Προμήθειας), μετά όλοι οι πάροχοι έχουν δικαίωμα αναπροσαρμογών.

Αν δεν έχεις Κοινωνικό Τιμολόγιο, μπορείς να ξεμπλέξεις πολύ γρήγορα αν πας σε κατάστημα να υπογράψεις το MyHomeEnter. 0.105€/kwh -5% συνέπεια -2% αν ενεργοποιήσεις τη πάγια εντολή απ'το ebill, πας 0.097€/kwh σταθερή τιμή.

Αν έχεις Κοινωνικό Τιμολόγιο πρέπει να κάνεις αίτηση για Γ1Ν και μετά ενεργοποίηση το ΜyHomeOnline απ'το ebill.

Ξεκίνα διαδικασίες άμεσα και όχι "από βδομάδα". Σήμερα υπάρχουν αυτές οι τιμές, αύριο κανείς δε ξέρει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

  Απο 18/12 όμως θα εφαρμόζεται ρήτρα αναπροσαρμογής αν η χονδρική ξεπερνάει τα 0.12€/kwh (έχουν ειδοποιήσει για αλλαγή όρων). Aυτή τη στιγμή η χονδρική είναι 0.285€/kwh. Θα χρεώνεσαι δηλαδή τη διαφορά. Aν η κυβέρνηση μειώσει ή καταργήσει την επιδότηση που αυτή τη στιγμή για τα κυμαινόμενα είναι 0.13€/kwh τότε θα έχεις πρόβλημα. Αν η Ελίν αλλάξει πάλι τους όρους και μειώσει το όριο ενεργοποίησης της ρήτρας αναπροσαρμογής από 0.12€/kwh σε 0.52 - 0.58€/kwh όπως ισχύει στα υπόλοιπα εμπορικά προγράμματα, πάλι θα έχεις πρόβλημα.

 

Καλησπερα

ειμαι στο ελιν fixed απο τελη Μαιου 2021 και δεν εχω λαβει καμια επιστολη πλην το εγγραφο  για την αναβολη τιμολογησης. Υπαρχει μηπως πιθανοτητα να την γλυτωσω???

 

Επεξ/σία από akismei
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, akismei είπε

Καλησπερα

ειμαι στο ελιν fixed απο τελη Μαιου 2021 και δεν εχω λαβει καμια επιστολη πλην το εγγραφο  για την αναβολη τιμολογησης. Υπαρχει μηπως πιθανοτητα να την γλυτωσω???

 

Σε προστάτευε το 6μηνο του κώδικα προμήθειας.  Πλέον η Ελίν έχει το δικαίωμα να σου βάλει ρήτρα αναπροσαρμογής (με ενημέρωση 60 μέρες πριν την εφαρμογή) ή να σου ανεβάσει την τιμή προμήθειας όπως έκανε σε όλους... δηλαδή 0.12€/kwh και 12 ευρώ πάγιο.

Αύξηση τιμής προμήθειας μπορούν να κάνει από αρχές Δεκεμβρίου και δεν είναι υποχρεωμένοι να σε ενημερώσουν άμεσα, αλλά να σε ενημερώσουν στον επόμενο λογαριασμό.

Σκέτο οικιακό fixed έχεις ή και ΚΟΤ μαζί; Επίσης θύμισε μου, το fixed είναι αορίστου ή έχει ρήτρα αποχώρησης;

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα

Σκετο οικιακο fixed εχω, αοριστου χωρις δεσμευση και χωρις ρητρα αποχωρησης και το εχω σε συνδυασμο με το ελιν αεριο

Επεξ/σία από akismei
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, akismei είπε

Καλημερα

Σκετο οικιακο fixed εχω, αοριστου χωρις δεσμευση και χωρις ρητρα αποχωρησης και το εχω σε συνδυασμο με το ελιν αεριο

Αν είναι έτσι πας άμεσα ΔΕΗ Enter (αίτηση σε κατάστημα). Άμεσα, όχι "από βδομάδα" γιατί σήμερα υπάρχει σε χαμηλές τιμές αύριο κανείς δε ξέρει.

Και αέριο το HΡΩΝ Gas Home Flex απ'το Econtract με 50ευρώ bonus και 35% έκτπωση. https://www.heron.gr/prosfores/e-contract/ Σε ένα συμφορουμήτη πριν μερικές μέρες αφού έκανε αίτηση στο econtract του έστειλαν σύμβαση με 45% έκπτωση double flex. To κάνουν αυτό κατά καιρούς να δίνουν 45% χωρίς σύμβαση στο ρεύμα.

Διαφορετικά κάθεσαι όπως είσαι και κάνεις το σταυρό σου να μη χαμηλώσουν τα όριο της ΟΤΣ του χρόνου στο Electricon και να μην αποσυρθεί η επιδότηση της κυβέρνησης.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Ήμουν στην Ελιν και πήγα ΔΕΗ/ My home Online, στο Ebill φαίνεται ότι είμαι στο πρόγραμμα από 24/10. 

Δεν έχει έρθει ακόμα εκκαθαριστικός από Ελίν, δε θα έπρεπε? Θα μεταφερθεί στον 1ο λογαριασμό της ΔΕΗ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akismei είπε

Το fixed δεν εχει ΟΤΣ. 

Οκ έχω χάσει τη μπάλα. Όντως στο electricon έβαλαν οτσ. Το fixed είναι νεώτερο πρόγραμμα, υπήρχε και το 6μηνο προστασίας του κώδικα προμήθειας. Θα μπει σίγουρα και σ'αυτο ΟΤΣ σιγά μη μείνει έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, kronos73 είπε

Καλημέρα,

Ήμουν στην Ελιν και πήγα ΔΕΗ/ My home Online, στο Ebill φαίνεται ότι είμαι στο πρόγραμμα από 24/10. 

Δεν έχει έρθει ακόμα εκκαθαριστικός από Ελίν, δε θα έπρεπε? Θα μεταφερθεί στον 1ο λογαριασμό της ΔΕΗ?

Ευχαριστώ

Καλημέρα, στείλε εμαιλ για να στον στείλουν, θα σου απαντήσουν άμεσα με τον λογαριασμό. Επίσης τσέκαρε ότι σου αφαίρεσαν την όποια έκπτωση συνέπειας γιατί εμένα το είχαν "ξεχάσει" και μετά από τηλέφωνα μου έστειλαν εκ νέου τον σωστό λογαριασμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/11/2021 στις 11:28 ΠΜ, korakios είπε

ήταν που ήταν η μηχανογράφηση της Ελιν , τώρα πρέπει να περιμένετε και για την πίστωση ΤΕΜ 0,02€/kw για καταναλώσεις απο 1/9 (έως 300kw/μήνα)

Καλησπέρα στο σταθερό πρόγραμμα θα δώσουν 0,02 ;   καλά εγώ έτσι και αλλιώς εχω φύγει αλλά δεν θέλω να τους χαρίσω ουτε σεντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/11/2021 στις 11:18 ΠΜ, kaktos77 είπε

Καλημέρα, στείλε εμαιλ για να στον στείλουν, θα σου απαντήσουν άμεσα με τον λογαριασμό. Επίσης τσέκαρε ότι σου αφαίρεσαν την όποια έκπτωση συνέπειας γιατί εμένα το είχαν "ξεχάσει" και μετά από τηλέφωνα μου έστειλαν εκ νέου τον σωστό λογαριασμό.

Δε πρόκειται να στείλουν άμεσα λογαριασμό. Όταν ετοιμάσουν τη μηχανογράφηση με το ΤΕΜ θα στείλουν σε όλους.

Με τη συνέπεια θα γίνει σούπερ μπάχαλο, πρέπει να πιστώσουν το 0.02 και να επαναϋπολογίσουν τη συνέπεια γιατί το 0.02 αφαιρείται απ'την αρχική τιμή, άρα μειώνεται η συνέπεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...