Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για θέρμανση για το χειμώνα


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, nemesiskp είπε

Έχω σε όλο το σπίτι αλλά το θέλω ίσα ίσα για λίγες ώρες την ημέρα.

Επίσης επειδή κάθεται στο σαλόνι το οποίο είναι μαζί με κουζίνα και το κλιματιστικό εκεί ειναι 18άρι φαντάζομαι θα καίει τον πάτο του.

Θέλει ίσα ίσα εκεί κοντά της μια πηγή θέρμανσης να μην το δαγκώνει.

Κλιματιστικο τοτε, αν ειναι και κανενα καλο...μαρκα μοντελο? ΚΟΤ υπαρχει? και ποσες kwh εχετε καταναλωση το τετραμηνο τον χειμωνα, ολο το σπιτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 433
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Specs είπε

Κλιματιστικο τοτε, αν ειναι και κανενα καλο...μαρκα μοντελο? ΚΟΤ υπαρχει? και ποσες kwh εχετε καταναλωση το τετραμηνο τον χειμωνα, ολο το σπιτι?

Κλιματιστικό είναι inventor  Omnia plus  5 ετίας.

Σίγουρα inverter. Χειμώνα δεν έχω νούμερο να σου πω (δεν θυμάμαι) αλλά γενικά ζεστενόμαστε με πετρέλαιο . Το καλοκαίρι που έχω πρόσφατο που ανάβαμε φουλ γύρω στις 1800 1900 kwh. Απλά το 18άρι έχει να ζεστάνει σαλονοτραπεζαρία + κουζίνα(50 60 τμ). 

Για αυτό έλεγα κάτι σε "τοπικό"

Επεξ/σία από nemesiskp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά θα συμφέρει να ζεστάνει κάθε μέρα για λίγες ώρες έναν μεγάλο χώρο;

Θα προλάβει να invertάρει;  Ξέρω καλύτερα τα Inverter είναι καλό να δουλεύουν για αρκετές ώρες και συνέχεια για να θεωρηθούν value.

Θα το δοκιμάσω.

Από τις άλλες 2 λύσεις εσείς πάντως λέτε για αέριο έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nemesiskp είπε

Ναι αλλά θα συμφέρει να ζεστάνει κάθε μέρα για λίγες ώρες έναν μεγάλο χώρο;

Θα προλάβει να invertάρει;  Ξέρω καλύτερα τα Inverter είναι καλό να δουλεύουν για αρκετές ώρες και συνέχεια για να θεωρηθούν value.

Θα το δοκιμάσω.

Από τις άλλες 2 λύσεις εσείς πάντως λέτε για αέριο έτσι;

Και να μην ινβερταρει/σταθεροποιηθει, θα καιει λιγοτερο απο τον 2000w θερμοπομπο! το 1/3 το πολυ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλίμα Ινβέρτερ. Ό,τι (λίγο) χάνεις που θα ζεσταίνεις τον επιπλέον χώρο της σαλο-κουζίνας, θα το γλιτώσεις εις διπλούν σε αξία πιο μετά από το πετρέλαιο που θα έκαιγες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως αγορασα κατι, επελεξα κατι, που ξερω, εχω παρει γραμμη πως το πανε οι περισσοτεροι,
δεν θα εγκρινει εδω κανεις.
Καλοριφερ λαδιου, μινιατουρα, αλλα μονο 700watt.
Για ενα δωματιο 15τμ.
Ξερω, θα πειτε οτι δεν θα θερμαινει, αλλα ομως κατ'εμε, και δεν θα καιει ιδιαιτερο ρευμα.
45 ευρω αγορα. Thats it.
Δεν αναμενω 'θερμανση' σε μεγαλα κρυα, αλλα να ειναι καπως υποφερτη η κατασταση στο δωματιο.
Εγω και κατι λιγοι, ακομη επιμενουμε για αρκετες περιπτωσεις, σε καλοριφερ λαδιου.
Και βρηκα κατι με τα λιγοτερα watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nemesiskp είπε

Κλιματιστικό είναι inventor  Omnia plus  5 ετίας.

Σίγουρα inverter. Χειμώνα δεν έχω νούμερο να σου πω (δεν θυμάμαι) αλλά γενικά ζεστενόμαστε με πετρέλαιο . Το καλοκαίρι που έχω πρόσφατο που ανάβαμε φουλ γύρω στις 1800 1900 kwh. Απλά το 18άρι έχει να ζεστάνει σαλονοτραπεζαρία + κουζίνα(50 60 τμ). 

Για αυτό έλεγα κάτι σε "τοπικό"

Δουλεψε το κλιματιστικο στους 21 και φαν στο 3 να πηγαινει μακρια η θερμανση οσο γινεται εφοσον εχεις και κουζινα και δες πως παει, με εξωτερικη 7 και πανω  θεωρω θα παιζει στα 800 με 1000watt (ισως και πιο κατω) και με τα πιο πολλα κρυα πετρελαιο ή και συνδυασμος..Βαλε μετρητη καταναλωσης αν μπορεις!

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, mindreader είπε

Για ενα δωματιο 15τμ.
Ξερω, θα πειτε οτι δεν θα θερμαινει, αλλα ομως κατ'εμε, και δεν θα καιει ιδιαιτερο ρευμα.

το κλιματιστικό θα καίει "ιδιαιτερο ρευμα" δια 3

33 λεπτά πριν, mindreader είπε

Εγω παντως αγορασα κατι, επελεξα κατι, που ξερω, εχω παρει γραμμη πως το πανε οι περισσοτεροι,
δεν θα εγκρινει εδω κανεις.

σωστά 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

το κλιματιστικό θα καίει "ιδιαιτερο ρευμα" δια 3

σωστά 😛

Κατ'εμε, περα απο inverter, δεν αξιζει να αγορασεις κλιματιστικο. Το εν λογω δωματιο ομως δεν εχει. Αρα για να βαλω κλιμα, θελω εκατονταδες ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mindreader είπε

Κατ'εμε, περα απο inverter, δεν αξιζει να αγορασεις κλιματιστικο. Το εν λογω δωματιο ομως δεν εχει. Αρα για να βαλω κλιμα, θελω εκατονταδες ευρω.

με 3 κατοστάρικα παίρνεις ένα 9αράκι , τώρα το πότε θα κάνεις την απόσβεση εσύ ξέρεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ και εγώ κλιματιστικό θα έβαζα αν ήταν μικρό το δωμάτιο.

Αλλά μιλάμε για το μισό σπιτι πρακτικά.

Θα δω πως θα πάει σε καταναλώσεις και θα δω τι θα βάλω.

Μετρητή έχω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Εγω παντως αγορασα κατι, επελεξα κατι, που ξερω, εχω παρει γραμμη πως το πανε οι περισσοτεροι,
δεν θα εγκρινει εδω κανεις.
Καλοριφερ λαδιου, μινιατουρα, αλλα μονο 700watt.
Για ενα δωματιο 15τμ.
Ξερω, θα πειτε οτι δεν θα θερμαινει, αλλα ομως κατ'εμε, και δεν θα καιει ιδιαιτερο ρευμα.
45 ευρω αγορα. Thats it.
Δεν αναμενω 'θερμανση' σε μεγαλα κρυα, αλλα να ειναι καπως υποφερτη η κατασταση στο δωματιο.
Εγω και κατι λιγοι, ακομη επιμενουμε για αρκετες περιπτωσεις, σε καλοριφερ λαδιου.
Και βρηκα κατι με τα λιγοτερα watt.

Σωστά, δεν θα καίει πολύ ρευμα επειδη δεν θα βγάζει και πολύ ζεστη.

Με ac θα ειχες μικρότερη κατανάλωση από αυτό και ζέστη.

Η διαφορά είναι περίπου x3.Είτε 3 φορές την ζέστη, είτε 3 φορες μικρότερη κατανάλωση ή όπως θες να το χρησιμοποιήσεις. Στα 15τμ ενα απλό 9000btu σχεδόν πάντα επαρκεί όχι απλά για να κάνει υποφερτή τη κατάσταση αλλά για σωστή θερμοκρασία.

Το x3 ειναι ενδεικτικό ξεκινάει από x2.5 και φτάνει άνετα μέχρι και x6. Υπάρχουν μηχανήματα που φτάνουν x14 σε συγκεκριμένες συνθήκες.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 hours ago, mindreader said:

Κατ'εμε, περα απο inverter, δεν αξιζει να αγορασεις κλιματιστικο. Το εν λογω δωματιο ομως δεν εχει. Αρα για να βαλω κλιμα, θελω εκατονταδες ευρω.

Γιατί υπάρχουν πλέον non inverter? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...