Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για θέρμανση για το χειμώνα


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, mindreader είπε

Σημερα παντως, εβαλα πετρελαιο.

Ρωτα τον πετρελαια, τον ξερω χρόνια 'λες να εχουμε ακομη και ελλειψη πετρελαιου φετος'; Μου λεει 'γιατι; ετσι κι αλλιως εμεις στην Ελλαδα κυριως απο Σαουδικη Αραβια παιρναμε πετρελαιο. Αν υπαρξει ελλειψη, θα ειναι τεχνητη'.

Ομως, χωρις να λεω (και να ξερω) αν το πετρελαιο ειναι ακριβως το ντηζελ, εδω διαβαζω οτι εχει προβλημα ακομη και η Αμερικη!

Για πρώτη φορά μεταπολεμικά σε δραματική κατάσταση τα ενεργειακά αποθέματα των ΗΠΑ: Έχουν ντίζελ μόνο για 25 ημέρες

https://www.pronews.gr/oikonomia/gia-proti-fora-metapolemika-se-dramatiki-katastasi-ta-energeiaka-apothemata-ton-ipa-exoun-ntizel-mono-gia-25-imeres/

Πολλα εχουμε δει τα τελευταια χρονια, που αν μας τα ελεγαν πριν 10 χρονια, θα τους λεγαμε τρελους. Και ομως τα ζησαμε και τα ζουμε.

Τι λετε, μπορει και να ξεμεινει η αγορα απο πετρελαιο θερμανσης, το φετινο χειμωνα;

Προ νιους; Όχι, απλά όχι.

Κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και σε μας, σβήσε την "είδηση" και μην περάσεις ξανά από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 433
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, mindreader είπε

Σημερα παντως, εβαλα πετρελαιο.

Ρωτα τον πετρελαια, τον ξερω χρόνια 'λες να εχουμε ακομη και ελλειψη πετρελαιου φετος'; Μου λεει 'γιατι; ετσι κι αλλιως εμεις στην Ελλαδα κυριως απο Σαουδικη Αραβια παιρναμε πετρελαιο. Αν υπαρξει ελλειψη, θα ειναι τεχνητη'.

Ομως, χωρις να λεω (και να ξερω) αν το πετρελαιο ειναι ακριβως το ντηζελ, εδω διαβαζω οτι εχει προβλημα ακομη και η Αμερικη!

Για πρώτη φορά μεταπολεμικά σε δραματική κατάσταση τα ενεργειακά αποθέματα των ΗΠΑ: Έχουν ντίζελ μόνο για 25 ημέρες

https://www.pronews.gr/oikonomia/gia-proti-fora-metapolemika-se-dramatiki-katastasi-ta-energeiaka-apothemata-ton-ipa-exoun-ntizel-mono-gia-25-imeres/

Πολλα εχουμε δει τα τελευταια χρονια, που αν μας τα ελεγαν πριν 10 χρονια, θα τους λεγαμε τρελους. Και ομως τα ζησαμε και τα ζουμε.

Τι λετε, μπορει και να ξεμεινει η αγορα απο πετρελαιο θερμανσης, το φετινο χειμωνα;

Η τιμή του αργού πετρελαίου έχει πέσει από το καλοκαίρι, από τα επίπεδα των 120 σχεδόν $ το βαρέλι, στα 85. Αυτό σημαίνει ότι υπήρξε πετρέλαιο, πιο πολύ από όσο τραβούσε η αγορά. Και αν κλείσει η βιομηχανία λόγω ενεργειακής κρίσης το χειμώνα, θα πέσει ακόμα περισσότερο. Μην πανικοβάλλεστε με αυτές τις ειδήσεις, και διαβάστε κανένα πιο έγκυρο site για τα ενεργειακά, όπως το energypress.gr.
Επίσης από τα ανωτέρω, σκεφτείτε πόσα κερδίζουν τα διυλιστήρια...έχουν ανακοινώσει άραγε αποτελέσματα 9μήνου, πόσα δις. κέρδη να είχαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, aligato1000 είπε

Πρωτα μόνωση εαν ειναι δικο σου το σπιτι...και δευτερον αφυγραντηρα για να βοηθησει στην αποδοση το aircondition .Το ψυγειο που εχω και 370 kWh/y δηλαδη 1KW την ημερα αρα εσενα 2.4KW χονδρικα ολη την ημερα...ενα αλλο που δεν υπολογιζεις ειναι οτι με την σομπα και εστια γκαζιου αφαιρεις δυο ενεργοβορες συσκευες απο τον λογαρισμο της ΔΕΗ και αρα πεφτεις σε κατηγορια με τις kwρες.επισης εαν γινεται για ασφαλεια του aircondition απο το να σου καει μια πλακετα ειναι αυτο https://www.emimikos.gr/VMARK-RM02-1000VA/  το συνδεεις στην μπριζα και πανω σε αυτο στην εξοδο του κουμπωνεις το aircondition.Σταθεροποει το ρευμα απο τις αυξομοιωσεις. Ο αφυγραντηρας βοηθαει και το καλοκαιρι.

Ευχαριστώ. Αφυγραντηρα έχω και δουλεύω πάντα. Δυστυχώς είμαι ένοικος, οπότε είναι λίγο λαχείο το σωστό σπίτι. Θα το πάω με κλίμα για αρχή και στα δύσκολα θα ανάψω την φλόγα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mechpanos είπε

Η τιμή του αργού πετρελαίου έχει πέσει από το καλοκαίρι, από τα επίπεδα των 120 σχεδόν $ το βαρέλι, στα 85. Αυτό σημαίνει ότι υπήρξε πετρέλαιο, πιο πολύ από όσο τραβούσε η αγορά. Και αν κλείσει η βιομηχανία λόγω ενεργειακής κρίσης το χειμώνα, θα πέσει ακόμα περισσότερο. Μην πανικοβάλλεστε με αυτές τις ειδήσεις, και διαβάστε κανένα πιο έγκυρο site για τα ενεργειακά, όπως το energypress.gr.
Επίσης από τα ανωτέρω, σκεφτείτε πόσα κερδίζουν τα διυλιστήρια...έχουν ανακοινώσει άραγε αποτελέσματα 9μήνου, πόσα δις. κέρδη να είχαν!

Ναι αλλά ειδικά το ντήζελ που η τιμή του καθορίζεται χρηματιστηριακά επηρεάζεται από την προετοιμασία και αποθεματοποιήση μεγάλων ποσοτήτων ώστε να λειτουργήσουν μονάδες φυσικού αερία και βιομηχανίες με αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Ναι αλλά ειδικά το ντήζελ που η τιμή του καθορίζεται χρηματιστηριακά επηρεάζεται από την προετοιμασία και αποθεματοποιήση μεγάλων ποσοτήτων ώστε να λειτουργήσουν μονάδες φυσικού αερία και βιομηχανίες με αυτό. 

Ακριβώς. Το καλοκαίρι υπήρξε μεγάλη προμήθεια και γέμισαν οι αποθήκες εν' όψει χειμώνα. Όμως ο χειμώνας στην Ευρώπη είναι πολύ ήπιος ακόμα, με ρεκόρ θερμοκρασίας για την εποχή και κάτι καύσωνες από το πουθενά. Οπότε οι αποθήκες παραμένουν ακόμα γεμάτες και υπάρχουν φορτία LNG που είχαν προγραμματιστεί, και δεν έχουν πού να πάνε να αδειάσουν. Έτσι έπεσε η τιμή του TTF στο αέριο και κάτι παρεμφερές συμβαίνει και στο πετρέλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ψάχνω για θέρμανση σε διαμέρισμα στην Αθήνα και σκέφτομαι για σόμπα υγραερίου. Βλέπω κάποιες που κυκλοφορούν στο σκρουτζ στο 100ρι και επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αλλά νομίζω ότι αξίζει θέλω τη γνώμη όσων έχουν! 

Πιο πολύ θα χρησιμοποιείται τα πρωινά πριν τη δουλειά και λίγο το βράδυ πριν πάμε για ύπνο. Πρόκειται για σπίτι 50τμ και θα χρησιμοποιείται παράλληλα και το καλοριφερ/κλιματιστικό ορισμένες φορές. 

Κάθε ποσο συχνά αλλάζετε μπουκάλα; Υπάρχει μεγαλος κίνδυνος γενικότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, txcellas είπε

Ψάχνω για θέρμανση σε διαμέρισμα στην Αθήνα και σκέφτομαι για σόμπα υγραερίου. Βλέπω κάποιες που κυκλοφορούν στο σκρουτζ στο 100ρι και επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αλλά νομίζω ότι αξίζει θέλω τη γνώμη όσων έχουν! 

Μου είπε ένας γνωστός πως χρησιμοποιεί υγραέριο και μάλιστα με σόμπα "μανιτάρι", πολύ ευχαριστημένος. 

- Γιατί "μανιτάρι" όμως;

τον ρώτησα κι όχι απλή σόμπα υγραερίου, που είναι και πιο φθηνή.

- Έχω μικρά παιδιά και δεν θέλω φλόγα χαμηλά, εκεί που φτάνουν.

think-smart-meme.gif

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα κ απο μενα

Μενω σε γκαρσονιερα σε πολυκατοικια 10ετιας 42 τμ

Εχει αυτονομη θερμανση πετρελαιο κανονικα

Περσι με χρηση 6 ωρες την ημερα για μηνες δεκεμβριο ως μαρτιο εδωσα 620 ευρω δαπανη θερμανσης στα κοινοχρηστα

Φετος δεν ξερω τι να κανω...

Εχω καλοριφερ λαδιου με θερμοστατη

Air con που δεν ειναι inverter

Να παραμεινω στη λυση καλοριφερ αυτονομου της πολυκατοικιας οπως σας ειπα ή μηπως να εψαχνα σομπα κηροζινης  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λαδοκαλοριφέρ "με θερμοστάτη", θα πληρώνεις κέρατα στο ρεύμα (αν κι εξαρτάται από πόσες ώρες θα είσαι σπίτι). "Με θερμοστάτη" ή,,,χωρίς.

Το κλίμα άνευ ινβερτερίου, δεν πολυλέει (ειδικα΄για θέρμανση). Πάλι καλύτερο από το λαδιού, αλλά και χειρότερη θέρμανση.

Ή οικονομία στο πετρέλαιο θα κάνεις (αν και, 620 για 4 μήνες, μια χαρά είναι), "θυσιάζοντας" την άνεσή σου (αν δεν σε παίρνει οικονομικά), και θα φοράς κα'να ρούχο παραπάνω, θα κλείνεσαι σε ένα δωμάτιο, ζεστές κάλτσες/παντόφλες κλπ και οπωσδήποτε ηλεκτρικό υπόστρωμα για τον ύπνο,

ή (αν έχεις οικονομικό ζόρι) θα δεις και την περίπτωση σόμπας υγραερίου. Που έχει άλλα γαμησιάτικα όμως, όπως θέλει να αερίζεις καθημερινά (ειδικά σε μικρό χώρο) για να μην έχεις υγροποιήση/μούχλα, αν εξωτερικά δεν υπάρχει μόνωση (σιγά μην υπάρχει), είναι και το κουβάλημα στη μέση, είναι και το αρχικό κόστος (σόμπα και 2 φιάλες = ~ 200άρι), είναι και πόσο θα βρίσκεις τις φιάλες (περιεχόμενο) στην περιοχή σου....ΕΚΤΟΣ κι αν σκαλώσεις βενζινάδικο να γεμίζεις από αντλία υγραεριοκίνησης (περίπου στο μισό θα πέσει το κόστος), οπότε ξεχνάς το όποιο σκίσιμο ΑΝ σ' ενδιαφέρει το οικονομικό πάνω απ' όλα.

Τέλος δεν ξέρω την υγρασία σου, αλλα΄ακόμη κι ένας αφυγραντήρας Budget (Πράκτικερ, ~90€) θα βοηθήσει και αυτός είτε περισσότερο είτε λιγότερο (ειδικά στα μεγάλα κρύα). Ο,τι και να επιλέξεις για θέρμανση.

Σούμα: "ιδανικά" ξανακαις πετρέλαιο. Αν σε παίρνει, νέο κλίμα(τιστικό), και για οικονομία υγραέριο....(και για ακόμη οικονομικότερα, γέμισμα σε βενζινάδικο).

Ώπα, ξέχασα: κηροζίνη=ακριβό σπορ. Ακόμα και για αγορά σόμπας. Το δε καύσιμο, "φωτιά"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, pigos23 είπε

Καλησπερα κ απο μενα

Μενω σε γκαρσονιερα σε πολυκατοικια 10ετιας 42 τμ

Εχει αυτονομη θερμανση πετρελαιο κανονικα

Περσι με χρηση 6 ωρες την ημερα για μηνες δεκεμβριο ως μαρτιο εδωσα 620 ευρω δαπανη θερμανσης στα κοινοχρηστα

Φετος δεν ξερω τι να κανω...

Εχω καλοριφερ λαδιου με θερμοστατη

Air con που δεν ειναι inverter

Να παραμεινω στη λυση καλοριφερ αυτονομου της πολυκατοικιας οπως σας ειπα ή μηπως να εψαχνα σομπα κηροζινης  ?

Από αυτά που έχεις ήδη, A/C. Περιοχή;

(με τα € που πλήρωσες πέρσι αγοράζεις κλιματιστικό 12αρι ή 18αρι και περισσεύουν για να πληρώσεις και το ρεύμα)

Καλοριφέρ λαδιού, εκπαραθύρωση.

Γράψε αν θέλεις και τι τιμοκατάλογο/πάροχο πληρώνεις για το ηλεκτρικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, pigos23 είπε

Καλησπερα κ απο μενα

Μενω σε γκαρσονιερα σε πολυκατοικια 10ετιας 42 τμ

Εχει αυτονομη θερμανση πετρελαιο κανονικα

Περσι με χρηση 6 ωρες την ημερα για μηνες δεκεμβριο ως μαρτιο εδωσα 620 ευρω δαπανη θερμανσης στα κοινοχρηστα

Φετος δεν ξερω τι να κανω...

Εχω καλοριφερ λαδιου με θερμοστατη

Air con που δεν ειναι inverter

Να παραμεινω στη λυση καλοριφερ αυτονομου της πολυκατοικιας οπως σας ειπα ή μηπως να εψαχνα σομπα κηροζινης  ?

Άσε το κλίμα σε λειτουργία 24/7. Και ας είναι on/off .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Ζώ με την οικογένεια μου 3μελής σε ενα σπιτι 70τμ που έχει χάλια διαρυθμιση ,χάλια μόνωση και μέχρι πέρυσι ζεσταινόμασταν με θερμοσυσωρευτές κλαίγαμε οικονομικά όλο το έτος καθώς μας έβγαινε ο χειμώνας 1800 ευρώ το 6 μηνο περίπου.Φίλος απο τη Δεη μου λεει φέτος υπολόγισε x2 το κόστος.

Φέτος δεν τα έχω ανάψει ακόμα και δεν ΄θελω,εχουμε 2 αιρκοντισιορ inverter που κάνουν την δουλειά αλλά στα πολλά τα κρύα δεν θα επαρκούν άσε που δεν έιναι ότι καλήτερο να δουλευουν συνεχως όσο και να συντηρείς(σκονη ξερή ατμόσφαιρα κτλ).

Εχω σπάσει το κεφάλι μου τι να αγοράσω και αν πρεπει που θα αντικάθιστά αυτα τα ρημάδια που καινε τοσο ρευμα.

  • Αεριο δεν παίζει  και δεν περναει απο την οδό μου,καλοριφέρ μέσα δεν εχει το σπιτι και ουτε υπαρχει η οικονομική δυνατότητα να μπουν στο προσεχες μέλλον,μόνωση δε μπορώ να κάνω επίσης γι αυτό το λόγο.
  • Ρώτησα για πέλλετ δε συμφέρει πλέον ,ουτε χώρο έχω για τα σακιά ουτε για να βγεί η καμινάδα άσε που με περαστικα θα κοστιζε 1300 ευρώ.Και θα έιχα με αυτό κατανάλωση 1 σακί κάθε μέρα περιπου 13 ευρω.
  • Ρώτησα για αερόθερμη πετρελαιου θα μου βγέι 600-700  με εγκατάσταση και εμαθα οτι η κατανα΄λωση ξεφευγει συν οτι πρεπει να βάλω βαρελι στο μπαλκονι 100 ευρω και να το γεμι΄σω.....άσε που δε θέλω να παιζω με ευλεκτα με 5χρονο παίδί σπιτι.Εδω η κατανάλωση θα ήταν παλι 15-20 ευρώ κάθε μέρα...

Ξέρω πώς αν δεν επενδύσω σε κάτι δε θα έχω τα επιθυμητα αποτελέσματα ο΄ποτε ροκανίζω τον χρόνο ψάχνοντας λύσεις πρόσκαιρες  καθώς ναι μεν το σπιτι ειναι δικό μ αλλα δε μας αρέσει η περιοχή πλέον ουτε θέλω να ρίξω το παραμικρό ευρώ πάνω του,θα πηγαιναμε σε νοικιο αλλα τη γκαντεμια μας εκτοξευθηκαν στο Θεο και δεν βρίσκαμε κιόλας σε επιθυμητη περιοχή.

Εχετε να προτείνετε κάποια λύση η να αναφέρετε δική σας περίπτωση μπας και πάρω ιδέες;

Σκέφτομαι να αγοράσω 2 σωματα λαδιού 300 ευρω σύνολο με έξυπνες πρίζες να τα ανοιγω και να τα κλεινω απο το κινητο μ σε συνδυασμο με τα aircondition και απομόνωση δωματίων που δεν καθόμαστε  μπας και βγάλουμε 1 ακομα χειμώνα.

Τέλος να αναφέρω οτι λυπάμαι που στην ΄χωρα μας οι μισοί και παραπάνω Ελλήνες ζούμε εξεφτελιστικά ,είμαι 37 εχω οικογένεια και πότε δε φαντοζόμουν οτι θα αποτελούσε πρόβλημα η βενζινη το ρευμα και σε λιγο το οξυγόνο.Κράτος μηδέν ,φοροί παντού ,καθημερινή αφαίμαξη ,καταντήσαμε τσιγκούνηδες με ψυχολογία μηδέν ενώ άλλοι αισχοκερδούν.

 

Καλό κουράγιο σε όλους μας.

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μενω Ανω ιλισια...

Ξεχασα να αναφερω οτι τα 620 που εσκασα στο πετρελαιο ηταν ουσιαστικα 6 ωρες ημερησιως για δυο μηνες αλλα μετα μολις ειδα τα κοινοχρηστα για τους υπολοιπους δυο μηνες το ανοιγα για 2 με 3 ωρες....

Το air con μου εκτος του οτι δεν ειναι inverter κανει κ ενα σπαστικο στα καλα καθουμενα βγαζει κρυο .....

Υγραεριο δεν το σκεφτομαι οπως επισης κ να αγορασω inverter ( το σπιτι ειναι ενοικιο κ βαριεμαι να πηγαινο φερνω κ να ξηλωνω αν ξενοικιαζω κλπ )

Μονο η kerosun μου χει περασει απ το μυαλο

Επεξ/σία από pigos23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pigos23 είπε

Υγραεριο δεν το σκεφτομαι οπως επισης κ να αγορασω inverter ( το σπιτι ειναι ενοικιο κ βαριεμαι να πηγαινο φερνω κ να ξηλωνω αν ξενοικιαζω κλπ )

Ζήτησε το από τον ιδιοκτήτη σου (inverter) με την προοπτική να μείνει στο σπίτι. Κι αν σου ζητήσει 20€ το μήνα αύξηση πάλι κερδισμένος θα είσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...