Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για θέρμανση για το χειμώνα


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, al3xis είπε

Σε σπίτι 160 τ.μ., μη μονωμένο, υπήρχε παλιός καυστήρας πετρελαίου 40.000kcal/hr.

Τοποθετήθηκε καυστήρας υγραερίου συμπύκνωσης 30kw (26.000kcal/hr) - θα καλύπτει το σπίτι ή έγινε λάθος επιλογή από τον τεχνικό;

Τρέξε τη σχετική εφαρμογή για όλο το σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 433
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 10/10/2021 στις 10:57 ΜΜ, airtrelomike13 είπε

Καλησπέρα σε όλους

ΑΝ και το θρεντ εχει ανοιχτει πολλες φορες απο αλλους χρηστες, θα ηθελα να το ανοιξω εκ νεου γιατι οπου να ναι πλησιαζουν τα κρυα.

Έχετε κάποια πρόταση για θέρμανση για το χειμώνα είτε σε θερμοπομπό καλοριφέρ κλπ?

Θέλω να αγοράσω δυο σώματα. Ένα για το δωματιο μου που είναι σχετικά μικρό και ένα για τη κουζίνα που κάθεται η μητέρα μου στο καναπε.

Θα με ενδιέφεραν προτάσεις value for money , αλλα αν υπαρχει καποιο αξιοπιστο θα με ενδιέφερε επίσης να το αγοράσω

Ευχαριστώ

Σόμπα υγραερίου.. πετάει φλόγα άμεσα και οικονομικά....επίσης μόνωση καλή το σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, aligato1000 είπε

Σόμπα υγραερίου.. πετάει φλόγα άμεσα και οικονομικά....επίσης μόνωση καλή το σπίτι

Πετάει και υγρασία μπόλικη οπότε όταν τη σβήσεις κρυώνεις περισσότερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Πετάει και υγρασία μπόλικη οπότε όταν τη σβήσεις κρυώνεις περισσότερο

Γι'αυτό είπα και μόνωση όλα είναι συνδυάστηκαν γιατί πρώτα έναν καλό αφυγραντήρα...και σόμπα γιατί πρώτα βγάζεις εκτός μια ενεργοβορα συσκευή από το ρεύμα και δεύτερον μπορείς με 25 ευρώ την φιάλη να την βγάλεις έναν μήνα... Για να σου βγει οικονομικό ρευμα σε χώρο θες 600 btu/τμ ιδανικά με μονώσεις και τουλάχιστον 18αρι αιρκοντίσιον για να μην δουλεύει η εξωτερική μονάδα όλη την ώρα...άμα είναι μικρό δεν κάνει τίποτα καιπορει να δουλεύει ώρες και να μην ζεστενει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Maurikycli είπε

Στο ψοφόκρυο θα πρέπει να τη δουλεύεις όλη τη μέρα οπότε η μπουκάλα θα τελειώνει σε 3 μέρες 😕

κρητη ειναι, ψοφοκρυο εκει ειναι 12 βαθμοι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Τσεκαρισμένο πάντως , στη χαμηλή σκάλα η μπουκάλα αδειάζει σε 3,5 μέρες αν τη δουλεύεις από το πρωΐ έως τη νύχτα.

Ολη την ωρα στο κουβαλημα μπουκαλα λοιπον....

Κακα τα ψεμματα, την ευελιξια του ηλεκτρικου, δεν την εχει καμια αλλη εκδοχη. Αλλο που οι τιμες μας εκαναν να ψαχνομαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gotthard είπε

Επειδή κάποιοι το κατέχετε να ρωτήσω, μένω σε σπίτι 33τμ. Πήρα σόμπα υγραερίου για τον χειμώνα αν και υπάρχει και ένα air condition (9000BTU Nordstar). Με τις σημερινές τιμές τι κόστος κάνει αν λειτουργεί το κλιματιστικό? Το σκέφτομαι για τις όχι και τόσο κρύες μέρες και να ανοίξω την σόμπα Ιαν-Φεβ

Μικρό το σπίτι, μικρό και το a/c. Εξαρτάται που είναι, μόνωση, αν είναι διαμπερές, ανοιχτό από παντού, ρετιρέ κλπ κλπ

Καλύτερα να δοκιμαστεί πρώτα το a/c. Είναι τουλάχιστον Α ενεργειακή κλάση και inverter?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://b2b.thermogatz.gr/product/2493/thermastra-ygraerioy-tg-fld-4-2kw-black.html

Ότι και να κάνεις να ότι και να κάνεις θέμα έχει η μόνωση πρώτα και μετά τα υπολοιπα. Κοίταξε καταναλώσεις και υπολογισε

10 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Τρέξε τη σχετική εφαρμογή για όλο το σπίτι


Επίτοιχοι λέβητες αερίου συμπύκνωσης - Τι θα πρέπει να γνωρίζεις όταν έχεις επιτοιχο λέβητα αεριου
https://www.youtube.com/watch?v=zfaSOeh7Py0

N-Thermon - Gavatex
https://www.youtube.com/watch?v=p56G3GtukRw

 

Ακολούθησε το κανάλι του Γιαννουδη θα μάθεις πολλά...επίσης ότι και να κάνεις εάν δεν κάνεις μόνωση θα είναι σαν ανοίγεις την σόμπα με ανοιχτά παράθυραΠιστευω ότι εάν πιάνουν τα χέρια σου πάρτο απόφαση και την μόνωση της Neotex θα την κάνεις καλά. Και τα λεφτά που θα πετάξεις σε υγραέριο θα τα ρίξεις στην μόνωση και θα ζεστενεται...

 

10 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Τρέξε τη σχετική εφαρμογή για όλο το σπίτι


Επίτοιχοι λέβητες αερίου συμπύκνωσης - Τι θα πρέπει να γνωρίζεις όταν έχεις επιτοιχο λέβητα αεριου
https://www.youtube.com/watch?v=zfaSOeh7Py0

N-Thermon - Gavatex
https://www.youtube.com/watch?v=p56G3GtukRw

 

Ακολούθησε το κανάλι του Γιαννουδη θα μάθεις πολλά...επίσης ότι και να κάνεις εάν δεν κάνεις μόνωση θα είναι σαν ανοίγεις την σόμπα με ανοιχτά παράθυραΠιστευω ότι εάν πιάνουν τα χέρια σου πάρτο απόφαση και την μόνωση της Neotex θα την κάνεις καλά. Και τα λεφτά που θα πετάξεις σε υγραέριο θα τα ρίξεις στην μόνωση και θα ζεστενεται...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Doubt είπε

Μικρό το σπίτι, μικρό και το a/c. Εξαρτάται που είναι, μόνωση, αν είναι διαμπερές, ανοιχτό από παντού, ρετιρέ κλπ κλπ

Καλύτερα να δοκιμαστεί πρώτα το a/c. Είναι τουλάχιστον Α ενεργειακή κλάση και inverter?

Συμφωνώ. Πρώτη μου χρονιά εδώ, δεν το ξέρω ,όπως ούτε και το κλιματιστικό. Είμαι σε χωριό, ανοιχτά, το μηχάνημα είναι πάνω απο την κεντρική είσοδο που μπαίνει απευθείας στο σαλόνι-κουζίνα. Το άλλο δωμάτιο και η τουαλέτα είναι ακριβώς απέναντι του. Πληροφορίες που βρήκα για το κλιματιστικό είναι οι παρακάτω: Αν ήξερα το μαξ που μπορεί να καίει την ώρα (δίχως να πιάνει επιθυμητό αποτέλεσμα)  νομίζω θα βοηθούσε.

  • Θέρμανσης (Μέση Ζώνη)
  • A+
  • Βαθμός Απόδοσης Θέρμανσης (SCOP)
  • 4 W/W
  • Κατανάλωση Θέρμανσης
875 kWh/y
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gotthard είπε

Συμφωνώ. Πρώτη μου χρονιά εδώ, δεν το ξέρω ,όπως ούτε και το κλιματιστικό. Είμαι σε χωριό, ανοιχτά, το μηχάνημα είναι πάνω απο την κεντρική είσοδο που μπαίνει απευθείας στο σαλόνι-κουζίνα. Το άλλο δωμάτιο και η τουαλέτα είναι ακριβώς απέναντι του. Πληροφορίες που βρήκα για το κλιματιστικό είναι οι παρακάτω: Αν ήξερα το μαξ που μπορεί να καίει την ώρα (δίχως να πιάνει επιθυμητό αποτέλεσμα)  νομίζω θα βοηθούσε.

  • Θέρμανσης (Μέση Ζώνη)
  • A+
  • Βαθμός Απόδοσης Θέρμανσης (SCOP)
  • 4 W/W
  • Κατανάλωση Θέρμανσης
875 kWh/y

Πρωτα μόνωση εαν ειναι δικο σου το σπιτι...και δευτερον αφυγραντηρα για να βοηθησει στην αποδοση το aircondition .Το ψυγειο που εχω και 370 kWh/y δηλαδη 1KW την ημερα αρα εσενα 2.4KW χονδρικα ολη την ημερα...ενα αλλο που δεν υπολογιζεις ειναι οτι με την σομπα και εστια γκαζιου αφαιρεις δυο ενεργοβορες συσκευες απο τον λογαρισμο της ΔΕΗ και αρα πεφτεις σε κατηγορια με τις kwρες.επισης εαν γινεται για ασφαλεια του aircondition απο το να σου καει μια πλακετα ειναι αυτο https://www.emimikos.gr/VMARK-RM02-1000VA/  το συνδεεις στην μπριζα και πανω σε αυτο στην εξοδο του κουμπωνεις το aircondition.Σταθεροποει το ρευμα απο τις αυξομοιωσεις. Ο αφυγραντηρας βοηθαει και το καλοκαιρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, aligato1000 είπε

Πρωτα μόνωση εαν ειναι δικο σου το σπιτι..

Με αυτό συμφωνώ, με τα υπόλοιπα διαφωνώ λίγο ως.. πάρα πολύ.

1 ώρα πριν, gotthard είπε

Πληροφορίες που βρήκα για το κλιματιστικό είναι οι παρακάτω: Αν ήξερα το μαξ που μπορεί να καίει την ώρα (δίχως να πιάνει επιθυμητό αποτέλεσμα)  νομίζω θα βοηθούσε.

  • Θέρμανσης (Μέση Ζώνη)
  • A+
  • Βαθμός Απόδοσης Θέρμανσης (SCOP)
  • 4 W/W
  • Κατανάλωση Θέρμανσης
875 kWh/y

Αν είναι ένα από αυτά..

https://www.bestprice.gr/cat/2442/air-condition/f/1_19740_3473_64517/nordstar-9000-btu.html?is=1&bc=6087

πρέπει να είσαι ΟΚ.

Αν θέλεις ακρίβεια και λεπτομέρεια, πάρε ένα μετρητή κατανάλωσης. Υπάρχουν από 10€ περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα παντως, εβαλα πετρελαιο.

Ρωτα τον πετρελαια, τον ξερω χρόνια 'λες να εχουμε ακομη και ελλειψη πετρελαιου φετος'; Μου λεει 'γιατι; ετσι κι αλλιως εμεις στην Ελλαδα κυριως απο Σαουδικη Αραβια παιρναμε πετρελαιο. Αν υπαρξει ελλειψη, θα ειναι τεχνητη'.

Ομως, χωρις να λεω (και να ξερω) αν το πετρελαιο ειναι ακριβως το ντηζελ, εδω διαβαζω οτι εχει προβλημα ακομη και η Αμερικη!

Για πρώτη φορά μεταπολεμικά σε δραματική κατάσταση τα ενεργειακά αποθέματα των ΗΠΑ: Έχουν ντίζελ μόνο για 25 ημέρες

https://www.pronews.gr/oikonomia/gia-proti-fora-metapolemika-se-dramatiki-katastasi-ta-energeiaka-apothemata-ton-ipa-exoun-ntizel-mono-gia-25-imeres/

Πολλα εχουμε δει τα τελευταια χρονια, που αν μας τα ελεγαν πριν 10 χρονια, θα τους λεγαμε τρελους. Και ομως τα ζησαμε και τα ζουμε.

Τι λετε, μπορει και να ξεμεινει η αγορα απο πετρελαιο θερμανσης, το φετινο χειμωνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, mindreader said:

Σημερα παντως, εβαλα πετρελαιο.

Ρωτα τον πετρελαια, τον ξερω χρόνια 'λες να εχουμε ακομη και ελλειψη πετρελαιου φετος'; Μου λεει 'γιατι; ετσι κι αλλιως εμεις στην Ελλαδα κυριως απο Σαουδικη Αραβια παιρναμε πετρελαιο. Αν υπαρξει ελλειψη, θα ειναι τεχνητη'.

Ομως, χωρις να λεω (και να ξερω) αν το πετρελαιο ειναι ακριβως το ντηζελ, εδω διαβαζω οτι εχει προβλημα ακομη και η Αμερικη!

Για πρώτη φορά μεταπολεμικά σε δραματική κατάσταση τα ενεργειακά αποθέματα των ΗΠΑ: Έχουν ντίζελ μόνο για 25 ημέρες

https://www.pronews.gr/oikonomia/gia-proti-fora-metapolemika-se-dramatiki-katastasi-ta-energeiaka-apothemata-ton-ipa-exoun-ntizel-mono-gia-25-imeres/

Πολλα εχουμε δει τα τελευταια χρονια, που αν μας τα ελεγαν πριν 10 χρονια, θα τους λεγαμε τρελους. Και ομως τα ζησαμε και τα ζουμε.

Τι λετε, μπορει και να ξεμεινει η αγορα απο πετρελαιο θερμανσης, το φετινο χειμωνα;

Ενημέρωση απο pronews.gr🤡 = ισχύει ακριβώς το αντίθετο απο αυτό που γράφει.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...