Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για θέρμανση για το χειμώνα


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...οι σόμπες υγραερίου γενικά δεν έχουν φόβο. Πρέπει κάποιος να κάνει πολύ χοντρή μαλακία, είτε για φωτιά (πχ να ακουμπήσει με την "μούρη" σε κουρτίνα ή να....απλώσεις κανείς ρούχο πάνω της....), είτε για έκρηξη. Γκαντεμιά μπορεί να παίξει στον έναν άτυχο (κατασκευαστικό ελλάτωμα=απώλειες από τα σωληνάκια της) ανάμεσα στους τόσους, αλλά κι αυτό με έναν καλό αρχικό έλεγχο ("μπακάλικα", με αφρό ξυρίσματος σε όλες τις σωληνώσεις, ή και μηχανηματάκια που ανιχνεύουν διαρροή υγραερίου).

Αυτό που κυρίως πρέπει να προσέχει/φροντίζει κανείς, είναι η αλαλγή της φιάλης, και κυρίως να μη τυχόν ξεχάσει να βάλει ("χάρτινη") φλάντζα, αν δεν έχει δική του λαστιχένια (που κρατάει 1-2 χρόνια) επάνω του ο ρυθμιστής.

Η υγρασία που δημιουργούν στον χώρο, είναι όντως ένα "θέμα", αλλά είτε με αφυγραντήρα, είτε έστω με τακτικό αερισμό (κα'να τέταρτο πρωί και βράδυ), είναι "εντάξει" κι αυτό...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 433
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Doubt είπε

Ζήτησε το από τον ιδιοκτήτη σου (inverter) με την προοπτική να μείνει στο σπίτι. Κι αν σου ζητήσει 20€ το μήνα αύξηση πάλι κερδισμένος θα είσαι.

 

7 ώρες πριν, dimos_theod είπε

Καλημέρα,

Ζώ με την οικογένεια μου 3μελής σε ενα σπιτι 70τμ που έχει χάλια διαρυθμιση ,χάλια μόνωση και μέχρι πέρυσι ζεσταινόμασταν με θερμοσυσωρευτές κλαίγαμε οικονομικά όλο το έτος καθώς μας έβγαινε ο χειμώνας 1800 ευρώ το 6 μηνο περίπου.Φίλος απο τη Δεη μου λεει φέτος υπολόγισε x2 το κόστος.

Φέτος δεν τα έχω ανάψει ακόμα και δεν ΄θελω,εχουμε 2 αιρκοντισιορ inverter που κάνουν την δουλειά αλλά στα πολλά τα κρύα δεν θα επαρκούν άσε που δεν έιναι ότι καλήτερο να δουλευουν συνεχως όσο και να συντηρείς(σκονη ξερή ατμόσφαιρα κτλ).

Εχω σπάσει το κεφάλι μου τι να αγοράσω και αν πρεπει που θα αντικάθιστά αυτα τα ρημάδια που καινε τοσο ρευμα.

  • Αεριο δεν παίζει  και δεν περναει απο την οδό μου,καλοριφέρ μέσα δεν εχει το σπιτι και ουτε υπαρχει η οικονομική δυνατότητα να μπουν στο προσεχες μέλλον,μόνωση δε μπορώ να κάνω επίσης γι αυτό το λόγο.
  • Ρώτησα για πέλλετ δε συμφέρει πλέον ,ουτε χώρο έχω για τα σακιά ουτε για να βγεί η καμινάδα άσε που με περαστικα θα κοστιζε 1300 ευρώ.Και θα έιχα με αυτό κατανάλωση 1 σακί κάθε μέρα περιπου 13 ευρω.
  • Ρώτησα για αερόθερμη πετρελαιου θα μου βγέι 600-700  με εγκατάσταση και εμαθα οτι η κατανα΄λωση ξεφευγει συν οτι πρεπει να βάλω βαρελι στο μπαλκονι 100 ευρω και να το γεμι΄σω.....άσε που δε θέλω να παιζω με ευλεκτα με 5χρονο παίδί σπιτι.Εδω η κατανάλωση θα ήταν παλι 15-20 ευρώ κάθε μέρα...

Ξέρω πώς αν δεν επενδύσω σε κάτι δε θα έχω τα επιθυμητα αποτελέσματα ο΄ποτε ροκανίζω τον χρόνο ψάχνοντας λύσεις πρόσκαιρες  καθώς ναι μεν το σπιτι ειναι δικό μ αλλα δε μας αρέσει η περιοχή πλέον ουτε θέλω να ρίξω το παραμικρό ευρώ πάνω του,θα πηγαιναμε σε νοικιο αλλα τη γκαντεμια μας εκτοξευθηκαν στο Θεο και δεν βρίσκαμε κιόλας σε επιθυμητη περιοχή.

Εχετε να προτείνετε κάποια λύση η να αναφέρετε δική σας περίπτωση μπας και πάρω ιδέες;

Σκέφτομαι να αγοράσω 2 σωματα λαδιού 300 ευρω σύνολο με έξυπνες πρίζες να τα ανοιγω και να τα κλεινω απο το κινητο μ σε συνδυασμο με τα aircondition και απομόνωση δωματίων που δεν καθόμαστε  μπας και βγάλουμε 1 ακομα χειμώνα.

Τέλος να αναφέρω οτι λυπάμαι που στην ΄χωρα μας οι μισοί και παραπάνω Ελλήνες ζούμε εξεφτελιστικά ,είμαι 37 εχω οικογένεια και πότε δε φαντοζόμουν οτι θα αποτελούσε πρόβλημα η βενζινη το ρευμα και σε λιγο το οξυγόνο.Κράτος μηδέν ,φοροί παντού ,καθημερινή αφαίμαξη ,καταντήσαμε τσιγκούνηδες με ψυχολογία μηδέν ενώ άλλοι αισχοκερδούν.

 

Καλό κουράγιο σε όλους μας.

 

 

κάνε  αυτό N Thermon   Deplast εσωτερική θερμομόνωση

https://www.youtube.com/watch?v=oOCNOXPtxBo. Εάν δεν είναι στρώσε χαλιά σε πάτωμα και φίλες μοκέτες σε τοίχους χρησιμοποίησε ηλεκτρική κουβέρτα είναι το μόνο με λίγα watt και μεγάλη απόδοση...σοβαρά τα λέω ακραία μεν δραστικά δε

Επεξ/σία από aligato1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mechpanos είπε

8 χιλιοστά θερμομόνωση; ΌΧΙ! Τζάμπα ο κόπος και τα λεφτά...


 

Αμα είναι χάλια ...τίποτα δεν είναι τσάμπα τα λεφτά που θα δώσει σε ρεύμα θα είναι τα λεφτά της θερμομόνωσης...εάν είναι δικό του το 🏡 και δεν θα ζει σε μια αρωστη κατάσταση τον χειμώνα γιατί μετά από λίγο έρχεται και το καλοκαίρι...είπαμε εάν είναι δικό του το σπίτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, aligato1000 είπε

Αμα είναι χάλια ...τίποτα δεν είναι τσάμπα τα λεφτά που θα δώσει σε ρεύμα θα είναι τα λεφτά της θερμομόνωσης...εάν είναι δικό του το 🏡 και δεν θα ζει σε μια αρωστη κατάσταση τον χειμώνα γιατί μετά από λίγο έρχεται και το καλοκαίρι...είπαμε εάν είναι δικό του το σπίτι..

Ναι μόνο που για να δει κάποιο ορατό αποτέλεσμα, θα θέλει περίπου το 10πλάσιο πάχος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, mechpanos είπε

8 χιλιοστά θερμομόνωση;

Φίλε mechpanos θα δώσεις λίγο τα φώτα σου, ως ο κατεξοχήν γνώστης; Παλιά οι εξωτερικοίο τοίχοι κτίζονταν δρομικό + 5άρι xps + δρομικό ~ 25 με σοβάδες. Τώρα στις νέες οικοδομές με την υποχρεωτική κατηγορία Α, υπάρχει κανένα πιο σπέσιαλ τούβλο, τουβλίνα κλπ που να μειώνει το πάχος τους στο ελάχιστο (π.χ. για ζώνη Β);

Κάποιος μου είπε για δύο σειρές 8εκ 12οπο, δηλ. 16εκ, συν εξωτερική θερμομόνωση 7εκ οπότε πάλι 23εκ.

Αλλά μήπως υπάρχει καλύτερη λύση με τουβλίνα και μεγαλύτερο πάχος μόνωσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Balrog είπε

Φίλε mechpanos θα δώσεις λίγο τα φώτα σου, ως ο κατεξοχήν γνώστης; Παλιά οι εξωτερικοίο τοίχοι κτίζονταν δρομικό + 5άρι xps + δρομικό ~ 25 με σοβάδες. Τώρα στις νέες οικοδομές με την υποχρεωτική κατηγορία Α, υπάρχει κανένα πιο σπέσιαλ τούβλο, τουβλίνα κλπ που να μειώνει το πάχος τους στο ελάχιστο (π.χ. για ζώνη Β);

Κάποιος μου είπε για δύο σειρές 8εκ 12οπο, δηλ. 16εκ, συν εξωτερική θερμομόνωση 7εκ οπότε πάλι 23εκ.

Αλλά μήπως υπάρχει καλύτερη λύση με τουβλίνα και μεγαλύτερο πάχος μόνωσης;

Δεν υπάρχει κανένα special τούβλο. Αύξηση πάχους της τοιχοποιίας μειώνει τις απώλειες αλλά αυξάνει την θερμική αδράνεια του κτιρίου. Θες μόνωση με κατεξοχην μονωτικο υλικό και όχι μέσω δομικών στοιχείων. Άσε τις παλιές μονώσεις που έκαναν, δεν έχει σημασία ποιο υλικό θα είναι αυτό αρκεί να επιτυχεις χαμηλούς συντελεστές μεταβιβασεως θερμοτητας και να σου βγαίνει οικονομικό διότι το κάθε υλικό έχει και το κόστος του και τις ιδιότητες του.

Καλύτερη γνώμη για το ποια μονωτικά είναι της μόδας τώρα έχει κάποιος μηχανικός που ασχολείται τώρα με ΜΕΑ και ΚΕΝΑΚ. Αν είναι να κάνεις μόνωση που είναι ανεπαρκής καλύτερα να μην κάνεις καθόλου μόνωση, κάνε κάτι καλό να μην έχεις να αγχώνεσαι και να ξοδευεσαι μετά. 

Τα προβλήματα στα ακίνητα δεν είναι μόνον οι θερμομονωσεις αλλά και πολλά άλλα από τα οποία πάσχουν και αργά ή γρήγορα αν δεν τα έχουν βρει κάποιοι μπροστά τους, θα τα βρούνε όλοι κάποια στιγμή. Υγρασίες, θέματα στατικοτητας, θέρμανση ψύξη μόνωση, υδραυλικά ηλεκτρολογικα κτλ. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dvlsakos είπε

Αναγκαστικά θα πρέπει να κάψω και αέριο για να ζεστάνει το σπίτι, κλιματιστικό υπάρχει ένα κεντρικό στο σαλόνι μόνο.

τότε κλείσε εκεί τα σώματα και το αφήνεις 24ωρο ανοιχτό μέχρι την άνοιξη σαν βοηθητικό (βάλε και νυχτερινό τιμολόγιο αν δεν έχεις) . Αλλά δε σε ρώτησα αν έχεις το enter με τις παλιές τιμές ~0,10€/kw . Αν ναι , θα έβαζα και επιπλέον αν γινόταν (και αν η μόνωση του σπιτιού είναι ήδη καλή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Balrog είπε

Φίλε mechpanos θα δώσεις λίγο τα φώτα σου, ως ο κατεξοχήν γνώστης; Παλιά οι εξωτερικοίο τοίχοι κτίζονταν δρομικό + 5άρι xps + δρομικό ~ 25 με σοβάδες. Τώρα στις νέες οικοδομές με την υποχρεωτική κατηγορία Α, υπάρχει κανένα πιο σπέσιαλ τούβλο, τουβλίνα κλπ που να μειώνει το πάχος τους στο ελάχιστο (π.χ. για ζώνη Β);

Κάποιος μου είπε για δύο σειρές 8εκ 12οπο, δηλ. 16εκ, συν εξωτερική θερμομόνωση 7εκ οπότε πάλι 23εκ.

Αλλά μήπως υπάρχει καλύτερη λύση με τουβλίνα και μεγαλύτερο πάχος μόνωσης;

Στις νέες με σχεδιασμό από το μηδέν βάζεις τούβλο χαμηλού λ κάτω από 0.30 που δεν μετρά και στον συντελεστή δόμησης σαν πάχος τοιχοποιίας. Με 25εκ πάχος τούβλου πιάνεις ζώνη Β με 4-5 εκ μόνωσης. Βέβαια θα πρέπει να πιάσεις και τη θερμογέφυρα στα δοκάρια οπότε θα πας με το μέγιστο κοινό πάχος για να έρθει πρόσωπο.

Πέρα από τον Κενακ όμως υπάρχει και η φιλοσοφία σχεδιασμού του Παθητικού Κτηρίου όπου γίνεται εκτεταμένη χρήση μεγάλου πάχους μόνωσης, βέλτιστου προσανατολισμού και εκμετάλλευσης των ανοιγμάτων, ολική αεροστεγανότητα στα ανοίγματα, μηδενισμό θερμογεφυρών και μηχανικό αερισμό με ανάκτηση θερμότητας για ανανέωση του αέρα χωρίς μεγάλη θερμική απώλεια.

Αξίζει τον κόπο το σχετικό ψάξιμο γιατί πρακτικά έρχεται το ίδιο η πιο οικονομικό με μια συμβατική κατασκευή αρχικά, αλλά εκμηδενίζεις το κόστος ενέργειας μακροπρόθεσμα.

3 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Δεν υπάρχει κανένα special τούβλο. Αύξηση πάχους της τοιχοποιίας μειώνει τις απώλειες αλλά αυξάνει την θερμική αδράνεια του κτιρίου.

Υπάρχουν. Και γιατί η αύξηση της αδράνειας σε χώρο κατοικίας είναι κακή;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

 

Υπάρχουν. Και γιατί η αύξηση της αδράνειας σε χώρο κατοικίας είναι κακή;

Γιατί όσο δυσκολία θα έχει για να παγώσει ο χώρος τον Χειμώνα και να ζεσταθεί το καλοκαίρι, άλλο τόσο δυσκολία θα έχει το σύστημα θέρμανσης να του αλλάξει την θερμική κατάσταση και να προσφερει θέρμανση τον Χειμώνα και ψύξη το καλοκαίρι. Πχ σε σπίτι με πέτρα κλείνει η θέρμανση και το σπιτι παγώνει σε χρόνο dt, εκεί απαιτείται άλλος τρόπος υπολογισμού των φορτίων και όχι τα κλασσικά για να βγει σωστό αποτέλεσμα φορτίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Γιατί όσο δυσκολία θα έχει για να παγώσει ο χώρος τον Χειμώνα και να ζεσταθεί το καλοκαίρι, άλλο τόσο δυσκολία θα έχει το σύστημα θέρμανσης να του αλλάξει την θερμική κατάσταση και να προσφερει θέρμανση τον Χειμώνα και ψύξη το καλοκαίρι. Πχ σε σπίτι με πέτρα κλείνει η θέρμανση και το σπιτι παγώνει σε χρόνο dt, εκεί απαιτείται άλλος τρόπος υπολογισμού των φορτίων και όχι τα κλασσικά για να βγει σωστό αποτέλεσμα φορτίου. 

Όχι. Σε χώρους κατοικίας η αδράνεια είναι επιθυμητή, ακριβώς γι' αυτό. Σβήνει η θέρμανση, τα δομικά στοιχεία συνεχίζουν και διατηρούν θερμοκρασία για ώρα. 

Το καλοκαίρι μειώνεις το μέγιστο φορτίο ψύξης με την αδράνεια...

Εκεί που δεν την θες είναι σε σχολεία, αίθουσες εκδηλώσεων, μπαρ, θέατρα κλπ που θες να βάλεις τον κόσμο μέσα, να πατήσεις το κουμπί και να ζεστάνει. Κι όταν φύγει να σβήσεις και ας παγώσει. Ομοίως ξενοδοχεία, καθώς είναι αποσπασματική η λειτουργία των δωματίων. 

Χώροι κατοικίας είναι ο ορισμός του οφέλους της θερμικής αδράνειας.

Θα ανεβάσω διάγραμμα αύριο όπου θα είμαι στο γραφείο για να γίνει πιο κατανοητό.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Καλύτερη γνώμη για το ποια μονωτικά είναι της μόδας τώρα έχει κάποιος μηχανικός που ασχολείται τώρα με ΜΕΑ και ΚΕΝΑΚ.

Basilhs23 ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις φίλε. Αλλά εδώ έκανα στοχευμένα την ερώτηση γιατί ο mechpanos είναι by far the expert στο συγκεκριμένο θέμα!

8 ώρες πριν, mechpanos είπε

Στις νέες με σχεδιασμό από το μηδέν βάζεις τούβλο χαμηλού λ κάτω από 0.30 που δεν μετρά και στον συντελεστή δόμησης σαν πάχος τοιχοποιίας.

Ευχαριστώ για την εμπεριστατωμένη απάντηση!! Τα bold είναι καινούργιο φρούτο; Τι λες τώρα! Έχω μείνει πολύ πίσω λέμε.. Δηλαδή με το θερμομονωτικό τούβλο μπορείς να έχεις ολόκληρο τον τοίχο εκτός δόμησης, ακόμη και μέσα σε πρασιά ή Δ; Ε ρε μεγαλεία! Οι κολώνες όμως μετράνε δόμηση ή τις βγάλανε και αυτές; Αν μετράνε, τι πατέντα πρέπει να κάνει κανείς για να έχει τοίχο εντός Δ; Να χτίσει όλον τον τοίχο εκτός μπετού κάνοντας τρελά δόντια στο σπίτι; Ή μήπως να το κάνει μεν αυτό, αλλά τουλάχιστον να αξιοποιήσει με κάποιο τρόπο το διάκενο για χωνευτά κουφώματα; Θέλει μελέτη το πράγμα!

I'm thinking out loud: Ο σκελετός σκυροδέματος στη ζώνη Β τι ελάχιστο δυνατό πάχος μόνωσης απαιτεί με την (υποχρεωτική πλέον) κατηγορία Α; 7εκ γραφιτούχα αρκεί; Πες 25 (δοκάρι) + 7 (αν είναι τόσο) = 32εκ. Για να δούμε τι δόντι κάνει με την τοιχοπλήρωση. Το 'ενεργειακό κεραμικό' των 23x25x19 από ποια πλευρά το στρώνουμε; Συν 4-5εκ μονωτικό που είπες ότι θέλει, σε σύγκριση με το διπλό δρομικό δωδεκάοπο των 8x10,5x19 που βλέπω στο site + 6-7εκ(;) eps. Μήπως τελικά ο πιο λεπτός εξωτερικός τοίχος που μπορεί να πιάσει κατηγορία Α επιτυγχάνεται με καμιά τουβλίνα 14εκ + μπόλικο μονωτικό; Υπό την προϋπόθεση ότι η τουβλίνα και το διπλό δρομικό έχουν επαρκή ευστάθεια.

ΥΓ: Θερμοχωρητικότητα

Spoiler

Ο Βασίλης τα συμπεράσματά του για την θερμική αδράνεια τα αναφέρει από προσωπική εμπειρία, καθότι αν θυμάμαι καλά μένει σε παλιό πέτρινο και αυτά "ρουφάνε" τη θερμότητα για πλάκα λόγω τεράστιας μάζας. Κρατάνε μεν έξω τη ζέστη το καλοκαίρι (βλ. Μύκονο) και πιθανόν το κρύο το χειμώνα (βλ. Αράχωβα), αλλά το ίδιο κάνουν και μέσα. Οπότε για να τα ζεστάνεις ή να τα ψυχράνεις είναι τρελό ζόρι. Προσωπικά θα τοποθετούσα εσωτερική μόνωση σε παραδοσιακό πέτρινο σπίτι. Αν με έπαιρνε να χάσω χώρο, θα έβαζα εσωτερικά πριν τη μόνωση καμιά σειρά τούβλου για να επιστρέφει έστω λίγη θερμότητα, τουλάχιστον στα υπνοδωμάτια. Θέλει όμως προσοχή στο είδος της μόνωσης γιατί διαβάζω για συμπυκνώσεις υγρασίας και άλλα τέτοια, που ούτως ή άλλως έχουν οι πέτρινοι τοίχοι. Για αυτό ορισμένοι προτείνουν ήπια μονωτικά, όπως το Heraklith. Απ΄ό,τι έβλεπα παλιά σε γιαπιά στα νησιά, ήταν διαδεδομένο το κτίσιμο 50άρηδων τοίχων με διακοσμητική (μη φέρουσα) πέτρα 20-25εκ και το εσωτερικό συμβατική κατασκευή από μπετό και τούβλα. 50εκ ήταν και το όριο για να μη μετράει στη δόμηση. Πλέον με τον ΝΟΚ ή γίνεται όλο φέρουσα, όταν δεν υπάρχει περιθώριο για μεγάλο πάχος τοίχου, ή πάλι μικτή κατασκευή, με την πέτρα όμως 50εκ από μόνη της οπότε και η θερμομόνωση μπαίνει ανάμεσα από τα δύο υλικά για τους λόγους που είπαμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/10/2021 στις 5:02 ΜΜ, korakios είπε

ναι αλλά δεν το παλεύω έχει πολύ ζέστη και το έβαλα κάτω απο το στρώμα τελικά (αλλά συνέχεια ανοιχτό)
αν βρεις κάποιο με πολλές σκάλες ή ακόμα καλύτερα ροοστάτη (δεν ξέρω αν βγαίνουν) και η πρώτη να είναι τέρμα χαμηλή , μετρά

εγώ πήρα ένα φθηνό με 8€ με τρεις σκάλες

Παρότι δεν σε γλυτώνει από το κρύο στο κεφάλι (εκεί οι βόρειοι βάζουν αυτό το αστείο μακρύ σκουφί), βάλε μια κουβερτούλα fleece για να κοιμάσαι πάνω της και τελείωσες. Πάνω από το κατωσέντονο ή αν σε ενοχλεί η αίσθηση ακριβώς από κάτω του. Κάνει τρελή μόνωση, σταματάει το κρύο από το στρώμα να περνάει προς τα πάνω. Το δοκίμασα μια χρονιά, μου άρεσε η αίσθηση και πλέον με το που κρυώσει λίγο παραπάνω το στρώμα μπαίνει το fleece. Εναλλακτικά, θερμοφόρα. Είναι λύση πολύ υποτιμημένη.

Το να βάζεις ηλεκτρική κουβέρτα  "κάτω από το στρώμα" μου φαίνεται χωρίς νόημα... Σίγουρα καταλαβαίνεις διαφορά;

Edit: ωραίος είμαι... απάντησα σε περσινό post

Επεξ/σία από johnnieinlab
fail explanation
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnnieinlab είπε

Παρότι δεν σε γλυτώνει από το κρύο στο κεφάλι (εκεί οι βόρειοι βάζουν αυτό το αστείο μακρύ σκουφί), βάλε μια κουβερτούλα fleece για να κοιμάσαι πάνω της και τελείωσες. Πάνω από το κατωσέντονο ή αν σε ενοχλεί η αίσθηση ακριβώς από κάτω του. Κάνει τρελή μόνωση, σταματάει το κρύο από το στρώμα να περνάει προς τα πάνω. Το δοκίμασα μια χρονιά, μου άρεσε η αίσθηση και πλέον με το που κρυώσει λίγο παραπάνω το στρώμα μπαίνει το fleece. Εναλλακτικά, θερμοφόρα. Είναι λύση πολύ υποτιμημένη.

Το να βάζεις ηλεκτρική κουβέρτα  "κάτω από το στρώμα" μου φαίνεται χωρίς νόημα... Σίγουρα καταλαβαίνεις διαφορά;

Edit: ωραίος είμαι... απάντησα σε περσινό post

Κουβερτουλα fleece, απο κατω (και στα πολλα κρυα, και απο πανω), παπλωμα, και θερμοφορα στα ποδια! Μετα ερχεται υπνος τρικουβερτος, και ας κανει οσο κρυο θελει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...