Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για θέρμανση για το χειμώνα


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 433
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, pigos23 είπε

Πως καταλαβαινω αν ενα air con ειναι inverter ?? Αυτο που εχει ειναι μαρκα με καψες κ δεν βγαζω ακρη....

Εκτός από το να το γράφει, όταν πιάσει θερμοκρασία δεν σβήνει ο κομπρέσορας αλλά κόβει στροφές και δουλεύει πιο χαμηλά. Στο μη inverter σβήνει και μετά από λίγο ξανανοίγει (όταν πέσει η θερμοκρασία). Γι' αυτό μάλλον σου βγάζει κρύο αέρα, βασικά δεν νομίζω να βγάζει κρύο απλά όταν είναι off δουλεύει μόνο ανεμιστήρας οπότε ο αέρας που εξέρχεται δεν θερμαίνεται και έχεις την αίσθηση κρύου... ή αυτό, ή σου κάνει defrost (πιάνει πάγο το στοιχείο έξω οπότε αντιστρέφει τον κύκλο και το ζεσταίνει για να λιώσει τους πάγους) αλλά πόσα defrost να κάνει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, pigos23 είπε

Ακριβως αυτο....Δουλευει ο ανεμιστηρας

Επισης ξεχασα να πω οτι εχω κ αφυγραντηρα

Εχω elpedison με χρεωση 0,08950

Βάλε Inverter a/c και θα σωθείς, κυριολεκτικά. Τα ρέστα τυρόπιτες (ταψιά ολόκληρα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδερφέ "καλό κουράγιο σε όλους" είναι η φράση κλειδί της τοποθέτησης σου. 

Στο ερώτημα τώρα, εκτιμώ με inverter A/C κ απομόνωση χωρών όσο μπορείς γίνεται δουλειά. Αν μπορείς εγκατέστησε όση ισχύ απαιτείται σε btu για το σπίτι. 

Με μικρό κόστος περνάς κ ενα μονωτικο κάθετης επιφάνειας στους τοίχους εξωτερικα (60€/κουβας), φράζεις διαρροές σε παράθυρα κ πόρτες με στοπ και μάζεμα όσο μπορείς του χρόνου θέρμανσης. Αυτά κάνουν σίγουρα διαφορά στο κόστος σε κάθε είδους θέρμανση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω πάρει μια σόμπα υγραερίου για τα  πολλά κρύα, (έχω 2 ac inverter ήδη), έχω στρώσει όλο το σπίτι με χοντρά χαλιά , έχω βάλει μόνωση σε όλες τις πόρτες και τα παράθυρα και έχω αγοράσει και ειδικές μονωτικές κουρτίνες για όλα τα δωμάτια. Αυτή τη στιγμή έξω έχει 19 βαθμούς και μέσα έχει 23 χωρίς να έχω αναμένο τίποτα. Not great, not terrible ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να κοιτουσες σομπα υγραεριου,βεβαια εγω τις φοβαμαι.Πελλετ με τιποτα εχω και φετος δεν προκειται να αναψω με 9,50-11,50 ευρω η σακουλα .Να σου πω οτι κ εγω μενω σε σπιτι(ενοικιο) του 65 με αμονωτη ταρατσα και το χειροτερο εχω τις παλιες γρυλιες οπου μπαινει κρυο.Με μια σομπα πελλετ εκανα τη δουλεια μου σχετικα οικονομικα.Πλεον επειδη εχω καλα aircondition θα πορευτω με αυτα το χειμωνα...Γιατι δεν χρησιμοποιεις μονο τα aircondition?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, pigos23 είπε

Αν ηταν δικο μου το σπιτι θα χα βαλει ηδη...

Αν κρινω απο το θερμοσιφωνα που μου βγαλε τη πιστη ο ιδιοκτητης δυσκολα τα πραγματα για το ac

Και πάλι αξίζει. Στην τελική μπορείς να  του προτείνεις να τσοντάρεις λίγο και εσύ για την αγορά. Δεν είναι κακό, θα έχεις κέρδος αν δεν σκοπεύεις να φύγεις σύντομα. Εγώ φέτος έβαλα τέντα που πλήρωσα αρχικά από την τσέπη μου και του κρατάω μήνα μήνα το μισό του κόστους. Το μόνο που μετανιώνω είναι ότι δεν το έκανα πέρσι. Επίσης μένω στο ενοίκιο χρόνια και έχω 2 δικά μου ac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολο το θέμα είναι λάθος. Ξεκινάμε παραδεχόμενοι ότι δεν υπάρχει καθολου μόνωση. Εν ολίγοις είναι σαν να προσπαθούμε να θερμάνουμε ένα χώρο, που όπως και να τον ζεστάνουμε, η θερμανση χάνεται. 

Οπότε προφανώς η ερώτηση δεν έπρεπε να ειναι πως θα θερμανθεί ο χώρος οικονομικά, γιατί απλά δεν υπάρχει απάντηση. Η ερώτηση θα έπρεπε να είναι απο που να ξεκινήσεις να μονώνεις το σπίτι. 

Για 70m2 τεράστια διαφορά με χαμηλό σχετικά κόστος, θα υπήρχε με αντικατάσταση κουφωμάτων με άλλα με θερμοδιακοπή και παράλληλα ενεργειακά

*επίσης ο φίλος απο τη ΔΕΗ λέει παπάτζες. Αν δεν είχατε σταθερό πρόγραμμα, φετος είναι πιο φθηνή η ενέργεια απο πέρυσι το χειμώνα. 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pigos23 είπε

Αν ηταν δικο μου το σπιτι θα χα βαλει ηδη...

Αν κρινω απο το θερμοσιφωνα που μου βγαλε τη πιστη ο ιδιοκτητης δυσκολα τα πραγματα για το ac

Θα ξεκινούσα προσπαθώντας να μετρήσω κατανάλωση , λογικά θα είναι συνδεδεμένο στον πίνακα και όχι σε μπρίζα , άρα δες το μετρητή σου , σημείωσε κιλοβατώρες ,  δούλεψέ το κάποιες ώρες σε νορμαλ συνθήκες (τουλάχιστον 8ωρο) χωρις να ανάψεις θερμοσίφωνα/φουρνο κτλ ενεργοβόρες συσκευές και μετά ξαναδες , θα δεις πόσο καίει στο πολύ περίπου

δλδ μπορεί να αξίζει απλά να του κάνεις ένα σέρβις και άναψε πετρέλαιο μόνο σε παγωνιές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimos_theod είπε

Καλημέρα,

Ζώ με την οικογένεια μου 3μελής σε ενα σπιτι 70τμ που έχει χάλια διαρυθμιση ,χάλια μόνωση και μέχρι πέρυσι ζεσταινόμασταν με θερμοσυσωρευτές κλαίγαμε οικονομικά όλο το έτος καθώς μας έβγαινε ο χειμώνας 1800 ευρώ το 6 μηνο περίπου.Φίλος απο τη Δεη μου λεει φέτος υπολόγισε x2 το κόστος.

Φέτος δεν τα έχω ανάψει ακόμα και δεν ΄θελω,εχουμε 2 αιρκοντισιορ inverter που κάνουν την δουλειά αλλά στα πολλά τα κρύα δεν θα επαρκούν άσε που δεν έιναι ότι καλήτερο να δουλευουν συνεχως όσο και να συντηρείς(σκονη ξερή ατμόσφαιρα κτλ).

Εχω σπάσει το κεφάλι μου τι να αγοράσω και αν πρεπει που θα αντικάθιστά αυτα τα ρημάδια που καινε τοσο ρευμα.

  • Αεριο δεν παίζει  και δεν περναει απο την οδό μου,καλοριφέρ μέσα δεν εχει το σπιτι και ουτε υπαρχει η οικονομική δυνατότητα να μπουν στο προσεχες μέλλον,μόνωση δε μπορώ να κάνω επίσης γι αυτό το λόγο.
  • Ρώτησα για πέλλετ δε συμφέρει πλέον ,ουτε χώρο έχω για τα σακιά ουτε για να βγεί η καμινάδα άσε που με περαστικα θα κοστιζε 1300 ευρώ.Και θα έιχα με αυτό κατανάλωση 1 σακί κάθε μέρα περιπου 13 ευρω.
  • Ρώτησα για αερόθερμη πετρελαιου θα μου βγέι 600-700  με εγκατάσταση και εμαθα οτι η κατανα΄λωση ξεφευγει συν οτι πρεπει να βάλω βαρελι στο μπαλκονι 100 ευρω και να το γεμι΄σω.....άσε που δε θέλω να παιζω με ευλεκτα με 5χρονο παίδί σπιτι.Εδω η κατανάλωση θα ήταν παλι 15-20 ευρώ κάθε μέρα...

Ξέρω πώς αν δεν επενδύσω σε κάτι δε θα έχω τα επιθυμητα αποτελέσματα ο΄ποτε ροκανίζω τον χρόνο ψάχνοντας λύσεις πρόσκαιρες  καθώς ναι μεν το σπιτι ειναι δικό μ αλλα δε μας αρέσει η περιοχή πλέον ουτε θέλω να ρίξω το παραμικρό ευρώ πάνω του,θα πηγαιναμε σε νοικιο αλλα τη γκαντεμια μας εκτοξευθηκαν στο Θεο και δεν βρίσκαμε κιόλας σε επιθυμητη περιοχή.

Εχετε να προτείνετε κάποια λύση η να αναφέρετε δική σας περίπτωση μπας και πάρω ιδέες;

Σκέφτομαι να αγοράσω 2 σωματα λαδιού 300 ευρω σύνολο με έξυπνες πρίζες να τα ανοιγω και να τα κλεινω απο το κινητο μ σε συνδυασμο με τα aircondition και απομόνωση δωματίων που δεν καθόμαστε  μπας και βγάλουμε 1 ακομα χειμώνα.

Τέλος να αναφέρω οτι λυπάμαι που στην ΄χωρα μας οι μισοί και παραπάνω Ελλήνες ζούμε εξεφτελιστικά ,είμαι 37 εχω οικογένεια και πότε δε φαντοζόμουν οτι θα αποτελούσε πρόβλημα η βενζινη το ρευμα και σε λιγο το οξυγόνο.Κράτος μηδέν ,φοροί παντού ,καθημερινή αφαίμαξη ,καταντήσαμε τσιγκούνηδες με ψυχολογία μηδέν ενώ άλλοι αισχοκερδούν.

 

Καλό κουράγιο σε όλους μας.

 

 

Αν το σπιτι ειναι δικο σας κακος τοσα χρονια που δεν κοιταξες για μονωση..!!!

Κανε αναγνωριση απο που προερχονται οι μεγαλυτερες απωλειες και αναλογα με τα οικονομικα σου πραξε!

Παρε και ενα οργανακι να παρακολουθεις τα ποσοστα υγρασιας και αν συνεχεια εισαι πανω απο 65% παρε αφυγραντηρα. Στα παθητικα σπιτια επιβαλλεται ο αφυγραντηρας!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dimos_theod είπε

άσε που δεν έιναι ότι καλήτερο να δουλευουν συνεχως όσο και να συντηρείς(σκονη ξερή ατμόσφαιρα κτλ).

αντίθετα , 24ωρο πρέπει να δουλεύουν και τις σκόνες τις καθαρίζουν με τα φίλτρα (αν έχουν και ιονιστή ακόμα καλύτερα για τη σκόνη)  ....

3 ώρες πριν, dimos_theod είπε

Αεριο δεν παίζει  και δεν περναει απο την οδό μου

φέτος έτσι κι αλλιώς ακριβό είναι

3 ώρες πριν, dimos_theod είπε

Ρώτησα για πέλλετ δε συμφέρει πλέον ,ουτε χώρο έχω για τα σακιά ουτε για να βγεί η καμινάδα άσε που με περαστικα θα κοστιζε 1300 ευρώ.Και θα έιχα με αυτό κατανάλωση 1 σακί κάθε μέρα περιπου 13 ευρω.

πέλλετ/ξύλα μόνο όσοι πήραν τέλος άνοιξης αρχές καλοκαιριού (τότε μόνο αγοράζει κάποιος)

3 ώρες πριν, dimos_theod είπε

Ρώτησα για αερόθερμη πετρελαιου

δεν αξίζει εγκατάσταση

Δες για σόμπα υγραερίου και δουλεύεις κλιματιστικά , αν και κανονικά ξεκινάς με μόνωση

Τους θερμοπομπούς πέτα τους (ή πούλα τους αν και δύσκολο πλέον να ενδιαφέρεται κάποιος )

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimos_theod είπε

Σκέφτομαι να αγοράσω 2 σωματα λαδιού 300 ευρω σύνολο με έξυπνες πρίζες να τα ανοιγω και να τα κλεινω απο το κινητο μ σε συνδυασμο με τα aircondition και απομόνωση δωματίων που δεν καθόμαστε  μπας και βγάλουμε 1 ακομα χειμώνα.

Το ρεύμα που θα καίνε τα,,,λαδερά συν το κόστος αγοράς = χαρακρίρι. Τί σημασία έχει το Wifi...; Το θέμα είναι ποσό χρόνο θα τα καις... Αν τα a/c δεν είναι "δυνατά" (δεν αναφέρεις BTU), καλύτερα να αλλα΄ξεις εκείνα (ή να προσθέσεις άλλο). Για πιο οικονομικά, μαζί με τα a/c που έχεις, "αναγκαστικά" σόμπα (ή και 2) σόμπα υγραερίου....

4 ώρες πριν, pigos23 είπε

Εχω elpedison με χρεωση 0,08950

Σταθερό που δεν στο 'χουν (ακόμα) καταργήσει είναι αυτό; Γιατί αν είναι κυμαινόμενο, δεν ισχύει καν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς ακόμα δεν βάλαμε σε λειτουργία τα δύο 24αρια μας είχαμε το βράδυ 18.5 βαθμούς το μεσημέρι 19.1. Τώρα κοντεύει 20 επειδή δεν κάνει κρύο ακόμα. Αλλά δεν θα αργήσουν πιστεύω τα κρύα, μέχρι τώρα είχαμε αρκετά ευνοϊκό καιρό. 

Μην μπλέκετε με θερμοπομπους. Αερόθερμο είναι μόνο όταν σηκώνεστε το πρωί για την δουλειά και είναι παγωμένος ο χώρος, ανοίγετε μέσα στο δωμάτιο μέχρι να ντυθείτε. 

Αν δεν έχετε κεντρική θέρμανση τότε κλιματιστικά μαζί με κάποια σομπα υγραερίου για πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Η σομπα υγραερίου αν δεν έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ σας, πολύ προσοχή να απέχει μια σεβαστή απόσταση από αντικείμενα ξύλινα και γενικά που μπορούν να πάρουν φωτιά. Προσοχή στην σύνδεση της φιάλης και στον έλεγχο διαρροών, διατάξεις ασφαλείας, τέλος, ανεβάζει αρκετά την σχετική υγρασια του χώρου οπότε θα χρειαστείτε και αφυγραντηρα η μπορεί να έχετε θέμα με υγρασίες αν είναι παλιό το σπίτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...