Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για θέρμανση για το χειμώνα


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικα τα χαλιά, τωρα που προβλεπεται για τους περιορισμενους να εχουν περιορισμενη ή ακομη και μηδενικη θερμανση, ποσο βοηθουν στην αντιμετωπιση του κρυου χειμωνα εντος του σπιτιου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 433
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, mindreader είπε

Τελικα τα χαλιά, τωρα που προβλεπεται για τους περιορισμενους να εχουν περιορισμενη ή ακομη και μηδενικη θερμανση, ποσο βοηθουν στην αντιμετωπιση του κρυου χειμωνα εντος του σπιτιου;

Εξαρτάται την μόνωση του δαπέδου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας θέλω να ζεστάνω δύο δωμάτια στο σπίτι μου ένα παιδικό και την κρεβατοκάμαρα και τα 2 είναι από 25 τετραγωνικά... Θέλω κάτι που να μπαίνει στον τοίχο και να μην είναι air-condition , άκουσα κάτι για κάτι θερμοπομπους... Κάνουν δουλειά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, TsolakFD είπε

Καλησπέρα σας θέλω να ζεστάνω δύο δωμάτια στο σπίτι μου ένα παιδικό και την κρεβατοκάμαρα και τα 2 είναι από 25 τετραγωνικά... Θέλω κάτι που να μπαίνει στον τοίχο και να μην είναι air-condition , άκουσα κάτι για κάτι θερμοπομπους... Κάνουν δουλειά???

Ναι.

Απλά μην πάρεις γυάλινο όπως πήρα εγω, γιατι μπορεί να πέσει το παιδί επάνω ή να πετάξει αντικείμενα.

Και φυσικά προσοχή μην βάζει αντικείμενα το παιδί επάνω, την ώρα που είναι σε λειτουργία.

Επεξ/σία από SilentVoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι θερμοπομποί ναι, κάνουν δουλειά, απλά είναι ακριβοί στη χρήση (σε σχέση με air-condition). Φυσικά είναι πολύ πιο φτηνοί στην αγορά :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

- Για να έχεις τα ίδια επίπεδα εσωτερικής θερμοκρασίας, με τους θερμοπομπούς θα καταναλώσεις τουλάχιστον 2,5 φορές περισσότερο ηλεκτρικό ρεύμα (μέσος όρος περιόδου Χειμώνα) από ότι χρειαζόταν για τη λειτουργία κλιματιστικού (ων).

Επεξ/σία από filipN
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι είπαν κ οι απο πάνω. Είναι φθηνοί στην αγορά, ειναι πανάκριβοι στη χρήση. Για μένα καλύτερα κλιματιστικό / αντλία θερμότητας κλπ.

Φυσικά ανάλογα με την ενεργειακή κατηγορία του σπιτιού / μόνωση / κουφώματα η κατανάλωση μειώνεται αισθητά ότι κ αν έχεις.

Για 25 τετραγωνικά ενδεχομένως να χρειάζονται 2 ανά δωμάτιο.

Επίσης ακόμα κ με το χαμηλότερο τιμολόγιο της ΔΕΗ και με 2kw κάθε ώρα, αν δουλεύουν συνέχεια, θα καταναλώνουν >0,6€ / ώρα ο καθένας. Ειδικά αν μιλάμε για 25m2.

Αν υποθέσουμε 2 θερμοπομπούς για 8 ώρες, τότε μιλάμε για 288€ το μήνα τουλάχιστον. 

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο θερμομπος δουλεύει 2 ώρες πριν τον ύπνο και 1 ώρα το πρωι, έχετε να προτείνετε κάποιον αξιόπιστο, κατά προτίμηση να ελέγχεται/ρυθμίζεται από απόσταση (για να το σετάρω να κλείνει ενώ με έχει πάρει ο ύπνος κλπ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, ribo7 είπε

Αν ο θερμομπος δουλεύει 2 ώρες πριν τον ύπνο και 1 ώρα το πρωι, έχετε να προτείνετε κάποιον αξιόπιστο, κατά προτίμηση να ελέγχεται/ρυθμίζεται από απόσταση (για να το σετάρω να κλείνει ενώ με έχει πάρει ο ύπνος κλπ)?

Υπάρχουν θερμοπομποι με wifi αλλά δεν νομίζω ότι αξίζεις να το πληρώσεις. Ένας φθηνός που μπαίνει σε έξυπνη πρίζα κλείνει και ανοίγει ότι ώρα το ρυθμίσεις από την εφαρμογή της πρίζας. Κοίτα μόνο τα Amper της πρίζας να αντέχουν το φορτίο του θερμοπομπού

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2022 στις 8:22 ΠΜ, TsolakFD είπε

Εντάξει παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ , έχω είδη 2 air-condition θα βάλω και 3 άμα είναι....!!!!

Εκτιμω οτι ειναι inverter..!  Να ξερεις στα βαρια κρυα θελει σωστο κλιματιστικο δηλαδη να ειναι inverter και να μην εχει πεσει η αποδοση του συμπιεστη γιατι θα αργει να ζεστανει τον χωρο και θα σου καιει περισσοτερο ρευμα!

Δωσε 10-20ε και παρε εναν μετρητη καταναλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχετε σαν μέσο θέρμανσης μόνο air condition και μένετε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη ετοιμαστείτε να τον πιείτε.Διαβάζω για πολλές διακοπές αυτό το χειμώνα γιατί κάποιοι δεν φρόντισαν να επαναφέρουν τις λιγνητικές μονάδες και το δίκτυο δεν αντέχει τέτοιες καταναλώσεις.Βρείτε και εναλλακτικές για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, tarantules είπε

Όσοι έχετε σαν μέσο θέρμανσης μόνο air condition και μένετε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη ετοιμαστείτε να τον πιείτε.Διαβάζω για πολλές διακοπές αυτό το χειμώνα γιατί κάποιοι δεν φρόντισαν να επαναφέρουν τις λιγνητικές μονάδες και το δίκτυο δεν αντέχει τέτοιες καταναλώσεις.Βρείτε και εναλλακτικές για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο. 

Αυτό δεν μπορεί να το αποκλείσει κανένας αλλά προς το παρόν παραμένουν ράδιοαρβυλα. Πρόβλημα με διαθεσιμότητα αερίου και ενέργειας εδώ στην Ελλάδα δεν θα έχουμε, μόνο θέμα αυξημένων τιμών. 

Και να έχουμε βέβαια τέτοιο θέμα. Δεν υπάρχει τίποτε που να μπορείς να κάνεις ειδικά στις πολυκατοικιες. Στις μονοκατοικιες κάτι μπορεί να γίνει πχ καυστήρες η σόμπες με πετρέλαιο αλλά και αυτά θέλουν λεφτά, μελέτη και σχέδιο δεν γίνονται έτσι χυμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...