Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για θέρμανση για το χειμώνα


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, gusteg είπε

Σωστά, δεν θα καίει πολύ ρευμα επειδη δεν θα βγάζει και πολύ ζεστη.

Με ac θα ειχες μικρότερη κατανάλωση από αυτό και ζέστη.

Η διαφορά είναι περίπου x3.Είτε 3 φορές την ζέστη, είτε 3 φορες μικρότερη κατανάλωση ή όπως θες να το χρησιμοποιήσεις. Στα 15τμ ενα απλό 9000btu σχεδόν πάντα επαρκεί όχι απλά για να κάνει υποφερτή τη κατάσταση αλλά για σωστή θερμοκρασία.

Το x3 ειναι ενδεικτικό ξεκινάει από x2.5 και φτάνει άνετα μέχρι και x6. Υπάρχουν μηχανήματα που φτάνουν x14 σε συγκεκριμένες συνθήκες.

 

Ναι αλλα, εχει ειπωθει κι εδω πολλες φορες νομιζω, οτι τα κλιματιστικα, δεν ειναι τοσο 'αποδοτικα' οταν μιλαμε για θερμανση, σε σχεση με την καλοκαιρινη ψυξη. Το ποσο θα καψουν, εξαρταται απο πολλους παραγοντες. Λαθος καταλαβα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 433
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, mindreader είπε

Ναι αλλα, εχει ειπωθει κι εδω πολλες φορες νομιζω, οτι τα κλιματιστικα, δεν ειναι τοσο 'αποδοτικα' οταν μιλαμε για θερμανση, σε σχεση με την καλοκαιρινη ψυξη. Το ποσο θα καψουν, εξαρταται απο πολλους παραγοντες. Λαθος καταλαβα;

ναι , θα κάψεις το περισσότερο το 1/3 απο ότι θερμοπομπούς

αν είναι τελευταίας γενιάς , σωστά τοποθετημένο , με σωστή χρήση ,τότε θα κάψει ακόμα λιγότερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , θα κάψεις το περισσότερο το 1/3 απο ότι θερμοπομπούς

αν είναι τελευταίας γενιάς , σωστά τοποθετημένο , με σωστή χρήση ,τότε θα κάψει ακόμα λιγότερο

Πολύς κόσμος δεν αντέχει τα κλιματιστικά όμως και βάζει θερμοπομπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ΠάρηςΓ είπε

Πολύς κόσμος δεν αντέχει τα κλιματιστικά όμως και βάζει θερμοπομπους.

δεν αντέχει γιατί τα ανάβει όταν κρυώνει και τα κλείνει όταν ζεσταίνεται

έτσι όμως τα δομικά υλικά παραμένουν κρύα και χάνει την άνεση με  ʽκρύα ρεύματα΄

και φυσικά καίει και αρκετά με το ανοιγοκλείσιμο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Πολύς κόσμος δεν αντέχει τα κλιματιστικά όμως και βάζει θερμοπομπους.

Ισχύει, αλλά με το κόστος που θα έρθει το ηλεκτρικό για θέρμανση με ηλεκτρική αντίσταση θα πάθει εγκεφαλικό. Αν δεν αντέχει ας βρει άλλες λύσεις πχ σόμπες υγραερίου με φιάλες που και εκεί θα έχει άλλα προβλήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα αντεχουν λογω λανθασμενης χρησης γιαυτο και η προκαταληψη..Προσωπικα εχω χρονια που ζεσταινομαστε με κλιματιστικα inverter, καμια ενοχληση ουτε σε εμας ουτε και στα παιδια..Με την απαραιτητη συντηρηση παντα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, energy52 είπε

Δεν τα αντεχουν λογω λανθασμενης χρησης γιαυτο και η προκαταληψη..Προσωπικα εχω χρονια που ζεσταινομαστε με κλιματιστικα inverter, καμια ενοχληση ουτε σε εμας ουτε και στα παιδια..Με την απαραιτητη συντηρηση παντα!

Ποια είναι η σωστή χρήση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Bourdoulas είπε

Ποια είναι η σωστή χρήση ;

Να μην το ανοιγοκλεινεις! Δε σου λεω να ναι κλειστο  το σπιτι για μερες και να τα εχεις ολα αναμμενα αλλα τουλαχιστον στο καθιστικο να μενει ανοιχτο χαμηλα να μην παγωνει το σπιτι γιατι μετα φτου κι απ την αρχη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Πολύς κόσμος δεν αντέχει τα κλιματιστικά όμως και βάζει θερμοπομπους.

Και άλλοι προτιμούν το παντεσπάνι και ας μην έχουν να φάνε 

Επεξ/σία από Maurikycli
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Ποια είναι η σωστή χρήση ;

Θερμοκρασια ανεσης (20-21-22 οτι θες) οχι 30 βαθμους

Χαμηλη σκαλα ανεμιστηρα

Πολυωρη λειτουργια για να συντηρει θερμοκρασια, οχι να ανεβαζει πχ απο τους 16 στους 22.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν αντέχει γιατί τα ανάβει όταν κρυώνει και τα κλείνει όταν ζεσταίνεται

έτσι όμως τα δομικά υλικά παραμένουν κρύα και χάνει την άνεση με  ʽκρύα ρεύματα΄

και φυσικά καίει και αρκετά με το ανοιγοκλείσιμο

Νομίζω δε τους αρέσει ότι φυσάει προτιμούν πχ λαδιού που εκπέμπει. Συνάδελφος θα αγοράσει 2 λαδιού για τα δωμάτια γιατί δε βάζει κανείς πετρέλαιο και πληρώνει πολλά. Αλλά μου λέει ότι το κλιμαστικο θα είναι στο παράθυρο και θα χάνεται ενώ η σόμπα στο κέντρο θα ζεστάνει. 

40 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Ισχύει, αλλά με το κόστος που θα έρθει το ηλεκτρικό για θέρμανση με ηλεκτρική αντίσταση θα πάθει εγκεφαλικό. Αν δεν αντέχει ας βρει άλλες λύσεις πχ σόμπες υγραερίου με φιάλες που και εκεί θα έχει άλλα προβλήματα. 

Θα φανεί. Αρκετοι την πατάνε ετσι. Είχα προειδοποιήσει αλλά δε με ακούγανε

34 λεπτά πριν, energy52 είπε

Δεν τα αντεχουν λογω λανθασμενης χρησης γιαυτο και η προκαταληψη..Προσωπικα εχω χρονια που ζεσταινομαστε με κλιματιστικα inverter, καμια ενοχληση ουτε σε εμας ουτε και στα παιδια..Με την απαραιτητη συντηρηση παντα!

Εγώ πάντως με κλιμαστικα κρυώνω δεν επαρκούν. Για χώρο 80τμ έχω 24+18+9btu βάση μηχανολόγου και πάλι κρυώνω. Ίσως φταίει πως είναι εκτεθειμένο το σπίτι και επειδή τα κουφώματα είναι απλά νιώθεις το ρεύμα του αέρα ειδικά αν φυσάει δε ζεστάνει με τίποτα. Δε παγώνεις αλλά νιώθεις το κρύο ρευμα

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Νομίζω δε τους αρέσει ότι φυσάει προτιμούν πχ λαδιού που εκπέμπει. Συνάδελφος θα αγοράσει 2 λαδιού για τα δωμάτια γιατί δε βάζει κανείς πετρέλαιο και πληρώνει πολλά. Αλλά μου λέει ότι το κλιμαστικο θα είναι στο παράθυρο και θα χάνεται ενώ η σόμπα στο κέντρο θα ζεστάνει. 

Θα φανεί. Αρκετοι την πατάνε ετσι. Είχα προειδοποιήσει αλλά δε με ακούγανε

Εγώ πάντως με κλιμαστικα κρυώνω δεν επαρκούν. Για χώρο 80τμ έχω 24+18+9btu βάση μηχανολόγου και πάλι κρυώνω. Ίσως φταίει πως είναι εκτεθειμένο το σπίτι και επειδή τα κουφώματα είναι απλά νιώθεις το ρεύμα του αέρα ειδικά αν φυσάει δε ζεστάνει με τίποτα. Δε παγώνεις αλλά νιώθεις το κρύο ρευμα

Μιλάμε πάντα για Inverter κλιματιστικά και δεν είναι όλα για θερμανση. Θέλει λίγο ψάξημο. Για Αθήνα, τα ανοίγεις μεσα Νοέμβρη κα τα κλείνεις Μάρτη, οι περσίδες κάθετα με ζήτηση 21-22...Στη χειρότερη 350-400Κwh το μήνα για 24αρι Γενάρη/ Φλεβάρη αν έχει χιόνια...Εννοείται τακτική συντήρηση με φίλτρα πλύσιμο κάθε 2 εβδομάδες και τις εξωτερικές σε καλό σημείο ( να μην κοιτάνε πχ καρφί βορρά)

Επεξ/σία από m4rk0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κάποιοι το κατέχετε να ρωτήσω, μένω σε σπίτι 33τμ. Πήρα σόμπα υγραερίου για τον χειμώνα αν και υπάρχει και ένα air condition (9000BTU Nordstar). Με τις σημερινές τιμές τι κόστος κάνει αν λειτουργεί το κλιματιστικό? Το σκέφτομαι για τις όχι και τόσο κρύες μέρες και να ανοίξω την σόμπα Ιαν-Φεβ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σπίτι 160 τ.μ., μη μονωμένο, υπήρχε παλιός καυστήρας πετρελαίου 40.000kcal/hr.

Τοποθετήθηκε καυστήρας υγραερίου συμπύκνωσης 30kw (26.000kcal/hr) - θα καλύπτει το σπίτι ή έγινε λάθος επιλογή από τον τεχνικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...