Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για θέρμανση για το χειμώνα


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, αγαπητοί... Θερμική αδράνεια!

Παραθέτω το κάτωθι γράφημα:306812875_2022-11-1810-54-14.png.a90edfd60a6f1a1f6035a29f04390fca.png

το οποίο δεν είναι δικό μου, το ανεβάζω αυτούσιο από το βιβλίο "Passivhouse Designer's Manual - A technical guide to low and zero energy buildings".
Τι μας λέει εδώ ο ποιητής; Ότι η θερμική αδράνεια βοηθάει να εξομαλύνουμε τις θερμοκρασιακές διαφορές από τις εναλλαγές θερμοκρασίας. Πιο απλά: Είναι χειμώνας πέφτει στις 5 το πρωί στο -1 η θερμοκρασία, αλλά η τοιχοποιία κρατά ακόμα θερμοκρασία μη απαιτώντας από τον χρήστη ακραία λειτουργία της θέρμανσης, η απώλεια γίνεται πιο "γλυκά" μέχρι να ξημερώσει οπότε βγαίνει ο ήλιος ανεβαίνει η θερμοκρασία και έχουμε και ηλιακά κέρδη... Ομοίως το καλοκαίρι, κρατάει η τοιχοποιία δροσιά και δεν χρειάζεται να φουλάρουμε το a/c από τις 10 το πρωί, υπό την προϋπόθεση ότι έχουμε κάνει αερισμό-δροσισμό το βράδυ.


Αλλά ακόμα και να μην έχουμε εκμετάλλευση ηλιακών κερδών ή να μην έχει η περιοχή μας δροσερό αεράκι το καλοκαίρι, η απόσβεση - μετατόπιση των peaks των απωλειών επιφέρει κέρδος: Άλλο να θες αντλία 16kw, και άλλο 12! 

Στην Αυστρία, υπάρχει κτίριο που κρατά χειμώνα - καλοκαίρι 22-26 βαθμούς θερμοκρασία, χωρίς καμία πρόσθετη θερμομόνωση και χωρίς σύστημα ψύξης - θέρμανσης, μόνο με τον σχεδιασμό και την θερμική αδράνεια των υλικών.
Για τον λόγο αυτό, έχει ονομαστεί "Κτίριο 2226" https://www.2226.eu/en/implementation/projekte-details/2226-lustenau-1/

971645947_2022-11-1811-23-17.png.25be803f18a8c8729f7c4b1dd85d40a5.png

504705649_2022-11-1811-25-27.png.a5847c46f74d0b89f6b3c0283616aa58.png

 

spacer.png

2 ώρες πριν, Balrog είπε

Δηλαδή με το θερμομονωτικό τούβλο μπορείς να έχεις ολόκληρο τον τοίχο εκτός δόμησης, ακόμη και μέσα σε πρασιά ή Δ; Ε ρε μεγαλεία! Οι κολώνες όμως μετράνε δόμηση ή τις βγάλανε και αυτές;

Οι κολώνες μετράνε στον συντελεστή. Η φιλοσοφία του υπουργείου ήταν, να κάνει επιτρεπτή την χρήση μεγάλων θερμομονωτικών μπλοκ για να εκμεταλλευτούν οι χρήστες τα ανωτέρω αναφερόμενα ωφέλη (θερμική αδράνεια) όπως γίνεται στην Ευρώπη εδώ και δεκαετίες. Μέχρι τώρα οι εργολάβοι δεν ήθελαν να ακούν για τέτοιες τοιχοποιίες, γιατί έκοβαν ωφέλιμα τετραγωνικά από την κατασκευή. Τι λέει λοιπόν το ΥΠΕΝ; Θεωρώ την τοιχοποιία που είναι χτισμένη με θερμομονωτικά τούβλα, ως μέρος της θερμομονωτικής λειτουργίας του κτιρίου, και δεν σου την προσμετρώ στον συντελεστή δόμησης, για ολόκληρο το πάχος της (+ έως 20 εκ. διακοσμητικών στρώσεων).
Τα υπόλοιπα ισχύουν ως έχουν, δεν έχει αλλάξει κάτι. Έτσι έχει εμφανιστεί στην αγορά, ένα ενδιαφέρον για αυτά τα στοιχεία τοιχοποιίας, που πριν δεν υφίστατο παρά σε λίγες ιδιωτικές κατασκευές! Τώρα πώς θα γίνει κατασκευαστικά, είναι στον κάθε μελετητή, πώς θα το υλοποιήσει. Μπορεί να βγάλει δοντάκι στην πλάκα ώστε να έρθει περασιά η υπολογισθείσα μόνωση της κολώνας και του δοκαριού, με την υπολογισθείσα μόνωση του τούβλου.

 

Τέλος πάντων όλα τα ανωτέρω μπορεί να είναι και λίγο off-topic για τις λύσεις θέρμανσης που αναζητά ο περισσότερος κόσμος που πρέπει να βρει τι θα κάνει ΤΩΡΑ, αλλά είναι καλό να γνωρίζει ότι υπάρχει και ο άλλος δρόμος, αυτός της κατασκευής σπιτιού χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ θέρμανση και αν μπορεί να το κάνει η Αυστρία, σίγουρα θα μπορεί να το κάνει η Ελλάδα. Και σε κόστος ας σκεφτεί κανείς πόσα λεφτά πάει μια πλήρης εγκατάσταση θέρμανσης (υλικά + εργασία) με ό,τι μέσο θέρμανσης θέλει ο καθένας, ας βγάλει αυτό το κόστος από τον προϋπολογισμό, και ας βάλει το ανάλογο κόστος για κατοικία στα πρότυπα του κτιρίο μηδενικής ενεργειακής κατανάλωσης...Μια η άλλη θα έρθει, με μηδενικό κόστος χρήσης όμως για πάντα και πολύ καλύτερη ποιότητα κατοίκησης.

Και σε υφιστάμενα, όπως έχω ξαναπεί: έχουμε ένα κουβά που χάνει νερό, αντί να ψάχνουμε ποια είναι η φθηνότερη πηγή γεμίσματος νερού, ας εξετάσουμε κιόλας, πώς θα μπορέσουμε να κλείσουμε την τρύπα...

  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 433
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ωραία όλα αυτά που γράφονται. Φυσικά βγαίνει ένα συμπέρασμα για ακόμα μια φορά. Η οικοδομή είναι ταξική. Αν θες να κάνεις κάτι σωστό, τα 1000€ / τετραγωνικό, είναι ελάχιστα. Το γράφω γιατί πολλοί (άσχετοι) κατά καιρούς υπολογίζουν για οικοδομή κόστος αρκετά κάτω / τετραγωνικό και τελικά φτιάχνουν μια τρύπα στο νερό. 

Η σωστή κατασκευή θέλει και λεφτά.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sphinxgr είπε

Ωραία όλα αυτά που γράφονται. Φυσικά βγαίνει ένα συμπέρασμα για ακόμα μια φορά. Η οικοδομή είναι ταξική. Αν θες να κάνεις κάτι σωστό, τα 1000€ / τετραγωνικό, είναι ελάχιστα. Το γράφω γιατί πολλοί (άσχετοι) κατά καιρούς υπολογίζουν για οικοδομή κόστος αρκετά κάτω / τετραγωνικό και τελικά φτιάχνουν μια τρύπα στο νερό. 

Η σωστή κατασκευή θέλει και λεφτά.  

 

Καλά τα 1000€ ήταν ένας μπούσουλας την δεκαετία του 2000. Είκοσι χρόνια πριν.

ΑΛΛΑ το συμπέρασμα είναι φτιάξε κάτι καλό όσον αφορά τα δομικά συστατικά του σπιτιού που αν δεν βγουν καλά θα τα κλαις για μια ζωή, και ρε φίλε μην μου τσιγκουνεύεσαι στον 1 πόντο μόνωσης, αλλά πας και βάζεις πλακάκι με 30 και 40€ το τετραγωνικό, και πάγκους κουζίνας από γρανίτη!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Τι λέει λοιπόν το ΥΠΕΝ; Θεωρώ την τοιχοποιία που είναι χτισμένη με θερμομονωτικά τούβλα, ως μέρος της θερμομονωτικής λειτουργίας του κτιρίου, και δεν σου την προσμετρώ στον συντελεστή δόμησης, για ολόκληρο το πάχος της (+ έως 20 εκ. διακοσμητικών στρώσεων).

εγω τα ορθομπλοκ της ΚΕΒΕ τα θερμομωνοτικα εβαλα. Το τι γκρινια ακουσα απο εργολαβους/μαστορια δε λεγεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια 1000€; Εδώ μου λένε κάτι φίλοι που χτίζουνε για 1800€ και μιλάμε για bare minimum κατασκευές, χωρίς πολυτέλειες. Αλλά δεν ξέρω σε ποιο βαθμό επηρεάζονται τα κόστη από τις ενεργειακές απαιτήσεις. Γιατί όπως ξέρουμε έχει γίνει υποχρεωτική πλέον η Κατ Α. Αυτό τι σημαίνει από σύστημα θέρμανσης; Δεν περνάει πια το αέριο και θέλει υποχρεωτικά αντλίες; Θέλει εκ των πραγμάτων και Φ/Β στην ταράτσα ή γεωθερμία αν υπάρχει επαρκές οικόπεδο; Υποθέτω ότι και οι ηλιακοί είναι εκ των ουκ άνευ για να πιάσεις την Α. Σε νέες πολυκατοικίες του 2022 τι βάζουνε δηλαδή και τους ανεβάζει τόσο το κόστος; Έστω για Α, όχι Α+.

Η Κατ Α δίνει όμως και 5% προσαύξηση ΣΔ, οπότε η δόμηση που χαρίζουνε με το ενεργειακό τούβλο δεν μου φαίνεται να αξιοποιείται. Μου λένε φίλοι ότι τους περισσεύει δόμηση και δεν έχουν τι να την κάνουν. Αφού έχουν αφήσει απ' έξω τις κολώνες ποιο το όφελος εκτός από την δόμηση (που όμως υπάρχει πλέον σε αφθονία); Ενώ αν μπορούσες να βγεις εκτός ρυμοτομικής, θα ήταν μεγάλη υπόθεση. Αλλά με τις κολώνες εντός, χλωμό το κόβω.. Εκτός αν βγάλει κανείς 25-30εκ φουρούσια! Τα ξέρετε τα φουρούσια; Αν υπάρχει κανένας αρχιτέκτονας στο φορουμ που να έχει καταπιαστεί με τον τρόπο που μπορούν να αξιοποιηθούν τα πρόσφατα αυτά ευεργετήματα, ας μας γράψει δυο λόγια.

Σορρυ που μας έβγαλα λίγο off topik αλλά με καίει να μάθω ποιος είναι ο λεπτότερος τοίχος που μπορεί πρακτικά να γίνει εν έτει 2022, επειδή έχω ένα στενό οικοπεδάκι με μεγάλη πρασιά και ο μόνος τρόπος να μην έχω δωμάτια με μόλις 2,50 καθαρό είναι να μπω λιγάκι στην πρασιά. Οπότε για ορισμένους σαν και μένα είναι προτιμότερο μάλλον να χτιστούν οι τοίχοι με πάρα πολλή εξωτερική θερμομόνωση και όσο το δυνατόν λεπτότερα τούβλα, δημιουργώντας δόντια με τον σκελετό. Γενικά όπως το έψαξα το πράγμα μετά από το διαφωτιστικό post του Πάνου, το δόντι στις νέες οικοδομές πρέπει να πηγαίνει σύννεφο έτσι όπως τα έχουν κάνει!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Balrog είπε

Ποια 1000€; Εδώ μου λένε κάτι φίλοι που χτίζουνε για 1800€ και μιλάμε για bare minimum κατασκευές, χωρίς πολυτέλειες. Αλλά δεν ξέρω σε ποιο βαθμό επηρεάζονται τα κόστη από τις ενεργειακές απαιτήσεις. Γιατί όπως ξέρουμε έχει γίνει υποχρεωτική πλέον η Κατ Α. Αυτό τι σημαίνει από σύστημα θέρμανσης; Δεν περνάει πια το αέριο και θέλει υποχρεωτικά αντλίες; Θέλει εκ των πραγμάτων και Φ/Β στην ταράτσα ή γεωθερμία αν υπάρχει επαρκές οικόπεδο; Υποθέτω ότι και οι ηλιακοί είναι εκ των ουκ άνευ για να πιάσεις την Α. Σε νέες πολυκατοικίες του 2022 τι βάζουνε δηλαδή και τους ανεβάζει τόσο το κόστος; Έστω για Α, όχι Α+.

Η Κατ Α δίνει όμως και 5% προσαύξηση ΣΔ, οπότε η δόμηση που χαρίζουνε με το ενεργειακό τούβλο δεν μου φαίνεται να αξιοποιείται. Μου λένε φίλοι ότι τους περισσεύει δόμηση και δεν έχουν τι να την κάνουν. Αφού έχουν αφήσει απ' έξω τις κολώνες ποιο το όφελος εκτός από την δόμηση (που όμως υπάρχει πλέον σε αφθονία); Ενώ αν μπορούσες να βγεις εκτός ρυμοτομικής, θα ήταν μεγάλη υπόθεση. Αλλά με τις κολώνες εντός, χλωμό το κόβω.. Εκτός αν βγάλει κανείς 25-30εκ φουρούσια! Τα ξέρετε τα φουρούσια; Αν υπάρχει κανένας αρχιτέκτονας στο φορουμ που να έχει καταπιαστεί με τον τρόπο που μπορούν να αξιοποιηθούν τα πρόσφατα αυτά ευεργετήματα, ας μας γράψει δυο λόγια.

Σορρυ που μας έβγαλα λίγο off topik αλλά με καίει να μάθω ποιος είναι ο λεπτότερος τοίχος που μπορεί πρακτικά να γίνει εν έτει 2022, επειδή έχω ένα στενό οικοπεδάκι με μεγάλη πρασιά και ο μόνος τρόπος να μην έχω δωμάτια με μόλις 2,50 καθαρό είναι να μπω λιγάκι στην πρασιά. Οπότε για ορισμένους σαν και μένα είναι προτιμότερο μάλλον να χτιστούν οι τοίχοι με πάρα πολλή εξωτερική θερμομόνωση και όσο το δυνατόν λεπτότερα τούβλα, δημιουργώντας δόντια με τον σκελετό. Γενικά όπως το έψαξα το πράγμα μετά από το διαφωτιστικό post του Πάνου, το δόντι στις νέες οικοδομές πρέπει να πηγαίνει σύννεφο έτσι όπως τα έχουν κάνει!

 

Η κατηγορια Α είναι ένας αριθμός και προκύπτει από το κλάσμα δύο μεγεθών, σημαίνει ότι το συνολικό ανθρακικό αποτύπωμα του κτιρίου και η ενέργεια που καταναλώνει ανά μονάδα επιφάνειας προς τα μέγιστα επιτρεπόμενα ίδια μεγέθη εκ του νόμου για ενα υποτιθέμενο νοητό κτίριο ιδίων γεωμετρικων και οικοδομικών χαρακτηριστικών σε σύγκριση με το πραγματικό εξεταζόμενο, αυτα τα μεγέθη δεν υπερβαίνουν έναν λόγο. Στην πράξη αυτή η μη υπέρβαση για την τήρηση των ορίων σημαίνει όλα αυτά που είπες πάνω κάτω. Γεωθερμία δεν παίζει να κάνει κανένας εργολάβος εκτός αν μιλάμε για μονοκατοικιες κατά παραγγελία και παθητικά κτίρια. Η γεωθερμία πρακτικά απαιτεί οικόπεδο με επιφάνεια 2-3 φορές της συνολικής επιφάνειας των θερμικών ζωνών του κτιρίου. 

Το παθητικό κτίριο είναι μια κατηγορία μόνο του τα πρότυπα είναι πολύ αυστηρότερα απλά της κατηγορίας Α. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Balrog είπε

Οπότε για ορισμένους σαν και μένα είναι προτιμότερο μάλλον να χτιστούν οι τοίχοι με πάρα πολλή εξωτερική θερμομόνωση και όσο το δυνατόν λεπτότερα τούβλα, δημιουργώντας δόντια με τον σκελετό.

Για ειδικές περιπτώσεις χρειάζονται ειδικές λύσεις! Πχ ξηρά δόμηση όπως πρέπει (τσιμεντοσανίδες, διπλές γυψοσανίδες εσωτερικά, τίγκα ορυκτοβάμβακα μέσα)...Μάλλον η πιο λεπτή διατομή που μπορώ να σκεφτώ...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ, μα δεν ψάχνουμε την πιο λεπτή διατομή γενικά, αλλά την πιο λεπτή χωρίς τη θερμομόνωση. Με άλλα λόγια, τον πιο λεπτό τοίχο που να έχει μια στοιχειώδη ευστάθεια και στη συνέχεια του κοτσάρεις οσοδήποτε μεγάλο πάχος θερμοπρόσοψης απαιτηθεί, ας είναι εντός πρασιάς. Εάν μάλιστα η επιφάνεια του τοίχου δεν προσμετράται ούτε στη δόμηση επειδή είναι θερμομονωτικός, τότε ακόμη καλύτερα, αλλά δεν είναι αυτό το καθοριστικό κριτήριο σε αυτή την ειδική περίπτωση. Πάντως δεν πρέπει να είναι και τόσο ειδική, είμαι σίγουρος ότι αφορά αρκετό κόσμο. Έχω δε την εντύπωση, ότι περίπου 15εκ πρέπει να είναι το ελάχιστο πάχος που ψάχνω, σε τούβλο τουλάχιστον. Και το λέω γιατί βλέπω στην αγορά τουβλίνες με πάχος γύρω εκεί και υποθέτω ότι είναι για αυτή τη δουλειά.

Για παράδειγμα, βλέπω ο Βαβουλιώτης έχει θερμότουβλα με πάχος 12,5εκ. Κάτι τέτοιο άραγε μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε μονή σειρά; Αυτό είναι το αντίστοιχο το πλαγιότρυπο το δικό σας;

Η ξηρά δόμηση ίσως να μην είναι άσχημη ιδέα, αλλά δεν θα βγει κι αυτή γύρω στα 15εκ; Έχει τα μειονεκτήματά της και αυτή.

9 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Γεωθερμία δεν παίζει να κάνει κανένας εργολάβος εκτός αν μιλάμε για μονοκατοικιες κατά παραγγελία και παθητικά κτίρια.

Σωστά, για αυτό οι απορίες μου είναι 1) αν στην πράξη καταργήθηκε το Φ.Α. και 2) τι βάζουν όλοι οι εργολάβοι πλέον. Περισσότερο ρωτάω για να καταλάβω πώς ανεβαίνει το κατασκευαστικό κόστος με τα ενεργειακά.

Spiti.jpg.0be1367086697d3b2cd486081791d043.jpg

Επεξ/σία από Balrog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2022 στις 10:14 ΠΜ, pigos23 είπε

Μενω Ανω ιλισια...

Ξεχασα να αναφερω οτι τα 620 που εσκασα στο πετρελαιο ηταν ουσιαστικα 6 ωρες ημερησιως για δυο μηνες αλλα μετα μολις ειδα τα κοινοχρηστα για τους υπολοιπους δυο μηνες το ανοιγα για 2 με 3 ωρες....

Το air con μου εκτος του οτι δεν ειναι inverter κανει κ ενα σπαστικο στα καλα καθουμενα βγαζει κρυο .....

Υγραεριο δεν το σκεφτομαι οπως επισης κ να αγορασω inverter ( το σπιτι ειναι ενοικιο κ βαριεμαι να πηγαινο φερνω κ να ξηλωνω αν ξενοικιαζω κλπ )

Μονο η kerosun μου χει περασει απ το μυαλο

Η κεροζαν είναι συμπαθητικουλα αλλά ιδιότροπη και το καύσιμο της τσιμπημενο 

6 ώρες πριν, mechpanos είπε

 

Καλά τα 1000€ ήταν ένας μπούσουλας την δεκαετία του 2000. Είκοσι χρόνια πριν.

ΑΛΛΑ το συμπέρασμα είναι φτιάξε κάτι καλό όσον αφορά τα δομικά συστατικά του σπιτιού που αν δεν βγουν καλά θα τα κλαις για μια ζωή, και ρε φίλε μην μου τσιγκουνεύεσαι στον 1 πόντο μόνωσης, αλλά πας και βάζεις πλακάκι με 30 και 40€ το τετραγωνικό, και πάγκους κουζίνας από γρανίτη!!

Λιμοκοντοροι παντού 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fredd0 είπε

εγω τα ορθομπλοκ της ΚΕΒΕ τα θερμομωνοτικα εβαλα. Το τι γκρινια ακουσα απο εργολαβους/μαστορια δε λεγεται.

Εχεις δίκιο γιατί χάνουν μεροκάματα...γαμησετα  με τους μαστόρους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Balrog είπε

Ευχαριστώ, μα δεν ψάχνουμε την πιο λεπτή διατομή γενικά, αλλά την πιο λεπτή χωρίς την θερμοπρόσοψη. Με άλλα λόγια, τον πιο λεπτό τοίχο που να έχει μια στοιχειώδη ευστάθεια και στη συνέχεια του κοτσάρεις π.χ 10 πόντους "ντάου" στην πρασιά και είσαι εντάξει. Εάν μάλιστα βγαίνει και εκτός δόμησης, ακόμη καλύτερα. Για παράδειγμα, βλέπω ο Βαβουλιώτης έχει θερμότουβλα με πάχος 12,5εκ. Κάτι τέτοιο άραγε μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε μονή σειρά; Αυτό είναι το αντίστοιχο το πλαγιότρυπο το δικό σας;

 

Σωστά, για αυτό οι απορίες μου είναι 1) αν στην πράξη καταργήθηκε το Φ.Α. και 2) τι βάζουν όλοι οι εργολάβοι πλέον. Περισσότερο ρωτάω για να καταλάβω πώς ανεβαίνει το κατασκευαστικό κόστος με τα ενεργειακά.

Spiti.jpg.0be1367086697d3b2cd486081791d043.jpg

Από που εννοείς ότι καταργήθηκε το ΦΑ; Από τις νέες οικοδομες δεν νομίζω. Εκτός αν μιλας για παθητικά κτίρια. 

Αν ένα κτίριο έχει πολύ καλή μόνωση βάζεις μια ΑΘ για θέρμανση ψύξη, ηλιακούς για ζεστό νερό και ξεμπερδεύεις, με τις αποδόσεις που έχουνε κάνεις σούπερ οικονομία. Τώρα αν θέλει κάποιος να βάλει ΦΑ δε νομίζω ότι θα έχει σοβαρή επίπτωση στο αποτυπωμα, ίσως να προστεθούν ΦΒ που βοηθάνε στην άνοδο της κατηγορίας. 

2 ώρες πριν, Balrog είπε

 

Σορρυ που μας έβγαλα λίγο off topik αλλά με καίει να μάθω ποιος είναι ο λεπτότερος τοίχος που μπορεί πρακτικά να γίνει εν έτει 2022, επειδή έχω ένα στενό οικοπεδάκι με μεγάλη πρασιά και ο μόνος τρόπος να μην έχω δωμάτια με μόλις 2,50 καθαρό είναι να μπω λιγάκι στην πρασιά. Οπότε για ορισμένους σαν και μένα είναι προτιμότερο μάλλον να χτιστούν οι τοίχοι με πάρα πολλή εξωτερική θερμομόνωση και όσο το δυνατόν λεπτότερα τούβλα, δημιουργώντας δόντια με τον σκελετό. Γενικά όπως το έψαξα το πράγμα μετά από το διαφωτιστικό post του Πάνου, το δόντι στις νέες οικοδομές πρέπει να πηγαίνει σύννεφο έτσι όπως τα έχουν κάνει!

 

Να εξετάσεις τι βαρος έχουν αυτά τα δομικά στοιχεια και να ληφθούν υπόψην από τον μηχανικό για την στατική μελέτη. Αν θες σε υφιστάμενο κτίριο να προσθέσεις τέτοια και να "παχύνεις" τοίχους με θερμομωνοτικα τουβλα για περισσότερη μόνωση από το να βάλεις τα συνήθη μονωτικά, επηρεάζουν την στατικοτητα, τα υπόλοιπα θερμομωνοτικα είναι πιο ελαφριά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όμως δεν βλέπω σε καμιά πολυκατοικία εδώ γύρω, που πρόσφατα ξεκίνησε να χτίζεται, να μπαίνει αέριο.. Τυχαίο; Δε νομίζω :) Παίζει να τους πηγαίνει όλους εκ των πραγμάτων σε αντλίες. Αλλά αν κάποιος από τους άλλους ΜΜ γνωρίζει καλύτερα τι μπαίνει το 2022, ας επιβεβαιώσει. Να δούμε και σε τι ποσοστό ανεβάζουν τα ενεργειακά το κατασκευαστικό κόστος (χονδρικά πάντα), σε σχέση με 2021. Περίπου 10% ή παραπάνω;

Σε καινούργιο αναφέρομαι, όχι σε υφιστάμενο. Όπως έγραψα, έχω ένα οικοπεδάκι τόσο στενόμακρο που μέχρι πρότινος δεν χωρούσε να χτιστεί τίποτα σοβαρό και για αυτό το 'χα ξεγραμμένο. Πλέον κάτι μπορεί να γίνεται.

Επεξ/σία από Balrog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Balrog είπε

Όμως δεν βλέπω σε καμιά πολυκατοικία εδώ γύρω, που πρόσφατα ξεκίνησε να χτίζεται, να μπαίνει αέριο.. Τυχαίο; Δε νομίζω :) Παίζει να τους πηγαίνει όλους εκ των πραγμάτων σε αντλίες. Αλλά αν κάποιος από τους άλλους ΜΜ γνωρίζει καλύτερα τι μπαίνει το 2022, ας επιβεβαιώσει. Να δούμε και σε τι ποσοστό ανεβάζουν τα ενεργειακά το κατασκευαστικό κόστος (χονδρικά πάντα), σε σχέση με 2021. Περίπου 10% ή παραπάνω;

Σε καινούργιο αναφέρομαι, όχι σε υφιστάμενο. Όπως έγραψα, έχω ένα οικοπεδάκι τόσο στενόμακρο που μέχρι πρότινος δεν χωρούσε να χτιστεί τίποτα σοβαρό και για αυτό το 'χα ξεγραμμένο. Πλέον κάτι μπορεί να γίνεται.

Μήπως δεν έχει περάσει καθόλου δίκτυο αερίου εκεί; Μάλλον θα έχουνε ΑΘ, πετρέλαιο αποκλείεται. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Balrog είπε

Ευχαριστώ, μα δεν ψάχνουμε την πιο λεπτή διατομή γενικά, αλλά την πιο λεπτή χωρίς τη θερμομόνωση. Με άλλα λόγια, τον πιο λεπτό τοίχο που να έχει μια στοιχειώδη ευστάθεια και στη συνέχεια του κοτσάρεις οσοδήποτε μεγάλο πάχος θερμοπρόσοψης απαιτηθεί, ας είναι εντός πρασιάς. Εάν μάλιστα η επιφάνεια του τοίχου δεν προσμετράται ούτε στη δόμηση επειδή είναι θερμομονωτικός, τότε ακόμη καλύτερα, αλλά δεν είναι αυτό το καθοριστικό κριτήριο σε αυτή την ειδική περίπτωση. Πάντως δεν πρέπει να είναι και τόσο ειδική, είμαι σίγουρος ότι αφορά αρκετό κόσμο. Έχω δε την εντύπωση, ότι περίπου 15εκ πρέπει να είναι το ελάχιστο πάχος που ψάχνω, σε τούβλο τουλάχιστον. Και το λέω γιατί βλέπω στην αγορά τουβλίνες με πάχος γύρω εκεί και υποθέτω ότι είναι για αυτή τη δουλειά.

Για παράδειγμα, βλέπω ο Βαβουλιώτης έχει θερμότουβλα με πάχος 12,5εκ. Κάτι τέτοιο άραγε μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε μονή σειρά; Αυτό είναι το αντίστοιχο το πλαγιότρυπο το δικό σας;

Η ξηρά δόμηση ίσως να μην είναι άσχημη ιδέα, αλλά δεν θα βγει κι αυτή γύρω στα 15εκ; Έχει τα μειονεκτήματά της και αυτή.

Σωστά, για αυτό οι απορίες μου είναι 1) αν στην πράξη καταργήθηκε το Φ.Α. και 2) τι βάζουν όλοι οι εργολάβοι πλέον. Περισσότερο ρωτάω για να καταλάβω πώς ανεβαίνει το κατασκευαστικό κόστος με τα ενεργειακά.

Spiti.jpg.0be1367086697d3b2cd486081791d043.jpg

Νομίζω ότι δεν υπάρχει περιορισμός στο πάχος του τοίχου. Αν θες μπορείς να τον κάνεις και μονό δρομικό, και εξωτερικά θερμοπρόσοψη. Αλλά εγώ γι' αυτό σου είπα ξηρά, γιατί στους 12 πόντους μπορείς να έχεις ενσωματώσει διπλή γυψοσανίδα μέσα, τσιμεντοσανίδα έξω και 8 πόντους πετροβάμβακα εσωτερικά. Βέβαια πάλι θα πρέπει να το τραβήξεις έξω να έρθει πρόσωπο με την θερμομόνωση των δοκαριών. Γενικά θες ΠΜ να σκαμπάζει από ΝΟΚ να σου αντιμετωπίσει με τεχνικά δόκιμο τρόπο αυτά τα θέματα, ή ακόμα καλύτερα Αρχιτέκτονα που να σκαμπάζει από ΝΟΚ, ώστε αυτό που θα βγει να είναι και νόμιμο και αισθητικά άρτιο!

Για το Φ.Α. η ενημέρωση που έχω είναι, ότι στις περιοχές που περνά δίκτυο, η πολεοδομία ζητά ακόμα, να πραγματοποιηθεί σύνδεση στο δίκτυο...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να 'στε καλά, μεγάλη βοήθεια μου δώσατε (και σε όποιον άλλο θέλει να χτίσει τοίχο ή να μονώσει το σπίτι του)! 

(ΥΓ: Παραπάνω όπου έγραφα ρυμοτομική εννοούσα οικοδομική γραμμή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...