Προς το περιεχόμενο

Πόσo να πουλήσω..?


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιες απλές σκέψεις, για τιμές μεταχειρισμένων επεξεργαστών . Με την βελτίωση που έχουν οι νέες γενιές, θεωρώ τις τιμές των μεταχειρισμένων , πολύ υψηλές . Π.χ. όταν παίρνω i3 10100F κουτιού με 75€,αυτό σημαίνει , ότι δεν έχει νόημα αγορά υποδεέστερων σε απόδοση , με σχεδόν 8 χρόνια στην πλάτη , όπως ο 4790K για πάνω από 50€ . Ο 7700Κ , που σε λίγα games να είναι +5% , άντε +10% το μέγιστο (σε πολλά είναι σχεδόν ίδιοι) βαριά να αξίζει 80€- 90€ . Ο G6405 κάνει 65€ καινούργιος , οπότε οι μάλλον υποδεέστεροι 3770Κ πρέπει  να πιάνουν μέχρι 40€ με 45€.

Είμαι κάπου λάθος ;;;

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό που δε βάζεις στην εξίσωση είναι η προσφορά και η ζήτηση.

Για παράδειγμα για τον 3770Κ που αναφέρεις, είναι ένας επεξεργαστής που μπορεί να τον θέλει κάποιος ως τον καλύτερο που σηκώνει η μητρική του ώστε να αντέξει το σύστημά του μερικά χρόνια ακόμα.

Γενικά δεν πάει ακριβώς όπως το έχεις στο μυαλό σου, δηλαδή αναλογικά βάσει απόδοσης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Κάποιες απλές σκέψεις, για τιμές μεταχειρισμένων επεξεργαστών . Με την βελτίωση που έχουν οι νέες γενιές, θεωρώ τις τιμές των μεταχειρισμένων , πολύ υψηλές . Π.χ. όταν παίρνω i3 10100F κουτιού με 75€,αυτό σημαίνει , ότι δεν έχει νόημα αγορά υποδεέστερων σε απόδοση , με σχεδόν 8 χρόνια στην πλάτη , όπως ο 4790K για πάνω από 50€ . Ο 7700Κ , που σε λίγα games να είναι +5% , άντε +10% το μέγιστο (σε πολλά είναι σχεδόν ίδιοι) βαριά να αξίζει 80€- 90€ . Ο G6405 κάνει 65€ καινούργιος , οπότε οι μάλλον υποδεέστεροι 3770Κ πρέπει  να πιάνουν μέχρι 40€ με 45€.

Είμαι κάπου λάθος ;;;

ναι σε πολλά πράγματα όπως και πολλοί εδώ μέσα, αλλά δεν είναι το κατάλληλο τόπικ για να συζητηθεί αυτό. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Κάποιες απλές σκέψεις, για τιμές μεταχειρισμένων επεξεργαστών . Με την βελτίωση που έχουν οι νέες γενιές, θεωρώ τις τιμές των μεταχειρισμένων , πολύ υψηλές . Π.χ. όταν παίρνω i3 10100F κουτιού με 75€,αυτό σημαίνει , ότι δεν έχει νόημα αγορά υποδεέστερων σε απόδοση , με σχεδόν 8 χρόνια στην πλάτη , όπως ο 4790K για πάνω από 50€ . Ο 7700Κ , που σε λίγα games να είναι +5% , άντε +10% το μέγιστο (σε πολλά είναι σχεδόν ίδιοι) βαριά να αξίζει 80€- 90€ . Ο G6405 κάνει 65€ καινούργιος , οπότε οι μάλλον υποδεέστεροι 3770Κ πρέπει  να πιάνουν μέχρι 40€ με 45€.

Είμαι κάπου λάθος ;;;

Ναι είσαι εν μέρει λάθος.

Για αρχή ας πούμε οτι είναι πιο σύνθετο το θέμα και όχι όσο απλοϊκό το παρουσιάζεις.

Ο 4790k προφανώς δεν κόστιζε 75 ευρώ στην αρχική τιμή αγοράς. Επίσης δεν κυκλοφόρησαν τόσοι πολλοί όσο i3.

Καταλαβαίνεις λοιπόν οτι δύσκολα θα πουλήσει κάποιος έναν επεξεργαστή των 300 ευρώ για 50.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, phanispal είπε

Αυτό που δε βάζεις στην εξίσωση είναι η προσφορά και η ζήτηση.

Για παράδειγμα για τον 3770Κ που αναφέρεις, είναι ένας επεξεργαστής που μπορεί να τον θέλει κάποιος ως τον καλύτερο που σηκώνει η μητρική του ώστε να αντέξει το σύστημά του μερικά χρόνια ακόμα.

Συγκεκριμένα, προσωπικά, έχω κάπου ένα σύστημα με i3 6100 . Αν δώσω 160€ , παίρνω έναν 6700Κ και το αναβαθμίζω.  Αν το πουλήσω 120€ και προσθέσω τα 160€ , παίρνω i5 10400F με μητρική και μνήμες. 

Ποιά είναι καλύτερη πρόταση λες ;;;; Με τα ίδια ακριβώς λεφτά . 

Πάντα έπαιζε αυτό , αλλά τώρα, πολύ περισσότερο . 

5 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Ο 4790k προφανώς δεν κόστιζε 75 ευρώ στην αρχική τιμή αγοράς. Επίσης δεν κυκλοφόρησαν τόσοι πολλοί όσο i3.

Καταλαβαίνεις λοιπόν οτι δύσκολα θα πουλήσει κάποιος έναν επεξεργαστή των 300 ευρώ για 50.

Το πόσο κόστιζε, είναι αδιάφορο για τον αγοραστή, αν τον ενδιαφέρει η απόδοση της αναβάθμισής του και το vfm. Ας μην τον πουλήσει ποτέ. Δεν είναι επένδυση . Τον παντρεύτηκε. Όλοι το έχουμε κάνει . Πούλησα κάποτε GTX 295 , 50€. Πολλά χρόνια μετά την κυκλοφορία της. Τι σημασία έχει πόσο είχε καινούργια ;;;

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Συγκεκριμένα, προσωπικά, έχω κάπου ένα σύστημα με i3 6100 . Αν δώσω 160€ , παίρνω έναν 6700Κ και το αναβαθμίζω. 

Αν το πουλήσω 120€ και προσθέσω τα 160€ , παίρνω i5 10400F με μητρική και μνήμες. 

Ποιά είναι καλύτερη πρόταση λες ;;;; Με τα ίδια ακριβώς λεφτά . 

Πάντα έπαιζε αυτό , αλλά τώρα, πολύ περισσότερο . 

Το πόσο κόστιζε, είναι αδιάφορο για τον αγοραστή, αν τον ενδιαφέρει η απόδοση της αναβάθμισής τους και το vfm.

Ας μην τον πουλήσει ποτέ. Δεν είναι επένδυση . Τον παντρεύτηκε. Όλοι το έχουμε κάνει . Πούλησα κάποτε GTX 295 , 50€.

Πολλά χρόνια μετά την κυκλοφορία της. Τι σημασία έχει πόσο είχε καινούργια ;;;

Δεν θα καταλήξει κάπου αυτή η κουβέντα.

Είναι κανόνες της αγοράς που προφανώς... δεν συμφωνείς.

Αν έπαιρνες τον ανώτερο i7 της εποχής με 50 ευρώ, ενώ είναι ο αντίστοιχος σημερινός 10100, τι νόημα θα είχε να πας σε σημερινή πλατφόρμα; Γιατί να δώσεις λεφτά για μητρικές, νέες μνήμες κτλ όταν θα έχεις εφάμιλλες επιδόσεις με μόλις 50 ευρώ; Αν αναβάθμιζαν όλοι με ένα 50αρι και ο i3 είχες το 1/5 των πωλήσεων, θα είχε θεωρείς την ίδια τιμή;

Εφόσον πιστεύεις οτι δεν αξίζει ο i7 εκείνης της εποχής τα χρήματα που ζητάει, τότε life goes on. Αγόρασε τον 10400 με μητρικές και μνήμες και μην ασχολήσε. Τόσο απλό. Το πόσο θεωρείς οτι θα έπρεπε να πωλείται δυστυχώς δεν μετράει. Ζυγίζεις τις επιλογές που έχεις και πράττεις ανάλογα.

Το ίδιο θέματα αναμοχλεύεται τον τελευταίο χρόνο με τις κάρτες γραφικών. Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα, αυτοί είναι οι κανόνες προσφοράς και ζήτησης που ήδη ανέφερε ο phanispal. Δεν συμφωνείς... μην αγοράζεις δεν μπορείς όμως να απαιτείς να πωλούν στην τιμή που εσύ αποζητάς. Αν σταματήσουν να ζητάνε όλοι κάρτες γραφικών τότε θα δεις που θα φτάσουν οι τιμές για να προσελκύσουν ξανά τον κόσμο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Πούλησα κάποτε GTX 295 , 50€. Πολλά χρόνια μετά την κυκλοφορία της. Τι σημασία έχει πόσο είχε καινούργια ;;;

Η μητρική σας δεν μπορούσε να πάρει νεότερη, π.χ. GTX 660;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nickol-us είπε

Είναι κανόνες της αγοράς που προφανώς... δεν συμφωνείς.

Κανόνας δεν είναι . Φαινόμενο είναι . Ωστόσο, τίποτε δεν μπορεί να πείσει  ότι αξίζει να πληρώσει κάποιος παραπάνω λεφτά για έναν 4790K από έναν i3 10100 του κουτιού. Οι επιδόσεις το δείχνουν εδώ . Σύγκριση και με τον i7 6700 , εδώ

 

 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

10 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Κανόνας δεν είναι . Φαινόμενο είναι . Ωστόσο, τίποτε δεν μπορεί να πείσει  ότι αξίζει να πληρώσει κάποιος παραπάνω λεφτά για έναν 4790K από έναν i3 10100 του κουτιού. Οι επιδόσεις το δείχνουν εδώ . Σύγκριση και με τον i7 6700 , εδώ

 

Οπότε φίλε μου, εάν το σύστημά μου παίρνει μέχρι 4η ή 5η γενιά, εσύ προτείνεις σκουπίδια και αγορά νέου, ώστε να μπορέσω να βάλω τον 10100 "κουτάτο"; Προφανώς και θα προτιμήσω τον 4790Κ (κι ας είναι χειρότερο value από τον 10100) από το να αλλάξω όλο το σύστημα εφόσον δεν υπάρχει τέτοια ανάγκη. 

Οι τιμές των (υπο)-συστημάτων δεν καθορίζονται μόνο από τις επιδόσεις τους :

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Haldol είπε

Οπότε φίλε μου, εάν το σύστημά μου παίρνει μέχρι 4η ή 5η γενιά, εσύ προτείνεις σκουπίδια και αγορά νέου, ώστε να μπορέσω να βάλω τον 10100 "κουτάτο"; Προφανώς και θα προτιμήσω τον 4790Κ

Που είδες να προτείνω να βάλει στα σκουπίδια τα παλιά ; Εγώ είπα πουλάει τα παλιά και παίρνει νέο σετ μητρική-μνήμες-επεξεργαστή. Με τα ίδια λεφτά που θέλει η αλλαγή επεξεργαστή. Και πάει σε νέο όχι μόνο με ανώτερες επιδόσεις, αλλά και με μισή κατανάλωση ρεύματος, που αν το πληρώνει ο ίδιος (και όχι ο μπαμπάς) τον ενδιαφέρει και μάλιστα πολύ με τις σημερινές χρεώσεις !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Εγώ είπα πουλάει τα παλιά και παίρνει νέο σετ μητρική-μνήμες-επεξεργαστή. Με τα ίδια λεφτά που θέλει η αλλαγή επεξεργαστή.

Και ο επόμενος; :)

Αυτό που λες απλά μεταφέρει το πρόβλημα απ' τον πρώτο, στον δεύτερο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Haldol είπε

Και ο επόμενος; :)

Κατάλαβα. Εσύ όταν αναβαθμίζεις, σκέπτεσαι τις αναβαθμίσεις των pc όλου του πλανήτη συνολικά. Καλή συνέχεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους σας παιδιά, αναβαθμίζω το σύστημα μου σιγά σιγά και όταν το ολοκληρώσω θέλω να πουλήσω το παλιό όσο πάει ώστε να καλύψω ένα μικρό ποσοστό. 

Μία μικρή παρένθεση τον hdd μάλλον θα τον κρατήσω και ελπίζω ότι είμαι στο σωστό section του forum. 

Το σύστημα έχει ως εξής 

CPU : AMD A10-7700K  4 πυρήνες + 4 threads socket FM2+ με ενσωματωμένα γραφικά

CPU Cooler : Be quiet Dark Rock

Motherboard : Asus A88X-PRO

RAM : 2x4GB DDR3 Kingston Hyperx

PSU : Be Quiet Pure Power l8-CM 530W bronze

HDD : Western Digital Black 1TB HDD Σκληρός Δίσκος 3.5" SATA III 7200rpm

 Case : Be Quiet Silent Base 800 Midi Tower

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναβαθμισεις ενα μηχανημα που εχεις αλλα σε λογικη τιμη οχι να πληρωσεις ενα σετ μνημες 4GB DDR2 οσο βρισκεις 8GB DDR4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Να αναβαθμισεις ενα μηχανημα που εχεις αλλα σε λογικη τιμη οχι να πληρωσεις ενα σετ μνημες 4GB DDR2 οσο βρισκεις 8GB DDR4

Το συγκεκριμένο σύστημα θα πάει προς πώληση η αναβάθμιση είναι εξ αρχής στήσιμο μίας καινούριας μονάδας.

Απλά θέλω μερικές πληροφορίες (προτάσεις) σε σχέση με το πόσο μπορώ να πουλήσω το παρόν σύστημα που ανέφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...