Προς το περιεχόμενο

Πόσo να πουλήσω..?


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Hypzdd είπε

Καλησπέρα σε όλους σας παιδιά, αναβαθμίζω το σύστημα μου σιγά σιγά και όταν το ολοκληρώσω θέλω να πουλήσω το παλιό όσο πάει ώστε να καλύψω ένα μικρό ποσοστό. 

Μία μικρή παρένθεση τον hdd μάλλον θα τον κρατήσω και ελπίζω ότι είμαι στο σωστό section του forum. 

Το σύστημα έχει ως εξής 

CPU : AMD A10-7700K  4 πυρήνες + 4 threads socket FM2+ με ενσωματωμένα γραφικά

CPU Cooler : Be quiet Dark Rock

Motherboard : Asus A88X-PRO

RAM : 2x4GB DDR3 Kingston Hyperx

PSU : Be Quiet Pure Power l8-CM 530W bronze

HDD : Western Digital Black 1TB HDD Σκληρός Δίσκος 3.5" SATA III 7200rpm

 Case : Be Quiet Silent Base 800 Midi Tower

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Στο σωστό section του φόρουμ είσαι, αλλά με αυτά που διαβάζεις στις τελευταίες σελίδες είναι  λογικό να αναρωτιέσαι!

Για 2 κατοστάρικα είναι το σύστημα σου χωρίς το σκληρό, αν δεν υπάρχουν βλάβες και φθορές. Και σε αυτή την τιμή θα δυσκολευτείς να το πουλήσεις, διότι η πανάκριβη μητρική που έχει, συνεισφέρει αρκετά στην τελική τιμή που δίνω.

Πάντως αν δεν προσανατολίζεσαι σε υδρόψυξη, θα ήταν καλή ιδέα να το κρατήσεις το κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Στο σωστό section του φόρουμ είσαι, αλλά με αυτά που διαβάζεις στις τελευταίες σελίδες είναι  λογικό να αναρωτιέσαι!

Για 2 κατοστάρικα είναι το σύστημα σου χωρίς το σκληρό, αν δεν υπάρχουν βλάβες και φθορές. Και σε αυτή την τιμή θα δυσκολευτείς να το πουλήσεις, διότι η πανάκριβη μητρική που έχει, συνεισφέρει αρκετά στην τελική τιμή που δίνω.

Πάντως αν δεν προσανατολίζεσαι σε υδρόψυξη, θα ήταν καλή ιδέα να το κρατήσεις το κουτί.

Κοίταξε η αλήθεια είναι ότι μελλοντικά καθώς σκοπό έχω να συμπληρώνω κομμάτια πάνω στο καινούριο θα ήθελα να πάω σε υδρόψυξη με ένα καινούριο case τύπου 500dx white, τώρα όσο αφορά τις φθορές έχει σπάσει το δοντάκι στο κουτί που κρατάει το πορτάκι που έχει βέβαια είναι το κομμάτι που είναι καλό να μένει ανοιχτό καθώς έχει τα δύο ανεμιστηράκια εκεί οπότε δεν ξέρω αυτό τι διαφορά θα κάνει. Βέβαια έχω κρατήσει το κομμάτι καθώς μπορεί ακόμα να κλείσει. Τέλος να συμπληρώσω ότι έχει και dvdrom αν και έχει περάσει κατά πολύ πλέον η εποχή του νομίζω οπότε δεν πιστεύω ότι προσθέτει κάτι στην τελική του αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/1/2022 στις 12:03 ΜΜ, Dr_73 είπε

Εσύ όταν αναβαθμίζεις, σκέπτεσαι τις αναβαθμίσεις των pc όλου του πλανήτη συνολικά.

Κι εγώ το ίδιο.

Στις 10/1/2022 στις 11:41 ΠΜ, Dr_73 είπε

πάει σε νέο (...) με μισή κατανάλωση ρεύματος,

Το βλέπουμε καθαρά στους i7-i9 από 10η γενιά και μετά πόσο energy efficiency είναι...

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Κι εγώ το ίδιο.

Το βλέπουμε καθαρά στους i7-i9 από 10η γενιά και μετά πόσο energy efficiency είναι...

Μέχρι την 10η καλά ήταν και την θεωρώ ακόμα την πιο vfm σειρά της ιντελ και ας έχει βγει 11 και 12 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Μέχρι την 10η καλά ήταν και την θεωρώ ακόμα την πιο vfm σειρά της ιντελ και ας έχει βγει 11 και 12 

VFM είναι, στη κατανάλωση ξεφεύγουν σε σχέση π.χ. με ένα 4790.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

VFM είναι, στη κατανάλωση ξεφεύγουν σε σχέση π.χ. με ένα 4790.

Σε σύγκριση με έναν 10700κ είναι ο 4790κ? Γιατί σε bench που είδα έχει πάνω κάτω 10-20w διαφορά ο 10700κ και προσφέρει πολύ καλύτερες επιδόσεις. Μετά στην 11η άρχισαν να ξεφεύγουν , η 10η ήταν μια χαρά ειδικά στα κλειδωμένα τσιπακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

VFM είναι, στη κατανάλωση ξεφεύγουν σε σχέση π.χ. με ένα 4790.

Μόλις τώρα, Nik1239 είπε

Σε σύγκριση με έναν 10700κ είναι ο 4790κ? Γιατί σε bench που είδα έχει πάνω κάτω 10-20w διαφορά ο 10700κ και προσφέρει πολύ καλύτερες επιδόσεις. Μετά στην 11η άρχισαν να ξεφεύγουν , η 10η ήταν μια χαρά ειδικά στα κλειδωμένα τσιπακια.

Για επιδόσεις δεν τίθεται θέμα συζήτησης και σύγκριση 4η με 10η κ.ο.κ..

Αυτό που ο Τέρης Α. παρατηρεί σαν καταναλώσεις μεγαλύτερες του αναμενόμενου, οφείλεται στο ότι μέχρι 9η γενιά όλοι οι Intel ρυθμίζονταν από το εργοστάσιο ώστε τα base clock τους να είναι στο τέλος, αλλά εντός της γραμμικής περιοχής του διαγράμματος τάσης-συχνότητας (ΔV/ΔF~=1).

Από 10η γενιά ρυθμίζονται με τα base clock πέραν της γραμμικής και εντός της εκθετικής περιοχής (ΔV/ΔF>1). 11η το ίδιο και 12η ακόμα περισσότερο (μόνο τα P-cores). Αντιγραφή του πως ρυθμίζει η AMD τους Zen 2 και Zen 3. Πάντα για επεξεργαστές απόδοσης για desktop μιλάω, όχι επεξεργαστές για laptop.

Με βάση τα παραπάνω δεν είναι λάθος να πούμε ότι οι επεξεργαστές που έχουν κυκλοφορήσει τα τελευταία δύμισι χρόνια και από AMD και Intel είναι πλήρως factory pre-overclocked, καθώς δε μπαίνουν στην εκθετική περιοχή μόνο τα boost/turbo ρολόγια τους, αλλά και το ίδιο το base clock. Τουλάχιστον σύμφωνα με ότι μας είχε μάθει η Intel μέχρι τότε, η οποία είχε να κυκλοφορήσει επεξεργαστή ρυθμισμένο με τέτοια φιλοσοφία 14-15 χρόνια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και από εμένα, έχω το παρακάτω laptop:

Dell Inspiron 17R 5737 

Intel Core i7 4500U @ 1.80GHz

Windows 10 Home 64-bit

Graphics: 1. ATI AMD Radeon HD 8870M, 2. Intel HD Graphics Family

RAM: DDR3 (16gb)

HDD: 320gb

Media Type: DVD Writer

HDMI (1x)

USB (4x)

Ethernet

CardReader

πριν μια εβδομάδα αγόρασα νέο τροφοδοτικό

η μπαταρία δεν είναι η original και  κρατάει 30-40 λεπτά περίπου

Ένα προβλημα που έχει είναι ότι μάλλον κάποια μεμβρανη στα ηχεία έχει κοπεί και δεν έχει καλό ήχο. Ρώτησα και μου είπαν ότι το κόστος των ηχείων είναι 20-25€

κατά τα άλλα το laptop είναι άψογο και πολύ καλό λειτουργικά.

Ποια νομίζεται ότι είναι μια λογική τιμή για να το βάλω αγγελία εδώ στο forum ?

Ευχαριστώ πολύ και καλή Χρονιά να έχουμε !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, .kostas. είπε

καλησπέρα και από εμένα, έχω το παρακάτω laptop:

Dell Inspiron 17R 5737 

Intel Core i7 4500U @ 1.80GHz

Windows 10 Home 64-bit

Graphics: 1. ATI AMD Radeon HD 8870M, 2. Intel HD Graphics Family

RAM: DDR3 (16gb)

HDD: 320gb

Media Type: DVD Writer

HDMI (1x)

USB (4x)

Ethernet

CardReader

πριν μια εβδομάδα αγόρασα νέο τροφοδοτικό

η μπαταρία δεν είναι η original και  κρατάει 30-40 λεπτά περίπου

Ένα προβλημα που έχει είναι ότι μάλλον κάποια μεμβρανη στα ηχεία έχει κοπεί και δεν έχει καλό ήχο. Ρώτησα και μου είπαν ότι το κόστος των ηχείων είναι 20-25€

κατά τα άλλα το laptop είναι άψογο και πολύ καλό λειτουργικά.

Ποια νομίζεται ότι είναι μια λογική τιμή για να το βάλω αγγελία εδώ στο forum ?

Ευχαριστώ πολύ και καλή Χρονιά να έχουμε !

 

Κοίτα μην περιμένεις πολλά € από αυτό

Το cpu είναι 2/4 όπως δηλαδή έναν i3 για λάπτοπ με λιγότερη δύναμη 

Η gpu είναι κοντά σε μια vega 8 οπότε μην περιμένεις πολλά (είναι γύρω 30% κατώτερη) ίσως να είναι ίση με κάποια vega 6 που είναι σε κάποια ryzen apu 

Επίσης θα χρειαστεί σίγουρα ssd 

Η μπαταρία δεν κρατάει 

Πρόβλημα στα ηχεία κάτι πολύ σημαντικό εάν ο αγοραστής δεν χρησιμοποιεί ακουστικά 

Έχει πολλή ραμ σε σχέση με τα φθηνότερα λαπτοπς που κυκλοφορούν με παρόμοια gpu/cpu 

Θα έλεγα ξεκινά από 350€ διότι έχει και θέμα + η μπαταρία δεν κρατάει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, .kostas. είπε

πολύ καλά είναι τα 350€, για να πω την αλήθεια είχα σκοπό να το βάλω 250€ χωρις παζάρια κλπ

Βαλε το καλύτερα στην μέση μιας και είναι και μιας ηλικίας (είναι 6-7 χρόνων;) Και μπορεί ανά πάσα στιγμή να βγάλει κάποιο θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο φόρουμ, χρόνια πολλά και καλή χρονιά με υγεία. Ενδιαφέρομαι να πουλήσω το λάπτοπ με τα παραπάνω χαρακτηριστικά λόγω αγοράς νέου. Είναι μοντέλο του 2020 και αγοράστηκε απο κατάστημα της Θεσσαλονίκης. Η αρχική του τιμή όταν βγήκε ξεκινούσε απο 1199 και μεχρι πρόσφατα που αποσύρθηκε απο το σκρούτζ ήταν κοντά στα 1300. Η απόδειξη υπάρχει ακόμη και έχει υπόλοιπο άλλους 5 περίπου μήνες εγγύση. Απο φθορές δεν έχει τίποτα το αξιοσημείωτο παραμόνο σημαδάκια απο καθημερινή χρήση. Είναι πλήρως λειτουργικό και τρέχει Windows 10 Pro, διαθέτει τον i7-1065G7, έχει 16GB ram ddr4, διαθέτει SSD 512GB  και φοράει ξεχωριστή κάρτα γραφικών της Νvidia GeForce MX230 με 4gb. 

H ερώτηση μου είναι η εξής: Πόσο μπορώ να το πουλήσω σε μια λογική τιμή σύμφωνα με το τι παίζει στην αγορά αυτήν την στιγμή με λάπτοπ παρόμοιων χαρακτηριστικών ?

Παρακάτω σας παραθέτω λινκ με το μοντέλο του λάπτοπ στο σκρούτζ καθώς και σας επισυνάπτω φωτογραφία με τα χαρακτηριστικά του.

Dell Inspiron 5593 (i7-1065G7/16GB/1TB + 512GB/GeForce MX230/FHD/W10) - Skroutz.gr

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Dell Inspiron 5593.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, home cinema samsung ht q20 με εξωτερική ζημιά σε ένα από τα 4 περιφερειακα ηχεία ποσο να βάλω ρε παιδια; είναι περιπου 9 ετών συστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xiaomi 34 144Hz με κουτί αποδειξη και εγγύηση μεχρι 21/11/2022 από Infoquest
Ηχεία Edifier 1700 Bluetooth καφέ χρώμα δεν υπάρχει κουτί και απόδειξη
Πληκτρολόγιο Razer Blackwidow RGB Green Switch με κουτί δεν υπάρχει απόδειξη
Ποντίκι Razer Lancehead tournament edition RGB με κουτί δεν υπάρχει απόδειξη

Πειτε μου τιμες για ολα μαζι η για χωρια εκτος απο το σετακι το razer δηλαδη ποσο η οθονη ποσο τα ηχεια ποσο το σετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...