Προς το περιεχόμενο

Πόσo να πουλήσω..?


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

  Case phanteks eclipse p400                                                                                                                         40€

Gigabyte B550 gaming x v2                                                                                                                            95€

AMD Ryzen 5 5600X                                                                                                                                       230€

Ram ddr4 2x16gb (άγνωστες=οι φτηνότερες)                                                                                          50€

gpu Nvidia GTX 1070 8gb (20hrs CS:GO + 2164hrs mining χωρίς undervolt σε κουτί φούρνο)      315€

m2 500gb (άγνωστoς=ο φτηνότερoς)                                                                                                         30€

hdd 1tb (άγνωστoς=ο φτηνότερoς)                                                                                                             25€

Monitor Dell P2414H                                                                                                                                        45€

ssd 256gb (άγνωστoς=ο φτηνότερoς)                                                                                                         15€

Μηχανικό πληκτρολόγιο (άγνωστo=το φτηνότερo)                                                                                 15€

Ποντίκι (άγνωστo=το φτηνότερo)                                                                                        +                  Δώρο

                                                                                                                                                 ----------------------------------

                                                                                                                                                      =                    860€

                                           - 18% έκπτωση πακέτου (είναι για αγορά χωριστά η παραπάνω τιμές)   705€ (Τελικό σύνολο)

 

Κοντά είσαι (επί 2): https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1909940-πλήρης-gaming-pc-με-όλα-τα-παρελκόμενα/

 

Στείλε μου καμία δεκαριά ραμ με αυτήν την τιμή... 

Δεύτερον σε ένα μήνα η μητρική από 120€ 40;;;

Δεν συνεχίζω απλά μη χαζεύουμε... 

Πριν ένα μήνα αγορασμενα η αναβάθμιση 700€  εγώ σου λέω 100 να χάσεις από αυτά 600 και την κάρτα γραφικών ξεπερνάς την τιμή που ανέφερες 😂🤣

Και αυτό που σου λέω χωρίς να δώσω τπτ άλλο ούτε το κουτί 😂🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, tsakalister είπε

Στείλε μου καμία δεκαριά ραμ με αυτήν την τιμή... 

Πρώτον, αν σε ενδιαφέρει οι πιθανοί αγοραστές να συμπεράνουν ότι είναι καλή ιδέα να διαθέσουν παραπάνω για το σύστημά σου, θα ήταν καλό να συμπληρώσει τα στοιχεία (μάρκες, μοντέλα) αυτών που λείπουν. Δεν το ανέφερα διότι νομίζω ότι είναι προφανές και δε θα σου διέφευγε.

7 ώρες πριν, tsakalister είπε

Δεύτερον σε ένα μήνα η μητρική από 120€ 40;;;

Δεύτερον, έχω αλλάξει τη σειρά των εξαρτημάτων με τρόπο που ενδεχομένως να βοηθήσει περισσότερους να ασχοληθούν με το να σου δώσουν διαφορετικές τιμές από τις δικές μου. Ίσως να μην έπρεπε να το κάνω, σε κάθε περίπτωση η σύγχυση που σου προκάλεσε είναι δικιά μου ευθύνη και ζητάω συγγνώμη. Δίνω το κουτί πρώτο, στα 40€ και τη μητρική δεύτερη στα 95€. Αυτό το οποίο δεν καταλαβαίνω πάντως, είναι: τα τέσσερα ερωτηματικά είναι κάποια καινούργια μόδα;;;; Ή είναι μια εξ απανέκαθεν πρακτική των χαζοβιόληδων που προσπαθούν να εκνευρίσουν τους άλλους και την οποία δεν την είχα παρατηρήσει από παλιότερα;;;;

7 ώρες πριν, tsakalister είπε

Πριν ένα μήνα αγορασμενα η αναβάθμιση 700€  εγώ σου λέω 100 να χάσεις από αυτά 600 και την κάρτα γραφικών ξεπερνάς την τιμή που ανέφερες 😂🤣

Και αυτό που σου λέω χωρίς να δώσω τπτ άλλο ούτε το κουτί 😂🤣

Δε με βοηθάς να καταλάβω πως είναι δυνατόν να χάσει ή να κερδίσει κανείς από μία αγοραπωλησία. Το κομπιούτερ σου θα πουληθεί στην τιμή που θα πουληθεί, τη στιγμή που θα πουληθεί, αν πουληθεί. Θα πρέπει να έχεις συμφέρον και εσύ και όποιος το αγοράσει, διαφορετικά δε θα συμβεί. Οι εναλλακτικές συνήθως περιλαμβάνουν τη χρήση βίας και συνήθως αποκαλούνται ληστεία και όχι αγοραπωλησία.

Έχεις αναρτήσει ήδη πέντε φορές ίδιο περιεχόμενο στο site και διέγνωσα ότι αυτό δεν το έκανες απλά επειδή έψαχνες τρόπο να διαφημίσεις την πραγμάτεια σου με μη θεμιτό τρόπο. Σε αυτή την περίπτωση θα είχα προχωρήσει σε αναφορά στη διαχείρηση τεσσάρων αναρτήσεών σου ως spam, αλλά διείδα ότι υπήρχε ανάγκη, να σου δώσει κάποιος μια διαφορετική οπτική, έστω και λάθος. Ξόδεψα πολύ περισσότερο χρόνο από όσον μπορεί εσύ να φαντάζεσαι για να κάνω τους παραπάνω υπολογισμούς (μισή ώρα μόνο για το κουτί) και αν πιστεύεις ότι χρειάζεται, μπορείς να κάνεις και εσύ μια παραπάνω προσπάθεια συμπληρώνοντας τα στοιχεία των εξαρτημάτων που λείπουν. Με αυτόν τον τρόπο, ίσως να πάρεις μια τιμή που να σου αρέσει καλύτερα.

7 ώρες πριν, tsakalister είπε

Δεν συνεχίζω απλά μη χαζεύουμε...

Ίσως έτσι, να είναι καλύτερα για όλους.

Επεξ/σία από PC_Science_Lefkada
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsakalister

εδώ ζητάς γνώμες, αν διαφωνείς για τον οποιοδήποτε λόγο, βάλε την αγγελία σου με ό,τι τιμή θες κ αν έχεις κρούσεις, το δίνεις, αν μείνει στα αζήτητα, αρχίζεις κ χαμηλώνεις τιμή, βάσει της ανάγκης σου, πίεσης χρόνου κλπ

ρωτάς γιατί δε θες να ξοδέψεις χρόνο ή δεν έχεις τον  χρόνο να ψάξεις να βρεις μεταχειρισμένα πόσο πωλούνται τα υλικά σου.

ΔΕΝ θα ανοίξεις εδώ e-καυγά λόγω διαφωνίας , λες σε όποιον καλοπροαίρετα αφιέρωσε έστω κ 10 λεπτά ένα ευχαριστώ κ πάς παρακάτω.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό μεσημέρι.

Ποσο κοστολογείται η μητρική asus sabertooth 990(παίρνει. Cpubμέχρι fx 8350), cpu 1100t,8gb ram 1600, cooler coolermaster hyper 212 black και η καρτα γραφικων rx460 2gb.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sakisss!!! είπε

Καλό μεσημέρι.

Ποσο κοστολογείται η μητρική asus sabertooth 990(παίρνει. Cpubμέχρι fx 8350), cpu 1100t,8gb ram 1600, cooler coolermaster hyper 212 black και η καρτα γραφικων rx460 2gb.

210€ αν οι μνήμες είναι 4x των 2gb, 225€ αν οι μνήμες είναι 2x των 4gb. Επειδή δεν έχεις αξιολογήσεις 200 και 210€ αντίστοιχα.

1 ώρα πριν, LabrakisG1992 είπε

GTX 1080 Gigabyte με κουτι και παρελκόμενα και απόδειξη εκτός εγγυησης?

470€.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Κάνω μια μετάβαση από local σε cloud backups, οπότε σύντομα θα βρεθώ με μια σειρά από εξωτερικούς δίσκους που μάλλον δεν θα χρειάζομαι. Ανάμεσα τους είναι και 4 δίσκοι HGST 1ΤΒ 2.5 USB3.0 με δίσκους στις 7200 RPM (TOURO PRO), σαφέστατα πιο γρήγοροι από ό,τι σχετικό κυκλοφορεί σε αυτή τη κατηγορία (από ένα γρήγορο seach δεν βρήκα κανένα δίσκο σε αυτή τη κατηγορία με 7200RPM). Τους είχα αγοράσει με σκοπό να έχω εκεί φωτογραφίες που δεν με ενδιαφέρουν αλλά αν χρειαστεί να χρησιμοποιήσω κάτι, να είναι επαρκώς γρήγοροι ώστε να μπορώ να κάνω την επεξεργασία εκεί χωρίς να μεταφέρω στους εσωτερικούς σκληρούς. Τελικά οι δίσκοι ποτέ δε χρησιμοποιήθηκαν για το σκοπό και έμειναν ως cold storage με αποτέλεσμα ζήτημα να έχουν δουλέψει 40-50 ώρες στη ζωή τους (μόνο για incremental backups και γράψιμο των .xmp files του Lightroom). Αναρωτιέμαι αν τα χαρακτηριστικά τους αυτά έχουν πλέον κάποια αξία (και πόση) μιας και ήταν σημαντικά ακριβότεροι ή αν δεν έχει νόημα η πώληση τους. Οι δίσκοι είναι σε εντελώς άψογη κατάσταση και υπάρχουν ακόμα και οι συσκευασίες τους.
 

Αντίστοιχα μετά τη μετάβαση σε monitor που υποστηρίζει 10-bit χρώμα, θέλω να "αποσύρω" μια ASUS GTX960 STRIX 2GB GDDR5. Είναι σε επίσης άριστη κατάσταση, αλλά η nVidia δεν μου δίνει τη δυνατότητα  να βάλω studio drivers για 10-bit χρώμα και έτσι πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποια GTX10xx ή ανώτερη. Σε τιμή μπορεί να πουληθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tolstoy είπε

Καλησπέρα.
Σκέφτομαι να πουλήσω μία Gtx 960 4gb της MSI που έχω, για αναβάθμιση. 
Ποια τιμή θα θεωρούσατε λογική;

180€

                           -                           -                           -

Στις 4/2/2022 στις 5:02 ΜΜ, kingmouf είπε

θέλω να "αποσύρω" μια ASUS GTX960 STRIX 2GB GDDR5

160€

Στις 4/2/2022 στις 5:02 ΜΜ, kingmouf είπε

4 δίσκοι HGST 1ΤΒ 2.5 USB3.0 με δίσκους στις 7200 RPM (TOURO PRO), σαφέστατα πιο γρήγοροι από ό,τι σχετικό κυκλοφορεί σε αυτή τη κατηγορία (από ένα γρήγορο seach δεν βρήκα κανένα δίσκο σε αυτή τη κατηγορία με 7200RPM).

Δύσκολα τα πράγματα. 45€ τον ένα θα τους έβαζα, αλλά μάλλον θα χρειαστεί να κατέβεις στα 40. Και τους τέσσερις μαζί 150€.

Επεξ/σία από PC_Science_Lefkada
διόρθωση τυπογραφικού
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

 

Δύσκολα τα πράγματα. 45€ τον ένα θα τους έβαζα, αλλά μάλλον θα χρειαστεί να κατέβεις στα 40. Και τους τέσσερις μαζί 150€.

Υπάρχει ζήτηση για αυτούς; Δηλαδή πόσο μεγάλη είναι η διαφορά τους στην απόδοση και πόση φασαρία παραπάνω κάνουν από τους 5400rpm ? Επίσης αντέχουν όσο οι 5400 2.5 , προσωπικά εγώ δεν βλέπω λόγο να είναι τόσο υψηλη η τιμή τους. Συνήθως οι 2.5 μπαίνουν σε μικρά συστήματα ή λαπτοπς ή γίνονται εξωτερικοί , δεν νομίζω να κάνουν κάτι που θα φαίνεται η διαφορά ανάμεσα σε ένα 5400rpm και αυτούς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

180€

                           -                           -                           -

160€

Δύσκολα τα πράγματα. 45€ τον ένα θα τους έβαζα, αλλά μάλλον θα χρειαστεί να κατέβεις στα 40. Και τους τέσσερις μαζί 150€.

Ευχαριστώ!

6 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Υπάρχει ζήτηση για αυτούς; Δηλαδή πόσο μεγάλη είναι η διαφορά τους στην απόδοση και πόση φασαρία παραπάνω κάνουν από τους 5400rpm ? Επίσης αντέχουν όσο οι 5400 2.5 , προσωπικά εγώ δεν βλέπω λόγο να είναι τόσο υψηλη η τιμή τους. Συνήθως οι 2.5 μπαίνουν σε μικρά συστήματα ή λαπτοπς ή γίνονται εξωτερικοί , δεν νομίζω να κάνουν κάτι που θα φαίνεται η διαφορά ανάμεσα σε ένα 5400rpm και αυτούς. 

Οι συγκεκριμένοι είναι εξωτερικοί. Σε αξιοπιστία είναι από τους καλύτερους, σε θόρυβο ίδιοι (αναφέρομαι στους συγκεκριμένους δίσκους και όχι γενικά σε σύγκριση 2.5 vs 3.5 ή 5400 rpm vs 7200rpm). Σε επιδόσεις η αίσθηση μου είναι ένα +10% - +20% σε σχέση με ο,τι έχω χρησιμοποιήσει σε εξωτερικό 5400 rpm 2.5 bus powered. Η αίσθηση είναι υποκειμενική, αλλά ενδεχομένως μπορώ να κάνω κάποιο τεστ γιατί έχω μπόλικους wd, Seagate, Toshiba που μπορώ να συγκρίνω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, kingmouf είπε

Οι συγκεκριμένοι είναι εξωτερικοί. Σε αξιοπιστία είναι από τους καλύτερους, σε θόρυβο ίδιοι

Δεν πολυνοιάζει τον αγοραστή , η ζήτηση για 1ΤΒ εξωτερικούς συμβατικούς σκληρούς δίσκους είναι ελάχιστη ακόμη και αν είναι φτιαγμένοι από χρυσάφι. Πρέπει να κατέβεις πολύ  χαμηλά στην τιμή για να πωληθούν. Πρόσφατα έφτιαξα  external SSD USB3 θηκη με sata SSD 1TB κοι μου στοίχισαν 1-2 ευρώ κα΄τω από 100ευρώ , προσωπικά τους δικούς σου τους θεωρώ παρωχημένους.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Δεν πολυνοιάζει τον αγοραστή , η ζήτηση για 1ΤΒ εξωτερικούς συμβατικούς σκληρούς δίσκους είναι ελάχιστη ακόμη και αν είναι φτιαγμένοι από χρυσάφι. Πρέπει να κατέβεις πολύ  χαμηλά στην τιμή για να πωληθούν. Πρόσφατα έφτιαξα  external SSD USB3 θηκη με sata SSD 1TB κοι μου στοίχισαν 1-2 ευρώ κα΄τω από 100ευρώ , προσωπικά τους δικούς σου τους θεωρώ παρωχημένους.

Ok, ευχαριστώ. Σίγουρα για κάθε component ο καθένας κρίνει τί τον ενδιαφέρει και γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο πιάνει ένα Microsoft Sidewinder Force Feedback 2 Joystick;
Είναι σε άριστη κατάσταση αν και τα windows το δείχνουν με θαυμαστικό παίζει μια χαρά -νομίζω διότι είναι USB 1 ή 1.1;-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...