Προς το περιεχόμενο

Forza Horizon 5 [PC]


Fulgore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογικά αν πατήσεις restart εκεί θα φύγει κι' αυτό το 1 stutter count..Μια χαρά επιδόσεις έχεις για 3440*1440. Είναι πιο βαρύ από το 4 και δικαιολογημένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 932
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν και δεν είμαι οπαδός των racing το forza 5 και γενικά όλη η σειρά είναι πολύ καλή , μιας και το έχω στο game pass το παίζω από το πρωί. 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι εκτος από τα πολύ όμορφα γραφικά είναι ότι σε ultra όλα με το σύστημα της υπογραφής και την 2080 παίζει σχεδόν άψογα και τα fps σταθερά πάνω από 120 130 σε 2560 x 1440 , το performance είναι από τα καλύτερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα 30fps στο Forza Horizon 5 δεν είναι καθόλου άσχημα. Είχαν δίκιο όσοι έλεγαν πως είναι απόλυτα playable. Για δοκιμάστε το όσοι θέλετε φουλ γραφικά.  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν έχει ήδη αναφερθεί εδώ, όσοι το έχετε βάλει στα ultra να ξέρετε οτι είναι σπασμένο. Λινκ για το σχετικό subreddit που το αναφέρουν εδώ

 

qwr6etpagey71.jpg

Επεξ/σία από giorgosmcg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

 

Στο 4 έψαχνα να βρω την παραμικρή λαμογια για να μαζέψω γρηγορα λεφτά skill points Κλπ. Τώρα είπα να απολαύσω το 5. Ούτε τον χάρτη που έχουν βγάλει με τα πάντα ανοιχτά δεν κατέβασα.

 

Το μονο που θα κανω ειναι το παρακάτω. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα είναι καταπληκτικό παιχνίδι σε FH5  , σημερα το πρωί που έπαιξα το intro σε Series X σε τηλεόραση Samsung Q80A έπαθα πλάκα με VRR και Freesync Premium στα 120hz, αλλα οφείλω να ομολογήσω οτι για όσους ανεβήκαμε σταθερα απο One, σε X και τελικά σε Series X η διαφορά δεν είναι τόσο χαοτική. Αντίθετα επειδή η τηλεόραση είναι πρόσφατα  αγορασμένη μου έκανε τεράστια διαφορά . Βεβαίως η αδικία για το series X είναι οτι την δόξα την παίρνει η τηλεόραση ενώ θα έπρεπε να μοιραστεί! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gregpec2 είπε

Πάντως τα 30fps στο Forza Horizon 5 δεν είναι καθόλου άσχημα. Είχαν δίκιο όσοι έλεγαν πως είναι απόλυτα playable. Για δοκιμάστε το όσοι θέλετε φουλ γραφικά.  

Αν και είναι φυσικά θέμα προτιμήσεων, προσωπικά δεν βλέπω το λόγο να θυσιάσω τα 60fps στην ουσία για μερικούς έξτρα θάμνους και φυτά ή για λεπτομέρειες εμφανείς μόνο στο photo mode... Ειδικά σε τέτοιο παιχνίδι που στην ουσία τρέχεις με αυτοκίνητο.

Αν το quality mode είχε πχ ray tracing σε gameplay για global illumination ή shadows τότε θα το σκεφτόμουν μιας και αυτό θα άλλαζε όλη την οπτική εμπειρία του παιχνιδιού. 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Αν και είναι φυσικά θέμα προτιμήσεων, προσωπικά δεν βλέπω το λόγο να θυσιάσω τα 60fps στην ουσία για μερικούς έξτρα θάμνους και φυτά ή για λεπτομέρειες εμφανείς μόνο στο photo mode... Ειδικά σε τέτοιο παιχνίδι που στην ουσία τρέχεις με αυτοκίνητο.

Αν το quality mode είχε πχ ray tracing σε gameplay για global illumination ή shadows τότε θα το σκεφτόμουν μιας και αυτό θα άλλαζε όλη την οπτική εμπειρία του παιχνιδιού. 

Είναι αρκετά παραπάνω απο κάποιους έξτρα θάμνους. Παρατήρησα αρκετό pop-in στο performance, ιδίως στη ζούγκλα. Όχι φυσικά κάτι το οποίο να επηρεάζει το gameplay, αλλά υπάρχει.

Εγώ είμαι <<πολέμιος>> των 30 fps σε οποιοδήποτε παιχνίδι, γι αυτό και μου έκανε τρομερή εντύπωση το πόσο playable είναι στα 30fps. Φυσικά περι ορέξεως, κολοκυθόπιτα.

Για να μην παρεξηγηθώ, το παιχνίδι γενικώς σπέρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και η διαφορά είναι εμφανής στα 60 fps με τα 30 σε τέτοιο παιχνίδι με ξέφρενο ρυθμό.. Ένα ελαττώματα που συνάντησα είναι στα replay το είχα και στο Horizon 4, όταν βάζω να δω Replay ο ήχος από το αυτοκίνητο είναι σαν να βάζει μια ταχύτητα και χτυπάει κόφτες, καμία σχέση με τον ήχο στην κανονική ροή του παιχνιδιού.. Κάποιο bug θα είναι σίγουρα αλλά το είχα παρατηρήσει και στο FH4.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...