Προς το περιεχόμενο

Forza Horizon 5 [PC]


Fulgore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 932
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Σε σχέση με το 4 νομίζω είναι λιγότερο arcade, πιο δύσκολα στρίβουν τα αυτοκίνητα απ' όσο έχω παίξει.

Στο highly skilled πάντως σε 7-8 αγώνες που εχω παίξει κέρδισα με την πρώτη τους 7 και ξανάπαιξα μόνο ενα cross country που παραδοσιακά είναι δύσκολα και στο 4.

Το drift μου έκανε εντύπωση οτι μαλλον είναι πιο εύκολο. Με ψιλοάσχετα αυτοκίνητα (stingray,  rs200 hoonigan) χωρίς drift tunning παίρνω τουλάχιστον 2 αστέρια και σχετικά ανετα το 3 με δυο τρεις προσπάθειες.

Στο προηγούμενο έπεφτε μπόλικο βρίσιμο χωρίς αποτέλεσμα αρκετες φορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα χθες το απόγευμα να δω το FH5 έχοντας στο μυαλό να παίξω PUBG με παρέα και τελικά κατέληξα να κλείσω το FH5 στις 12 το βράδυ που πήγα για ύπνο...

Δυστυχώς δεν έχω πλέον την G27, κρίμα... Με τιμονιέρα πρέπει να είναι εντελώς άλλη φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Σε σχέση με το 4 νομίζω είναι λιγότερο arcade, πιο δύσκολα στρίβουν τα αυτοκίνητα απ' όσο έχω παίξει.

θα συμφωνήσω απόλυτα. το 5 το νιωθεις αρκετα πιο βαρύ το αμάξι. προφανως παραμενει 100% arcade λογικης, αλλα νιωθω οτι αυτη η εξτρα βαρύτητα ηταν ενα βημα σε λιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιγο πιο sim μονοπατια και μονο σε καλο μου εχει βγει :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, Basilhs1982 said:

Έβαλα χθες το απόγευμα να δω το FH5 έχοντας στο μυαλό να παίξω PUBG με παρέα και τελικά κατέληξα να κλείσω το FH5 στις 12 το βράδυ που πήγα για ύπνο...

Δυστυχώς δεν έχω πλέον την G27, κρίμα... Με τιμονιέρα πρέπει να είναι εντελώς άλλη φάση.

Τρομερή βελτίωση με τιμονιέρα καμία σχέση με το 3 και το 4. Ιδίως στο 4 δεν παιζόταν με τίποτα με τιμονιερα ενώ εδώ τώρα παίζεις πολύ άνετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Steliosviper είπε

Το έβαλα χθες. Έχει υπέροχα γραφικά! Αλλά έχει μια ποιο arcade αίσθηση στο κράτημα που δεν μου άρεσε το λίγο που το δοκίμασα. Ίσως θέλει το χρόνο του. 

Χορεύουν λίγο περισσότερο, κι εγώ το παρατήρησα. 

Αν βάλεις στο 4 το τιμόνι στο Standard είναι μουλάρια, στο Simulation είναι πολύ καλό. Στο 5 αν βάλεις το τιμόνι στο Simulation χορεύουν με το παραμικρό πάτημα του γκαζιού. Θέλει το χρόνο του να βρεις το ρυθμό του...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, privateer είπε

Τρομερή βελτίωση με τιμονιέρα καμία σχέση με το 3 και το 4. Ιδίως στο 4 δεν παιζόταν με τίποτα με τιμονιερα ενώ εδώ τώρα παίζεις πολύ άνετα.

Ποια χρησιμοποιείς?Γενικα έχω ακούσει οτι με τιμονιέρα είναι δυσκολότερο απο gamepad αλλα κερδίζεις σε  fun και αίσθηση.

Εγω που είμαι σε καναπέ και μπροστά μου έχω ένα μικρό τετραγωνο τραπέζι,μπορώ να υποστηρίξω το setup η πρέπει να γαντζωθεί κάπου ,σε στυλ γραφείο καρέκλα?Τα πετάλια πρέπει να κοντράρουν σε τοίχο η λειτουργουν χύμα απο κάτω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σύμφωνα με το Digital Foundry οι διαφορές μεταξύ Performance και Quality mode στο FH5 είναι οι εξείς:

 

Console Equivalent Settings Performance Mode Quality Mode
Anisotropic Filtering High High
Shadow Quality Ultra Extreme
Night Shadows Off On
Motion Blur Quality High Ultra
Environment Texture Quality Ultra Ultra
Environment Geometry Quality Ultra Extreme
MSAA 4x 4x
FXAA Off Off
SSAO Quality High High
Reflection Quality High (dynamic) High
World Car LOD Ultra Ultra
Deformable Terrain Quality Ultra Extreme
SSR Quality High High
Lens Effects Ultra Ultra
Shader Quality Ultra Ultra
Particle Effects Quality High Ultra
Ray Tracing Quality Off High

Δηλαδή όπως προκύπτει από τον παραπάνω πίνακα είναι όντως μικρές. Ένα κλικ πιο κάτω σε μερικά settings εκτός από night shadows και το RT στο garage που απουσιάζουν εντελώς.

Τώρα γι αυτούς που υποστηρίζουν ότι βλέπουν μεγάλες διαφορές, τι να πω. Placebo μάλλον. Προσωπικά βλέποντας τα βίντεο του DF και παίζοντας το παιχνίδι, δεν διέκρινα κάτι το οποίο να με κάνει να πω ότι το quality mode είναι εύκολα αντιληπτό.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ακούω από πολλούς αλλά... το Forza θεωρείται arcade παιχνίδι; Προσωπικά μου φαίνεται αρκετά δύσκολη η οδήγηση.

Είχα παίξει λίγο το 4 τώρα έβαλα και 5 αλλά ακόμη δεν έχω κατανοήσει πλήρως τον τρόπο οδήγησης (ρυθμίσεις δυσκολίας έχω αφήσει τις προκαθορισμένες)

Στο Dirt και το need for speed μετά από λίγο καιρό κατανόησα τις ιδιαιτερότητες στο forza όχι ακόμα. Ισως πρέπει να δω και κανένα tutorial!

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, George7Byron said:

Ποια χρησιμοποιείς?Γενικα έχω ακούσει οτι με τιμονιέρα είναι δυσκολότερο απο gamepad αλλα κερδίζεις σε  fun και αίσθηση.

Εγω που είμαι σε καναπέ και μπροστά μου έχω ένα μικρό τετραγωνο τραπέζι,μπορώ να υποστηρίξω το setup η πρέπει να γαντζωθεί κάπου ,σε στυλ γραφείο καρέκλα?Τα πετάλια πρέπει να κοντράρουν σε τοίχο η λειτουργουν χύμα απο κάτω?

tmx me t3pa pedals εχω. Του χρονου με το μοτορσπορτ 8 θα κοιταξω για καμια fantec η την DD που λεει οτι θα βγαλει η thrustmaster. Ειναι πιο ευκολο με χειριστηριο αλλα εχω ελαχιστο χρονο να συγκρινω. πχ στο μοτορσπορτ 7 δεν θα μπορουσα ποτε να γυρισω σε χειριστηριο. Οποτε ειναι μαλλον θεμα συνηθειας ιδιως τωρα που φτιαξαν την οδηγηση με τιμονι. Γιατι αν ειμασταν στο 3 η 4 θα σου ελεγα μεινε με χειριστηριο.

Αν το τραπεζι θα ειναι στο υψος των χεριων σου και εχει χωρο απο κατω για τα πεταλια γινεται. Μπορεις να την γαντζωσεις. Σημαντικο να ειναι στιβαρο τραπεζακι για να μην κουνιεται και χανεις το Force feedback. Αυτο ομως θα ειναι ενα πρωτο σταδιο γιατι κανονικα καποια στιγμη θα πρεπει να πας σε μια βαση (εκτος και το τραπεζακι ειναι τοσο καλο και βολικο).

Μια φτηνη πχ

https://www.skroutz.gr/s/10818572/Wheel-Stand-Pro-Wheel-Stand-Pro-Deluxe-V2-for-Thrustmaster-T300RS-TX-TMX-and-T150-PC-PS3-PS4-XBOX-360-XBOX-One.html?event_price=113.73&from=account_notifications_price_drop

 

Εγω εχω στοχο μια τετοια

https://nextlevelracing.com/products/racing-wheel-stand-2-0/

https://sim-lab.eu/shop/product/plu003-ws-pro-wheel-stand-1118?category=47#attr=1075

 

27 minutes ago, D.Luffy said:

Σύμφωνα με το Digital Foundry οι διαφορές μεταξύ Performance και Quality mode στο FH5 είναι οι εξείς:

 

Console Equivalent Settings Performance Mode Quality Mode
Anisotropic Filtering High High
Shadow Quality Ultra Extreme
Night Shadows Off On
Motion Blur Quality High Ultra
Environment Texture Quality Ultra Ultra
Environment Geometry Quality Ultra Extreme
MSAA 4x 4x
FXAA Off Off
SSAO Quality High High
Reflection Quality High (dynamic) High
World Car LOD Ultra Ultra
Deformable Terrain Quality Ultra Extreme
SSR Quality High High
Lens Effects Ultra Ultra
Shader Quality Ultra Ultra
Particle Effects Quality High Ultra
Ray Tracing Quality Off High

Δηλαδή όπως προκύπτει από τον παραπάνω πίνακα είναι όντως μικρές. Ένα κλικ πιο κάτω σε μερικά settings εκτός από night shadows και το RT στο garage που απουσιάζουν εντελώς.

Τώρα γι αυτούς που υποστηρίζουν ότι βλέπουν μεγάλες διαφορές, τι να πω. Placebo μάλλον. Προσωπικά βλέποντας τα βίντεο του DF και παίζοντας το παιχνίδι, δεν διέκρινα κάτι το οποίο να με κάνει να πω ότι το quality mode είναι εύκολα αντιληπτό.

Screenshot 2021-11-10 112428.png

placebo δεν ειναι

χτες ολη μερα προσπαθουσα να δω που θα καταληξω. κοιτωντας αυτον το πινακα οντως λες μικρες διαφορες αλλα μεσα στο παιχνιδι τα ματια μου αλλα λενε. Το θετικο ειναι πως και τα 2 modes ειναι απολυτως playable και για αυτο αμφιταλλεύομαι. Το 30αρι καποιες στιγμες και ιδιως οταν το συνηθισεις μετα απο λιγο μοιαζει με 60αρι. Ειναι εντυπωσιακο και καμια σχεση με τα κλασσικα 30αρια αλλων παιχνιδιων. Θα προτεινα να του δωσετε μια ευκαιρια και δεν μιλαω για 5 λεπτα αλλα παιξτε 1 ωριτσα τουλαχιστον και αν σας χαλαει γυριστε στο performance.

σε quality εχει λιγοτερο pop in το οποιο να πω την αληθεια και σε performance  δεν με ενοχλησε (να δω και στην ζουγκλα πως ειναι βεβαια) ποσο μαλλον σε quality που ειναι σχεδον εξαφανισμενο αλλα και περισσοτερο foliage. Αυτο ειναι που με χαλαει εμενα. για καποιους μπορει βεβαια να μην τους νοιαζει.

Δυο φωτο με το θεμα των χορτων που ελεγα. Δεν ειναι παντου τοσο λιγοτερο αλλα ειναι ενα θεμα για μενα.

Image

Image

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mclein² είπε

μονο τον μητσοδεμπεστ εχω. καντε με κ οι αλλοι φρεντ ειμαι πλοκ ! mclein7

 

12 ώρες πριν, headbanger είπε

KalhasGR
 

Σας έκανα add, Speechless1316 εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαιξα και εγω χθες το βραδυ γιατι γιορταζει η μικρη μου και καθησα αργα ( 10:30 ) . Ξαφνικα κοιταξα το ρολοι και ειχε παει 12:55 !!! Δεν ημουν ποτε φανατικος των racing αλλα χθες κυριολεκτικα κολλησα . Γραφικα θελεις ; τοπια θελεις ; ηχο θελεις ( παίζω με ηχομπαρα ) ; το παιχνιδι ειναι ΑΠΟΛΑΥΣΗ 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

επαιξα και εγω χθες το βραδυ γιατι γιορταζει η μικρη μου και καθησα αργα ( 10:30 ) . Ξαφνικα κοιταξα το ρολοι και ειχε παει 12:55 !!! Δεν ημουν ποτε φανατικος των racing αλλα χθες κυριολεκτικα κολλησα . Γραφικα θελεις ; τοπια θελεις ; ηχο θελεις ( παίζω με ηχομπαρα ) ; το παιχνιδι ειναι ΑΠΟΛΑΥΣΗ 

To έβαλα εχθές να κατεβαίνει , αύριο έχουν τα παιδιά Αγγλικά οπότε επιτέλους θα παίξω :D

Υ.Γ. ευτυχώς που πήρα το X απο πλευράς χώρου , ήδη έμειναν 300Gb ελεύθερα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...