Προς το περιεχόμενο

Forza Horizon 5 [PC]


Fulgore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το συγκεκριμενο παιχνιδι τα 30 fps ειναι μια χαρα. Παιζω σε LCD 4K.

Απο οσο εχω δει το quality ειναι ανωτερο απο το performance οπτικα. Δεν ειναι μικρες οι διαφορες.

Αμα βγαλουν ενα Quality 1440p με 60 fps θα ειναι καλυτερα.

Επεξ/σία από SeriesX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 932
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Μια ελαφρως ασχετη ερωτηση με το FH5 αλλα σχετικη με τα 60vs30fps modes.

Μονο εγω παρατηρω καποιου ειδους input lag στα 30fps? Ειναι η ιδεα μου; Εχει να κανει με το game? Η γενικοτερα λογω των μισων fps τα μισα inputs γινονται "registered"?

Σαν input delay εννοω πχ πατας να παει μπροστα ο χαρακτηρας και παει μετα απο λιγο η σταματας να τρεχεις με τον χαρακτηρα και σταματαει μετα απο λιγο.

Δεν είναι η ιδέα σου, δεν έχει να κάνει με το game - είναι γενικό.

Δεν γίνονται τα μισά inputs register, όλα γίνονται. Απλά αντί να έχεις το αποτέλεσμα του input σου σε x* + 16.66ms, το έχεις σε x + 33.33ms. Η διαφορά σε αυτά τα ms όταν μιλάμε για το perceived lag στο input σου, είναι μεγάλη. Γιαυτό ζητάμε κυρίως τα 60fps, το smoothness στην εικόνα είναι δευτερεύον

* Το πραγματικό input lag είναι μεγαλύτερο από αυτές τις τιμές γιατί το σύστημα (από το controller σου μέχρι την οθόνη) δεν έχει να κάνει μόνο render, έχει κι άλλα πράγματα να υπολογίσει μέχρι να φτάσει στο rendering. Αλλά το 8.33 vs 16.66 vs 33.33 κάνει αρκετή διαφορά σε αυτήν την πρόσθεση των milliseconds.

Πλέον όμως έχουμε λίγη έξτρα μαγεία:

Παραδοσιακά, το processing του input είναι stalled κατά τη διάρκεια του rendering κάτι που έχει ως αποτέλεσμα μία extra αίσθηση "sluggishness" όταν τα rendering times είναι μεγάλα (όπως όταν έχουμε max 30FPS). Εδώ όμως ήρθε η Microsoft και πρόσφερε την αλητεία που λέγεται Dynamic Latency Input (DLI) στο Xbox, δίνοντας έτσι την δυνατότητα το κάθε game engine να έχει το πιο up-to-date input data ακριβώς την στιγμή που το θέλει διαθέσιμο, χωρίς να χάνει άσκοπα χρόνο (ms), προσθέτοντας input lag, για να περιμένει το επόμενο.

Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που το 30 FPS quality mode παίζεται πολύ πιο smooth απ'ότι παραδοσιακά 30 FPS performing games (παίζουν κι άλλοι λόγοι όπως π.χ. η εξαιρετική υλοποίηση του motion blurring)

Xbox είναι η φάση γενικά.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, poulinos είπε

θα ειμαι off topic αλλα θα πω οτι ξοδεψα τα καλυτερα 5 ευρω για να κατεβασω το pang adventures. το παλιο καλο παιχνιδι σε νεα εκδοση.το κατα ευχαριστηθηκα

Θα εισαι κ εσυ ενας απο μας που ετρωγε ολο το χαρτζηλικι σε παγωτο πατουσα κ 20ρικα στα insert coin ε ; ☺️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

 

image.png.85b59210049b59408830891ef0089a5e.png

Τι εργαλείο είναι αυτο; 😜

Αναμένω να είμαστε άτομα στην ομάδα και να κάνουμε convoy, races, mini games κτλ. 

 

Edit: Αν μπορείτε συμπληρώστε το gform (θα το βρείτε σε προηγούμενες σελίδες) να μπορέσει να σας βάλει στο τιμ και από κει να κάνουμε τα adds μεταξύ μας

Επεξ/σία από M4tR1x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, M4tR1x είπε

Τι εργαλείο είναι αυτο; 😜

Αναμένω να είμαστε άτομα στην ομάδα και να κάνουμε convoy, races, mini games κτλ. 

 

Edit: Αν μπορείτε συμπληρώστε το gform (θα το βρείτε σε προηγούμενες σελίδες) να μπορέσει να σας βάλει στο τιμ και από κει να κάνουμε τα adds μεταξύ μας

To Chevrolet stingray coupe 2020, βαμμένο στα χρώματα του Tron.. δοκίμαζα κάποια από αυτά που χω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάνει πολύ το συγκεκριμένο παιχνίδι χωρίς HDR. Το έβαλα στο PC max-αρισμένο και πράγματι φαίνονται μικρές οι διαφορές με το 4, καμία επαφή με το XSX στην CX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Χάνει πολύ το συγκεκριμένο παιχνίδι χωρίς HDR. Το έβαλα στο PC max-αρισμένο και πράγματι φαίνονται μικρές οι διαφορές με το 4, καμία επαφή με το XSX στην CX.

Ασχετος hdr η cx εχει και πολυ καλυτερο image quality απο οποιοδηποτε monitor(και γενικα οι τηλεορασεις), γιαυτο και φαινονται μεγαλυτερες οι διαφορες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έβαλα χθες. Έχει υπέροχα γραφικά! Αλλά έχει μια ποιο arcade αίσθηση στο κράτημα που δεν μου άρεσε το λίγο που το δοκίμασα. Ίσως θέλει το χρόνο του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Steliosviper είπε

Το έβαλα χθες. Έχει υπέροχα γραφικά! Αλλά έχει μια ποιο arcade αίσθηση στο κράτημα που δεν μου άρεσε το λίγο που το δοκίμασα. Ίσως θέλει το χρόνο του. 

Arcade είναι τα Horizon, αν θες ρεαλισμό πας στο Motorsport.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Arcade είναι τα Horizon, αν θες ρεαλισμό πας στο Motorsport.

Ναι το ξέρω αυτό. Απλά σε σχέση με το 4 το λέω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Steliosviper είπε

Ναι το ξέρω αυτό. Απλά σε σχέση με το 4 το λέω. 

Σε σχέση με το 4 νομίζω είναι λιγότερο arcade, πιο δύσκολα στρίβουν τα αυτοκίνητα απ' όσο έχω παίξει.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...