Προς το περιεχόμενο

Forza Horizon 5 [PC]


Fulgore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 932
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

56 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Βλέπω στο Steam πολλά παράπονα για τεχνικά προβλήματα,άρα έχετε το νού σας.

Έχει αρκετά, ισχύει.

Εντάξει νωρίς είναι ακόμα, θα το στρώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο πρόβλημα που έχει μεχρι στιγμής ειναι οτι δεν συνδέεται στο horizon life αλλα απο οτι βλέπω ειναι γνωστό και θα το φτιάξουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Έπρεπε να έχει επιλογή για unlocked frame-rate, θα μπορούσε να τρέχει στα ~45-50 με quality mode.

Έτσι θα αξιοποιούσε και το VRR της κονσόλας. Εφόσον το έχει αυτό το feature η MS, έπρεπε να μη φοβάται να το χρησιμοποιήσει.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, AntonisKo είπε

Επίσης δεν μπαίνει νεκρό?!

Wtf πως θα κάνουμε φασαρία?

Σωστό επίσης οταν αλλάζεις απο όπισθεν σε 1η ακούγεται το τούρμπο.. Και σήμερα παρατήρησα οτι αν αλλαξεις γρήγορα ταχύτητες σταματημένος ακούγεται πάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω πιασει ακομα fh5 . Θα πιασω αργα το βραδυ σημερα μετα τις 11 ή αυριο λόγω γιορτης της κορης :) Performance και 60 fps ή quality και 30 ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δει διαφορές μεταξύ των δύο αλλά πηγαίνοντας από quality σε performance μου κακοφάνηκε η διαφορά άρα είναι αισθητή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

δεν εχω πιασει ακομα fh5 . Θα πιασω αργα το βραδυ σημερα μετα τις 11 ή αυριο λόγω γιορτης της κορης :) Performance και 60 fps ή quality και 30 ; 

Ο καθένας το βλέπει από διαφορετική σκοπιά. Εγώ προσωπικά έχω τα 60fps ως προτεραιότητα σε όλα τα games. Έχω συνηθίσει τόσο από PC που μου χτυπάνε πολύ άσχημα στο μάτι τα 30. Μόνο στο Switch κάνω συμβιβασμό λόγω φορητότητας.

Ειδικά στο συγκεκριμένο οι διαφορές μεταξύ modes δεν είναι μεγάλες σε καμία περίπτωση. Και επειδή αναφέρθηκε το pop-in προηγουμένως, να προσθέσω ότι ούτε το quality mode δεν το εξαλείφει εντελώς.

Τέλος, παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και ο τύπος του panel στο πόσο καλά φαίνονται τα 30fps. Πχ οι LCD's έχουν περισσότερο blur σε κίνηση με αποτέλεσμα το φαινόμενο να καμουφλάρεται καλύτερα από τα OLED. Προσωπικά οτιδήποτε έχω δοκιμάσει σε 30fps στην LG C9 με έκανε να το βγάλω επί τόπου. Η κίνηση στα 30 είναι εμετική για μένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως έχουμε δεί από παλιότερα,η μετάβαση 30 σε 60fps είναι πολύ πιο αντιληπτή και κάνει περισσότερο την διαφορά σε σχέση με χαμηλότερη ανάλυση.

Αυτό φυσικά είναι πιο έντονο στα first person shooter (όπως το Halo τον άλλο μήνα) τα οποία και αυτά playable είναι στα 30fps,αλλά τα 60 κάνουν την διαφορά.

Από εκεί και πέρα οι επιλογές υπάρχουν εντός παιχνιδιού. Οποιος θέλει τις δοκιμάζει και οποια του αρέσει περισσότερο την χρησιμοποιεί.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ελαφρως ασχετη ερωτηση με το FH5 αλλα σχετικη με τα 60vs30fps modes.

Μονο εγω παρατηρω καποιου ειδους input lag στα 30fps? Ειναι η ιδεα μου; Εχει να κανει με το game? Η γενικοτερα λογω των μισων fps τα μισα inputs γινονται "registered"?

Σαν input delay εννοω πχ πατας να παει μπροστα ο χαρακτηρας και παει μετα απο λιγο η σταματας να τρεχεις με τον χαρακτηρα και σταματαει μετα απο λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...