Προς το περιεχόμενο

Forza Horizon 5 [PC]


Fulgore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 932
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ioannis__ είπε

Βγάλατε τα φτυάρια βλέπω λες και είναι δική σας η εταιρεία. Είπα ότι ήξερα ότι είναι arcade, παρόλα αυτά του έδωσα μια ευκαιρία αλλά δεν με κράτησε. Το ότι είναι arcade δεν σημαίνει ότι πρέπει να είναι και ψέμα τελείως με αμάξια να πετάνε στους γκρεμούς, αλλά δεν μίλησα άσχημα για κανέναν επειδή του αρέσει όπως εσείς για μένα επειδή δεν μου άρεσε τελικά. Καλά κάνετε και σας αρέσει, αυτό έλειπε. Ο καθένας παίζει ότι του αρέσει. 

Και επίσης φυσικά και θα μιλάμε για και για το perf και τα γραφικά των παιχνιδιών, είναι και αυτά μέρος της εμπειρίας.

Spoiler

 

Το ότι είναι arcade το παιχνίδι σημαίνει ότι αν θέλει ο δημιουργός μπορεί να το κάνει τελείως ψέμα, όπως ήταν και τα προηγούμενα Horizon παιχνίδια των τελευταίων ετών,ή και άλλες γνωστές σειρές όοπως τα παλιότερα Need for speed παιχνίδια ή και η σειρά Burnout.

Αυτή είναι η κύρια διαφορά μεταξύ Arcade και simulator.

Και δεν είδα κανείς να μίλησε άσχημα πιο πίσω με την κυριολεκτική έννοια. Προφανώς αν κάποιος διαφωνεί με κάποια γραπτά/απόψεις,έχει το δικαίωμα να το πεί.

Ασε που μια χαρά ορισμένοι κάναμε κριτική για το ίδιο το παιχνίδι και για πράγματα που μας χάλασαν σε αυτό.

Και για τα περί performance/γραφικών,τα έχουμε πει πόσες φορές και παλιότερα.

κάθε φορά που κυκλοφορεί ένας δημοφιλής και με budget τίτλος,η ίδια ιστορία(και έχουν γίνει και παράπονα από κόσμο παλιότερα για αυτό).

Να μπαίνει κάποιος να διαβάσει σχόλια(θετικά και αρνητικά)για το ίδιο το παιχνίδι και να διαβάζει συνέχεια μόνο για γραφικά και απόδοση.

Δεν υπάρχει θέμα από κανένα στο αν σε κάποιον άρεσε ή οχι το παιχνιδι(το γιατί βέβαια είναι άλλη κουβέντα αν δεν στέκει).

1 ώρα πριν, konstantin79 είπε

έστρωσε αρκετά το παιχνίδι στο Online. Επίσης ανοιξε το forzathon shop

Ωραίος,thnx για την ενημέρωση.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην αναφέρονται και τα γραφικά και η απόδοση. Ειδικά η απόδοση μπορεί να σε κάνει να παρατήσεις ένα game. Τέσπα, ας το αφήσουμε, αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω..

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η απόδοση

Spoiler

 

ενδιαφέρει περισσότερο μόνο σε συγκεκριμένα παιχνίδια που τρέχουν χάλια(και άρα έχουν και άλλα προβλήματα πέραν από την απόδοση), ειδικά σε πιο αδυναμες κάρτες που έχουν οι περισσότεροι.

Το αν εγώ πχ πω πως τρέχει το Forza σε 1440p στην 3080 μου, είναι αδιάφορο για τους περισσότερους όπως είναι και λογικό.

Την πλειοψηφια του κόσμου την ενδιαφέρει μόνο πως τρέχει το κάθε παιχνίδι  στο δικό του σύστημα,κάτι που μπορεί να το βρεί πολύ γρήγορα στο youtube.  Και αν θέλει να δει ανάλυση για δημοφιλή παιχνίδια,υπάρχει το Digital Foundry ή άλλα κανάλια για αυτό ακριβώς το σκοπό.

Τέλος,κανείς δεν είπε να μην αναφέρονται και αυτά. Το να μην αναφέρονται μόνο αυτά είναι που ενοχλεί κόσμο.

Αλλο το να γράψει κάποιος 5 σχόλια για ένα παιχνίδια από τα οποία το 1,2 να αφορούν το performance και τα γραφικά, και άλλο και τα 5 να αφορούν περισσότερο αυτά και για το ίδιο το παιχνίδι τίποτα(online,events,διάρκεια,πλήθος αμαξιών και πάει λέγοντας).

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok, fair enough. Βέβαια είναι πολύ συχνό φαινόμενο τελευταία να τρέχουν άσχημα τα games ακόμη και με καλό cpu/gpu, να έχουν stutters, κτλ. Εγώ σε αυτά στέκομαι. Τώρα το να έχεις gtx 1050 και 4th gen i3 και να λες ότι δεν τρέχει καλά το τάδε, εσύ έχεις το πρόβλημα ή αντίθετα να έχεις 5950Χ/3090 και να λες όλα καλά, ε εντάξει, χαίρω πολύ Χαιρόπουλος. Απλά μου τη δίνει ειδικά όταν μεγάλα studios βγάζουν games με issues σε καλά συστήματα. Αυτό δεν το μπορώ, δεν το "ανέχομαι" εν έτη 2021, και να ζητάνε και 60άρια από πάνω.

Στα του FH5 δεν έχει θέμα στο perf, νερό πάει όπως το 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από κανά μισάωρο επιμονής για ένα speed trap και βλέποντας το μήνυμα ότι θέλω ακόμα είτε 1 είτε 2 mph για το seasonal event (για να κάνει register το reward) μου έκοψε ότι μάλλον απλά δε δουλεύει, μιας και ξεπερνούσα αρκετές φορές το όριο που έθετε. 

ψάχνοντας, επιβεβαιώθηκε και είδα αυτά τα ωραία https://forums.forzamotorsport.net/turn10_postst169571p11_Festival-Playlist-events-and-rewards-Nov--11th-18th--Summer-S1.aspx?= που δεν είχα ιδέα ότι συμβαίνουν.

είναι να σε πιάνουν λίγο τα νεύρα σου, μιας και όσο χρόνο είχα τον σπατάλησα εκεί από πείσμα, τελικά για το τίποτα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ioannis__ είπε

 ή αντίθετα να έχεις 5950Χ/3090 και να λες όλα καλά, ε εντάξει, χαίρω πολύ Χαιρόπουλος.

Spoiler

 

Αυτός είναι ο κύριος λόγος που εγώ προσωπικά δεν αναφέρω μετά το CP2077 καθόλου για performance.

Γιατί όταν πολλοί με παρομοια συστήματα λεγαμε ότι το Cyberpunk μας έτρεχε καλα,εκει πολλοί έκραζαν για αυτό ακριβώς τον λόγο με σχόλια του τύπου''αυτό ελειπε να μην σας τρέχει εσας καλά''. Δηλαδή πιο πολύ σαν ποζερία το βλέπαμε,παρά ενημερωτικού χαρακτήρα.

 

 

1 ώρα πριν, spirit)earth)aflame είπε

Μετά από κανά μισάωρο επιμονής για ένα speed trap και βλέποντας το μήνυμα ότι θέλω ακόμα είτε 1 είτε 2 mph για το seasonal event (για να κάνει register το reward) μου έκοψε ότι μάλλον απλά δε δουλεύει, μιας και ξεπερνούσα αρκετές φορές το όριο που έθετε. 

ψάχνοντας, επιβεβαιώθηκε και είδα αυτά τα ωραία https://forums.forzamotorsport.net/turn10_postst169571p11_Festival-Playlist-events-and-rewards-Nov--11th-18th--Summer-S1.aspx?= που δεν είχα ιδέα ότι συμβαίνουν.

είναι να σε πιάνουν λίγο τα νεύρα σου, μιας και όσο χρόνο είχα τον σπατάλησα εκεί από πείσμα, τελικά για το τίποτα. 

 

Ενα από τα διάφορα θέματα του online στο παιχνίδι,και μου έτυχε και εμένα σε speed trap και Danger zone που δοκίμασα.

Τωρα δοκιμάζω με το νέο patch να δω τι άλλαξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ένα παιχνίδι έχει θέματα με stutters/frame pacing issues, θα τα έχει σε οποιοδήποτε σύστημα γιατί είναι πρόβλημα της μηχανής γραφικών. Το να αναφέρει κάποιος με 3090/5950Χ ότι του πάει τραίνο ένα παιχνίδι, σημαίνει ότι και τα μικρότερα συστήματα θα το τρέχουν μια χαρά. 

Το Forza Horizon 5 για ακόμη μία φορά είναι βούτυρο ακόμα κι αν τρέχεις με 500χλμ/ω. Είναι φοβερή η δουλειά τους στον τεχνικό τομέα και μιλάμε για cross-gen τίτλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/11/2021 στις 1:21 ΠΜ, xtrmsnpr είπε

add στο xbox: xtrmsnpr

Έφτιαξα ένα gform για να μαζέψουμε τα άτομα που παίζουν το παιχνίδι ώστε να κάνουμε add ο ένας τον άλλον για να παίζουμε μαζί.

Επίσης δημιουργήσαμε club & FB group ( έρχεται και discord server )
Forza Horizon Greece GR

fh5greek.png.551880ee933b03f30995eebf451e59fb.png

ναι

 

Σε συνέχεια αυτού.

Το ingame club δημιουργήθηκε! Θα το βρείτε με όνομα FH Greece GR.
Είστε ελεύθεροι να κάνετε join.


Για να μην μπερδεύεται ο κόσμος, το προηγούμενο club θα διαγραφτεί! Και θα ισχύει μόνο αυτό,  FH Greece GR

image.png.893e6e77d752a20f0ede9a603333644c.png

Επεξ/σία από xtrmsnpr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες να ρωτήσω

1)έχω να παίξω racing παιχνίδι από το grand turismo στο ps1. Κυρίως single player ασχολούμαι. Αξίζει το campagn για offline ?

2)εχει subaru impreza? 

 

3)εχω το κλασσικό κόμπο ryzen-16ram-rx 580 8gb. Θα σηκώνει 1080 στα 60? 

 

Υγ(έχω gamepass άρα μιλάμε για free δεν το αγόρασα) 

Επεξ/σία από rudigarcia222
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

Παίδες να ρωτήσω

1)έχω να παίξω racing παιχνίδι από το grand turismo στο ps1. Κυρίως single player ασχολούμαι. Αξίζει το campagn για offline ?

2)εχει subaru impreza? 

 

3)εχω το κλασσικό κόμπο ryzen-16ram-rx 580 8gb. Θα σηκώνει 1080 στα 60? 

 

Υγ(έχω gamepass άρα μιλάμε για free δεν το αγόρασα) 

1)Ναι

2)Ναι(και Lancer/Evo έχει κανονικά)

3)Πιθανώς ναι,βέβαια αφού εχεις gamepass,κατεβάζεις και δοκιμάζεις.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, comfuzio είπε

Γιατί τέτοιο όνομα στο Club και όχι GRForGrza HellasGR Greece Hellas? 

ήταν πιασμένα αρκετά ρε bro :P οπότε πάνω στο τρολάρισμα κατέληξα σε αυτό το πανμέγιστο όνομα :P 

 

@rudigarcia222 απλώς αυτό το παιχνίδι δεν έχει καμία σχέση με το GT,κράτα το σαν δεδομένο αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, rudigarcia222 said:

Παίδες να ρωτήσω

1)έχω να παίξω racing παιχνίδι από το grand turismo στο ps1. Κυρίως single player ασχολούμαι. Αξίζει το campagn για offline ?

2)εχει subaru impreza? 

 

3)εχω το κλασσικό κόμπο ryzen-16ram-rx 580 8gb. Θα σηκώνει 1080 στα 60? 

 

Υγ(έχω gamepass άρα μιλάμε για free δεν το αγόρασα) 

το καλυτερο wrx sti σου κανει?😂

BYup410.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάποιος θέμα me crash μετά το patch? 

Ενώ έπαιζε κανόνικα μετά το χτεσινό update δεν ξεκινάει ποτέ. Κρασαρει στα 5 δευτερόλεπτα? 

Έχει κανένας καμία ιδέα? Win 11 με i79700 και 1050ti

Update drivers έχω κανει χωρίς αποτελεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...