Προς το περιεχόμενο

Forza Horizon 5 [PC]


Fulgore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και τελείωσα τα κεντρικά events του expedition+hall of fame(τώρα τελειώνω τα τελευταία stories και trailblazers),ας γράψω 2 λόγια για το παιχνίδι πως μου φάνηκε ως τώρα σε σχέση και με τα 2 προηγούμενα.

Τι μού άρεσε ως τώρα

+Γραφικά,οπτικός τομέας αναμενόμενα. Πολύ ωραίες οι προσθήκες καιρικών φαινομένων.

+Ηχος οχημάτων,αρκετά ικανοποιημένος και το voice acting δεν είναι κακό για τα δεδομένα της σειράς πάντα(το πρώτο παιχνίδι που μιλάει και ο κεντρικός χαρακτήρας αν δεν κάνω λάθος). Από μουσική έμεινα ικανοποιημένος,αλλά λιγότερο από τα προηγούμενα παιχνίδια.

+θεματολογία Mexico. Μου άρεσε πολύ περισσότερο από του 4 της Αγγλίας και εδώ ταιριάζουν ωραία και τα τοπικά stories,expeditions,adventures με τους ντόπιους.

+ωραία ποικιλία σε events,exhibitions,ειδικά στα story events των ντόπιων που έχει δωθεί το μεγαλύτερο βάρος.

+Τεράστια ποικιλία οχημάτων(πάνω από 500)

Στην άλλη πλευρά

-θα ήθελα μεγαλύτερη ποικιλία στα κεντρικά horizon events(τα οποια προς το παρόν είναι σχεδόν αδύνατο να ολοκληρώσεις)

-ο χάρτης παραμένει ένα χάος όσο προχωράς και ξεκλειδώνονται παραπάνω πράγματα. Ευτυχώς υπάρχει φίλτρο να σου εμφανίζει μόνο αυτά που θές, αν και κάποιες φορές δεν μου λειτουργούσε όπως πρέπει και μου εμφάνιζε και άλλα(φαντάζομαι μικρό bug που θα διορθωθεί).

-σαβούρες στα wheelspins. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι κάθονται και βάζουν τόσες σαβούρες τύπου κόρνες,ρούχα,emotes κλπ αντί να σου δίνουν περισσότερο οχήματα και credits.

Για τα 7 σπίτια του παιχνιδιού πέραν των οχημάτων, χρειάζεσαι 10μύρια.

-τα trailblazers  είναι μακρά το λιγότερο αγαπημένα μου στο παιχνίδι(το τελευταίο μεγάλο event που έχω αφήσει).

-Οπως έχει αναφερθεί και πιο πίσω,το Online αυτή την στιγμή είναι αρκετά προβληματικό

-Προσωπικά έπαιξα την Xbox έκδοση,αλλά αν κρίνω από το steam,υπάρχει κόσμος που έχει τεχνικά θέματα.

Στο xbox τα μόνα που εντόπισα είναι αμάξια(πολιτών) να εξαφανίζονται και λίγο pop in σε performance mode.

-ταμπέλες σε άκυρα σημεία,βλέπε πχ πάνω από σπίτια/βράχους,σπαστικά χωρίς λόγο.

-στα Barns πρέπει να μειώσουν τον χώρο που ψάχνεις για το κάθε αμάξι,όπως και τον χρόνο για να σου ξεκλειδώσει αυτό.

-το Forza shop είναι down εδώ και μέρες.

Overall το παιχνίδι μου άρεσε περισσότερο από το 4(κυρίως λόγω θεματολογίας), αν και μάλλον το προσωπικό μου αγαπημένο παραμένει συνολικά το 3.

Αναμονή να δούμε και τα dlc που θα βγούν μελλοντικά.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 932
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω παιδια ακομα δεν μπορω καν να το κατεβασω.

Στο xbox app "βλεπει", το παιχνιδι μονο τον ssd που δε το χωραει ενω απο την αλλη το 4 μια χαρα εγκαθισταται στον 1TB HDD.Aπο το Store , οταν επιλεξω τον hdd και πατησω εγκατασταση , απλα δεν κανει τιποτα.

Μιλαω για την gamepass εκδοση για pc.Βαρεθηκα να ασχολουμαι 3 μερες τωρα και χαλαλι το 1€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, leolipop said:

Εγω παιδια ακομα δεν μπορω καν να το κατεβασω.

Στο xbox app "βλεπει", το παιχνιδι μονο τον ssd που δε το χωραει ενω απο την αλλη το 4 μια χαρα εγκαθισταται στον 1TB HDD.Aπο το Store , οταν επιλεξω τον hdd και πατησω εγκατασταση , απλα δεν κανει τιποτα.

Μιλαω για την gamepass εκδοση για pc.Βαρεθηκα να ασχολουμαι 3 μερες τωρα και χαλαλι το 1€.

Ψαξε στο χβοχ app για forza horizon 5. Επέλεξε αυτό που δεν έχει τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, AntonisKo said:

Νομίζω σε κανέναν ακόμα.

Οκ!

 

Κάτι άλλο, το fast travel σε οποιοδήποτε σημείο του χάρτη ξεκλειδώνει κάπως; 

Γιατί μόνο σε σπίτι μπορώ να κάνω (με αντίτιμο προς το παρών 8.000 λόγω fast travel cards)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Οκ!

 

Κάτι άλλο, το fast travel σε οποιοδήποτε σημείο του χάρτη ξεκλειδώνει κάπως; 

Γιατί μόνο σε σπίτι μπορώ να κάνω (με αντίτιμο προς το παρών 8.000 λόγω fast travel cards)

πρεπει να αγορασεις το σπίτι κάτω αριστερά του χάρτη. Σου δίνει perk το fast travel παντου.

Μόλις σπάσεις και τις 50 fast travel boards θα μηδενιστει και το  κόστος

 

PS. Πάντως με χάλασε λίγο που τα season pr stunts θελουν συγκεκριμένα οχήματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενξ. 

 

Έχεις τα δίκια σου για τα stunts όμως θεωρώ ότι είναι καλύτερα έτσι. Πιο δύσκολα βέβαια (στο 4 έπαιρνες rs200 ή 599 evo και σε 1 λεπτό τα περνούσες όλα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Οκ!

 

Κάτι άλλο, το fast travel σε οποιοδήποτε σημείο του χάρτη ξεκλειδώνει κάπως; 

Γιατί μόνο σε σπίτι μπορώ να κάνω (με αντίτιμο προς το παρών 8.000 λόγω fast travel cards)

Αν θυμάμαι καλά το σπίτι που ξεκλειδώνει το fast travel παντού είναι στο κάτω μέρος του χάρτη και είναι το 2ρο ακριβότερο με 2.000.000. Δεν θυμάμαι όμως πόσο πρέπει να προχωρήσεις για να στο ξεκλειδώσει.

Για το fast travel όπως λέει και ο συμφορουμίτης πιο πάνω, όσο βρίσκεις και σπάς ταμπέλες(fast travel) στον χάρτη,τόσο μειώνεται το κόστος αυτού.

6 λεπτά πριν, konstantin79 είπε

Μόλις σπάσεις και τις 50 fast travel boards θα μηδενιστει και το  κόστος

Να τις εμφάνιζε και στον χάρτη με το καλημέρα,καλά θα ταν/

Γιατί ακόμα και όλο το χάρτη να γυρίσεις,αν δεν περάσεις δίπλα από μια ταμπέλα,δεν στην εμφανίζει στον χάρτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Θενξ. 

 

Έχεις τα δίκια σου για τα stunts όμως θεωρώ ότι είναι καλύτερα έτσι. Πιο δύσκολα βέβαια (στο 4 έπαιρνες rs200 ή 599 evo και σε 1 λεπτό τα περνούσες όλα)

Ναι μωρε από αυτή την πλευρά! χανεις χρόνο!

Με το Mosler τα τελειωνα ολα! Τώρα στο 5 το πρώτο που πήρα ήταν το Hoonigan RS200

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Αν θυμάμαι καλά το σπίτι που ξεκλειδώνει το fast travel παντού είναι στο κάτω μέρος του χάρτη και είναι το 2ρο ακριβότερο με 2.000.000. Δεν θυμάμαι όμως πόσο πρέπει να προχωρήσεις για να στο ξεκλειδώσει.

Για το fast travel όπως λέει και ο συμφορουμίτης πιο πάνω, όσο βρίσκεις και σπάς ταμπέλες(fast travel) στον χάρτη,τόσο μειώνεται το κόστος αυτού.

Να τις εμφάνιζε και στον χάρτη με το καλημέρα,καλά θα ταν/

Γιατί ακόμα και όλο το χάρτη να γυρίσεις,αν δεν περάσεις δίπλα από μια ταμπέλα,δεν στην εμφανίζει στον χάρτη.

Ναι θέλει ψάξιμο.....στις 47 ανοιξα χάρτη από το internet δεν την πάλεψα αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω ναι! Είναι λίγο πιο δυσκολο στον χειρισμό αλλά μπορεί να φταίει και το tune που κατέβασα για τα stunts. Αλλά με αυτό βγάζω σχεδόν τα πάντα με 3 αστερια, ακόμα και drift. Εξαιρέσεις είναι κάποια αλματα που θελουν τελική και ορισμένα  αλλα που θελουν δρόμου (με την elemento βγαινουν ευκολα)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι είναι διασκεδαστικό, μου θύμισε nfs 2010, δεν μπήκα στον κόπο να βάλω τιμονιέρα με keyboard είναι μια χαρα για το είδος του, φυσικά total unrealistic αλλά οκ αρκούντως διασκεδαστικό, μιας και το far cry 6 έφαγε φόλα τουλάχιστον αυτό δείχνει decent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...