Προς το περιεχόμενο

Forza Horizon 5 [PC]


Fulgore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, vaggos88 είπε

Γνωρίζει κανεις που βρίσκεται το SAVE? να κάνουμε κανα backup γιατι δεν τους εμπιστεύομαι εκεί στην MS. 

Μη χάσω 2η φορα το progress όπως στο 4.

Σωστός, την είχα πατήσει και εγώ με το 4!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 932
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 15/11/2021 στις 2:38 ΠΜ, d_gkal είπε

Πώς θα ξεκλειδώσω το σπίτι buenas vistas που δίνει το fast travel; 

 

Ξεκλειδώσα και τα 4 baja. Πρέπει να ολοκληρώσω και  κάποιον αγώνα;

εμένα το συγκεκριμένο σπίτι, εμφανίστηκε μετά το πρώτο κεφάλαιο του street scene expedition (το μωβ)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, totomis said:

εμένα το συγκεκριμένο σπίτι, εμφανίστηκε μετά το πρώτο κεφάλαιο του street scene expedition (το μωβ)...

Ναι το κατάλαβα χθες βράδυ. Και το αγόρασα κιόλας 

Τώρα βουρ για τις πινακίδες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/11/2021 στις 11:24 ΠΜ, ioannis__ είπε

Ούτε το 5 κατάφερε να με κρατήσει τελικά. Ωραία τοπία, ωραία γραφικά (αν και έχει αρκετό aliasing κάτι το οποίο επισήμανε και το DF) αλλά πολύ ψέμα και πολύ ποζεριά βρε παιδιά. Ναι ξέρω είναι arcade, οπότε τι περίμενα, έτσι είναι. Αλλά στην αρχή που έβλεπα τα αμάξια να πηδάνε απ' το αεροπλάνο και να πηδάς πλαγιές στα 50 μέτρα ύψος ε 'ντάξει. Να δούμε αν θα βγει motorsport με τα γραφικά του FH5. Από perf πάντως μια χαρά κρατάει ακόμη η 2060, στα ultra 83fps στο benchmark. Το extreme για κάποιο λόγο είναι υπερβολικά βαρύ (55fps) αλλά δεν βλέπω καμιά διαφορά στα visuals..

Γενικά για να ξέρεις όσο αυξάνεται η πυκνότητα  γεωμετρίας στα παιχνίδια χρειάζεσε  οπωσδήποτε υψηλή αναλυση, minimum 1440p-4k ,σε 1080π πλέον αυτά τα next gen games θα φαίνονται ασχημα στο μάτι 👍

Επεξ/σία από nikos5800
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, nikos5800 είπε

 

Spoiler

Ποια πυκνότητα. Εδώ το κύριο παράπονο(και γενικό σχόλιο) του συμφορουμίτη(που απορώ και για τα 3 likes)ήταν επειδή το παιχνίδι είναι ....arcade και όχι simulator. 

13 ώρες πριν, konstantin79 είπε

Το τελευταίο barn μου το εδωσε χτες το βράδυ μετά από 5-6 μέρες......

Εγώ ακόμα στο περίμενε είμαι(είναι και πανάκριβο αν θες να το κάνεις πιο γρήγορα restore) αν και όπως έγραψα και πιο πίσω θα το αφήσω προς το παρόν,γιατί και εχτές που δοκίμασα 3 Arcade,τα 2 από αυτά ούτε καν τον πρώτο γύρο δεν πέρασα.

Επίσης το Forza shop εξακολουθεί να είναι down.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ποια πυκνότητα. Εδώ το κύριο παράπονο(και γενικό σχόλιο) του συμφορουμίτη(που απορώ και για τα 3 likes)ήταν επειδή το παιχνίδι είναι ....arcade και όχι simulator. 

Εγώ ακόμα στο περίμενε είμαι(είναι και πανάκριβο αν θες να το κάνεις πιο γρήγορα restore) αν και όπως έγραψα και πιο πίσω θα το αφήσω προς το παρόν,γιατί και εχτές που δοκίμασα 3 Arcade,τα 2 από αυτά ούτε καν τον πρώτο γύρο δεν πέρασα.

Επίσης το Forza shop εξακολουθεί να είναι down.

Επειδή μίλησε για aliasing 👍όταν έχεις υψηλή πυκνότητα γεωμετρίας το aliasing είναι το άμεσο αποτέλεσμα 👍 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Fulgore said:

Ποια πυκνότητα. Εδώ το κύριο παράπονο(και γενικό σχόλιο) του συμφορουμίτη(που απορώ και για τα 3 likes)ήταν επειδή το παιχνίδι είναι ....arcade και όχι simulator. 

Εγώ ακόμα στο περίμενε είμαι(είναι και πανάκριβο αν θες να το κάνεις πιο γρήγορα restore) αν και όπως έγραψα και πιο πίσω θα το αφήσω προς το παρόν,γιατί και εχτές που δοκίμασα 3 Arcade,τα 2 από αυτά ούτε καν τον πρώτο γύρο δεν πέρασα.

Επίσης το Forza shop εξακολουθεί να είναι down.

Θα στρώσει το θέμα με το arcade. 

 

Όπως και το shop κάποια στιγμή θα το ανεβάσουν. 

 

 

Αντίστοιχα οχήματα 599 evo και rs200  του 4, ποια είναι; 

Siesto δεν έχω και δε πρόκειται να δώσω 6 μύρια που ζητάνε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ποια πυκνότητα. Εδώ το κύριο παράπονο(και γενικό σχόλιο) του συμφορουμίτη(που απορώ και για τα 3 likes)ήταν επειδή το παιχνίδι είναι ....arcade και όχι simulator. 

 

μπρο τα άτομα δε ξέρουν τι παίζουν, τι να λέμε. Νομίζουν ήρθαν σε κάνα asseto Corsa. Τώρα άντε βγάλε άκρη. Ανέκαθεν η σειρά horizon ήταν καράarcade. Δηλαδή τους είναι τόσο λογικό να πετάνε αμάξια εδώ και κει από βουνά και χωράφια με 300-400χλμ, αλλά γιατί δεν έχει sim οδήγηση 😝 προκαλεί ντελίριο!

 

Στο παιχνίδι δε χρειάζεται καν τιμονιέρα, με ένα gamepad είναι τόσο fun2play.

 

---------

Γενικά το παιχνίδι είναι πολύ ευχάριστο, μπράβο που μας το έδωσαν, έστω και μετά μικροπροβλήματα πού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Θα στρώσει το θέμα με το arcade. 

 

Όπως και το shop κάποια στιγμή θα το ανεβάσουν. 

 

 

Αντίστοιχα οχήματα 599 evo και rs200  του 4, ποια είναι; 

Siesto δεν έχω και δε πρόκειται να δώσω 6 μύρια που ζητάνε 

από τα τσάμπα μπορείς να πάρεις το jesko κάνοντας την ιστορία του V10 (για speed traps & αλματα). Φτηνη εναλλακτική νομίζω είναι το mosler

To hoonigan rs200 με μισο εκατομύριο το πήρες, δεν είναι αναγκη να ψαχνεσαι αλλού

Επεξ/σία από konstantin79
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, nikos5800 είπε

Επειδή μίλησε για aliasing

Spoiler

 

Καλά γενικά στα περισσότερα παιχνίδια κυρίως στο performance αναφέρεται,γιαυτό στο τέλος όπως λέει και ο ίδιος δεν τον κρατάει κανένα παιχνίδι....

Για Arcade χαβαλε ραλάκι μιλάμε. Who cares για το aliasing ειδικά όταν το παιχνίδι στις αρχές έχει θέματα με το online και με κρασαρίσματα?Αυτά ενδιαφέρουν τον κόσμο. Το Aliasing ενδιαφέρει μόνο το Digital Foundry περισσότερο γιατί αυτή είναι η δουλεία τους να ασχολούνται με αυτά.

 

9 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

μπρο τα άτομα δε ξέρουν τι παίζουν, τι να λέμε. Νομίζουν ήρθαν σε κάνα asseto Corsa. Τώρα άντε βγάλε άκρη. Ανέκαθεν η σειρά horizon ήταν καράarcade.

Spoiler

 

Αυτό που με ξεπερνάει είναι ότι πάμε για 2022,ορισμένοι είναι όλη μέρα στο forum,αλλα είναι τόσο δύσκολο πριν ξεκινήσει ένα παιχνίδι να αφιερώσει 5 λεπτα να δει αν είναι arcade ή simulator..

Που και πάλι το πρόβλημα δεν είναι αν είναι ή οχι simulator,απλά η κλασσική περίπτωση του''δεν έχω τι να γράψω γιατί με ενδιαφέρουν μόνο τα γραφικά,''.

 

9 ώρες πριν, konstantin79 είπε

 

Το καλύτερο τσάμπα αυτοκίνητο είναι η Buggati Veyron που θέλει απλά να ολοκληρώσεις 10 ή 20παιχνίδια στο Eliminator(ακόμα και τελευταίος να βγεις).

Επίσης ο πιο εύκολος τρόπος για να μαζέψεις χρήματα και οχήματα στο παιχνίδι από όσο ξέρω είναι να αγοράζεις συνέχεια το Jeep Willys με 40.000 και να χαλάς 5 skill points που σου ξεκλειδώνει ένα Super Wheelspin.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, d_gkal είπε

 

Αντίστοιχα οχήματα 599 evo και rs200  του 4, ποια είναι; 

Siesto δεν έχω και δε πρόκειται να δώσω 6 μύρια που ζητάνε 

 

Αντί για siesto πάρε το Mosler mt900s και αντί του rs200 πάρε το... rs200 (hoonigan) 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Fulgore είπε

Αυτό που με ξεπερνάει είναι ότι πάμε για 2022,ορισμένοι όπως ο συμφορουμίτης είναι όλη μέρα στο forum,αλλα είναι τόσο δύσκολο πριν ξεκινήσει ένα παιχνίδι να αφιερώσει 5 λεπτα να δει αν είναι arcade ή simulator..

Που και πάλι το πρόβλημα δεν είναι αν είναι ή οχι simulator,απλά η κλασσική περίπτωση του''δεν έχω τι να γράψω γιατί το παιχνίδι το έπαιξα επειδή προβάλεται παντού και με ενδιαφέρουν μόνο τα γραφικά,άρα ας γράψω ότι μου έρθει''.

Εγώ δεν καταλαβαίνω ποιος είναι ο λόγος να εκνευρίζεσαι από την άποψη κάποιου για το παιχνίδι, και εγώ το αγόρασα γνωρίζοντας ότι είναι arcade,  το real thing ήταν περισσότερο ψεύτικο από όσο μπορούσα να ανεχθώ, πάλι διαβάζοντας για το πόσο φοβερά και τρομερά γραφικά έχει (με βίντεο από το youtube συμπιεσμένα άκρη προφανώς και δεν βγαίνει) σε 4K όλα maxed με 3080Ti δεν είδα κάτι τόσο εντυπωσιακό ειδικά τα μοντέλα των αυτοκινήτων απέχουν πολύ από το να θεωρηθούν φωτορεαλιστικά, τα μοντέλα στο FM7 το οποίο επίσης έχω δείχνουν πολύ ρεαλιστικότερα στο μάτι μου ειδικότερα οι χαρακτήρες του οδηγού είναι τραγικοί στην όψη με κάμερα εκτός οχήματος, και ακόμα το μενού τα events τα βρίσκω χαοτικά και μοιάζουν στο nfs heat, φυσικά το παιχνίδι έγινε refund από το steam.....

Τι θα έπρεπε να γράφουμε πόσο wow είναι ένα game μην στεναχωρηθεί κάποιος έτσι και αλλιώς η προσωπική άποψη του καθενός είναι υποκειμενική και αφορά τον ίδιο και vice versa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, itanium είπε

και εγώ το αγόρασα γνωρίζοντας ότι είναι arcade,  το real thing ήταν περισσότερο ψεύτικο από όσο μπορούσα να ανεχθώ, πάλι διαβάζοντας για το πόσο φοβερά και τρομερά γραφικά έχει (με βίντεο από το youtube συμπιεσμένα άκρη προφανώς και δεν βγαίνει) σε 4K όλα maxed με 3080Ti δεν είδα κάτι τόσο εντυπωσιακό ειδικά τα μοντέλα των αυτοκινήτων απέχουν πολύ από το να θεωρηθούν φωτορεαλιστικά, τα μοντέλα στο FM7 το οποίο επίσης έχω δείχνουν πολύ ρεαλιστικότερα στο μάτι μου ειδικότερα οι χαρακτήρες του οδηγού είναι τραγικοί στην όψη με κάμερα εκτός οχήματος, και ακόμα το μενού τα events τα βρίσκω χαοτικά και μοιάζουν στο nfs heat, φυσικά το παιχνίδι έγινε refund από το steam.....

Τι θα έπρεπε να γράφουμε πόσο wow είναι ένα game μην στεναχωρηθεί κάποιος 

a)άποψη κάποιου είναι αν του αρέσει ή όχι και τι. Αποψη κάποιου δεν είναι να κάνει παράπονο για κάτι δεδομένο όπως το αν είναι simulator ή arcade,ασχέτως τι προτιμάει ο καθένας.

 Ειναι σαν να κάνει κάποιος παράπονο για τα Fifa Street παιχνίδια, γιατί οι αγώνες είναι στους δρόμους και όχι στα γήπερα όπως τα κανονικά Fifa παιχνίδια.

b)Αν σε κάποιον είναι άγνωστη η σειρά Forza Horizon,εδώ και πόσο καιρό υπάρχει στο gamepass διαθέσιμο το 4 πριν βγει το 5.Αλλα και χωρίς να παίξει κάποιος αυτό, το 5 είναι day one στο gamepass που μπορεί κάποιος να δοκιμάσει με 1ευρώ πριν το αγοράσει,να δει αν του αρέσει. Απλά τα πράγματα.

c)εσυ αν κατάλαβα καλά ενοχλήθηκες γιατί και εσύ το παιχνίδι το αγόρασες καθαρά για τον τεχνικό του τομέα που δεν σε κέρδισε όπως λες .Δεκτό αλλά δεν το λές και πολύ γενική γνώμη για το ίδιο το παιχνίδι,πέραν του αν θεωρείς το παιχνίδι όμορφο ή όχι.

Και για τα περί άποψης μην στεναχωρηθεί κανείς, για ρίξει μια ματιά στο τι έγραψα εγώ αφού τελείωσα το παιχνίδι

 

Το ζητούμενο λοιπόν σε αυτό που έγραψα πιο πάνω είναι άλλη φορά ,να κάνει ο κόσμος καλύτερη έρευνα αγοράς πριν αγοράσει/παίξει κάτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλατε τα φτυάρια βλέπω λες και είναι δική σας η εταιρεία. Είπα ότι ήξερα ότι είναι arcade, παρόλα αυτά του έδωσα μια ευκαιρία αλλά δεν με κράτησε. Το ότι είναι arcade δεν σημαίνει ότι πρέπει να είναι και ψέμα τελείως με αμάξια να πετάνε στους γκρεμούς, αλλά δεν μίλησα άσχημα για κανέναν επειδή του αρέσει όπως εσείς για μένα επειδή δεν μου άρεσε τελικά. Καλά κάνετε και σας αρέσει, αυτό έλειπε. Ο καθένας παίζει ότι του αρέσει.

Πάντως για το ΑΑ και το flight simulator έχει photogrammetry αλλά η εικόνα είναι κρύσταλλο, πουθενά δεν έχει jugged edges. 

Και επίσης φυσικά και θα μιλάμε για και για το perf και τα γραφικά των παιχνιδιών, είναι και αυτά μέρος της εμπειρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...