Προς το περιεχόμενο

Σαμπουάν - αφρόλουτρο vs Πράσινο σαπούνι


Basilhs23___

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 3/1/2022 στις 11:26 ΠΜ, nickmanak είπε

Δοκιμαστε για το σωμα και τα λευκα σαπουνια απο φοινικελαιο, παπουτσανης (λιγο δυσευρετο στα ραφια) και αρκαδι.

Αν εννοείς το άσπρο "καραβάκι", μόνο δυσεύρετο δεν είναι. Το χρησιμοποιούμε για τα χέρια μόνο. 

1 ώρα πριν, qwertyuiop2 είπε

Μας έχει πειράξει η τεχνολογική πρόοδος και προσπαθούμε να πιαστούμε από παραδοσιολαγνικές κουταμάρες, μου φαίνεται.

Το πράσινο σαπούνι είναι υπερβολικά απολυμαντικό και καθαριστικό για το ανθρώπινο σώμα, διαταράσσει τη μικροχλωρίδα. Αυτό έχει ως συνέπεια δερματίτιδες, κνησμό, ξηροδερμία και γενικά μην το κάνετε, δεν υπάρχει λόγος. Υπάρχουν δεκάδες δερματολογικά ελεγμένες επιλογές.

Για πλύσιμο χεριών είναι πολύ καλό.

Ναι.... Ας φρόντιζε η "βιομηχανία" να έβγαζε στην αγορά λίγα και καλά προϊόντα ώστε να μην χρειαζόταν να γίνουμε επιθεωρητές Κλουζω για να βρούμε το προϊόν που μας αρέσει. Και φυσικά σε λογικές τιμές όσον αφορά τα φαρμακευτικά προϊόντα. Που και αυτά κάποιοι τα βάζουν κατόπιν υποδειξεων δερματολόγου και λένε δεν βοηθάνε πάντα. Οπότε, τζάμπα λεφτά στην τελική για το marketing των εταιρειών. 

29 λεπτά πριν, nickmanak είπε

Εγω πιστευω οτι η εξελιξη της χημειας τον 20ο μας κατεστρεψε εκουσια και για αυτο θεριζει ο καρκινος και αλλες ασθενειες. Οταν βλεπεις πισω απο ενα σαπουνι να αναγραφει 30 χημικα συστατικα, εγω δεν το βλεπω για καλο. Το ιδιο και στις τροφες και σε πολλα ακομα.

Η δικαιολογια ηταν και θα ειναι η μαζικη παραγωγη για την εξυπηρετηση 7+ δις ανθρωπων.

Ο καρκίνος μπορεί να οφείλεται σε 1000 παράγοντες και όχι μόνο στην χημεία. Κακή διατροφή, κάπνισμα, ακτινοβολίες κ.α. Η ουσία είναι ότι στο κομμάτι των προϊόντων υγιεινής καθαρισμού και περιποίησης έχουμε χάσει την μπάλα. 

19 λεπτά πριν, adi32 είπε

Τι να ξέρουν και οι δερματολόγοι 

Οι γιαγιάδες στο χωριό τα ήξεραν όλα 

Εσύ αν έχεις δερματολογικο πρόβλημα να πας στον δερματολόγο και μην μας ζαλίζεις τον έρωτα.

Ασε μας εμάς τους αγροικους με τα γιαγιαδιστικα και τα μαγικά ματσουνια. Στην τελική αν διαπιστώσουμε ότι κάναμε λάθος επιλογές θα αλλάξουμε άποψη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Basilhs23___  

Οχι το καραβακι αλλα αυτο στο λινκ. Μερικες φορες λουζομαι με αυτο και μου αρεσει το αποτελεσμα.

https://www.papoutsanis.gr/el/markes-katanalotikon-proionton/prasino-sapouni-elaioladou-brand/prasino-sapouni-elaioladou-papoutsanis-paradosiako-fytiko-sapouni-me-elaiolado-125-gr_131148/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Το χρησιμοποιούμε για τα χέρια μόνο. 

2022 πλέον, τέτοιο σαπούνι για κοινόχρηστη χρήση, μόνο εγώ σιχαίνομαι;

Δηλαδή το πιάνει ο καθένας και πας εσύ και πλένεις τα χέρια σου μ' αυτό.

Μοιραστείτε και τις πετσέτες αν είναι έτσι, «καθαροί» είστε όταν βγαίνετε απ' το μπάνιο και σκουπίζεστε.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Μας έχει πειράξει η τεχνολογική πρόοδος και προσπαθούμε να πιαστούμε από παραδοσιολαγνικές κουταμάρες, μου φαίνεται.

Το πράσινο σαπούνι είναι υπερβολικά απολυμαντικό και καθαριστικό για το ανθρώπινο σώμα, διαταράσσει τη μικροχλωρίδα. Αυτό έχει ως συνέπεια δερματίτιδες, κνησμό, ξηροδερμία και γενικά μην το κάνετε, δεν υπάρχει λόγος.

Αυτο ισχυει για το dettol. Το πρασινο μονο αυτα που εγραψες δε προκαλει, υποτιθεται οτι ειναι αγνο και ακινδυνο.

dettol-classic-100gr.jpg

34 λεπτά πριν, phanispal είπε

2022 πλέον, τέτοιο σαπούνι για κοινόχρηστη χρήση, μόνο εγώ σιχαίνομαι;

Δηλαδή το πιάνει ο καθένας και πας εσύ και πλένεις τα χέρια σου μ' αυτό.

Μοιραστείτε και τις πετσέτες αν είναι έτσι, «καθαροί» είστε όταν βγαίνετε απ' το μπάνιο και σκουπίζεστε.

Αλλο η πετσετα, με το σαπουνι δεν υπαρχει προβλημα για κοινη χρηση. Αλλιως τι καθαριζει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, phanispal είπε

2022 πλέον, τέτοιο σαπούνι για κοινόχρηστη χρήση, μόνο εγώ σιχαίνομαι;

Δηλαδή το πιάνει ο καθένας και πας εσύ και πλένεις τα χέρια σου μ' αυτό.

Μοιραστείτε και τις πετσέτες αν είναι έτσι, «καθαροί» είστε όταν βγαίνετε απ' το μπάνιο και σκουπίζεστε.

Συγνώμη, αλλά δεν σε κατάλαβα. Τι σιχαίνεσαι ακριβώς; Μήπως μιλάμε για διαφορετικό σαπούνι;

Έχουμε διάφορα σαπούνια σε πλάκα στο μπάνιο, κάποια είναι προσωπικά για τον καθέναν μας, κάποια τα χρησιμοποιούμε όλοι π.χ το σαπούνι στον νιπτήρα. Τώρα σαπούνι για το μπάνιο και το σώμα έχει ο καθένας τα δικά του.

Πετσέτες έχουμε πάλι κάποιες για τον καθέναν και κάποιες που τις χρησιμοποιούμε όλοι ανάλογα.

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nickmanak είπε

Εγω πιστευω οτι η εξελιξη της χημειας τον 20ο μας κατεστρεψε εκουσια και για αυτο θεριζει ο καρκινος και αλλες ασθενειες. Οταν βλεπεις πισω απο ενα σαπουνι να αναγραφει 30 χημικα συστατικα, εγω δεν το βλεπω για καλο. Το ιδιο και στις τροφες και σε πολλα ακομα.

Η δικαιολογια ηταν και θα ειναι η μαζικη παραγωγη για την εξυπηρετηση 7+ δις ανθρωπων.

Ξέρεις ποιοι εισήγαγαν ακριβώς αυτές τις θεωρίες; Οι φιλόσοφοι και οργανικοί θεωρητικοί των Ναζί. Δεν κάνω πλάκα. Θεωρούσαν ότι ο άνθρωπος πρέπει να είναι σε ισορροπία με το περιβάλλον, να ζει κοντά στη φύση και να εμπνέεται από αυτή. Η εταιρεία WELEDA, γνωστή για την οικολογική και ''αντι-χημική'' της μαρκετίλα, συμμετείχε σε πειράματα στο στρατόπεδο συγκέντρωσης Ντάχαου.

image.png.927486d09aa3b11d7ec82e3958757cc2.png

 

Όλα δημοσιευμένα σε ιστορικό επιστημονικό άρθρο του 2013, προσβάσιμο εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nickmanak είπε

Εγω πιστευω οτι η εξελιξη της χημειας τον 20ο μας κατεστρεψε εκουσια και για αυτο θεριζει ο καρκινος και αλλες ασθενειες. Οταν βλεπεις πισω απο ενα σαπουνι να αναγραφει 30 χημικα συστατικα, εγω δεν το βλεπω για καλο. Το ιδιο και στις τροφες και σε πολλα ακομα.

Η δικαιολογια ηταν και θα ειναι η μαζικη παραγωγη για την εξυπηρετηση 7+ δις ανθρωπων.

Ενω πριν τον 20ο αιώνα που πέθαιναν στα 50 τους δεν πάθαιναν καρκίνο,δεν προλάβαιναν αλλα δεν τον ήξεραν κιόλας  .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Ενω πριν τον 20ο αιώνα που πέθαιναν στα 50 τους δεν πάθαιναν καρκίνο,δεν προλάβαιναν αλλα δεν τον ήξεραν κιόλας  .

Τα τελευταια χρονια εχει εξαρση σου λεει, και εχει δικιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αυξηση του προσδοκιμου ζωης σε σχεση με προηγουμενους αιωνες οφειλεται περισσότερο στην προοδο της ιατρικης και της φαρμακολογίας (αυτη προκαλεσε και τον υπερπληθυσμό) και οχι στη διατροφή που είναι πλεον βιομηχανικη και πνιγμενη στα χημικα. Περιβαλλόμαστε παντου απο χημικά, δυσκολα να εντοπισεις κατι καθαρο και αγνο, ισως μονο ο αερας σε απομονωμένα ορεινά μέρη, νησιά ή κορυφές βουνών. Εχει μολυνθεί ο πλανήτης σε κάθε επίπεδο ξηρας, θαλλασης και αέρος.Ξερω οτι δεν γινεται και αλλιώς λόγω υπερπληθυσμου και μαζικης παραγωγής. Δεν προσπαθω να σας πω μην τρωτε συντηρητικά ή μη βαζετε καλλυντικα, γιατι ειναι τελειως ουτοπικό και επίσης δυσκολα θα βρειτε τετοια προιοντα. Ολη αυτη η χημεια λοιπον μας καταστρεφει και μας αρρωσταινει, ομως η ιατρική προσπαθεί να ισορροπησει το ισοζύγιο και να μας θεραπευει οσο ειναι εφικτό.

Βγηκαμε offtopic, αλλά αυτος που ξεκινησε το τοπικ αυτο ειχε στο μυαλο του, πως δηλ. να αποφυγει τα σαμπουαν και αφρολουτρα που ειναι πίτα στα χημικά και να χρησιμοποιήσει πρασινο σαπουνι ελαιολαδου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ενω πριν τον 20ο αιώνα που πέθαιναν στα 50 τους δεν πάθαιναν καρκίνο,δεν προλάβαιναν αλλα δεν τον ήξεραν κιόλας  .

Πολλές φορές αρνούμενοι ή  αγνοώντας πράγματα νομίζουμε ότι δεν υπάρχουν και μπορεί να πιστεύουμε σε άλλα που είναι μόνο της φαντασίας μας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαπουνι πρασινο η λευκο ψυχρης μεθοδου παραγωγης ειναι το καλυτερο και μετα το πλυσιμο ριξτε μηλοξυδο αραιωμενο σε νερο για να πεσει το ph να διωξει την ξηροδερμια μια και καλη με λαμπερα γυαλιστερα μαλλια. Μακρια απο τα γνωστα επωνυμα προιοντα πλυσιματος που κοροιδευουν τον κοσμο. Λενε οτι κανουν καθαρισμα αλλα τελικα μετα αντιλαμβανομαι οτι κανουν μιση δουλεια. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το πράσινο τελικά μου δημιουργεί πρόβλημα,

έκανα μπάνιο 2 φορές και αντί για το πράσινο, χρησιμοποίησα ένα dettol. Πολύ καλύτερα, δεν είχα φαγούρα. Θα το συνεχίσω κάποιες μέρες ακόμα μήπως ήταν τυχαίο και μετά θα το γυρίσω σε πράσινο. Αν με πιάσει φαγούρα σημαίνει φταίει το πράσινο. Αν όχι, δε ξέρω...

είχα δει μια πετυχημένη γελοιογραφία όπου έλεγε ότι τρώμε ό,τι χημική σαβούρα υπάρχει (κοιτάξτε τα συστατικά στα τρόφιμα) αλλά μας μάραναν τα φυσικά συστατικά στα σαμπουαν. Έτσι βλέπεις σαμπουαν με χαμομήλι, με λάδι ελιάς..... και αν κοιτάξεις στα τρόφιμα βλέπεις τόσα συστατικά που δε καταλαβαίνεις τι είναι.

Είμαστε τραγικοί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, filidonas είπε

Νομίζω ότι το πράσινο τελικά μου δημιουργεί πρόβλημα,

έκανα μπάνιο 2 φορές και αντί για το πράσινο, χρησιμοποίησα ένα dettol. Πολύ καλύτερα, δεν είχα φαγούρα. Θα το συνεχίσω κάποιες μέρες ακόμα μήπως ήταν τυχαίο και μετά θα το γυρίσω σε πράσινο. Αν με πιάσει φαγούρα σημαίνει φταίει το πράσινο.

Προσοχη το detoll δεν ειναι για καθημερινη χρηση, μπορει να αποβει επικινδυνο, οπως ειπα και παραπανω. Και βεβαια δεν το βαζεις στο προσωπο.

7 ώρες πριν, filidonas είπε

είχα δει μια πετυχημένη γελοιογραφία όπου έλεγε ότι τρώμε ό,τι χημική σαβούρα υπάρχει (κοιτάξτε τα συστατικά στα τρόφιμα) αλλά μας μάραναν τα φυσικά συστατικά στα σαμπουαν. Έτσι βλέπεις σαμπουαν με χαμομήλι, με λάδι ελιάς..... και αν κοιτάξεις στα τρόφιμα βλέπεις τόσα συστατικά που δε καταλαβαίνεις τι είναι.

Είμαστε τραγικοί

Δε καταλαβαινεις εαν δεν ασχολεισαι. Εγω που τα κοιταω παντα γνωριζω ακριβως τι ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2022 στις 8:52 ΜΜ, mariosnik_ είπε

Σαπουνι πρασινο η λευκο ψυχρης μεθοδου παραγωγης ειναι το καλυτερο και μετα το πλυσιμο ριξτε μηλοξυδο αραιωμενο σε νερο για να πεσει το ph να διωξει την ξηροδερμια μια και καλη με λαμπερα γυαλιστερα μαλλια.

Α ΠΙ ΣΤΕΥ ΤΟ αποτέλεσμα. Σε μαλλιά μεσαίου μήκους που λαδώνουν με τη σκέψη, κρατησαν 2η μέρα λες και μόλις βγήκες από το ντους. νασαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...