Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! Νοικιάζουμε σπίτι 60 τ.μ. περίπου ψηλοτάβανο, στα Δυτικά προάστια της Αττικής, και η υγρασία στους 3 χώρους που παρακολουθώ είναι από 70 έως 75%, ενώ στο υπνοδωμάτιο που υπάρχει πλέον πρόβλημα και με μούχλα είναι σταθερά 80-90% το βράδυ, και πέφτει γύρω στο 75% αν το αερίσω για πολλές ώρες το πρωί.

Η θερμοκρασία μεταβάλλεται αφού δεν υπάρχει θέρμανση (εκτός από 1 αιρκοντίσιον στο σαλόνι) και φτάνει μέχρι και τους 14 (προς το παρόν). Σίγουρα θα χρειάζεται να μετακινείται γιατί είναι περίεργη η διαρρύθμιση.

Έχω απορρίψει τους αφυγραντήρες με ζεόλιθο λόγω κατανάλωσης, οπότε χρειαζόμαστε μια λύση αρχικά για τη μούχλα και γενικά την ποιότητα του ύπνου μας γιατί είναι δυσάρεστη η κατάσταση.

O EVA Ion Pro 20lt αξίζει σαν αγορά στην περίπτωσή μας; Δεν έχουμε καμία εμπειρία από αφυγραντήρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σας 

Έχω ένα γραφείο στη βόρεια Κέρκυρα και όπως καταλαβαίνετε η υγρασία εδώ βαράει κόκκινο... 

Το γραφείο είναι περίπου 50τμ 

Χώρος αναμονής 10-12τμ 

Χώρος γραφείου 20τμ 

Χώρος μετρήσεων και προσωπικών προπονήσεων ~ 20τμ

 

Σκέφτομαι να πάρω δύο μικρούς αφυγραντήρες για τον χώρο αναμονής και το βασικό χώρο του γραφείου 

 

https://www.trotec24.com/el-gr/μηχανήματα/αφύγρανση/ttk-e-s-Komfort-αφυγραντήρες/αφυγραντηρας-αερα-peltier-ttp-5-e.html?gclid=CjwKCAiAiKuOBhBQEiwAId_sK57DAnbDJ5alJA6qLKTchGY9MKP5Bbpd4huJ6ny4krm7RJKRe62zsRoCkPIQAvD_BwE

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/afygrantires-ygrantires/afygrantires/mini-afygrantiras-trotec-ttp1e-0-22lt-24h?gclid=CjwKCAiAiKuOBhBQEiwAId_sK_atUvbDamfPhMshZat64AjrY-r4RKtAMISVogXCTyhX7l-9_P2ZfRoC1ysQAvD_BwE

Ή 

Να βάλω έναν μεγάλο ώστε να λειτουργεί πχ τα βράδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, χρειάζομαι αφυγραντήρα για χώρο 24τμ με 85%+ υγρασία. Σκέφτομαι να αγοράσω αυτόν εδώ https://www.skroutz.gr/s/20424597/Morris-MDP-20400IW-Αφυγραντήρας-20lt-με-Ιονιστή-και-Wi-Fi.html#specs . Χρειάζομαι τον ιονιστή για να έχω καθαρό αέρα και το Wifi ώστε να μπορώ να ρυθμίζω εξ αποστάσεως.

 

Επεξ/σία από XghosT7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/12641395/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi20L-Αφυγραντήρας-20lt-με-Ιονιστή-και-Wi-Fi.html?

https://www.skroutz.gr/s/24900390/Inventor-Eva-Ion-Pro-EP3-WiFi20L-Αφυγραντήρας-20lt-με-Ιονιστή-και-Wi-Fi.html?

 

μεταξυ των δυο αυτών ποια ειναι η διαφορα γιατι πραγματικα δεν βλέπω κατι. Έψαξα αλλα πραγματικα δεν βγαζω ακρη σε κανενα Website. Υπάρχει κανείς που να γνωρίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζομαι αφυγραντήρα με ζεόλιθο για χώρο κάπου 30-40 τμ (ίσως πολύ λιγότερο) και επίσης χρειάζομαι ένα πολύ μικρό αφυγραντήρα και για το μπάνιο μου.

Όσον αφορά αυτόν με το ζεόλιθο, ποιο είναι το πιο budget μοντέλο να πάρω που να κάνει τη δουλειά και να έχει και τη χαμηλώτερη κατανάλωση? επίσης να χει κάτι που να το κάνει να κλείνει αυτόματα όταν ρίξει την υγρασία εκεί που πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πέρασαν 7 χρόνια με τον MEACO 20L PLATINUM και μάλλον ήρθε η ώρα αντικατάστασης του. ? Βγάζει παράξενους κωδικούς - errors και δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει η επισκευή του πλέον. 

Έχοντας μείνει πολύ ευχαριστημένος από την συγκεκριμένη εταιρεία σκέφτομαι την αγορά του νεότερου μοντέλου της και σαν εναλλακτική έχω καταλήξει σε έναν της Kullhaus   

https://www.sanihellas.gr/el-gr/afygrantires-sympiestis/afygrantiras-katharistis-aera-meaco-platinum-25l

2 https://www.sanihellas.gr/el-gr/afygrantires-sympiestis/qualis-25l

η διαφορά τους στο οικονομικό δεν είναι καθόλου αμελητέα (περίπου στα 80€) και στα χαρακτηριστικά τους δεν βλέπω μεγάλες διάφορες .  Το σπίτι είναι 100τμ γνώμες και τυχόν επιπλέον  προτάσεις είναι καλοδεχούμενες

 

Υ.Γ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ 

Επεξ/σία από Greek_Nick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σας. Ψάχνω για αγορά αφυγραντηρα και θα ήθελα τις γνώμες σας. Το σπίτι βρίσκεται στο κέντρο της Αθήνας, είναι πρόσφατα ανακαινισμένο, όμως το χρειάζομαι κυρίως γιατί αναγκαστικά έχω την απλωστρα εντός σπιτιού αυτό το διάστημα. Τα τμ είναι 70. Πιστεύετε ότι αυτός αρκεί ή έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε; https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/afugrantires/afugrantiras-omnys-wnd-015d12/1584649?affiliateId=linkwise&utm_content=text_link&utm_medium=affiliate&utm_source=CD20666&lkws_10719=5d040387-4698-31e8-f426-da0f2e15ded8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έκαναν δώρο έναν morris mdb 12150hiw.

Έχω κατεβάσει την tuya, είμαι συνδεδεμένος σε 2.4 δίκτυο αλλά δεν έχω καταφέρει με τίποτα να την συνδέσω. Αν έχει κάποιος το ίδιο μοντέλο μπορεί να βοηθήσει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχουμε πρόβλημα με υγρασίες σε νέο σπίτι που μετακομίσαμε και ψάχνομαι για αφυγραντήρα. 
Δεν είχα ποτέ ασχοληθεί με αφυγραντήρες και δεν έχω ιδέα..

Το σπίτι είναι με 3 δωμάτια, το δικό μας υπνοδωμάτιο με μαυρίλες στους τοίχους και μούσκεμα οι μπαλκονόπορτες κάθε πρωί, το παιδικό (2ετών) με λίγα σκασίματα στους τοίχους, και ένα δωμάτιο με ντουλάπες. Όλα τα δωμάτια συνδέονται με την σαλονοκουζίνα με διάδρομο. 
Ο προβληματισμός μου είναι όταν ένας αφυγραντήρας αναφέρει για χώρο 80τμ, εννοεί ανοιχτό χώρο χωρίς τοίχους;

Να πάρω έναν αφυγραντήρα ~25λτ για όλο το σπίτι; ίσως αν μπει στο διάδρομο κάνει δουλειά σε όλα τα δωμάτια ;

Να πάρω από έναν ~13λτ για τα δυο υπνοδωμάτια και που και που να μετακινώ έναν στο σαλόνι κ στο δωμάτιο με τις ντουλάπες;
Θέρμανση μόνο ένα 24άρι inventor στο σαλόνι 
Χρειάζομαι την γνώμη των ειδικών.

32 χρονών και τον τελευταίο μήνα με τις πολλές βροχές με πεθαίνουν οι αρθρώσεις στα δάχτυλα και οι ώμοι.. και φουλ πονοκέφαλοι. Και αυτά φέτος μόνο στο καινούργιο σπίτι.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επεξ/σία από KenJiNx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, KenJiNx είπε

Καλησπέρα, έχουμε πρόβλημα με υγρασίες σε νέο σπίτι που μετακομίσαμε και ψάχνομαι για αφυγραντήρα. 
Δεν είχα ποτέ ασχοληθεί με αφυγραντήρες και δεν έχω ιδέα..

Το σπίτι είναι με 3 δωμάτια, το δικό μας υπνοδωμάτιο με μαυρίλες στους τοίχους και μούσκεμα οι μπαλκονόπορτες κάθε πρωί, το παιδικό (2ετών) με λίγα σκασίματα στους τοίχους, και ένα δωμάτιο με ντουλάπες. Όλα τα δωμάτια συνδέονται με την σαλονοκουζίνα με διάδρομο. 
Ο προβληματισμός μου είναι όταν ένας αφυγραντήρας αναφέρει για χώρο 80τμ, εννοεί ανοιχτό χώρο χωρίς τοίχους;

Να πάρω έναν αφυγραντήρα ~25λτ για όλο το σπίτι; ίσως αν μπει στο διάδρομο κάνει δουλειά σε όλα τα δωμάτια ;

Να πάρω από έναν ~13λτ για τα δυο υπνοδωμάτια και που και που να μετακινώ έναν στο σαλόνι κ στο δωμάτιο με τις ντουλάπες;
Θέρμανση μόνο ένα 24άρι inventor στο σαλόνι 
Χρειάζομαι την γνώμη των ειδικών.

32 χρονών και τον τελευταίο μήνα με τις πολλές βροχές με πεθαίνουν οι αρθρώσεις στα δάχτυλα και οι ώμοι.. και φουλ πονοκέφαλοι. Και αυτά φέτος μόνο στο καινούργιο σπίτι.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Λοιπόν...

1. ΜΗΝ κοιτάς για πόσα τ.μ. λένε όλες οι εταιρείες. 100% marketing με ένα σκασμό αστερίσκους!

2. Για να λες μούσκεμα τοίχοι και σκασίματα, τότε το σπίτι έχει σίγουρα κάποιο θέμα κάπου. Πρωταρχικά θα πρέπει να το δεις λίγο αυτό γιατί όλα τα άλλα είναι ημίμετρα. Δηλαδή αν από τη μια έχεις μια πηγή "που ποτίζει" το σπίτι και καταλήξεις να ψάξεις για μια συσκευή που να μπορεί να "τραβήξει περισσότερο" από το πότισμα που τρως, τότε μπαίνεις σε έναν κοστοβόρο κύκλο που ουσιαστικά είναι ένα τσιρότο και όχι μια επούλωση!

3. Εφόσον έχεις τέτοια σοβαρά θέματα και σίγουρες πηγές υγρασίες (διαφορετικές μεταξύ τους), θεωρώ ότι καλύτερο θα ήταν να πας σε ξεχωριστές συσκευές. Π.χ. έναν 12άρη ή 16άρη για δωμάτια μικρα και έναν 20άρη για κρεβατοκάμαρα και σαλόνι.

Σαν πρώτη χρήση θα πρέπει να βάλεις ΦΟΥΛ λειτουργία για 2~3 μέρες τουλάχιστον να τραβάνε (ή να τραβάει αν πάρεις μια συσκευή) ώστε όσο γίνεται τουλάχιστον να στεγνώσουν και τα δομικά υλικά. Γενικά να τραβήξεις μόνο από τον αέρα δεν θα επιτύχεις και πολλά καθότι το πρόβλημα πάντα ξεκινάει από τους "ποτισμένους" τοίχους! Αν αυτοί στεγνώσουν τότε μετά πολύ εύκολα κάνεις συντήρηση σε όλο το σπίτι.

Στις 15/1/2022 στις 3:32 ΜΜ, michkal91 είπε

Μου έκαναν δώρο έναν morris mdb 12150hiw.

Έχω κατεβάσει την tuya, είμαι συνδεδεμένος σε 2.4 δίκτυο αλλά δεν έχω καταφέρει με τίποτα να την συνδέσω. Αν έχει κάποιος το ίδιο μοντέλο μπορεί να βοηθήσει; 

Πάρε τις οδηγίες βήμα βήμα από την αρχή και ενεργοποίησε και bluetooth στη συσκευή. Αν ΔΕΝ τότε καλείς υποστήριξη. Γενικά η συνδεσμολογία της Tuya είναι πολύ απλή και straightforward

Στις 12/1/2022 στις 7:42 ΠΜ, jb1989 είπε

Καλημέρα σας. Ψάχνω για αγορά αφυγραντηρα και θα ήθελα τις γνώμες σας. Το σπίτι βρίσκεται στο κέντρο της Αθήνας, είναι πρόσφατα ανακαινισμένο, όμως το χρειάζομαι κυρίως γιατί αναγκαστικά έχω την απλωστρα εντός σπιτιού αυτό το διάστημα. Τα τμ είναι 70. Πιστεύετε ότι αυτός αρκεί ή έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε; https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/afugrantires/afugrantiras-omnys-wnd-015d12/1584649?affiliateId=linkwise&utm_content=text_link&utm_medium=affiliate&utm_source=CD20666&lkws_10719=5d040387-4698-31e8-f426-da0f2e15ded8

αν θέλεις μόνο για άπλωμα ρούχων ότι και αν πάρεις θα βοηθήσει. Έχε απλά κατά νου ότι καλό είναι τα ρούχα να απλώνονται σε όσο το δυνατό μικρότερο δωμάτιο ώστε να μπορεί να είναι αποδοτικός ο αφυγραντήρας (φυσικά ΠΑΝΤΑ με κλειστή πόρτα). Αν απλώσεις στο σαλόνι, και απλά βάλεις και έναν αφυγραντήρα να δουλεύει τότε τα αποτελέσματα είναι αισθητά χειρότερα!

Στις 31/12/2021 στις 10:26 ΠΜ, Greek_Nick είπε

πέρασαν 7 χρόνια με τον MEACO 20L PLATINUM και μάλλον ήρθε η ώρα αντικατάστασης του. ? Βγάζει παράξενους κωδικούς - errors και δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει η επισκευή του πλέον. 

Έχοντας μείνει πολύ ευχαριστημένος από την συγκεκριμένη εταιρεία σκέφτομαι την αγορά του νεότερου μοντέλου της και σαν εναλλακτική έχω καταλήξει σε έναν της Kullhaus   

https://www.sanihellas.gr/el-gr/afygrantires-sympiestis/afygrantiras-katharistis-aera-meaco-platinum-25l

2 https://www.sanihellas.gr/el-gr/afygrantires-sympiestis/qualis-25l

η διαφορά τους στο οικονομικό δεν είναι καθόλου αμελητέα (περίπου στα 80€) και στα χαρακτηριστικά τους δεν βλέπω μεγάλες διάφορες .  Το σπίτι είναι 100τμ γνώμες και τυχόν επιπλέον  προτάσεις είναι καλοδεχούμενες

 

Υ.Γ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ 

Εχω την εντύπωση (τσέκαρε το για να μην λέω και βλακεία, μιας και απλά το άκουσα) ότι η συγκεκριμένη εταιρεία δεν είναι πλέον αντιπροσωπεία της Meaco οπότε βλέπεις παλιό μοντέλο που ειναι προφανώς στοκ. Αυτό φυσικά σου το αναφέρω υπό την προυπόθεση ότι σε ενδιαφέρει να πάρεις Meaco ξανά.

Στις 29/12/2021 στις 11:36 ΠΜ, aizensama24 είπε

Χρειάζομαι αφυγραντήρα με ζεόλιθο για χώρο κάπου 30-40 τμ (ίσως πολύ λιγότερο) και επίσης χρειάζομαι ένα πολύ μικρό αφυγραντήρα και για το μπάνιο μου.

Όσον αφορά αυτόν με το ζεόλιθο, ποιο είναι το πιο budget μοντέλο να πάρω που να κάνει τη δουλειά και να έχει και τη χαμηλώτερη κατανάλωση? επίσης να χει κάτι που να το κάνει να κλείνει αυτόματα όταν ρίξει την υγρασία εκεί που πρέπει.

Ολοι οι ζεόλιθοι καίνε το ΙΔΙΟ ακριβώς ανάλογα με την αφυγραντική τους ικανότητα. Επειδη η όλη δουλειά γίνεται από έναν "δίσκο ζεολίθου" και μια αντίσταση, δεν υπάρχουν και περιθώρια για να έχεις αποκλίσεις λόγω διαφορετικής υλοποίησης ή εξαρτημάτων. Από εκεί και πέρα σε όλα τα μοντέλα της αγοράς υπάρχει ρύθμιση επιθυμητής υγρασίας η οποία αφού επιτευχθεί η συσκευή θα κλείσει. Οι διαφορές μεταξύ μοντέλων (μαρκών ή τιμών) εντοπίζονται πχ στην πληθώρα των επιλογών ρυθμίσεων. Πχ. αλλού έχεις 3 ρυθμίσεις (40% / 50% / 60%), αλλού έχεις πολλές με βήμα της τάξης του 5% κλπ κλπ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην ανοίγω καινούργιο νήμα, έχει δοκιμάσει κανείς υγραντήρες ; 

έχει νόημα να πας σε κάτι ακριβό ή και αυτοί με 25-30€ κάνουν δουλειά ; 

τώρα με τη θέρμανση, αν είναι ξηρός ο καιρός πέφτει πολύ η υγρασία στο δωμάτιο του μικρού και σκέφτομαι πως να το φέρω σε λίγο πιο ψηλή υγρασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

για να μην ανοίγω καινούργιο νήμα, έχει δοκιμάσει κανείς υγραντήρες ; 

έχει νόημα να πας σε κάτι ακριβό ή και αυτοί με 25-30€ κάνουν δουλειά ; 

τώρα με τη θέρμανση, αν είναι ξηρός ο καιρός πέφτει πολύ η υγρασία στο δωμάτιο του μικρού και σκέφτομαι πως να το φέρω σε λίγο πιο ψηλή υγρασία...

1. πάρε κάτι απλό... Νεράκι φτύνει

2. Τι υγρασία έχει στο δωμάτιο; Σου έκανε το παιδί τίποτα παράξενα με την αναπνοή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, yositosi είπε

1. πάρε κάτι απλό... Νεράκι φτύνει

2. Τι υγρασία έχει στο δωμάτιο; Σου έκανε το παιδί τίποτα παράξενα με την αναπνοή;

ε το χαμηλότερο που έχω δει ήταν 37-38% τις τελευταίες μέρες που ήταν ξηρός ο καιρός και χρησιμοποιούσα θέρμανση

όχι, ο μικρός δεν κάνει κάτι περίεργο

βέβαια μίλησα στο ενδιάμεσο με την παιδίατρο, και μου είπε ότι με 40% δεν υπάρχει θέμα, οπότε πάει για abort το ζήτημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

ε το χαμηλότερο που έχω δει ήταν 37-38% τις τελευταίες μέρες που ήταν ξηρός ο καιρός και χρησιμοποιούσα θέρμανση

Για να σου δώσω να καταλάβεις, σε έναν toyotomi που έχουμε στο σπίτι (για να στεγνώνουμε τα ρούχα τις βροχερές και με έντονη υγρασία ημέρες του χειμώνα), η χαμηλότερη ρύθμιση σε υγρασία που δέχεται το μηχάνημα είναι 35%.

Από αυτό, μπορείς να καταλάβεις αν η ύπαρξη σχετικής υγρασίας στον χώρο σου είναι άξια αναφοράς..

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

ε το χαμηλότερο που έχω δει ήταν 37-38% τις τελευταίες μέρες που ήταν ξηρός ο καιρός και χρησιμοποιούσα θέρμανση

όχι, ο μικρός δεν κάνει κάτι περίεργο

βέβαια μίλησα στο ενδιάμεσο με την παιδίατρο, και μου είπε ότι με 40% δεν υπάρχει θέμα, οπότε πάει για abort το ζήτημα...

40% είναι στα όρια του "πολύ ξηρή" ατμόσφαιρα πάντως και δεν είναι και το βέλτιστο και για τα παιδιά. Γενικά 50~55% είναι το ιδεατό. Για αυτό σε ρώτησα αν έχετε βηχαλάκια, ή δυσφορία ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...