Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, yositosi είπε

40% είναι στα όρια του "πολύ ξηρή" ατμόσφαιρα πάντως και δεν είναι και το βέλτιστο και για τα παιδιά. Γενικά 50~55% είναι το ιδεατό. Για αυτό σε ρώτησα αν έχετε βηχαλάκια, ή δυσφορία ;) 

Κοίταξε, και εμένα μου φαίνεται χαμηή σαν τιμή, αλλά μάλλον μπορεί να είναι και η ιδέα μου 

Να καταλάβεις ότι σύμφωνα με τις ΤΟΤΕΕ, το 40% λαμβάνεται ως συνθήκη σχεδιασμού 

 

image.png.7d18d32595b7dd9d564492726842d89e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

55 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Κοίταξε, και εμένα μου φαίνεται χαμηή σαν τιμή, αλλά μάλλον μπορεί να είναι και η ιδέα μου 

Να καταλάβεις ότι σύμφωνα με τις ΤΟΤΕΕ, το 40% λαμβάνεται ως συνθήκη σχεδιασμού 

 

image.png.7d18d32595b7dd9d564492726842d89e.png

και πάλι θα επιμείνω ως προς το "πρακτικό σκέλος". Πχ και το 20C εμένα λίγο μου φαίνεται για το σπίτι μου (με διάφορα θερμόμετρα μετρημένο το λέω) και θεωρώ ιδεατό το 21~22 τον χειμώνα. 

Βασικά το 50~55% είναι μια υγρασία όπου υγραίνεται το αναπνευστικό τόσο όσο να μην ζορίζεται (είτε υπερβολική ξηρότητα είτε υπερβολική υγρασία), δεν έχεις υψηλή υγρασία ώστε να σου ξεσκίζει τα οστά, και παράλληλα δεν έχεις και τόσο χαμηλή στόχευση αν κάνεις αφύγρανση ώστε να σπαταλάς άσκοπα ρεύμα/χρήμα. Με βάση όλα τα παραπάνω είναι που θεωρώ εγώ (αλλά βασικά και όσοι κατασκευαστές αφυγραντήρων γνωρίζω), αυτό το εύρος ως "ιδεατό"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Τις Τ.Ο.Τ.Ε.Ε., [Τεχνική οδηγία (του) Τ.Ε.Ε.] τις συντάσσουν μεγάλες ομάδες εργασίας που αποτελούνται από εξειδικευμένους επιστήμονες πολλών διαφορετικών ειδικοτήτων. Αν κάποιος δει προσεκτικά τη συγκεκριμένη Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. που αναφέρεται σε ανάρτηση (του AristidisZ) παραπάνω (Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-1/2017), θα προσέξει ότι η σχετική υγρασία των διαφορετικών χώρων που αναφέρονται σε αυτήν (η βέλτιστη ή η ιδανική και όχι η ιδεατή) είναι από 35-50% (με μια εξαίρεση) και είναι προφανές ότι οι τιμές αυτές διαμορφώνονται ανάλογα με τη χρήση του χώρου και την εποχή. Αυτά όσον αφορά τις απόψεις των Μηχανικών και των Φυσικών.

- Οι απόψεις των εξειδικευμένων γιατρών και των επιστημονικών ιδρυμάτων που ασχολούνται με έρευνες στον τομέα της υγείας, αναφέρονται επίσης στα ίδια (περίπου) ποσοστά σχετικής υγρασίας (35-50%) ως τα καταλληλότερα για την ανθρώπινη διαβίωση. Σε καμία περίπτωση τα επίπεδα της ιδανικής σχετικής υγρασίας σε αυτές δεν ξεπερνούν το «όριο» του 50%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση να κανω μπορει να εχε απαντηθει αλλα δεν εχω και πολλες γνωσεις.Μπορω να χρησιμοποιω τον χειμωνα  αφυγραντηρα και κλιματιστικο στην ζεστη μαζι η κανω τα πραγματα χειροτερα η πχ χριαζεται αλλο μεσο θερμανσης και αφυγραντηρας μαζι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sifario1 είπε

Μια ερωτηση να κανω μπορει να εχε απαντηθει αλλα δεν εχω και πολλες γνωσεις.Μπορω να χρησιμοποιω τον χειμωνα  αφυγραντηρα και κλιματιστικο στην ζεστη μαζι η κανω τα πραγματα χειροτερα η πχ χριαζεται αλλο μεσο θερμανσης και αφυγραντηρας μαζι?

κανένα απολύτως πρόβλημα! Γενικα΄όσο θερμαίνεις τον χώρο, βοηθάς την πιο αποδοτική αφύγρανση ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2021 στις 10:26 ΠΜ, Greek_Nick είπε

πέρασαν 7 χρόνια με τον MEACO 20L PLATINUM και μάλλον ήρθε η ώρα αντικατάστασης του. ? Βγάζει παράξενους κωδικούς - errors και δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει η επισκευή του πλέον. 

Έχοντας μείνει πολύ ευχαριστημένος από την συγκεκριμένη εταιρεία σκέφτομαι την αγορά του νεότερου μοντέλου της και σαν εναλλακτική έχω καταλήξει σε έναν της Kullhaus   

https://www.sanihellas.gr/el-gr/afygrantires-sympiestis/afygrantiras-katharistis-aera-meaco-platinum-25l

2 https://www.sanihellas.gr/el-gr/afygrantires-sympiestis/qualis-25l

η διαφορά τους στο οικονομικό δεν είναι καθόλου αμελητέα (περίπου στα 80€) και στα χαρακτηριστικά τους δεν βλέπω μεγάλες διάφορες .  Το σπίτι είναι 100τμ γνώμες και τυχόν επιπλέον  προτάσεις είναι καλοδεχούμενες

 

Υ.Γ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ 

Καλησπέρα.

Τελικά κατάληξες; Γιατί κι εγώ μετά από πολύ ψάξιμο(διάβασμα) είμαι στο να πάρω τον Kullhaus Qualis 25L Ion. Από τα αρνητικά που διάβασα είναι ο θόρυβος αλλά μπροστά σε ένα A/C που έχω 20ετίας είμαι σίγουρος πως πιο πολύ θόρυβο δεν παίζει να κάνει. Απλά είναι η πρώτη φορά που θα κάνω αγορά αφυγραντήρα και δεν έχω καθόλου εμπειρία και θα ήθελα να διαβάσω ακόμη μία γνώμη από την στιγμή που είσαι κάτοχος αφυγραντήρα και μάλιστα ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα χρόνο έχω τον  Kullhaus Qualis 20L Ion ,η απόδοσή του πολύ καλή με χαμηλή κατανάλωση ρεύματος,κάνει λίγο θόρυβο αλλά χαλάλι του διότι τερμα με την υγρασία και την μούχλα, δουλεύει όσο χρειάζεται παράλληλα με τα κλιματιστικά χειμώνα καλοκαίρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους! Κατοικώ σε νεόδμητο σπίτι 95τετραγωνικα περίπου  με άριστη θερμομόνωση το οποίο -μέχρι να συνδεθεί φυσικό αέριο στην περιοχή (είναι μερικες δεκαδες μετρα μακρια)- θερμαινεται από 3 καλά κλιματιστικά!

Επειδή κατοικώ λίγους μήνες στο χώρο δεν έκρινα ότι χρειαζομαι αφυγραντηρα για να διευκολύνω τα κλιματιστικά στην θέρμανση αφού εύκολα πετυχαίνουν μια επιθυμητή θερμοκρασία 20-21 βαθμών στους χώρους του σπιτιου. Βέβαια ακόμα και χωρίς την χρήση τους ποτέ δεν είδα θερμοκρασία κατω απο 16 βαθμούς!  Απλά, συχνά και ανάλογα με το πόσο χαμηλή είναι η εξωτερικη θερμοκρασία και υγρασία  παρατηρω ότι η εσωτερική υγρασία δειχνει 60-65% μέχρι και 70% σπανιότερα!  Σήμερα μετα τον χιονια που έπληξε την Αθηνα,  είμαι στο 55-60%!   Δεν ξέρω αν ο χώρος χρειάζεται πραγματικά αφυγραντήρα ή είναι περιττή πολυτέλεια γι' αυτό και ζητώ την γνώμη σας πιο πολύ σε επίπεδο αίσθησης.

Αν τελικά αγοράσω θα ήθελα να μπορεί να καλύψει μια σαλονοκουζίνα 45-50 περίπου μετρα (αν βάλω και τον διαδρομο που την ενωνει με τα υπνοδωμάτια). Για τα τελευταια σκέφτομαι να βαζω τον αφυγραντηρα για λίγη ώρα στο καθένα αν νιώθω υγρασία σε αυτά και δεν με καλύψει το μηχάνημα για όλο το σπίτι! Το να είναι αθόρυβος θεωρώ ότι είναι μεγάλο ατού, όπως φυσικά και η αξιοπιστία του.

Ποιο μηχάνημα μου προτείνετε; Σαν πρώτη λύση και από το δικό μου ψάξιμο έχω προκρίνει αυτόν:

https://www.skroutz.gr/s/24781691/Inventor-Atmosphere-XL-Αφυγραντήρας-25lt-με-Ιονιστή-και-Wi-Fi.html

Έχετε κάποια καλύτερη πρόταση;

Επεξ/σία από spyros.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Καλησπέρα σε όλους! Κατοικώ σε νεόδμητο σπίτι 95τετραγωνικα περίπου  με άριστη θερμομόνωση το οποίο -μέχρι να συνδεθεί φυσικό αέριο στην περιοχή (είναι μερικες δεκαδες μετρα μακρια)- θερμαινεται από 3 καλά κλιματιστικά!

Επειδή κατοικώ λίγους μήνες στο χώρο δεν έκρινα ότι χρειαζομαι αφυγραντηρα για να διευκολύνω τα κλιματιστικά στην θέρμανση αφού εύκολα πετυχαίνουν μαι επιθυμητη θερμοκρασία 20-21 βαθμών στους χώρους του σπιτιου. Βέβαια ακόμα και χωρίς την χρήση τους ποτέ δεν είδα θερμοκρασία κατω απο 16 βαθμούς!  Απλά, συχνά και ανάλογα με το πόσο χαμηλή είναι η εξωτερικη θερμοκρασία και υγρασία  παρατηρω ότι η εσωτερική υγρασία δειχνει 60-65% μέχρι και 70% σπανια!  Σήμερα μετα τον χιονια που έπληξε την Αθηνα,  Είμαι στο 55-60%!   Δεν ξέρω αν ο χώρος χρειάζεται πραγματικά αφυγραντήρα ή είναι περιττή πολυτέλεια γι' αυτό και ζητώ την γνώμη σας.

Αν τελικά αγοράσω θα ήθελα να μπορεί να καλύψει μια σαλονοκουζίνα 45-50 περίπου μετρα (αν βάλω και τον διαδρομο που την ενωνει με τα υπνοδωμάτια). Για τα τελευταια σκέφτομαι να βαζω τον αφυγραντηρα για λίγη ώρα στο καθένα αν νιώθω υγρασία σε αυτά! Το να είναι αθόρυβος θεωρώ ότι είναι μεγάλο ατού, όπως φυσικά και η αξιοπιστία του.

Ποιο μηχάνημα μου προτείνετε; Σαν πρώτη λύση και από το δικό μου ψάξιμο έχω προκρίνει αυτόν:

https://www.skroutz.gr/s/24781691/Inventor-Atmosphere-XL-Αφυγραντήρας-25lt-με-Ιονιστή-και-Wi-Fi.html

Έχετε κάποια καλύτερη πρόταση;

Ειλικρινά δεν νομίζω να χρειάζεσαι και αν χρειάζεσαι με αυτές τις συνθήκες και μικρότερο μοντέλο πιστεύω ότι σε καλύπτει (πχ 20άρης).

(για αθόρυβο πάντως τον Atmosphere δεν τον λες, το αντίθετο μάλλον).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τελικά κατάληξα σε αυτόν εδώ https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/afygrantires-ygrantires/afygrantires/afugrantiras-meaco-platinum-25lt. Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή και μετά από 1 μήνα χρήσης θα επιστρέψω να σας πώ γνώμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
6 ώρες πριν, Dimitris156 είπε

Σε χώρο με πολλή υγρασία και χωρίς θέρμανση πάω σε ζεόλιθο?

Ναι. Εφόσον βέβαια συζητάμε για κάτω από 15-16C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα εναν atmosphere xl 20 και οι πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικές...την πρωτη μερα τον δουλεψα 24 ωρες οπως προτεινει ο κατασκευαστη και εριξε στο 50 την υγρασια σε ολο το σπιτι με συνολικη αφοαρεση λιγοτερο απο 5 λιτρα νερου!!! το δοκιμασα και σε κρεβατοκαμαρες με αριστα αποτελεσματα...τωρα για τον ιονιστη και το uv δεν καταλαβα και κατι ιδιαιτεροστο χωρο μου σε επίπεδο αισθησης... άλλωστε δεν εχω τα μεσα να ελεγξω αν κανει κατι στην πραξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα . Ενδιαφέρομαι για αγορά αφρυγραντήρα λόγω υψηλής υγρασίας στο εξωχικό μου. Ειναι γύρω στο 60-65 % η υγρασία  χωρις μονωση και το σπιτι ειναι 80τμ , πολλών δεκαετιών.. Εχω κάποιους υπόψιν μου.  πχ  αυτον.

https://www.skroutz.gr/s/16121799/Kullhaus-Qualis-20L-Ion-Αφυγραντήρας-20lt-με-Ιονιστή.html

 

Ειναι απολυτα  ασφαλείς γενικά οι αφρυγραντήρες ;;  Διάβασα  πχ στις οδηγίες χρήσης ενός , ότι αν πέσει κάτω μπορεί να γίνει διαρροή, προκαλώντας ακομα και φωτιά, ισχύει;; Η αν συνδεθεί σε πολύμπριζο; Η γενικά αν δεν συνδεθεί κάτι σωστά πχ δοχείο νερού, φίλτρο, σωληνάκι, οτιδήποτε, υπάρχει τέτοιος κίνδυνος;;

  Γενικά επειδή έχω σκυλί και φοβάμαι μην το ρίξει καταλαθος έτσι  οπως τρέχει ή μην γίνει κάποιο  άλλο λάθος λόγω έλλειψης εμπειρίας , δεν θα ήθελα να πάρω αυτο το ρίσκο αν υπάρχει τόσο σοβαρός κίνδυνος. Θα ήθελα έναν αφρυγραντήρα (ή κάτι παρόμοιο )που να  κατεβάζει την υγρασία σε επιθυμητά επίπεδα  , που να μην έχει αυτο τον κίνδυνο ( εάν υπάρχει φυσικά ) ακόμα και αν ειναι  λίγο ακριβότερος απο τους άλλους. Προέχει η ασφάλεια για μένα.

 

Επεξ/σία από petrakiskap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...