Προς το περιεχόμενο

απάτη μεσω ebanking


pantelis_87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, svach said:

Πλέον μπορείς να αποκτήσεις κωδικούς web banking χωρίς να επισκεφτείς κατάστημα, ζητάνε μόνο αριθμό κάρτας και το OTP που σου στέλνουν στο κινητό

Το θέμα είναι ότι κάναμε την ζωή μας εύκολη με τις αυτοματοποιημένες υπηρεσίες που γίνονται πλέον on line (και δεν εννοώ μόνο για web banking βάζω και το taxisnet μέσα) αλλά δεν έχουμε σκεφτεί τις τρύπες που ενδεχομένως μπορεί να προκύψουν από την τάδε διαδικασία η περιμένουμε τους hackers να αποκαλύψουν τυχόν bugs /τρύπες για να τις κλείσουμε εκ των υστέρων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 minutes ago, Dark_Nightfall said:

Το θέμα είναι ότι κάναμε την ζωή μας εύκολη με τις αυτοματοποιημένες υπηρεσίες που γίνονται πλέον on line (και δεν εννοώ μόνο για web banking βάζω και το taxisnet μέσα) αλλά δεν έχουμε σκεφτεί τις τρύπες που ενδεχομένως μπορεί να προκύψουν από την τάδε διαδικασία η περιμένουμε τους hackers να αποκαλύψουν τυχόν bugs /τρύπες για να τις κλείσουμε εκ των υστέρων.

θα μπορούσε η online εγγραφή να επιβεβαιώνεται τηλ. με κλήση που θα σου κάνει υπάλληλος της τράπεζας, πριν σε αφήσει το σύστημα να κάνεις μεταφορές χρημάτων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, svach said:

μάλλον δεν είχε λογαριασμό και έκαναν εγγραφή εκείνη τη στιγμή. Πλέον μπορείς να αποκτήσεις κωδικούς web banking χωρίς να επισκεφτείς κατάστημα, ζητάνε μόνο αριθμό κάρτας και το OTP που σου στέλνουν στο κινητό

αν έγινε έτσι το έκαναν ποιο εύκολα.....οργσνωμενο καλά.....αλλά τα τσακάλια της μηχανογράφησης που επιτηρούν τι έκαναν???ίδια μέρα άνοιγμα και μεταφορά είναι ύποπτο.......έπρεπε να κτυπήσει καμπανάκι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτον να ξέρετε ότι η δίωξη δεν ασχολείται με τέτοια, έχει πιο σημαντικές υποθέσεις να ασχοληθεί...

Δεύτερον, ο συγκεκριμένος όπως το διαβαζω μάλλον δεν είχε λογαριασμό e-banking αλλά κανανε νέο από την κάρτα του. Έτσι είναι κανά 2 επιβεβαιώσεις με OTP λιγότερες.

Τρίτον, μόλις μπούνε στον λογαριασμό σου αλλάζουνε τον αριθμό κινητού σου με δικό τους .. μόλις τους δώσεις και το OTP για αλλαγή αριθμου, το πάρτυ τελείωσε...

Η πιο συνήθης δικαιολογία που λένε για να τσιμπήσει το θύμα είναι είτε τηλεφωνικά ή μέσω SMS ότι πρόκειται να γίνει κατάθεση στον λογαριασμό σας και χρειαζόμαστε το pin σας ή ΟΤΡ για να να ολοκληρωθεί η κατάθεση.. όλοι τσιμπάνε όταν τους λένε ότι θα πληρωθούν.. σε κάθε τέτοια περίπτωση το μόνο ασφαλές να δώσεις είναι το ΙΒΑΝ του λογαριασμού σου και τίποτα άλλο

Επεξ/σία από tounion
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στο Α e banking μου έχω push notification της Α με δακτυλικό αποτύπωμα και όχι σμσ και λοιπές αηδίες. Ενεργοποιήστε το όσοι δεν το έχετε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξεχάσεις το κωδικό σου/όνομα χρήστη, σε αφήνει να φτιάξεις καινουριο. Θέλει αριθμό κάρτας, ονοματεπώνυμο όπως φαίνεται στη κάρτα και 3-ψηφιο CVV αριθμό που είναι πίσω από τη κάρτα και ψηφία του PIN. Αν δεν κάνω λάθος το έχω κάνει αυτό και σε Alpha και σε Eurobank. Η Πειραιώς, παραμένει το όνομα χρήστη ίδιο και μπορείς να κάνεις reset τον κωδικό σου, νομίζω μόνο με τηλέφωνο στην υποστήριξη, ή κάπως έτσι ήταν, έχω καιρό να το κάνω αυτό. 

 

Πιστεύω ότι κάπως έτσι θα έγινε η δουλειά. Παίδες προσοχή, στοιχεία κάρτας σε κανένα, δεν έχει δουλειά να γνωρίζει άλλος τον αριθμό κάρτα σας, τον κωδικό επιβεβαίωσης ασφαλείας της κάρτας ή το PIN. 

 

Αν θέλει να σου στείλει κάποιος λεφτά IBAN δίνουμε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, papoys1 said:

Ναι ρε φίλε εντάξει καλά τα λες αλλά το ότι οι περισσότερες τράπεζες (π.χ. Εθνική) έχουν κλείσει το γκισέ για όλους ακόμη και για γέρους ή γκαγκά και τους υποχρεώνει να χεiρίζονται ebanking ενώ δεν έχουν αυτή την ικανότητα που το πας;;;

Και εγώ φοβάμαι χρησιμοποιώντας ebanking επειδή δεν είμαι μετρ της τεχνολογίας βάλε και την ηλικία όλα είναι πιθανά.

Τέλος πάντων ας μην τις αποθεώνουμε ότι κάνουν τα πάντα να μας προστατεύουν. Μπορούν περισσότερα. Θα πω κάτι που έκανα εγώ. Επειδή δεν το κρύβω ναι φοβάμαι , πήγα Πειραιώς άνοιξα ένα καινούργιο λογαριασμό ebanking με ένα μικρό ποσό και αν κάποτε χρειάζεται να κάνω πληρωμή μέσω αυτού θα περάσω από ένα atm που είναι κοντά μου και θα κάνω online κατάθεση με το επιπλέον ποσό που χρειάζομαι. Θα μου πεις ταλαιπωρία αλλά δεν έχω το άγχος να χαθεί μεγάλο ποσό όπως του ts που λέει ότι του φάγανε 6.000 ευρώ.

 

Το καραβάνι προχωράει, δυστυχώς οι καθυστερημένοι μένουν πίσω, τι να κάνουμε !!!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Dark_Nightfall said:

Το θέμα είναι ότι κάναμε την ζωή μας εύκολη με τις αυτοματοποιημένες υπηρεσίες που γίνονται πλέον on line (και δεν εννοώ μόνο για web banking βάζω και το taxisnet μέσα) αλλά δεν έχουμε σκεφτεί τις τρύπες που ενδεχομένως μπορεί να προκύψουν από την τάδε διαδικασία η περιμένουμε τους hackers να αποκαλύψουν τυχόν bugs /τρύπες για να τις κλείσουμε εκ των υστέρων.

Ποιες τρύπες; Εδώ αυτό που έγινε είναι σαν να έχεις ένα πορτοφόλι με 100€ μετρητά και να το δίνεις απλόχερα επειδή στο ζήτησαν. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το pattern ειναι καπως ετσι: μπαινουν σε site με αγγελιες και σου τηλεφωνουν και καλα να αγορασουν αυτο που πουλας.Μετα σου ζητανε iban και ονοματεπωνυμο και στο τελος σου ερχεται sms που σε οδηγει σε ψευτικη σελιδα για να βαλεις κωδικους.Eκει το παιρνεις χαμπαρι και τους αρχιζεις στις παναγιες μεχρι να το κλεισουν😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 minutes ago, Broli007 said:

Αν ξεχάσεις το κωδικό σου/όνομα χρήστη, σε αφήνει να φτιάξεις καινουριο. Θέλει αριθμό κάρτας, ονοματεπώνυμο όπως φαίνεται στη κάρτα και 3-ψηφιο CVV αριθμό που είναι πίσω από τη κάρτα και ψηφία του PIN. Αν δεν κάνω λάθος το έχω κάνει αυτό και σε Alpha και σε Eurobank. Η Πειραιώς, παραμένει το όνομα χρήστη ίδιο και μπορείς να κάνεις reset τον κωδικό σου, νομίζω μόνο με τηλέφωνο στην υποστήριξη, ή κάπως έτσι ήταν, έχω καιρό να το κάνω αυτό. 

 

Πιστεύω ότι κάπως έτσι θα έγινε η δουλειά. Παίδες προσοχή, στοιχεία κάρτας σε κανένα, δεν έχει δουλειά να γνωρίζει άλλος τον αριθμό κάρτα σας, τον κωδικό επιβεβαίωσης ασφαλείας της κάρτας ή το PIN. 

 

Αν θέλει να σου στείλει κάποιος λεφτά IBAN δίνουμε...

Alpha bank γινεται αυτο που λες μονο αν εχεις ξεχασει το username που δεν αλλαζει ποτε ΟΚ ε γραψτο καπου... Η alpha bank έχει προσθέσει πολύ πρόσφατα έναν 3ψηφιο κωδικό που ξέρεις μόνο εσύ και στο ζητάει κάθε φορά ακόμη και μετά το OTP

Επεξ/σία από tounion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, george1807 said:

Ποιες τρύπες; Εδώ αυτό που έγινε είναι σαν να έχεις ένα πορτοφόλι με 100€ μετρητά και να το δίνεις απλόχερα επειδή στο ζήτησαν. 

Δεν μιλάω για την συγκεκριμένη περίπτωση μιλάω γενικά , η τεχνολογία έχει κάνει και την δική μας ζωή εύκολη αλλά και των απατεώνων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάμε πάλι. όσο υπάρχουν χαζοί θα υπάρχουν απατεώνες. να προσέχει ο καθενας οτι   email βλέπει και να κοιταει τον αποστολέα πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να το ξαναπω γιατι καποιοι ακομη ρωτάνε πως αλλαζουν το viber.. Mόλις μπούνε στον λογαριασμό σου αλλάζουνε τον αριθμό κινητού σου με δικό τους .. μόλις τους δώσεις και το OTP για αλλαγή αριθμου ερχονται ολα στο δικο τους viber.

Πολυ προσοχη θελει και σε SMS που ερχονται. Σε αυτο μπορείς να κατηγορήσεις τις τραπεζες γιατι phising SMS εχει τυχει να μου σκασουν σε συνέχεια του ήδη υπάρχοντος sms απο την κανονικη τραπεζα.. πολυ προσοχή τι κλικάρουμε ειδικα απο το κινητό  

Επεξ/σία από tounion
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...